close
رزرو هتل
اشكانيان

همراه تاريخ

اشكانيان

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفتهاشکانیان ( پارت ها )
اشکانیان ( پارت ها ) : پارت یعنی خراسان کنونی . پارت ها از قبیله پرنی هستند که تیره ای از قوم داهه است . قوم داهه مجموعه ای از قبایل سکایی بود که به صورت چادرنشین در استپ های بین دریاچه های ارال و خزر زندگی می کردند . استرابون می نویسد : مردم داهه در آغاز در کنار دریای آزوف کنونی مسکن داشتند . سپس کوچ نموده به خوارزم رفتند و بعد به خراسان مهاجرت کردند. سرزمین پارت بر اساس قدیمی ترین منابع کتیبه های بیستون ، تخت جمشید و نقش رستم ، پرثوه نامیده شده است . یونانی ها نیز آن را پارثیا یا پارثوا نامیده اند . باید پارت را پارث نامید ، اما برای اینکه در تلفظ با پارس اشتباه نشود پارت گویند . نویسندگان قرون نخستین اسلامی پادشاهان این دوره را اشکانی نامیده اند و دوره را به عنوان دوره ملوک الطوایف یاد می کنند . بعضی از مورخان چون ژوستن پارت ها را از مردمان سکایی دانسته اند و معنی پارت را در زبان سکائی تبعید شده می دانند . پارت ها به زبان پهلوی شمالی صحبت می کردند . پارت ها آریایی بودند اما به دلیل قرن ها همجواری و هم نشینی با دیگر سکاهای گله دار اخلاق و عادات آن ها در ایشان رسوخ کرده است . عده شاهان این سلسله به طور دقیق معلوم نیست و تاریخ سلطنت بعضی از آن ها به کلی مجهول است زیرا سکه شاهان اولیه این سلسله تاریخ ندارد و تاریخ این دوره روشن نیست . زیرا مورخین یونانی و رومی وقایعی را که مربوط به دول آن ها بوده ضبط کرده اند و راجع به وقایع دیگر اطلاعات مختصر و گاه هیچ است و حال آنکه این دولت قوی فقط با امپراتوری روم بر سر تقسیم آسیای غربی درگیر نبود و یقینا در شمال و مشرق هم کارهای کرده که از خاطرها فراموش شده است . این سلسله حدودا 28 تا پادشاه داشته است .

:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 8

:: بازدید : 1749
:: ارسال شده در: اشكانيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 18 شهريور 1391 ] [ 23:3]
تاریخ
اشك 29 يا اردون پنجم اشكاني در تاريخ ايران چگونه شاهي بود؟
اردوان پنجم (اشک بیست و نهم) بیست و هشتمین و آخرین شاه ایران از خاندان اشکانی است که از سال ۲۱۳ تا ۲۲۴ یا ۲۲۶ میلادی شاهی کرد. با کشته شدن او دولت اشکانی منقرض شد و جای خود را به ساسانیان داد.پس از مرگ بلاش پنجم میان دو پسر او به نام‌های بلاش ششم و اردوان پنجم برای رسیدن به شاهی نزاع درگرفت. در ابتدا بلاش به شاهی رسید ولی در سال ۲۱۳ میلادی اردوان قیام کرد و توانست نفوذ خود را افزایش دهد، تا جایی که برای بلاش ششم فقط بخشی از بابل باقی ماند. از این زمان به بعد می‌توان با اطمینان اردوان پنجم را شاه ایران دانست..

:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 11

:: بازدید : 573
:: ارسال شده در: اشكانيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 18 شهريور 1391 ] [ 22:31]
تاریخ
چه عواملي سبب بازگشت اقتدار از دولت اشكانيان شد ؟

 

چه عواملي سبب بازگشت اقتدار از دولت اشكانيان شد ؟


حکومت ملوک الطوايفي و اقتصاد ضعيف، امپراطوري اشکانيان را سرنگون کرد
حكومت ملوك الطوايفي اشكاني كه به دلايل مختلف از جمله حكومت مطلقه امپراتوران اشكاني، تعلق داشتن رفاه به قشر خاص، نبرد ميان شاهزادگان اشكاني، جنگ‌هاي ميان روم و اشكانيان، قدرت گرفتن اقوام مختلف، بي‌توجهي برخي از پادشاهان اشكاني به سنن باستاني خود، اقتصاد ضعيف، بحران ارمنستان، فرسودگي سياسي، نظامي و اقتصادي و... ضعيف شده بود، نتوانست دوام و ثبات را حفظ كند و ......


:: امتیاز: نتیجه : 6 امتیاز توسط 6 نفر مجموع امتیاز : 15

:: بازدید : 1141
:: ارسال شده در: اشكانيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 18 مهر 1390 ] [ 22:34]
تاریخ
شاهان اشكاني نقش گريز از قدرت داشتند يا جذب قدرت بودند؟


پادشاهان اشکانی :

۱-ارشک اول : این شخص با طایفه خود آپارنی همدست شده در 256 ق.م بیرق مخالفت با سلوکی ها را بیفراشت . و جنگ های متعدد با آنان نموده در نتیجه غلبه یافت و دولت پارت را تاسیس کرد . پس از این فتح عزیمت باختر نمود و با این مملکت نیز که مستقل شده بود جنگ کرده و در جنگ کشته شد . چون ارشک (اشک) بانی سلطنت اشکانیان بود شاهان دیگر اشکانی او را تقدیس می کردند ، چنانکه به او لقب اپی فانس دادند و به یادبود آنکه او سرسلسله اشکانی است به اسم خود کلمه ارشک را افزودند(ارشک بعدها اشک شد) .
اشک2-تیرداد اول : بعد از برادر به تخت نشست و از اشتغال سلوکی ها در مغرب استفاده نمود ه گرگان را به پارت ضمیمه کرد و بعد با دیودور پادشاه باختر متحد شده و سلوکوس دوم را شکست داده خود را شاه بزرگ خواند . پارتی ها جلوس او را مبداء تاریخ قرار دادند . اشکانیان نسب خود را به هخامنشیان می رساندند . پایتخت اشکانیان را یونانی ها هکاتم پولیس یعنی شهر صد دروازه (دامغان) می نامیدند . بعدها ری و همدان و تیسفون نیز پایتخت بودند .

 اشک3-اردوان اول : بعد از پدر به تخت نشست و از گرفتاری................


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 2

:: بازدید : 697
:: ارسال شده در: اشكانيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 18 تير 1390 ] [ 23:10]
تاریخ
تاثير بلاش پنجم اشكاني در تضعيف امپراتوري روم باستان تا چه حدي بود ؟
بَلاش پنجم یا وَلَخش پنجم (اشک بیست و هفتم) بیست و هفتمین شاه ایران از خاندان اشکانی است که از سال ۱۹۱ تا ۲۰۹ میلادی شاهی کرد. وی جانشین و پسر بلاش چهارم بود. بلاش پنجم در سه سال ابتدای زمامداریش دچار مشکلات داخلی بود و توانست در سه سال اوضاع کشور را سر و سامان دهد. پس از آن جنگ میان ایران و روم دوباره آغاز شد. این جنگ از سال ۱۹۴ تا ۱۹۷ میلادی به دارازا کشید و دلیل آغاز آن شورش مردم غرب میان‌رودان بود که در زمان شاهی بلاش چهارم به دست کاسیوس سردار رومی ضمیمهٔ قلمرو روم شده بود.....

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 2

:: بازدید : 541
:: ارسال شده در: اشكانيان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 18 خرداد 1390 ] [ 22:27]
تاریخ
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 493
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 3
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3001

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 1,395
باردید دیروز باردید دیروز : 2,533
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 65
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 186
بازدید هفته بازدید هفته : 13,728
بازدید ماه بازدید ماه : 84,654
بازدید سال بازدید سال : 266,976
بازدید کلی بازدید کلی : 2,502,276

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.211.200.222
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;