close
رزرو هتل
آتشکده ها

همراه تاريخ

آتشکده ها

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفتهآتشکده دره شهر آتشکده دره شهر آتشکده دره شهر 


آتشکده دره شهر در شرق شهرستان دره‌شهر، در سمت چپ رودخانه سراب بر روی تپه ماهورهای تنوره سرخ، قرار دارد. با توجه به مصالح و سبک معماری، بنا مربوط به اوایل دوره اسلامی است. در قسمت جنوبی این بنا پلکانی به طول 10 متر و عرض یک متر با شیب ملایم وجود دارد که احتمالاً ورودیِ بنا بوده است.

......................................

منبع : seeiran.ir:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 167
:: ارسال شده در: آتشکده ها ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 17 تير 1393 ] [ 17:54]
تاریخ
عکس آتشدان زرتشتی ها عکس آتشدان زرتشتی ها عکس آتشدان زرتشتی ها عکس آتشدان زرتشتی ها عکس آتشدان زرتشتی ها عکس آتشدان زرتشتی ها

:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 569
:: ارسال شده در: آتشکده ها ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 13 تير 1393 ] [ 16:38]
تاریخ
برج خاموشان را به نام برج سكوت یا دخمه زرتشتیان هم می شناسند. برجی در 15 کیلومتری جنوب شرقی یزدکه در حوالی منطقه صفائیه و روی یک کوه رسوبی و کم ارتفاع به نام کوه دخمه قرار گرفته است. دخمه در فرهنگستان‌های مختلف معانی مختلفی دارد؛ مثل گورخانه گبران، سردابه‌ مردگان، خانه زیر زمین برای مردگان، گور و گورستان زرتشتیان. زرتشتیان اگرچه این روزها مردگان خود را در قبر دفن می کنند، اما در گذشته اموات را به دخمه می بردند و با آیین خاصی در مرکز این دخمه ها قرار می دادند .


.wysiwyg image

 wysiwyg image

 wysiwyg image wysiwyg image wysiwyg image


wysiwyg image wysiwyg image
:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 633
:: ارسال شده در: آتشکده ها ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 13 تير 1393 ] [ 16:34]
تاریخ

wysiwyg image

فیشور

(به پارسی میانه: پیشور )‏ نام دهستانیست از توابع بخش اوز در شهرستان
لارستان فارس. این دهستان در فاصلهٔ ۳۶۰ کیلومتری جنوب استان فارس، ودر ۷۲
کیلومتری شمال غرب شهر لار واقع شده‌است، وشامل ۶ روستا آباد می‌باشد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 231
:: ارسال شده در: آتشکده ها ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 13 تير 1393 ] [ 16:5]
تاریخ

آتشکده نیاسر آتشکده نیاسر آتشکده نیاسر آتشکده نیاسر آتشکده نیاسر آتشکده نیاسر  آتشکده نیاسر

چهارتاقی نیاسر، یکی از آثار تاریخی شهر نیاسر در بیست کیلومتری غرب کاشان است. پژوهشگران این بنا را از سازه‌ای از اواخر دوران اشکانی و یا اوایل دوران ساسانی می‌دانند. برای این بنا کاربری‌های گوناگونی همچون نشان راهیابی، بنای یادبود، آتشگاه و قبر بزرگان مطرح شده بود.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 699
:: ارسال شده در: آتشکده ها ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 13 تير 1393 ] [ 15:30]
تاریخ
آتشکده آتشکوه

 

آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه  آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه آتشکده آتشکوه


آتشکده آتشکوه، از آثار باستانی شهرستان محلات و جزء مهمترین آثار به جا مانده از دوران باستان در سرزمین کهن ایران است که در منطقه نیمور محلات استان مرکزی واقع شده است.

عظمت این بنا به‌حدی است که به طور قطع جزء برترین آتشکده‌های زرتشتیان جهان به شمار می‌رود و تعطیلات نوروزی بهترین فرصت برای بازدید علاقه‌مندان از این بناست.

