close
رزرو هتل
سلجوقيان

همراه تاريخ

سلجوقيان

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفتهگنبد سرخ مراغه .

این گنبد دارای ۴ ضلع بوده، کتیبهٔ ضلع شمالی نشانگر اسم و القاب بانی گنبد و تاریخ احداث بنا می‌باشد و کتیبهٔ ضلع شرقی و جنوبی آن آیات قرانی و ضلع غربی آن حاکی از نام سازندهٔ بنا می‌باشد.  کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند این بنا قبل از رصدخانه مراغه برای تعیین ماه‌های سال و ساعات روز کاربرد داشته و سوراخ‌های ایجاد شده بر ضلع‌های این بنا نشانگر این امر است.  این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت۱۳۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. گنبد سرخ مراغه نام یک بنا به ساخت سال ۵۴۲ هجری قمری در دوره سلجوقی است. سبک معماری این بنا به شیوه رازی است.  گنبد سرخ یکی از قدیمی‌ترین بنای دورهٔ اسلامی در استان آذربایجان شرقی می‌باشد که در قسمت جنوب غربی شهر مراغه قرار گرفته‌است. نام بانی بنا و تاریخ احداث آن‌را می‌توان از کتیبهٔ جبههٔ شمالی و نام سازندهٔ آن را از کتیبهٔ غربی ملاحظه نمود.  آنچه از این کتیبه‌ها برداشت می‌گردد این است که بنای گنبد سرخ در سال ۵۴۲ هجری به‌دستور «عبدالعزیز بن محمود بن سعد یدیم» رییس آذربایجان در دورهٔ سلجوقیان و به وسیلهٔ «بنی‌بکر محمد بن بندان بن محسن معمار» ساخته شده‌است.  با شروع ساخت این بنا دورهٔ رازی در معماری ایران به پایان رسیده و این بنا نقطهٔ عطف و شروع معماری آذری می‌باشد که تلفیق آجر و کاشی و استفاده از کاشی در تزیین بناهای تاریخی در ایران از مشخصه‌های این دوره‌است.  به‌طور کلی گنبد سرخ بنایی مربع‌شکل است متشکل از سردابه و اتاق اصلی که برروی سکوی سنگی قرار دارد و به وسیلهٔ هفت ردیف پله می‌توان به آن دسترسی یافت. پنج پله در جلوی سکو واقع شده و پلهٔ ششم و هفتم جزء آستانهٔ درگاه محسوب می‌شوند. 

عکس اول . عکس دوم . عکس سوم . عکس چهارم . عکس پنجم. عکس ششم . عکس هفتم ...............


منبع : ویکی پدیا


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 2

:: بازدید : 737
:: ارسال شده در: سلجوقيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 21 فروردين 1393 ] [ 20:46]
تاریخ
آرامگاه لقمان سرخسي

..
آرامگاه لقمان سرخسي آرامگاه لقمان سرخسي آرامگاه لقمان سرخسي


بناي مقبره شيخ لقمان سرخسي، از عرفاي قرن چهارم هجري قمري و معاصر با ابوسعيد ابوالخير و شيخ ابوالفضل سرخسي، از ابنيه باشكوه و مهم تاريخي است كه در سه كيلومتري شهر سرخس ( خراسان رضوي ) واقع شده است. اين بنا شامل گنبدي آجري با ايواني بلند و تزئيناتي از آجركاري و گچ‌بري مي‌باشد. قسمتي از بناي اصلي را به دوران سلجوقيان نسبت مي‌دهند و بقيه آن به قرن هشتم هجري قمري تعلق دارد. بناي كنوني مقبره شيخ لقمان داراي گنبد دو پوشه آجري كوتاه است . نوار كمربند مانندي، قسمت مدور گنبد را از ساقه و ديواره آن كه بر روي قاعده كثيرالاضلاعي قرار گرفته است ،‌ جدا مي‌كند. در بدنه هر ضلع آن روزنه‌اي براي روشنايي درون گنبد تعبيه شده است.
پايه اصلي بنا كه گنبد سنگين و مجموعه ساختاني آن را نگاهداري مي‌كند ، بناي آجري زيبايي است كه شامل نمونه‌هاي گوناگوني از تزئينات آجري است . درون طاق‌ نماها ، مزين به نقوش هندسي لوزي شكل (برجسته و گود) مي‌باشد. اين قبيل ريزه‌كاري‌هاي ظريف به منزله روكش زيبايي است كه بر روي نماي اصلي و آجري ساختمان نصب شده است.
در سر در بنا ، نمونه‌اي از گچ بري عالي باقي مانده است. در داخل بنا كتيبه‌اي به خط نسخ گچ‌بري شده است كه تاريخ 757 هجري قمري را نشان مي‌دهد. تزئينات داخلي آن مانند گنبد هارونيه توس است. اين بنا را كه تزئينات گچ بري و آجركاري ممتاز دارد ، مي‌توان در رديف بناهاي مهم تاريخي و هنري ايران محسوب كرد. اين بنا؛ باشماره 165در شمار آثارتاريخي با ارزش ايران به ثبت رسيده است.


ابن بطوطه در باره لقمان گفته‌است: «ازمشهد به سرخس رفتیم که شیخ لقمان سرخسی از مردم آن شهر بوده است.»

