close
تبلیغات در اینترنت
قلعه ها

همراه تاريخ

قلعه ها

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفتهقلعه کانوی (conwy) در شهر ولز در انگلیس
 

قلعه کانوی در شهر ویلز در انگلستان در سال 1283 م در طول حکومت پادشاه ادوارد ساخته شد . این قلعه جایگزین قلعه deganwy هست که در سال 1263 ویران شد .


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 10

:: بازدید : 784
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 20 شهريور 1391 ] [ 18:52]
تاریخ

قلعه داوودآباد شهرستان انار (استان كرمان) که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد، چند سالی است که در میان درختان پسته قرار گرفته و هرگاه که این درختان آبیاری می شوند، آب به پایه های قلعه نیز نفوذ می کند. این نفوذ آب باعث تخریب تدریجی این بنا شده است.


قلعه داوود آباد که بیش از سه هزار مترمربع مساحت و چهار برج با ارتفاع 9 متر دارد، هر روز هنگام آبیاری باغ پسته به پای آن آب ریخته می شود. این آبیاری مداوم باعث شده که روز به روز این بنا به ویرانی کامل نزدیک تر شود.
 
این در حالی است که این قلعه در اسفند 1386، با شماره 21483 در فهرست آثار ملی ایران جای گرفته و حفاظت از آن با نظارت قوانین و ضوابط سازمان میراث فرهنگی باید انجام شود.
....

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 451
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 18 شهريور 1391 ] [ 14:28]
تاریخ
 
 
 قلعه تاریخی و باستانی فلک الافلاک بر بلندای شهر خرم‌آباد نمونه ناب معماری ایرانی و جلوه‌ای بی‌نظیر از ذوق و هنر مردمان این دیار است.


قلعه فلک الافلاک بر بلندای تپه ای باستانی و طبیعی در مرکز شهر خرم آباد واقع شده است و دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل بوده است. .....


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 740
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي باستان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 20 اسفند 1390 ] [ 19:3]
تاریخ
 

عكس هاي ارگ بم ( 2 ) :

Blog Skin

:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 4

:: بازدید : 4402
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي باستان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 19 اسفند 1390 ] [ 17:34]
تاریخ
 

عكس هاي ارگ بم (3) :

Blog Skin

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 477
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي باستان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 19 اسفند 1390 ] [ 17:32]
تاریخ
 دژ قهقهه در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مشکین شهذ در استان اردبیل قرار دارد. این دژ به دلیل اینکه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی - مانند شاهزادگان صفوی - در زمان گذشته بوده‌است در تاریخ شهرت بسیاری دارد.

این قلعه در تپه سنگی به ارتفاع تقریبی ۱۰۰۰ هزار متر از زمینهای اطراف قرار داشته و اطراف آن را با حصار مستحکم و غیر قابل نفوذ احداث نموده‌اند که با گذشت سالیان دراز هم اکنون نیز ورود به آن تقریباً غیر ممکن بوده و فقط در شرایط جوی مناسب امکان‌پذیر است سطح قلعه حدود ۵ هکتار (۱۰۰x۵۰۰) و اختلاف سطح در سطح فوقانی قلعه کمتر از ۳۰ متر است.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 607
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 20 دي 1390 ] [ 18:38]
تاریخ

                                                                                                                                                    

   قلعه اکروپل که به قلعه شوش یا قلعه فرانسویها نیز معروف است به دست هیئت باستان شناسی فرانسوی در سال 1897 میلادی بر روی بلندترین نقطه شهر شوش بنا شده است و شباهت بسیار زیادی به زندان باستیل فرانسه دارد که با استفاده از آجرهای به دست آمده از کاخ داریوش و تعدادی از آجرهای منقوش به خط میخی چغازنبیل به دست معماران دزفولی بنا شده است......