آتشکده ای متعلق به دوران ساسانیان

این آتشکده در پنج کیلومتری جاده نیمور و نزدیکی روستای آتشکوه نیمور قرار دارد و مورخان بنای این آتشکده را متعلق به دوره ساسانیان دانسته و معتقدند که بر اساس شواهد و قرائن تا قرن چهارمهجری سالم بوده است.

ظرافت به کار رفته در استفاده از سنگ‌های پاستون‌ها و ستون‌ها به حدی است که هیچ گاه دوبند سنگ روی هم قرار نگرفته است ودر ساخت بنا از آجرهای چهارگوش با نمای سنگ استفاده شده و برای استحکام بیشتر بنا در داخل دیوارها، تیرچه چوبی به کار رفته است.

با توجه به این که روستای آتشکوه از قدمت زیادی برخوردار نیست، این احتمال وجود دارد که در گذشته در اطراف آتشکده، شهر و آبادی‌هایی وجود داشته که هنوز بقایای آن کشف نشده و این آتشکده به شماره 311در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.به گفته ابن‌فقیه همدانی این بنا تا قرن چهارم هجری برپا و سالم بوده‌است. همچنین او این بنا را هم‌طراز ایوان کسری و معبد آناهیتا در کنگاور دانسته‌است.

حکیم محمدتقی خان در کتاب گنج دانش درباره بنای آتشکده آورده‌است:

    گویند جاسب، از بناهای یکی از امرای عسکریه، همای دختر بهمن بن اسفندیار مشهور به نیمور است و این امیر در نراق و دلیجان و دهات پشت گدار، حکومت داشته و امیر مزبور آتشکده‌ای در دوفرسخی نیمور در کوه آتشکوه ساخته و به وضع چهار صفحه بنا شده‌است. هنوز پایه‌هایش برقرار است و در آن سنگ‌های عریض و طویل به کار برده‌اند که هر قطعه سنگی از آن، یک زرع و نیم عرض و سهزرع طول دارد و ۱۲گره، کلفتی هر پارچه سنگ می‌شود.

هوتوم شیندلر و آندره گدار در دهه ۱۳۱۰خورشیدی نیز به ببرسی این بنا پرداخته اند. گدار ابتدا از بنا با عنوان آتشگاه یاد می‌کند و نقشه‌ای از دیوار محاطی و دهلیزهای احتمالی آن بر اساس تصوراتی که می‌کرده است، رسم می‌کند؛ اما سپس با توجه به قرائن موجود، نقشهٔ مفروض خود را رد می‌کند و از بنا به عنوان یک علامت راه‌یابی یاد می‌کند[۴]. آندره گدار همچنین در توصیه بنا می گوید:

    ترکیب این بنا به نظر عجیب می‌رسد. شبستان بزرگ گنبددار خیلی بازی وجود دارد که گنبد آن بر پایه‌هایی با ستون‌های جاسازی شده در دیوار نهاده شده است

اما به اعتقاد رضا مرادی غیاث‌آبادی، اینجا نه آتشکده که "چارتاقی" بوده‌است، مانند چارتاقیِ نیاسر کاشان .این آتشکدهٔ خاموش در ۵کیلومتری راه نیم‌ور به دلیجان و در نزدیکی روستای آتشکوه‌است. با شهر محلات نزدیک به ۱۳کیلومتر فاصله دارد.

آتشکده در دامنهٔ کوه آتشکوه و در کنار رودخانه‌ای به همین نام در گستره‌ای نزدیک به ۶۰۰مترمربع ساخته شده‌است. در ازای آن ۴۰متر و ۲۸سانتی‌متر و پهنایش در بخش خاوری(:شرقی)۶۰متر و ۱۲سانتی‌متر و در بخش باختری(:غربی) ۲۵متر است. روستای آتشکوه با کمتر از ۱۰خانوار ده ضلع شمالی این بنا قرار گرفته است.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1699
:: ارسال شده در: ساسانيان , آتشکده ها ,