 

درکتاب اسرار التوحید صفحه ۱۶۳ آمده‌است: «لقمان سرخسی در ابتدا مجاهده بسیار داشت و معامله با احتیاط. ناگاه کشفی افتادش و عقلش برفت. گفتند لقمان آن چه بود و این چیست؟ گفت هرچند بندگی کردم بیش می‌بایست، درماندم و گفتم الهی پادشاهان را چون بنده پیر شود آزادش می‌کنند، تو پادشاه عزیزی و در بندگی تو پیر گشتم آزادم کن. گفت ندایی شنیدم که گفتند ای لقمان آزادت کردیم و نشان آن این بود که عقل از تو برگیریم.پس وی از عقلای مجانین بوده است.»

 

واز شیخ ابوسعید ابوالخیر روایت کرده‌اند که:«یک روز از پیش خواجه ابوعلی می‌آمد و به شارستان سرخس رسید، لقمان مجنون بر تلی از خاکستر نشسته بود.» ابوسعید بسیار گفتی که:«لقمان آزاد کرده حق است از امر و نهی.»

...................................


منابع: 

ويكي پديا.

http://www.kh-tdc.com:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 1571
:: ارسال شده در: سلجوقيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 30 تير 1392 ] [ 18:17]
تاریخ
بقعه سلطان ويس

Blog Skin Blog Skin Blog Skin Blog Skin

بنای مشهور سلطان ویس یا سلطان قیس در ارتفاعات شمالی شهر قزوین قرار دارد. بقعه سلطان ویس مربوط به دوره سلجوقیان است . حمدالله مستوفی این مقبره را متعلقبه اویس قرنی صحابه حضرت امیرالمومنین (ع) میداند. بعضی از مورخین اهل سنت معتقدند كه اویس قرنی در نبرد با دیلمان مستقر در كوه‌های شمال قزوین به شهادت رسیده است. این بنا از دو قسمت مقبره و بنای وابسته به آن شکل گرفته است. بنای مقبره هشت ضلعی و از سنگ لاشه با ملات ماسه آهک ساخته شده است. اضلاع خارجی آن ساده و دارای نازک کاری آهکی است. اضلاع داخلی، طاق نماهایی کم عمق دارد و بالای قوس جناغی ها،کاربندی اجرا شده است و پس از آن گنبد سنگی آغاز می شود. در ورودی مقبره در قسمت شرقی بنا قرار دارد. بنای الحاقی به مقبره مستطیل شکل و دارای یک راهروی دالان مانند، دو اتاق به هم پیوسته است. داخل بنای الحاقی نیز سفید کاری شده است. احتمالا" این بنا مکان اقامت زائران یا خدام بنا بوده است. بقعه سلطان ویس فاقد تزئینات و دارای گنبدی استوار به سبک دوره سلجوقی است.

آدرس :قزوین، روستای الولک [در 150 کیلومتری شمال قزوین]، کوه اله تره [سلطان ویس]


منابع :

http://tourism.shahrmajazi.com

http://iranpedia.ir


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 1625
:: ارسال شده در: سلجوقيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 30 تير 1392 ] [ 17:33]
تاریخ
سلجوقیان ، حکومت سلجوقیان

 

سَلجوقیان (سَلاجقه، آل‌سلجوق) نام دودمانی ترک‌تبار است که در سده‌های پنجم و ششم هجری (یازدهم و دوازدهم میلادی) بر بخش‌های بزرگی از آسیای غربی -شامل ایران کنونی- فرمانروایی داشتند.

سلجوقیان زبان فارسی را زبان رسمی و درباری قرار دادند و وزیران این دوره -به‌ویژه عمیدالملک کندری و خواجه نظام‌الملک- خدمات مهمی به ادبیات فارسی و گسترش دانش‌ها کردند.

سلجوقیان در اصل غزهای ترکمان بودند که در دوران سامانی در اطراف دریاچه خوارزم (آرال)، سیردریا و آمودریا می‌زیستند.

سلجوقیان که به اسلام رو آورده بودند، بعد از ریاست سلجوق بن دقاق، نام سلاجقه را به خود گرفتند و به سامانیان در مبارزه با دشمنانشان بسیار کمک کردند. پسر سلجوق بنام میکاییل که بعد از مرگ او ریاست این طایفه را بعهده داشت، چندین حکم جهاد برای مبارزه با (به قول مورخان) کفار صادر کرد.

میکاییل سه پسر داشت به نامهای یبغو، چغری و طغرل. این قبیله که یک‌بار در زمان سلجوق بن دُقاق به دره سیحون کوچ کرده بودند، بار دگر بعد از مرگ سلجوق به سرکردگی سه پسر زاده‌اش به نزدیکی پایتخت سامانیان کوچ کردند. اما سامانیان از نزدیکی این طایفه به پایتخت احساس خطر کردند؛ بنابراین سلاجقه بار دگر از روی اجبار بار سفر بسته و به بغرا خان افراسیابی پناه بردند. این حاکم از سر احتیاط، طغرل پسر بزرگ را زندانی کرد. ولی طغرل به کمک برادر خود چغری از زندان رهایی پیدا کرد و با طایفه خود به اطراف بخارا کوچ کردند.

در سال ۴۱۶هجری ترکان سلجوقی به ریاست اسرائیل بن سلجوق برادر میکاییل دست به شورش زدند. اما سلطان محمود او را گرفت و در هند زندانی کرد. از طرف دیگر گروهی از یارانش دست به شورش زدند.

ابتدای سلطنت سلجوقیان را باید با خطبه سلطنت برای رکن الدین ابوطالب طغرل بن میکاییل بن سلجوق در تاریخ شوال ۴۲۹هجری در نیشابور دانست.