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 533
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي باستان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 19 دي 1390 ] [ 18:30]
تاریخ
 قلعه الموت در شمال شرقی روستای گازرخان(قصر خان) و بر فراز صخره ای به ارتفاع ۲۱۶۳ متر از سطح دریا که بلندی صخره از زمین‌های پیرامون خود 200 متر و گسترده دژ 20000 متر مربع می‌باشد قرار دارد. این کوه از نرمه گردن (میان نرمه‌لات و گرمارود) شروع شده و به طرف مغرب ادامه پیدا کرده است. صخره‌های پیرامون قلعه که رنگ سرخ و خاکستری دارند، در جهت شمال شرقی به جنوب غربی کشیده شده‌اند. پیرامون دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی است که کوه هودکان با فاصله‌ای نسبتاً زیاد بر آن مشرف است. . این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری استان قزوین محسوب می‌شود.

حمدالله مستوفی دربارهٔ این قلعه گفته است که این بنا به دست «داعی الحق حسن بن زید الباقر» بنا شده است.

حسن صباح در سال ۴۸۶ هجری قمری این قلعه را تصرف کرد که اکنون به نام قلعهٔ حسن صباح نیز نامیده می‌شود. معماری قلعه

قلعه الموت را مردم محل «قلعه حسن» می‌نامند. این قلعه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده است. هر بخش، به دو بخش: قلعه پایین و قلعه بالا تقسیم شده است که در اصطلاح محلی، آنها را «جورقلا» و «پیازقلا» می‌نامند. طول قلعه حدود یک صد و بیست متر و عرض آن در نقاط مختلف بین ده تا سی و پنج متر متغیر است. دیوار شرقی قلعه بالا یا قلعه بزرگ که از سنگ و ملاط گچ ساخته شده است، کم‌تر از سایر قسمت‌ها آسیب دیده است. طول آن حدود ده متر و ارتفاع آن بین چهار تا پنج متر است. در طرف جنوب، در داخل صخره اتاقی کنده شده که محل نگهبانی بوده است. در جانب شرقی این اتاق، دیواری به ارتفاع دو متر وجود دارد که پی آن در سنگ کنده شده و پشت کار آن نیز از سنگ گچ بنا شده است و نمای آن از آخر می‌باشد. در جانب شمال غربی قلعه بالا نیز دو اتاق در داخل سنگ کوه کنده‌اند.

در اتاق اول، چاله آب کوچکی قرار دارد که اگر آب آن را کاملاً تخلیله بکنند، دوباره آبدار می‌شود. احتمال می‌دهند که این چاله با حوض جنوبی ارتباط داشته باشد. در پای این اتاق، دیوار شمالی قلعه به طول دوازده متر و پهنای یک متر قرار دارد که از سطح قلعه پایین‌تر واقع شده است و پرتگاه مخوفی دارد. در جانب جنوب غربی این قسمت قلعه، حوضی به طول هشت متر و عرض پنج متر در سنگ کنده‌اند که هنوز هم بر اثر بارندگی‌های زمستان و بهار پر از آب می‌شود. در کنج جنوب غربی این حوض، درخت تاک کهن‌سالی که هم‌چنان سبز و شاداب است، جلب توجه می‌کند. اهالی محل معتقدند که آن را «حسن صباح» کاشته است.

این قسمت از قلعه، به احتمال زیاد، همان محلی است که حسن صباح مدت سی و پنج سال در آن اقامت داشته و پیروان خود را رهبری می‌نموده است. در جانب شرقی قلعه، پاسداران قلعه و افراد خانواده‌های آنها ساکن بوده‌اند در حال حاضر، آثار کمی از دیوار جنوبی این قسمت باقی مانده است. در جانب شمال این دیواره، ده آخور برای چارپایان، در داخل سنگ کوه‌کنده شده است. گذشته از آثار دیوار جنوبی، دیوار غربی این قسمت به ارتفاع دو متر هم چنان پابرجاست؛ ولی از دیوار شرقی اثری دیده نمی‌شود. در این سمت، سه آب انبار کوچک در دل سنگ کنده‌اند و چند اتاق نیز در سنگ ساخته شده که در حال حاضر ویران شده‌اند. بین دو قسمت قلعه؛ یعنی قلعه بالا و پایین، میدانگاهی قرار دارد که بر گرداگرد آن، دیواری محوطه قلعه را به دو قسمت تقسیم کرده است. در حال حاضر، در میان میدان آثار فراوانی به صورت توده‌های سنگ وخاک مشاهده می‌شود که بی‌شک باقی مانده بناها و ساختمان‌های فراوانی است که در این محل وجود داشته و ویران گشته‌اند.

