close
تبلیغات در اینترنت
قلعه هاي اسلامي

همراه تاريخ

قلعه هاي اسلامي

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفتهقلعه های ایلام قلعه های ایلام قلعه های ایلام

قلعه گمشده

باید به جنوب غربی دره شهر ایلام سفر کنید و پا به راه ارتفاعات صخره ای این شهر شوید تا بتوانید یکی از قدیمی ترین قلعه های ایلام را ببینید. قلعه ای به نام سه کسان که جایی در حدفاصل ارتفاعات کبیر کوه و دشت دره شهر قرار گرفته است و لا به لای صخره های صعب العبور این ارتفاعات، گم شده است.

مردم محلی قلعه سه کسان را با نام های سه کسون یا سکه سون می شناسند. قلعه ای که یکی از بزرگترین قلعه های دوره ساسانی اسلامی بوده و آنقدر دسترسی به آن سخت است که شاید کمتر گردشگری تاب بیاورد ارتفاعات بلند این منطقه را طی کند و زیر طاق این قلعه نفس تازه کند. با این حال، سه کسان از روزگاری که ساسانیان بر ایران حکومت می کردند و تصمیم گرفتند برای دفاع از مناطق نظامی شان این دژ را بنا کنند، تا امروز پابرجا مانده است.

قلعه سه کسان از نظر مهندسی ساخت یكی از شاهكارهای دوره ساسانی و بعد از آن است. در ساخت این بنا از قلوه سنگ و گچ استفاده شده و معماران این قلعه برای آن که دیوارهای بنا غیر قابل دسترسی باشد، آنها را روی صخره ها بنا کرده اند و حتی آب انبارهای آن را هم در دل صخره ها کنده اند. این قلعه 360 درجه به اطراف دید دارد و در واقع بهترین نوع یک بنای نظامی است که موقعیت آن هر راهی را برای فتح توسط دشمنان می بندد.

هر چند که عده ای معتقدند قلعه سه کسان در دوره حسن صبا روزگار پر رونقی داشته و به عنوان دانشکده نظامی مورد استفاده قرار می گرفته است اما عده ای هم معتقدند که قلعه سه کسان به احتمال زیاد ضراب خانه حکومت وقت بوده است و به همین دلیل نام آن سکه سان گذاشته شده است. متاسفانه این قلعه در سال های گذشته بارها و بارها مورد تاراج دزدان آثار باستانی قرار گرفته و به شدت آسیب دیده است.

...........................................

منبع : http://seeiran.ir


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 377
:: ارسال شده در: قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 17 تير 1393 ] [ 18:1]
تاریخ
 قلعه بندبن روزی دژ محکم اهالی قاسم آباد بود برای مبارزه با دولت مرکزی و ایستادگی در برابر زورگویی های حاکمانی که می‌خواستند این شهر و مردمانش را به بند حکومت مرکزی بکشند. اما امروز از آن قلعه و دژ سنگی تنها چند تکه دیوار باقی مانده که در نبود حفاظت اصولی، سنگ های آن هر از چند گاهی کنده می‌شوند و میان جنگل انبوه زیر قلعه گم می‌شوند.
 
قلعه تاریخی بندبن در قاسم آباد علیا و در روستای بندبن قرار دارد. قاسم آباد منطقه ای شامل چندین روستا است که به دو قسمت اصلی قاسم آباد سفلا و قاسم آباد علیا تقسیم شده است و در حد فاصل بین چابکسر و رودسر واقع شده است.
 
تاریخ دقیقی درباره روستای قاسم آباد و قلعه بندبن در دست نیست. اگرچه در برخی منابع به قدمت هزاران ساله این قلعه اشاره شده، اما مستندترین روایت درباره قلعه بندبن به زمان شاه عباس اول و شاه اسماعیل باز می گردد.
 