طغرل به کمک ابوالقاسم علی بن عبدالله جوینی معروف به سالار پوژکان، که همواره در دستگاه قدرت طغرل باقی ماند، به نیشاپور وارد و سلطنت را آغاز کرد.

طغرل برای خود اسم اسلامی رکن‌الدین ابوطالب محمد را انتخاب کرد و این نام و مقام مورد تأیید خلیفه عباسی قرار گرفت.

طغرل وزیری با کفایت که او را هم رده خواجه نظام‌الملک طوسی می‌دانند به نام عمیدالملک کندری داشت و سیاست و تدبیر او به طغرل بسیار کمک کرد.

طغرل بیک در سال ۴۳۳وارد شهر ری شد و این شهر را آباد کرده به پایتختی بر گزید.

او سرانجام در رمضان ۴۵۵هجری بعد از ۲۶سال سلطنت در سن هفتاد سالگی در ری در گذشت و در مکانی که به برج طغرل (درابن بابویه)معروف است دفن شد.

عضدالدوله محمد آلپ ارسلان بن جغری (۴۵۵-۴۶۵هجری) بعد از مرگ عمویش طغرل به سلطنت رسید و وزارت را به عمیدالملک کندری سپرد. اما بعد از مدتی آلپ ارسلان به تحریک رقیب عمیدالملک (خواجه نظام الملک طوسی) او را به قتل رساند و نفوذ او به خواجه نظام الملک طوسی منتقل شد.

بیش‌تر عمر آلپ ارسلان در جنگ با عیسویان سپری شد. او به قصد گسترش اسلام به ارمنستان حمله کرد و بر آن سرزمین غالب شد. اما بعد از غلبه بر آن سرزمین در سال ۴۶۴با حملهٔ ارمانیوس دیوجانوس -امپراتور روم- مواجه شد.

آلپ ارسلان در نبرد ملازگرد، رومیان را به سختی شکست داد و امپراتور ارمانیوس دیوجانوس را دستگیر کرد. مورخان این جنگ را مقدمهٔ تسخیر بیت‌المقدس و آغاز جنگ‌های صلیبی می‌دانند.

آلپ ارسلان سرانجام به دست فردی به نام یوسف الخوارزمی که در جنگ آلپ ارسلان با حاکم تاوغاچ دستگیر و زندانی شده بود به سختی مجروح شد و بعد از چهار روز جان سپرد. تاریخ‌نگاران چنین ذکر می‌کنند که آلپ ارسلان پیش از مرگ چنین گفته‌است:

«دیروز در روی تپه‌ای بودم و زمین را می‌نگریستم که زیرپای ارتشم به لرزه درمی‌آمد. در این هنگام به خود گفتم حاکم این جهان منم، چه کسی است که می‌تواند با من مقابله کند. خداوند غرور من را دیده و جان من را به وسیلهٔ یک اسیر گرفت».

ملکشاه پسر آلپ ارسلان، بعد از مرگ پدرش به کمک خواجه نظام‌الملک به کرسی سلطنت نشست. او به کمک فراست و دانایی خواجه نظام‌الملک توانست به تمام رقیبان سلطنتی خود از جمله شاهزادگان مدعی سلاجقه غلبه کند.

بعلاوه اینکه توانست سرزمین‌های تحت اشغال سلجوقیان را گسترش بدهد. از متصرفات او می‌توان به باز پس گیری سمرقند از فاطمیون مصر و انطاکیه از روم شرقی نام برد. عراق عرب، گرجستان، ارمنستان، آسیای صغیر و شام از دیگر محدوده‌های تخت تصرفات او می‌باشد.

حکومت ملکشاه که در سال ۴۶۵هجری آغاز شده بود، بعد از بر کناری خواجه نظام‌الملک و روی کار آمدن تاج‌الملک قمی، حرکت رو به زوال را پیش گرفت.

عاقبت خواجه نظام‌الملک، در نهاوند بدست یکی از اسماعیلیان به نام ابوطاهر در سال ۴۸۵هجری کشته شد. البته بنا به روایتی، خواجه نظام الملک به دست یکی از غلامان خود و بتحریک تاج الملوک که پیشکار ترکان خاتون همسر زیبای ملکشاه بود، با ضربت دشنه کشته شد.

ملکشاه نیز در همان سال و تنها سی و پنج روز پس از مرگ خواجه نظام الملک، در حالیکه در بغداد مهمان خلیفه عباسی بود، دچار زردی گردید و زندگی را بدرود گفت.

یه علت گسترش حکومت سلاجقه، ملکشاه، کشور را به ایالات و ولایات مختلف تقسیم کرده بود و هر ولایت را یکی از شاهزادگان، امراء یا اتابکان اداره می‌کرد.

اینان به علت دوری از اصفهان، پایتخت آن عهد و قدرتی که ملکشاه به آنها داده بود، بعد از مدتی شروع به تشکیل حکومتی جدا و مستقل کردند.

سلسله خوارزمشاهیان به دست انوشتکین غزجه که یکی از امراء بود تأسیس شد.

اتابکان نیز برای خود دم از استقلال زدند. در کرمان سلسله سلاجقه کرمان و در روم سلسله سلاجقه روم بوجود آمد. از طرف دیگر اتابکان آذربایجان و اتابکان لرستان هم ادعای استقلال کردن .