به‌طور کلی باید گفت، قلعه‌الموت که دو قلعه بالا و پایین را در بر می‌گیرد، به صورت بنای سترگی بر فراز صخره‌ای سنگی بنا شده و دیوارهای چهارگانه آن به تبعیت از شکل و وضع صخره‌ها ساخته شده‌اند؛ از این رو عرض آن به‌خصوص در قسمت‌های مختلف فرق می‌کند. از برج‌های قلعه، سه برج گوشه‌های شمالی و جنوبی و شرقی هم‌چنان برپای‌اند و برج گوشه شرقی آن سالم‌تر است. دروازه و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی قرار دارد. مدخل راه منتهی به دروازه، از پای برج شرقی است و چند متر پایین‌تر از آن واقع شده است. در این محل، تونلی به موازات ضلع جنوب شرقی قلعه به طول شش متر و عرض دو متر و ارتفاع دو متر در دل‌سنگ‌های کوه کنده شده است. با گذشتن از این تونل، برج جنوبی قلعه و دیوار جنوب غربی آن، که روی شیب تخته سنگ ساخته شده است، نمایان می‌گردد.

این دیوار بر دشت وسیع گازرخان که در جنوب قلعه قرار دارد، مشرف است؛ به نحوی که دره الموت رود از آن دیده می‌شود. راه ورود به قلعه با گذشتن از کنار برج شرقی و پای ضلع جنوب شرقی، به طرف برج شمالی می‌رود. از آنجا که راه ورود آن در امتداد دیوار، میان دو برج شمالی و شرقی، واقع شده است استحکامات این قسمت، از سایر قسمت‌ها مفصل‌تر است و آثار برج‌های کوچک‌تری در فاصله دو برج مزبور دیده می‌شود. دیوارهای اطراف قلعه و برج‌ها، در همه جا، دارای یک دیوار پشت‌بندی است که هشت متر ارتفاع دارد و به موازات دیوار اصلی بنا شده است و ضخامت آن به دو متر می‌رسد. از آنجا که در تمام طول سال، گروه زیادی در قلعه سکونت داشته و به آب بسیار نیاز داشته‌اند؛ سازندگان قلعه با هنرمندی خاصی اقدام به ساخت آب انبارهایی کرده‌اند و به کمک آب‌روهایی که در دل سنگ کنده‌اند، از فاصله دور، آب را بر این آب انبارها سوار می‌نموده‌اند.

در پای کوه‌الموت، در گوشه شمال شرقی، غار کوچکی که از آب رو مجرا‌های قلعه بوده، دیده می‌شود. آب قلعه از چشمه «کلدر» که در دامنه کوه شمال قلعه قرار دارد، تأمین می‌شده است. مصالح قسمت‌های مختلف قلعه، سنگ (از سنگ کوه‌های اطراف)، ملات‌گچ، آجر، کاشی و تنپوشه هایی سفالی به قطر ۱۰ سانتی‌متر است. آجرهای بنا که مربع شکل و به ضلع بیست و یک سانتی‌متر و ضخامت پنج سانتی‌مترند، در روکار بنا به کار برده شده‌اند. در ساختمان دیوارها، برای نگهداری دیوارها و متصل کردن قسمت‌های جلو برج‌ها به قسمت‌های عقب، در داخل کار، کلاف‌های چوبی به‌طور افقی به کار برده‌اند. از جمله قطعات کوچک کاشی که در ویرانه‌های قلعه به دست آمده، قطعه‌ای است به رنگ آبی آسمانی با نقش صورت آدمی که قسمتی از چشم و ابرو و بینی آن کاملاً واضح است. امروزه در دامنه جنوبی کوه هودکان که در شمال کوه قلعه‌الموت واقع شده است، خرابه‌های بسیاری دیده می‌شود که نشان می‌دهد روزگاری بر جای این خرابه‌ها، ساختمان‌های بسیاری وجود داشته است.