قلعه بندبُن - روستای بندبن - قاسم آباد
 
قلعه بندبن؛ از شاه صفوی تا قاجار
فاصله نزدیک کوه و دریا در قاسم آباد و همچنین ارتفاع زیاد قلعه بندبن و برج این قلعه باعث شده بود اهالی قاسم آباد رفت و آمد ها در آن منطقه را تحت نظر داشته باشند. به همین دلیل متوجه حضور نیروهای متجاوز می شدند و به دلیل آشنایی با جغرافیای منطقه می توانستند به متجاوزین حمله کنند و آنها را شکست دهند. از همین رو قاسم آبادی‌ها هیچ‌گاه تحت سلطه حکومت‌های مرکزی و محلی در گیلان و مازندران قرار نگرفتند و همیشه برای حکومت‌ها مشکلاتی را به وجود آورند. آنها هیچگاه با حکومت های مرکزی کنار نمی آمدند و سرباز یا مالیات به این حکومت‌ها نمی‌دادند.
 
اهالی قاسم آباد می توانستند از برج نگهبانی قلعه بندبن تمام مناطق روبروی قلعه را زیر نظر داشته باشند. (منظره روبروی قلعه) 
 
به همین دلیل شاه عباس برای پایان دادن به این خودسری‌ها چندین بار قشون های خود را برای تصرف قاسم آباد به این منطقه می‌فرستد، که هر بار قشون از مردم محلی شکست می‌خوردند. پس از شکست‌های پی‌درپی  شاه عباس پذیرفت به شرط کوچ دادن عده‌ای مردم کردستان و گرجستان به این منطقه، حکومت قاسم آباد را به اهالی این شهر واگذار کند. هدف اصلی شاه عباس از کوچ دادن کردها و گرج‌ها به این منطقه، تغییر ترکیب جمعیت قاسم آباد بود تا دشمنی آنها با حکومت مرکزی کمتر شود.
 
اگرچه تلاش‌های شاه عباس بی‌نتیجه ماند و اهالی قاسم آباد باز هم از فرستادن سرباز به دولت مرکزی و پرداخت مالیات خودداری کردند، اما تغییر ترکیب جمعیتی قاسم آباد تاثیرات فراوانی بر فرهنگ مردم این منطقه گذاشت.
 
برج قلعه بندبن دارای هشت سنگ انداز سالم است
 
این پایان ماجرای قاسم آبادی ها با حکومت های مرکزی نبود. در اوایل دوره قاجار نیز مشکلات حکومت مرکزی و قاسم آبادی‌ها ادامه داشت.
 
مهدى بامداد در کتاب 6 جلدى خود با عنوان «تاریخ رجال ایران» قرون 12 و 13 و 14 چنین نوشته است : «در سال 1196 که هدایت الله خان شفتى یا فومنى معروف به اتل خان رشتى حاکم گیلان بود و آغا محمد خان پادشاه قاجار به قصد دست یافتن به او مرتضى قلى خان برادر خود را به تسخیر گیلان و دستگیرى او مامور نمود. هدایت الله خان میرزا صادق منجم باشى را با پیشکشى قابل ملاحظه اى براى مذاکره و مصالحه به نزد آغا محمد خان روانه ساخت و اتفاقاً وساطت او موثر افتاد و حکومت هدایت الله خان تایید و تنفیذ گردید و میرزا صادق از این پس با آغا محمد خان کاملاً مربوط شده و بعد ها خدماتى نسبت به وى انجام داد. و آغا محمد خان در ازاى خدماتش آبادى قاسم آباد رودسر را به وى بخشید».
 
اما اینطور که پیداست آغامحمدخان دردسری که خود توانایی حل آن را نداشت را از سر باز کرد، و به دیگر سپرد. میرزا صادق منجم باشى هم هیچوقت نتوانست کنترلی بر قاسم داشته باشد و دردسرهای این هدیه آغا محمدخان از سود آن بیشتر بود.
 