سلطان محمد را می‌توان آخرین پادشاه سلجوقیان دانست که بر تمام تصرفات این سلسله حکومت کرد. پس از اینکه ملکشاه زندگی را بدرود گفت بین پسران و شاهزادگان سلجوقی جدال سنگینی در گرفت.

...ابتدا بین دو پسر او محمود و پسر بزرگ برکیارق جنگ بر سر تاج و تخت سر گرفت. این جدال عاقبت در اصفهان با پیروزی محمود به پایان رسید و برکیارق زندانی شد. اما بعد از مدتی محمود بر اثر بیماری آبله در گذشت و قدرت دوباره به برکیارق بر گردانده شد.

محمد پسر دیگر ملکشاه که در آن موقع سلطنت گنجه را بر عهده داشت سر به شورش علیه برادر خویش برداشت. بجز جنگ اول که در نزدیکی همدان رخ داد و با شکست محمد به پایان رسید، پنج جنگ دیگر نیز رخ داد که عاقبت با صلح بین دو برادر به پایان رسید. اما برکیارق در سال ۴۹۸هجری یک سال بعد از صلح با برادرش محمد در گذشت و امور به محمد منتقل شد.

سلطان محمد امور مربوط به خراسان را به برادر خود سنجر واگذار کرد و خود امور دیگر تصرفات را به عهده گرفت. شام، آسیای صغیر و عراق عرب بخاطر از بین رفتن قدرت خلفای عباسی در فرمان او بود.

بعد از آنکه سلطان محمد در گذشت سلطنت ایران تقریباً به دو قسمت تقسیم شد: سلجوقیان شرق به دست سلطان سنجر برادر سلطان محمد و سلجوقیان غرب به دست محمود. سلطان سنجر در دوران سلطنت خود کشمکش‌های فراوانی را پشت سر گذاشت، اما قسمتی از کشور یعنی خراسان به پایتختی مرو را کاملاً در اختیار خود داشت.

عاقبت سنجر در سن ۷۲سالگی و بعد از تقریباً ۶۲سال سلطنت در سال ۵۵۲هجری زندگی را بدرود گفت. سنجر برای خود جانشینی نداشت و خواهر زاده اش رکن الدین محمود به جای او بر تخت نشست .

اما دز سال ۵۷۷هجری به دست یکی از سرداران سلجوقی کور شد و باقی زندگی را در زندان به سر برد تا در گذشت.

دودمان سلجوقیان شرق با مرگ سنجر از بین رفت...!

بنیادگذاری مدارس نظامیه، در بغداد، بلخ، نیشابور، اصفهان و ایجاد کتابخانه‌ها و خانقاه‌ها و مدارس گوناگون از کوشش‌های فرهنگی این دوره‌است.

نویسندگان و مشاهیری مانند: امام فخر رازی، امام محمد غزالی، ابوالفرج بن جوزی، شیخ شهاب الدّین سهروردی، امام الحرمین جوینی و امثال آنان نیز در این روزگار می‌زیستند.]

زبان فارسی در این دوره رواج کامل یافت و بیشتر پادشاهان سلجوقی در گسترش فرهنگ و تمدن ایرانی و سخن پارسی و تشویق و ترغیب شعرا و نویسندگان فارسی‌زبان کوشش فراوان کردند.

 

پادشاهان سلجوقی برخی خود شعر میسرودند، چنانکه ملکشاه سلجوقی هم اشعار فارسی حفظ داشت و هم خود به فارسی شعر میگفت و همچنین طغرل سوم آخرین پادشاه این سلسله شاعر پارسی‌گوی بوده‌است.

 

گروهی از شاعران این دوره هم‌چون امیرالشعرا معزی، انوری و خاقانی و نظامی در شمار استادان و پیشکسوتان بزرگ شعر و ادب فارسی قرار گرفتند و سخنسرایان و نویسندگان دیگری که در این دوره از پشتیبانی شاهان و وزیران سلجوقی برخوردار بودند عبارتند از: ابوالفضل بیهقی، خواجه عبدالله انصاری، اسدی طوسی، حکیم ناصر خسرو، عمر خیام، سنایی، جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی و دیگران...

 

شعر فارسی در این روزگار پیشرفت‌هایی کرد و سبک ویژه‌ای به نام سبک عراقی در آن پدید آمد.

 

هم‌چنین در دوران سلجوقی آثاری چون کتاب «الابنیه عن حقایق الادویه» در داروشناسی و مفردات دارو «زادالمسافرین» ناصرخسرو در حکمت نظری و «کیمیای سعادت» غزالی در حکمت عملی به فارسی نوشته شدند. ولی کسانی چون زَمَخشَری و شهرستانی، نیز در این دوره کتب فراوانی به زبان عربی که در واقع زبان دینی به شمار میرفت تألیف کردند.

نوآوری‌های معماران ایرانی در این دوره از هند تا آسیای صغیر، نتایج و پی‌آمدهای وسیعی در بر داشت؛ و هنرمندان در گسترهٔ وسیعی از هنرها، شامل نساجی و سفالگری، عاجکاری، فلزکاری با ویژگی‌های منطقه‌ای آثار ماندگاری را خلق کردند.

 


:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 3

:: بازدید : 839
:: ارسال شده در: سلجوقيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 07 تير 1391 ] [ 23:48]
تاریخ
مقبره سه گنبد ( اروميه )
  ...........