در حال حاضر، اهالی محل خرابه‌های این محوطه را دیلمان‌ده، اغوزبن، خرازرو و زهیرکلفی می‌نامند. همچنین در سمت غرب قلعه، قبرستانی قدیمی معروف به «اسبه کله چال» وجود دارد که در بالای تپه مجاور آن، بقایای چند کوره آجرپزی نمایان است. در قله کوه هودکان نیز پیه‌سوزهای سفالین کهن به دست آمده است. سال بنای قلعه‌الموت در کتاب نزهه‌القلوب حمدالله مستوفی، دویست و چهل و شش ه - .ق ذکر شده که هم‌زمان با خلافت المتوکل خلیفه عباسی می‌باشد.

تخریب قلعه

این قلعه در شوال ۶۵۴ هجری قمری به‌دستور هلاکو به آتش کشیده و ویران شد و از آن پس به‌عنوان تبعیدگاه و زندان مورد استفاده قرار گرفت. همچنین از سال ۹۳۰ هجری قمری و ابتدای حکومت شاه طهماسب صفوی تا سال ۱۰۰۶ هجری قمری قلعه کالبدی سالم داشته است.

متاسفانه حفاری‌هایی که در دورهٔ قاجار برای یافتن گنج در قلعهٔ الموت انجام شده، سبب ویرانی آن شده‌است. حسن صباح از این قلعه دارو نیز به تمامی شهرهای ایران ارسال می‌کرده است. از الموت به عنوان محلي براي رصد ستارگان نیز استفاده مي‌شده است . با مقايسه قلعه الموت با رصدخانه مراغه مشخص است كه خواجه نصيرالدين طوسي پس از الموت، رصدخانه مراغه را مي‌سازد با اين فرضيه مي‌توان گفت از الگوي الموت براي ساخت رصدخانه مراغه استفاده كرده است.

 :: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 872
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 20 مهر 1390 ] [ 19:2]
تاریخ
 

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 627
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 18:54]
تاریخ

                                                                                                                                    

       قلعه سب زیباترین و سالمترین قلعه یی است که از دوران اسلامی سیستان و بلوچستان، در شهر سراوان باقي مانده‌است. این قلعه از جمله ۲۷ بنای تاریخی استان است که هنوز پابرجاست. قلعه سب در اوایل قرن دوازدهم هجری مرکز حکمرانی حاکم محلی به نام «ملک دینارخان» بزرگ و فرزندان او بود که در مناطق اطراف «سیب و سوران»حکمرانی می‌کردند. آخرین حکمران «قلعه سب» غلام رسول خان بود که دو اتاق طبقه دوم قلعه را به ساختمان اضافه کرد....


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 562
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 18:6]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 531
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي باستان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 19 شهريور 1390 ] [ 18:29]
تاریخ
                 

دژ كلات يك قلعه طبيعي در خراسان شمالي است . نادرشاه توجه زيادي به اين قلعه داشت . اطراف آن را كوههاي سخت احاطه كرده بود و تنها از چند نقطه مي شد به آن وارد شد كه آن قسمت ها را هم با ساختن ديوار مسدود كرده بودند . نام كلات در شاهنامه فردوسي هم آمده است و امير تيمور نيز نتوانست از آن بگذرد . نادرشاه در تمامي نقاط ضعيف آن ، برج هاي نگهباني برپا داشت و تمام نقاط ضعيف ديواره هاي سنگي را نگهبان گذاشت و سنگ هاي اطراف كوه را صاف كرد تا دسترسي به آن مشكل باشد . پس از قتل نادر ، عادلشاه برادرزاده او به قدرت رسيد .........