نویسنده
نویسنده : aseman
تاریخ : [شنبه 29 تير 1392 ] [ 18:41]
تاریخ
 

در قسمت شرقی  كرمان در نزدیکی دو قبرستان صاحب الزمان و سید حسین کرمان ، نزديك جنگل قائم ، گنبد بزرگي  از سنگ و ساروج بنا گردیده . حملات دشمنان نتوانسته است آن را ويران كند .  این گنبد هشت ضلعی که به گنبد گبری نیز شهرت دارد تماما از سنگ است و عرض پی آن نیز در پایه به ۳ متر می‌رسد.  در هشت طرف آن هشت در بعرض ۲متر قرار گرفته که اخیرا برای مستحکم ساختن بنا و جلوگیری از تخریب آن درگاه‌ها را با سنگ مسدود کرده‌اند و فقط یکی را باز گذاشته‌اند. قسمت بالای گنبد از آجر ساخته شده‌است و در داخل گنبد ظاهرا گچ بری‌ها و تزئین کاریهایی وجود داشته که قسمت بالا ریخته و قسمت پائین را تخریب کرده‌اند.


از تاریخ بنا و منظور از ساختمان این گنبد مطلبی ذکر نشده  سر پرسي ساكس در کتاب هشت سال در ایران می‌نویسد: «از قبرستان که رد می‌شوید یک ساختمان هشت ظلعی سنگی خواهید دید که گنبدی به شکل دو هلال برآن قرار گرفته و قطر داخل آن ۱۸ فوت و هر طرفی نیز ۱۸ فوت و نوک آن اجری و منتهی الیه آن دایره می‌باشد. این محل را جبلیه می‌نامند و تنها ساختمان سنگی کرمان همین گنبد جبلیه‌است.» جبليه يا جبل به معناي كوه است و چون كوه هاي اطراف اين بنا شبيه گنبد است شايد به همين علت اعراب به اين آتشكده ساساني گنبد جبليه گفته اند.

ایرانیان معتقدند که این محل آتشکده یا مقبره یکی از زرتشتیان بوده و برخی نیز عقیده دارند که مزار سيد محمد تباشيري است. ولی نسبت اخیر را در بعضی نقاط تکذیب می‌کنند.  بعضي هم معتقدند زورخانه بوده است.   در زمانی که این قبرستان را ویران کرده‌اند سنگ این مقبره را برداشته‌اند و برای نمایی بکار برده‌اند برخی این گنبد را متعلق به سلجوقیان می‌دانند. ولی این ادعا درست نیست. «جبلی» تحریف یافته کلمه «گبری» است و برطبق قواعد اشتقاقهای فارسی «گ» به «ج» بدل شده‌است قدمت این گنبد را از این کلمه که آن را گنبد «گبر» نیز گفته‌اند می‌توان حدس زد که شاید مربوط به پیش از اسلام باشد و از بناهای زرتشتی و گبری است گرچه استیل آن با استیل آتشکده تطابق ندارد.

از سبک معماری آن نیز استنباط می‌شود بنای مذکور مربوط به اواخر دوره ساسانی می‌باشد که اوائل اسلام تعمیر و مرمت شده‌است و یا اینکه در اوائل اسلام با الهام از معماری ساسانی بنا گردیده‌است. هر چند در دوره هایی (از جمله دوره سلجوقی به دستور محمد بن الیاس) تعمیر شده است. گفته می شود در ساخت این گنبد به جای آب از  شير شتر استفاده شده‌است که مورخان ومعماران دلیل استحکام این بنا را همین امر میدانند. در اطراف این بنا جنگل کاری شده و درختان  سرو و  كاج آن جنگلی با نام جنگل قائم را تشکیل داده‌اند که از تفرجگاه‌های کرمان است. این بنا در سال ۱۳۸۸ به موزه تبدیل شده‌است.