 اين بنا در خيابان استاد برزگر اروميه واقع گرديده و از آثار معماري دوره سلجوقي است كه طبق كتيبه كوفي آن به دستور شيشقاط المظفري ساخته شده و معمار آن شخصي به نام منصور بن موسي مي‌باشد.

مقبره، بنايي است آجري متشكل از سردابه و اتاق اصلي كه از خارج به صورت مدوّر و از داخل مربعي است با سقفي گنبدي كه بر مقرنس‌هايي – كه در گذشته متحمّل صدمات زيادي گرديده – نهاده شده است و در حدود نه متر ارتفاع دارد.

در مدخل اين بنا كه رو به سمت شمال دارد، سه كتيبه به خط كوفي كه بر روي سنگ نقر گرديده، وجود دارد كه در آخر يكي از كيتبه‌ها تاريخ 580 هجري - تاريخ بناي مقبره – خوانده مي‌شود.

مصالح به كار رفته در بنا از سنگ و آجر بوده و تزيينات زيباي سردر ورودي با نقوش هندسي از مصالح سنگي و گچ شكل گرفته است

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 4

:: بازدید : 1175
:: ارسال شده در: سلجوقيان , آرامگاه و مقبره ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 19:14]
تاریخ
آرامگاه خواجه نظام الملک سلجوقی

..
آرامگاه خواجه نظام الملک توسی وزیر دانشمند ایرانی دوره سلجوقی، در محله دارالبطیخ اصفهان به خاطر بی توجهی و عدم مراقبت و نفوذ رطوبت به تدریج در حال تخریب است. خواجه نظام الملک توسی از دانشمندان سده چهارم و پنجم (ه.ق) در دوره سلجوقیان با عنوان «خواجه بزرگ» و «سید الوزرا»، وزارت آلب ارسلان و پسرش ملک شاه سلجوقی را بر عهده داشت.:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 6

:: بازدید : 3063
:: ارسال شده در: سلجوقيان , آرامگاه و مقبره ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 19:9]
تاریخ
 

اين بنا در محله خوريار دامغان واقع گرديده و از آثار ارزشمند دورة سلجوقي است كه بر طبق كتيبه كوفي آجري، ساختمان آن در سال 417 هجري به اتمام رسيده است.

اين مقبره كه از نظر دارا بودن تزيينات زيباي آجري و كتيبه‌هاي كوفي اهميّت فراواني دارد، با پلان مدوّر ساخته شده و گنبدي گرد‌چين – كه قدري عقب‌تر از ديوار‌هاي خارجي جاي گرفته – بر روي آن استوار گرديده است. داخل بنا با يك رشته كتيبه به خط كوفي موشح مشتمل بر آياتي از قرآن كريم (سوره الزمر) و اشكال هندسي زيبا آرايش يافته و نماي بيروني آن كه تماماً از آجر پوشيده شده در قسمت زيرين فاقد تزيينات است؛ امّا قسمت فوقاني بدنه برج با تزيينات غني و ارزشمند آجري تزيين و نماسازي شده‌است. در اين تزيينات مي توان يك رديف كتيبه به خط كوفي آجري، دو رديف آجرچيني زيبا، پنج حاشيه تزييني و سه رديف قطارسازي به شيوه مقرنس‌كاري را مشاهده كرد كه هيأت كلي آن نمايانگر ذوق و دقّت مخصوص آن زمان مي باشد.:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 2

:: بازدید : 885
:: ارسال شده در: سلجوقيان , آرامگاه و مقبره ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 20 دي 1389 ] [ 19:14]
تاریخ
 Blog Skin


این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. میل نادری با حدود 900 سال قدمت در 30 کیلومتری جاده فهرج - زاهدان در استان کرمان قرار دارد. این میل یکی از دورافتاده‌ترین مناره‌های ایران است که در ناحیه‌ای کویری و بسیار خشک در میانه‌های راه بم به زاهدان و در منطقه‌ای به نام نرماشیر قرار گرفته  است.

Blog Skin

این میل یکی از کمیاب‌ترین برج‌های باقیمانده از دوران سلجوقیان است که برای پیام‌رسانی و راهنمایی کاروان‌ها و رهگذران در مسیر راه زاهدان کرمان قرار گرفته است .

اطراف میل نادری ریگزار بسیار خشکی است و تا کیلومترها اثری از آب و آبادانی نیست. این میل در زمان سلجوقیان ساخته شد اما چون در زمان نادرشاه تعمیر و بازسازی شده است، به میل نادری مشهور شده است. میل نادری فهرج تنها اثر باستانی این شهر است و برای راهنمایی کاروانیان بم و فهرج در مسیر راه زاهدان - کرمان ساخته شد.(( این اثر که در مسیر جاده فهرج به زاهدان قرار دارد، به ارتفاع 18 متر است و از آجر ساخته شده و تزئینات آجرکاری جالب توجهی دارد و همچنین دارای 45 پله است که فرد را ه به بالا هدایت می‌کند.)) و برای ساخت آن از آجر استفاده شده و تزئینات آجرکاری جالب توجهی دارد.
 وضعيت كنوني اين بنا

آبگرفتگی و جریان سیل سال 1389 در منطقه فهرج، به این اثر تاریخی خسارات جبران ناپذیری وارد کرد به طوری که این اثر منحصر به فرد را در معرض تخریب قرار داد

پرندگان مهاجري كه به خاطر بيماري و ساير مسايل در مسير عبور خود از قافله جا مانده‌ اند، بلنداي برخي از اين مناره‌ ها را ماواي خود برمي گزينند و تا سال بعد از بلنداي اين منظر، منتظر و چشم به راه قافله شان مي‌ مانند.