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 1009
:: ارسال شده در: حكومت افشاريه , قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 20 تير 1390 ] [ 18:18]
تاریخ
قلعه گردکوه در غرب دامغان و در نزديکی روستاي قدرت آباد واقع شده است. فاصله اين قلعه تا روستا 8 کيلومتر و تا دامغان حدود 15 کيلومتر می باشد ديواره های اين قلعه از جنس سنگ و گچ می باشد که آنرا احاطه کرده اند. اين قلعه دارای سه آب انبار مسقف می باشد که در قسمت جنوبی دژ واقع شده و هر سه به هم راه دارند آب آنها از چشمه پيخار به وسيله جويي که قبلاً وجود داشته تامين می شده است............

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 469
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 خرداد 1390 ] [ 19:0]
تاریخ

 

قلعه رودخان یا قلعه حسام نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده‌است.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 569
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 خرداد 1390 ] [ 18:59]
تاریخ

 

 قلعه یا دژ شمیران درکنار دریاچه سپیدرود و بالای تپه‌ای مرتفع و سنگی که رود قزل اوزن از جنوب آن می‌گذرد قرار دارد

این قلعه، از قلعه‌های پر اهمیت و معتبر ایران است و در بین اهالی منطقه به نام های شیمران و سمیران معروف است، ولی در متون تاریخی به نام های سمیران، شمیران، سمیرم، شمع ایران، کنگریان، سمیویروم و سالاریه نام برده شده است..............


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 490
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 خرداد 1390 ] [ 18:39]
تاریخ
 

عكس هاي ارگـــــــــــ كريـــــــــــــم خان زند در شيــــــــراز :

Blog Skin

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 643
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 21 مهر 1389 ] [ 14:23]
تاریخ
 

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 564
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 20 اسفند 1388 ] [ 18:40]
تاریخ

 Blog Skin

...... ادامه مطلب


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 473
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 30 شهريور 1388 ] [ 23:42]
تاریخ
قلعه پرتغالی چابهار با اینکه اکنون در یکی از میادین اصلی ورودی شهر چابهار جای گرفته اما به حال خود رها شده و شرایط بسیار نامناسبی دارد. در برخی از بخش‌های این قلعه دیده می‌شود که دیوارهای خشتی آن با سیمان به هم وصل و به قول محلی‌ها سیمان مالی شده است، به نظر می‌رسد که این اقدام نشان از مرمت این قلعه تاریخی دارد اما با این همه همچنان قلعه تلی از خشت و آجر است.
قلعه‌های پرتغالی‌ها تقریباً در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس وجود دارد، در بندر قشم، کنگ، در عمان، در رأس الخیمه، در قشم، در جزیره هرمز و چند جای دیگر. این قلعه‌ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دارای دیوارهای به قطر حدود5.3 متر و برج‌هایی به ارتفاع حدود 12 متر در چهار گوشه قلعه‌است. قلعه چابهار در بلندای صخره‌ای در میدان تیس یکی از قلعه‌های مهم پرتغالی‌ها به شمار می‌رود..............

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 569
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 30 شهريور 1388 ] [ 19:30]
تاریخ
 برج قلعه خورموج در شهر خورموج از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی در استان بوشهر قراردارد.:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 480
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 شهريور 1388 ] [ 19:8]
تاریخ
 برج قلعه خورموج در شهر خورموج از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی در استان بوشهر قراردارد.:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 420
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 شهريور 1388 ] [ 19:8]
تاریخ
 
قلعه زیویه در جنوب شرق شهرستان زیویه قرار دارد. این قلعه شهر  با 2700 سال قدمت درواقع گنجینه‌ای فراموش شده است. از حفاری‌های این منطقه آثار شاخصی به‌دست آمده که تعداد قابل‌توجهی از آن‌ها در مهمترین‌ موزه‌های دنیا نگه‌داری می‌شود. با این حال این سایت تاریخی در طول سالیان گذشته از تخریب‌های متعدد در امان نبوده و وضعیت حفاظتی مناسبی را به خود ندیده است. مدیر پایگاه زیویه با اعلام حفاری ممنوع به ثبات وضعیت حفاظتی منطقه تاکید کرده است.
 