منبع : ويكي پديا:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 669
:: ارسال شده در: ساسانيان , آتشکده ها ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 12 آذر 1390 ] [ 23:56]
تاریخ

 تپه میل (آتشکده بهرام) از بناهای دوره ساسانی

در حدود ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی شهر ری به سوی ورامین بر بلندای تپه‌ای پهناور در روستای قلعه‌نو بقایای کاخ یا آتشکده‌ای واقع است که به تپه میل مشهور گردیده و آن به سبب دو پایه بزرگ بنا می‌باشد که از دور شبیه به میل است.
جهت بنا به صورت شرقی و غربی است. در جبهه شرقی ایوانی با چهار ستون مدور بوده. اما اکنون تنها قسمتی از بنای چهارطاقی و زیبای این آتشكده به صورت دو میل باقی ماند بیشتر قسمت‌های غربی بنا از میان رفته، در بخش زیرین مجموعه یک راهروی کم ‌پهنا وجود دارد که سراسر طول بنا را طی می‌کند. بقایای معماری تپه معماری میل دارای ساختاری، تشکل از گل،خشت،لاشه سنگ،گچ و از نظر دیرینگی متعلق به دوره ساسانیان (حدود ۱۸۰۰ سال پیش) است و به آتشکده بهرام گور نیز معروف است. آنچه از پوشش بنا در زمان حاضر بر جاست، یك جفت قوس هلالی با نقطه بیضی است، در راستای محور اصلی تالار، راهروی كم عرض تونل مانندی سراسر طول تالار را از زیر طی می كند كه از منتهی الیه غربی، راهروی هم عرض دیگری بر آن عمود می شود و ورودی اصلی راهروی زیرین در جبهه شرقی، زیر ایوان اصلی است
نخستین بار در سال ‪ ۱۹۱۳‬میلادی" ژاک دومورگان" فرانسوی این آتشکده و سازه‌های پیرامون آن را مرمت کرد. این بنا در سال ‪ ۱۹۳۳‬توسط باستان‌شناس آمریکایی به نام اریک اشمیت مورد کاوش و حفاری قرار گرفت و اخیراً دکتر فیروزه شناسی از ایران کار حفاری آن را پی‌گیری کرده‌است.

تپه میل با سنگ،ساروج،خشت و گل ساخته شده‌است. نیزارهای اطراف تپه از وجود دریاچه‌ای حکایت دارد که در گذشته در این محل وجود داشته، ولی خشک شده‌است.
بلندی تپه میل از سطح دشت اطراف ۱۸ متر است و حدود ۲۵ متر پهنا و ۲۰ متر درازا دارد. پیرامون این تپه بلند تپه های كم ارتفاع كوچكتر پراكنده شده كه مشرف بر آنها قرار گرفته است. این مجموعه منطقه ای به وسعت ۸۰۰ در ۹۰۰ متر را شامل می شود.بر بالای تپه، بنای اصلی آتشكده در راستای شرقی غربی برپاست، طرح كلی بنا، تالار ستون داری بوده با دو ردیف ستون چهارگوشه سه تایی كه عملاً به ۳ بخش تقسیم شده است.
یك بخش مركزی عریض تر و دو بخش جانبی كم عرض تر، ورودی اصلی تالار آتشكده در جبهه شرقی از طریق یك ایوان چهارستونی مدور كه پایه های سر ستون های آنها در گوشه های شمال شرقی و جنوب به شرق ایوان برپاست.تپه میل حدود ۱۲ كیلومتری جنوب شرقی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) و در ۲ كیلومتری جنوب قلعه نو بخش كهریزك شهرستان ری بر فراز تپه ای بلند در روستای قلعه نو قرار دارد .

منبع: hamrahetarikh.blogfa.com


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 785
:: ارسال شده در: ساسانيان , آتشکده ها ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 13 شهريور 1388 ] [ 15:56]
تاریخ
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 493
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 3
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3001

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 1,384
باردید دیروز باردید دیروز : 2,533
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 65
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 186
بازدید هفته بازدید هفته : 13,717
بازدید ماه بازدید ماه : 84,643
بازدید سال بازدید سال : 266,965
بازدید کلی بازدید کلی : 2,502,265

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.211.200.222
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;