اثر تاريخي ميل قاوردي يا نادري شهرستان فهرج ، سالانه پذيراي تعداد اندكي از گردشگران داخلي و خارجي است ، در حالي كه مي تواند منبع مهمي براي جذب گردشگران باشد. برج هاي باقي مانده از دوره هاي مختلف تاريخي در دل كوير، يادآور زنده شدن اميد رسيدن به منزلگاه در دل كاروانهاي مانده در راه است.  

فرماندار فهرج در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به جاری شدن سیلاب شدید در فهرج و آبگرفتگی گسترده اثر تاریخی میل نادری در سال گذشته بیان داشت: جریان آب در مجاورت برج میل نادری این اثر منحصر به فرد را در معرض تخریب قرار داده است. 
حسین زین‌‌الصالحین افزود: این بنا با توجه به ارزش فرهنگی آن نیازمند بازسازی و مرمت از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است در غیر این صورت به زودی تخریب می‌شود.
وی با اشاره به اینکه دیگر اثرهای تاریخی این شهرستان نیز نیاز به بازسازی دارند، متذکر شد: مسئولان شهرستان فهرج آماده هر گونه همکاری و مشارکت با سازمان‌های مربوطه در این زمینه هستند.
این مسئول تصریح کرد: برج نادری فهرج همواره مورد توجه و بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد و با توجه به فاصله زیاد این بنای تاریخی از مرکز شهرستان نیاز به احداث یک مجموعه تفریحی و رفاهی در کنار این اثر تاریخی احساس می‌شود.

* بازسازی پایه‌های تخریب شده میل نادری
سرپرست سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در این ارتباط بیان داشت: پایه‌های تخریب شده بنای تاریخی میل نادری فهرج در آینده نزدیک بازسازی می‌شود.
هادی ایرانمنش سال گذشته اعلام کرده بود که جاری سیلاب موجب تخریب پایه‌های بنای تاریخی میل نادری فهرج شده و کارشناسان این سازمان آسیب‌های وارد به این بنا را بررسی کردند که با بهبود شرایط  بازسازی آن آغاز می‌شود.
وی ایجاد سیل‌بند در اطراف میل نادری فهرج ‌را از دیگر اقدامات در دستور کار این سازمان برای پیشگیری از حوادث بعدی عنوان کرد.

 

منبع مطلب :1. www.irandeserts.com  . http://kerman.irib.ir

http://kerman.irna.i  .   http://annual.farsnews.com

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 847
:: ارسال شده در: سلجوقيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 30 شهريور 1388 ] [ 18:41]
تاریخ
 سلاجقه، یا آل سلجوق، نام دودمانی است که در قرن‌های پنجم و ششم هجری قمری (یازدهم و دوازدهم میلادی) بر بخش‌های بزرگی از آسیای غربی، شامل ایران کنونی، فرمانروایی داشتند.

پیشینه سلجوقیان

سلجوقیان در اصل غزهاییی بودند که در دوران سامانی در اطراف دریاچه خوارزم (آرال)، سیردریا و آمودریا می‌‌زیستند.

سلجوقیان که به اسلام رو آورده بودند، بعد از ریاست سلجوق بن دقاق، نام سلاجقه را به خود گرفتند و به سامانیان در مبارزه با دشمنانشان بسیار کمک کردند. پسر سلجوق بنام میکاییل که بعد از مرگ او ریاست این طایفه را بعهده داشت، چندین حکم جهاد برای مبارزه با (به قول مورخین) کفار صادر کرد.

میکاییل سه پسر داشت به نامهای یبغو، چغری و طغرل. این قبیله که یک‌بار در زمان سلجوق بن دُقاق به دره سیحون کوچ کرده بودند، بار دگر بعد از مرگ سلجوق به سرکردگی سه پسر زاده‌اش به نزدیکی پایتخت سامانیان کوچ کردند. اما سامانیان از نزدیکی این طایفه به پایتخت احساس خطر کردند؛ بنابراین سلاجقه بار دگر از روی اجبار بار سفر بسته و به بغرا خان افراسیابی پناه بردند. این حاکم از سر احتیاط، طغرل پسر بزرگ را زندانی کرد. ولی طغرل به کمک برادر خود چغری از زندان رهایی پیدا کرد و با طایفه خود به اطراف بخارا کوچ کردند.

در سال ۴۱۶ هجری ترکان سلجوقی به ریاست اسرائیل بن سلجوق برادر میکاییل دست به شورش زدند. اما سلطان محمود او را گرفت و در هند زندانی کرد. از طرف دیگر گروهی از یارانش دست به شورش زدند.


طغرل

ابتدای سلطنت سلجوقیان را باید با خطبه سلطنت برای رکن الدین ابوطالب طغرل بن میکاییل بن سلجوق در تاریخ شوال ۴۲۹ هجری در نیشابور دانست. طغرل به کمک ابوالقاسم علی بن عبدالله جوینی معروف به سالار پوژکان، که همواره در دستگاه قدرت طغرل باقی ماند، به نیشاپور وارد و سلطنت را آغاز کرد. طغرل برای خود اسم اسلامی رکن‌الدین ابوطالب محمد را انتخاب کرد و این نام و مقام مورد تأیید خلیفه عباسی قرار گرفت. طغرل وزیری با کفایت که او را هم‌رده خواجه نظام‌الملک طوسی می‌‌دانند به نام عمید الملک کندری داشت و سیاست و تدبیر او به طغرل بسیار کمک کرد.