 پرفسور گیرتنس محقق و باستانشناس فرانسوی، مؤلف کتاب «هنر ایران در دوره ماد و هخامنشی» معتقد است زیویه یک قلعه حکومتی بوده و گنجینه به دست آمده را دفینه‌ای می‌داند که در کنار جسد یک پادشاه سکایی گذاشته شده است.........
 
 
 
 
 
 
 

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 592
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي باستان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 30 تير 1388 ] [ 23:58]
تاریخ
 

بلده شهری است از سده های دور كه اكنون پس از پشت سر گذاشتن دوران با ابهت خود ، همچنان ایستاده است .این شهر از شهرهای شهرستان نور،استان مازندران است كه به سبب صعب العبور بودن راه و گذر البرز مركزی  امروزه كمتر مسافری از آن عبور می كند .


قلعه بلده

شاخصه بلده قلعه عظیمی است كه همچون سلحشوری استوار از شهر محافظت می كند . هر چند كه به مرور زمان و عدم توجه كافی این قلعه عظیم كه از آن به قلعه پولاد نیز نام می برند دچار خرابی های بسیار شده ولی همچنان تعدادی از برج و باروهای آن سرافراز بر بلندی های شمال قصبه بلده بر بالای پوزه كوهی كه رو به جنوب است ایستاده اند . تاریخ ساخت قلعه بسیار قدیمی است و تا اوایل دوره صفویه دایر و مسكون بوده است . تا قبل از صفویه قدرت های محلی با ریاست ملك كیومرث با دوسپتاتیو اولاد او شاهان بنی كاووس بر قلعه حكومت می كردند و قلعه پولاد جزو مقرهای حكومتی آنان بود . پس از انقراض آنان به دست صفویه منطقه رستم داد (نور و كجور امروزی) روی ترقی ندید و قلاع آن همچون قلعه پولاد رو به ویرانی نهاد.....


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 637
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388 ] [ 21:28]
تاریخ

ارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاه ارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاهارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاه ارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاهارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاه ارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاهارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاه .

 

  در ادامه مطلب ..... 


 

 


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 557
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 13 ارديبهشت 1388 ] [ 23:33]
تاریخ

سرزمين ايران به سبب موقعيت خاص جغرافيايي همواره در خطر تهاجم دشمنان بوده است . از اينرو حاكمان و فرمانروايان زمان براي مقابله با اين تهاجمات به ساختن قلعه هايي در نقاط مرزي و مهم مي پرداختند و اين قلعه همانند يك پادگان نظامي بود و ميزان مقاومت آن در برابر دشمنان بستگي به ميزان شجاعت و روحيه ميهن پرستي ساكنان آن داشت .........


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 440
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي باستان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 30 شهريور 1387 ] [ 18:39]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 441
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 30 شهريور 1387 ] [ 17:27]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 580
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 30 شهريور 1387 ] [ 16:52]
تاریخ
اطلاعاتي درباره ارگ كريم خان زند در شيراز كه از بناهاي دوره زنديه هست