سرانجام در رمضان ۴۵۵ هجری بعد از ۲۶ سال سلطنت در سن هفتاد سالگی در ری در گذشت.


عضدالدوله محمد الب ارسلان بن جغری (۴۵۵-۴۶۵هجری)

الپ ارسلان بعد از مرگ عمویش طغرل به سلطنت رسید و وزارت را به عمید الملک کندری سپرد. اما بعد از مدتی الپ ارسلان به تحریک رقیب عمید الملک یعنی خواجه نظام الملک طوسی او را به قتل رساند و نفوذ او به خواجه نظام الملک طوسی منتقل شد.

بیشتر عمر الب ارسلان در جنگ با عیسویان سپری شد. او به قصد گسترش اسلام به ارمنستان حمله کرد و بر آن سرزمین غالب شد. اما بعد از غلبه بر آن سرزمین در سال ۴۶۴ با حمله ارمانیوس دیوجانوس امپراتور روم مواجه شد. این جنگ با شکست رومیان و دستگیر شدن ارمانیوس دیوجانوس به پایان رسید.

الپ ارسلان در سال ۴۶۵ هجری به دسته‌ای از ترکها کشته شد. او در روزهای آخر عمرش شنید که ترکها در بخارا و سمرقند به مردم ظلم وستم می‌کنند، بنابراین با لشکری برای سرکوبی آنها حرکت کرد. اما به دست یکی ار ترکهای مخالف کشته شد و سر انجام پیکر او را به مرو منتقل کردند.


ملکشاه(۴۶۵-۴۸۵هجری)

ملکشاه پسر الب ارسلان بعد از مرگ پدرش به کمک خواجه نظام‌الملک به کرسی سلطنت نشست. او به کمک فراست و دانایی خواجه نظام‌الملک توانست به تمام رقیبان سلطنتی خود از جمله شاهزادگان مدعی سلاجقه غلبه کند. بعلاوه اینکه توانست سرزمین‌های تحت اشغال سلجوقیان را گسترش بدهد. از متصرفات او می‌توان به باز پس گیری سمرقند از فاطمیون مصر و انطاکیه از روم شرقی نام برد. عراق عرب، گرجستان، ارمنستان، آسیای صغیر و شام از دیگر محدوده‌های تخت تصرفات او می‌‌باشد.

حکومت ملکشاه که در سال ۴۶۵ هجری آغاز شده بود، بعد از بر کناری خواجه نظام‌الملک و روی کار آمدن تاج‌الملک قمی حرکت رو به زوال را پیش گرفت. عاقبت خواجه نظام‌الملک در نهاوند بدست یکی از اسماعیلیان به نام ابوطاهر در سال ۴۸۵ هجری کشته شد. ملکشاه نیز در همان سال زندگی را بدرود گفت.


چند پاره شدن سلجوقیان

یه علت گسترش حکومت سلاجقه، ملکشاه کشور را به ایالات و ولایات مختلف تقسیم کرده بود و هر ولایت را یکی از شاهزادگان،امراء یا اتابکان اداره می‌کرد.

اینان به علت دوری از اصفهان پایتخت آن عهد و قدرتی که ملکشاه به آنها داده بود، بعد از مدتی شروع به تشکیل حکومتی جدا و مستقل کردند. سلسله خوارزمشاهیان به دست انوشتکین غزجه که یکی از امراء بود تأسیس شد. اتابکان نیز برای خود دم از استقلال زدند. در کرمان سلسله سلاجقه کرمان و در روم سلسله سلاجقه روم بوجود آمد. از طرف دیگر اتابکان آذربایجان و اتابکان لرستان هم ادعای استقلال کردند.


سلطان محمد

سلطان محمد را می‌توان آخرین پادشاه سلجوقیان دانست که بر تمام تصرفات این سلسله حکومت کرد. پس از اینکه ملکشاه زندگی را بدرود گفت بین پسران و شاهزادگان سلجوقی جدال سنگینی در گرفت. ابتدا بین دو پسر او محمود و پسر بزرگ برکیارق جنگ بر سر تاج و تخت سر گرفت. این جدال عاقبت در اصفهان با پیروزی محمود به پایان رسید و برکیارق زندانی شد. اما بعد از مدتی محمود بر اثر بیماری آبله در گذشت و قدرت دوباره به برکیارق بر گردانده شد.

محمد پسر دیگر ملکشاه که در آن موقع سلطنت گنجه را بر عهده داشت سر به شورش علیه برادر خویش برداشت. بجز جنگ اول که در نزدیکی همدان رخ داد و با شکست محمد به پایان رسید، پنج جنگ دیگر نیز رخ داد که عاقبت با صلح بین دو برادر به پایان رسید. اما برکیارق در سال ۴۹۸ هجری یک سال بعد از صلح با برادرش محمد در گذشت و امور به محمد منتقل شد.

سلطان محمد امور مربوط به خراسان را به برادر خود سنجر واگذار کرد و خود امور دیگر تصرفات را به عهده گرفت. شام، آسیای صغیر و عراق عرب بخاطر از بین رفتن قدرت خلفای عباسی در فرمان او بود.