 Blog Skin

. ارگ کریم خان در مرکز شهر شيراز قرار دارد. این ارگ در دوره سلطنت سلسله زنديه ساخته شده‌است و پس از اینکه كريم خان زند شیراز را به عنوان پایتخت خود و این مکان را به‌عنوان مکان زندگی خود انتخاب کرد، به ارگ کریمخان معروف شد. در زمان سلطنت سلسله پهلوي از ارگ به‌عنوان زندان استفاده شد که آسیب‌هایی به آن وارد شده‌است. در سال ۱۳۵۰ این ارگ به اداره فرهنگ و هنر وقت واگذار شد. این بنای بزرگ اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود و از چند سال پیش کار مرمت این بنا آغاز شده‌است تا به عنوان موزه بزرگ فارس مورد استفاده قرار گیرد. ساخت ارگ بین سالهای ۱۷۶۶ و ۱۷۶۷ میلادی انجام شد و کریمخان بهترین معماران زمان خود را جهت ساخت آن بکار گرفت. او همچنین بهترین مصالح را از داخل و خارج کشور تهیه و ساخت بنا را به‌سرعت تمام کرد. این بنا در دوره زندیه به‌عنوان محل استقرار حکومت و در دوره قاجاریه به‌عنوان محل زندگی فرمانداران محلی استفاده می‌شد.عبدالحسين ميرزا فرمانفرما حکم‌ران فارس، دستور به بازسازی مینیاتورهای نقاشی شده در این بنا داد.

بنای ارگ ترکیبی از دو معماري مسکونی و نظامی است. بخش درونی ارگ با ایوان‌ها و اتاق‌های نقاشی شده، آبنماها و باغچه‌ها از ظرافت خاصی برخوردار است. سه ضلع شمال، جنوب و غرب هر یک دارای یک ایوان و شش اتاق مسکونی در دو طرف آن است. ضلع شرقی شامل حمام خصوصی و برخی امکانات خدماتی است.


برج و باروی چهارگانه به انضمام خندقی که سابقاً دور آن حفر شده بود نیز نقش دفاعی بنا را بر عهده داشته‌اند. ضخامت دیوارها در پایه ۳ متر و در بالا ۸/۲ متر است. ارتفاع برجها نیز ۱۵ متر می‌باشد و از آجر ساخته شده‌اند. از بیرون که به قلعه نگاه می کنید ساختمان کاملاً سالمی رو می بینید که روزگاری یکی از برج های اون داشت فرو می ریخت. خدا می دونه مردم شیراز چه آبرو ریزی راه انداختن تا بالاخره میراث فرهنگی و شهرداری و کلّی مهندس به هر مصیبتی بود زیرش رو با بتون و سنگ چین و جک های هیدرولیکی بسیار قوی سفت کردند و نهایتاً از نصف شدن قلعه جلوگیری شد.سردر قلعه کاشی کاری زیبایی داره که گویا صحنه ای از شاهنامه رو به تصویر کشیده و در میان این همه آجر، خودنمایی می کنه. دور تا دور قلعه و حیاط، اتاقهای فراوان و سالن های مختلفی قرار دارن که در 2 طبقه و یک زیرزمین طراحی شدن.
از اونها فقط تعدادی از اتاق های طبقه اوّل برای عموم قابل دیدن هست و بقیه، سالهاست که قفل و مهر شده !!! گویا به دلیل بازسازی.
در همون زمانی که این ساختمان به زندان تبدیل شده بوده... حاکم آن زمان دستور جالبی داده که نمونه اش در عهد اشکانی هم دیده شده.
روی دیوارهای این ارگ انواع نقش ها و گچ کاری های زیبا و طلاکوب فراوان وجود داشته که اصولاً باید تا به حال از بین می رفت؛ مخصوصاً که ساختمان تبدیل به زندان شده بود.
به دستور حاکم روی تمام نقوش و دیوارها به قطر زیادی گچ گرفته شد!!!! طوری که تمام اتاق ها مثل خانه هاي امروزی مستطیل ساده شد.
و نتيجه آن اين شد كه که این نقوش کاملاً سالم مانده و قابل در آوردن از زیر گچ هست، هرچند این کار سال ها طول می کشد.
با اینکه ارگ بیشتر جنبه نظامی داشته، امّا در زیبا سازی اون از هیچ تلاشی فروگذار نکردند و هنرمندان از جون و دل برای زیبایی این بنا مایه گذاشتن .