سلجوقیان شرق ایران

بعد از آنکه سلطان محمد در گذشت سلطنت ایران تقریبا به دو قسمت تقسیم شد: سلجوقیان شرق به دست سلطان سنجر برادر سلطان محمد و سلجوقیان غرب به دست محمود. سلطان سنجر در دوران سلطنت خود کشمکش‌های فراوانی را پشت سر گذاشت، اما قسمتی از کشور یعنی خراسان به پایتختی مرو را کاملاً در اختیار خود داشت. عاقبت سنجر در سن ۷۲ سالگی و بعد از تقریبا ۶۲ سال سلطنت در سال ۵۵۲ هجری زندگی را بدرود گفت. سنجر برای خود جانشینی نداشت و خواهر زاده اش رکن الدین محمود به جای او بر تخت نشست. اما دز سال ۵۷۷ هجری به دست یکی از سرداران سلجوقی کور شد و باقی زندگی را در زندان به سر برد تا در گذشت.

دودمان سلجوقیان شرق با مرگ سنجر از بین رفت.

 منبع: ahouraei.mihanblog.com


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1801
:: ارسال شده در: سلجوقيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 شهريور 1388 ] [ 19:16]
تاریخ
 

برج ظغرل

برج طغرل در سال 490 هجری قمری در جنوب روستای مهماندوست واقع در 20 کيلومتری شمال شرقی دامغان و در نزديکی آبادی امام آباد بنا گرديده است. شعاع داخلی اين برج 92/7 متر و ارتفاع آن 12 متر است. ارتفاع اصلی برج در گذشته بيشتر بوده است. و بعدها به علت فرو ريختن گنبد مخروطی شکل و زيبای اين بنا از ارتفاع آن کاسته شد. اين برج آجری که مشهور به برج معصوم زاده است دارای تاق نماهای بلند و مقرنس کاری های زيبای آجری است. دو کتيبه در بالای برج به خط های کوفی و بنايي وجود دارد . تاريخ بنا با زمان سلطان سنجر سلجوقی مطابقت دارد و مردم محل آن را امام زاده قاسم می گويند .

.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 595
:: ارسال شده در: سلجوقيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 شهريور 1388 ] [ 19:15]
تاریخ
 

 

این بنا در روستای سُجاس در حدود 35 کیلومتری سلطانیه در استان زنجان واقع گردیده و از بناهای ارزشمند دوره سلجوقی است.

بنای اصلی مسجد شامل شبستان بزرگ مربع شکلی است که روی آن گنبدی ساخته شده است. طرز معماری داخل آن در کلیه جزيیات شبیه شبستان گنبد مسجد جامع قزوین است که در دوره سلجوقی ساخته شده است........


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 2

:: بازدید : 521
:: ارسال شده در: سلجوقيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 شهريور 1388 ] [ 19:10]
تاریخ
 

 

قديمي ترين بناي تاريخي  ابرقو  و يكي از محكم‌ترين و استوارترين مقابر دوره سلجوقي كه بر عكس مقابر ديگر كه از آجر است با سنگ و ساروج بنا گرديده است. اين بنا كه بر بالاي تپه‌اي ( كوه عالي) واقع در مشرق ابرقو و مشرف به محل قديم شهر قرار دارد، آرامگاهي است هشت گوشه كه گنبدي به شكل نيم كره بر فراز آن نهاده شده و ارتفاع آن از سطح زمين به حدود بيست متر مي‌رسد. قسمت فوقاني بدنه گنبد با مقرنس كاري‌هاي زيبا و دو كتيبه نواري شكل به خط كوفي تزيين گرديده است. حروف اين كتيبه‌ها كه از آجر تراشيده است در ساختمان بنا كار گذاشته شده و سپس نظير بناي گنبد قابوس، به كمك ملات ساروج آن را اندود و شكل داده‌اند. قبر داخل گنبد از بين رفته ولي محراب گچي كوچكي باقي مانده است.

نام يكي از كساني كه در اين محل دفن شده و نام سازنده و تاريخ احداث بنا را مي‌توان از كتيبه‌اي كه در زير قرنيز خارجي بنا قرار گرفته ملاحظه نمود. كتيبه ديگر نيز مربوط به متوفّاي دوّم است. مفاد اين كتيبه‌ها نشان مي‌دهد كه اين بنا مدفن " امير عميد الدين شمس الدوله ابي علي هزار سپ " بوده كه به دستور فرزندش فيروزان به سال 448 هجري قمری ساخته شده است.


:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1009
:: ارسال شده در: سلجوقيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 20 شهريور 1387 ] [ 19:13]
تاریخ

 

 دهستان خرقان در جنوب غربي قزوين قرار دارد و در اين دهستان دو برج آرامگاه از دوره سلجوقي باقي مانده است. اين دو برج در فاصلة 300 متري يكديگر قرار گرفته و اختلاف زماني ساخت آن دو 26 سال است. گرچه در دو برج مزبور اختلافات جزيي ديده مي‌شود ولي در بسياري جهات با هم شباهت دارند.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 2

:: بازدید : 585
:: ارسال شده در: سلجوقيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 20 شهريور 1387 ] [ 19:12]
تاریخ
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 477
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 11
تعداد اعضا تعداد اعضا : 2986

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 1,787
باردید دیروز باردید دیروز : 4,093
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 213
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 633
بازدید هفته بازدید هفته : 5,880
بازدید ماه بازدید ماه : 90,101
بازدید سال بازدید سال : 181,036
بازدید کلی بازدید کلی : 2,416,336

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.167.159.180
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;