عكس هاي بيشتر از اين بنا

منبع : سايت ويكي پديا و سايت http://forum.niksalehi.com


:: امتیاز: نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 19

:: بازدید : 4858
:: ارسال شده در: حكومت زنديه , قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 21 شهريور 1387 ] [ 14:23]
تاریخ
قلعهٔ فراموشی یا گیل گرد یا اندمشن یا انوشبرد

قلعهٔ مستحکمی واقع در خوزستان در زمان ساسانیان بوده‌است. از جهت اینکه نام زندانیان و حتی نام آن مکان را کسی نبایستی بر زبان آورد، این مکان را قلعهٔ فراموشی می‌خواندند. یک نوع قلعهٔ باستیل محسوب می‌شده‌است و جایی برای حبس و از میان بردن اشخاص بلند مرتبت بوده که وجودشان برای کشور و شاه خطرناک بشمار می‌آمده‌است. چندین نفر از خاندان سلطنتی در این زندان افتاده بودند که از آنجمله ارشک سوم پادشاه ارمنستان می‌باشد. به نقل از پروکوپیوس ، قباد دوم (پادشاه ساسانی که دوبار بر تخت پادشاهی ایران نشست، بار نخست میان سا‌ل‌های 488 تا 496 میلادی و بار دوم 499 تا 531) پس از محرومیت از تاج و تخت در آنجا زندانی بود و از همانجا فرار اختیار نمود. بعدها شیرویه عده‌ای از زندانیان آنجا را آزاد کرد و ایشان به او کمک نمودند تا توانست پدر خویش خسرو پرویز را از تخت پایین آورد .

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 2720
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي باستان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 13 شهريور 1387 ] [ 15:52]
تاریخ
 قلعه داوودآباد شهرستان انار که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد، چند سالی است که در میان درختان پسته قرار گرفته و هرگاه که این درختان آبیاری می شوند، آب به پایه های قلعه نیز نفوذ می کند. این نفوذ آب باعث تخریب تدریجی این بنا شده است.


قلعه داوود آباد که بیش از سه هزار مترمربع مساحت و چهار برج با ارتفاع 9 متر دارد، هر روز هنگام آبیاری باغ پسته به پای آن آب ریخته می شود. این آبیاری مداوم باعث شده که روز به روز این بنا به ویرانی کامل نزدیک تر شود.

:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

:: بازدید : 390
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 14 خرداد 1387 ] [ 23:20]
تاریخ
 قلعه داوودآباد شهرستان انار که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد، چند سالی است که در میان درختان پسته قرار گرفته و هرگاه که این درختان آبیاری می شوند، آب به پایه های قلعه نیز نفوذ می کند. این نفوذ آب باعث تخریب تدریجی این بنا شده است.


قلعه داوود آباد که بیش از سه هزار مترمربع مساحت و چهار برج با ارتفاع 9 متر دارد، هر روز هنگام آبیاری باغ پسته به پای آن آب ریخته می شود. این آبیاری مداوم باعث شده که روز به روز این بنا به ویرانی کامل نزدیک تر شود.

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 441
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 14 خرداد 1387 ] [ 23:20]
تاریخ
 


قلعه‌ کنگلو درکیلومتر 10 جاده دوآب - ورسکِ سوادکوه مازندران واقع شده است. .....


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 438
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي باستان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 30 ارديبهشت 1387 ] [ 23:10]
تاریخ
 


قلعه‌ کنگلو درکیلومتر 10 جاده دوآب - ورسکِ سوادکوه مازندران واقع شده است. .....


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 537
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي باستان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 30 ارديبهشت 1387 ] [ 23:10]
تاریخ
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 497
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 6
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3020

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 1,144
باردید دیروز باردید دیروز : 2,437
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 48
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 121
بازدید هفته بازدید هفته : 12,676
بازدید ماه بازدید ماه : 61,442
بازدید سال بازدید سال : 610,283
بازدید کلی بازدید کلی : 2,845,583

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.144.36.228
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;