قلعه بندبن در جنگل گم شده است
 
رویش گیاهان در دیوار برج قلعه خسارت‌های بسیاری را به این بنای باستانی وارد کرده است
 
مردم قاسم آباد و بندبن هنوز هم در این منطقه زندگی می کنند، اما دیگر خبری قلعه سنگی بندبن نیست. از قلعه بندبن امروز تنها قسمت هایی از دیوار برج نگهبانی و تکه هایی از بنای اصلی و پایه های قلعه باقی مانده است که در ازدحام جنگل گم شده اند.
 
قطر دیوار به جای مانده از این برج از کف تا بالا، بین 100 تا 170 سانتی متر است. ارتفاع برج از کف اصلی حدود هفت متر است. از این برج هشت سنگ انداز سالم باقی مانده است. قطر برج پیش از تخریب حدود 4/5 متر بوده است. همچنین در ضلع شمالی برج دیوار سنگی به طول تقریبی پنج متر و ارتفاع بین یک متر تا 60 سانتی متر باقی مانده است. در دیوار به جای مانده،حفره هایی دیده می شود که احتمالاً برای دیدن آن سوی دیوارها مورد استفاده قرار می گرفتند.
 
در ضلع شمالی برج دیوار سنگی به طول تقریبی پنج متر و ارتفاع بین یک متر تا 60 سانتی متر باقی مانده است
 
در ضلع جنوب غرب به شمال شرقی، دیواری به طول 9 متر به ارتفاعی بین چهار تا دو متر به به چشم می خورد که روی این دیوار درختان زیادی روئیده شده است. به دلیل رویش درختان و ریشه های آنها، در قسمت هایی از این دیوار که حدود یک متر ضخامت دارد، ترک های عمیقی دیده می شود و باعث جدا شدن قسمت هایی از دیوار در بنای اصلی شده است. گفته می‌شود زیر این قلعه، راهها، راهروها و دالانهای برای تردد وجود داشته که در حال حاضر نقشه آنها موجود نیست.
 
برای ساخت قلعه از ترکیب خاصی از زرده تخم مرغ و ساروج به کار رفته است تا در آب و هوای شرجی و بارانی منطقه استحکام بیشتری داشته باشد.
 
رویش درختان ترک های عمیقی را در دیوارهای به جا مانده از قلعه به وجود آورده است
 
اگرچه قلعه بندبن در یازدهم شهریور سال 1382 با شماره 9954 به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است، اما در حال حاضر هیچ تلاشی از سوی سازمان میراث فرهنگی برای حفاظت از این بنای باستانی صورت نمی گیرد. رویش درخت و گیاهان مختلف در اطراف این قلعه، خسارات جبران ناپذیری را به آن وارد کرده است. همچنین به گفته اهالی محلی روستا پایه های بنای به جای مانده از این قلعه و اطراف آن بارها توسط جوینگان گنج و غارتگران آثار باستانی بصورت غیر قانونی حفاری و ویران شده است.
 
برای حفاظت بهتر به تشکل ها نیاز داریم
مجید اخوان، معاون میراث فرهنگی استان گیلان در گفت و گو با خبرنگار CHN درباره قلعه بندبن می گوید: قسمت های بسیاری از دیوار به جای مانده از این برج ریخته است. بقایای اطراف این قلعه نشان دهنده این است که باروهای و دیوارهای دیگری نیز در اطراف این قلعه وجود داشته و محدوده آن گسترده بوده است که بر اثر عوارض جوی و گذشت زمان دچار آسیب شده اند.
 
اطراف و زیر دیوارهای قلعه بندبن بارها مورد حفاری های غیر مجاز جویندگان گنج قرار گرفته است و تخریب شده است
 
اخوان در پاسخ در پاسخ به این که چرا از قلعه بندبن حفاظت خاصی انجام نمی شود، چنان که بارها مورد حفاری های غیر قانونی قرار گرفته است، چنین توضیح می دهد که «از سال 82 تا کنون حدود 2500 اثر در استان شناسایی شده اند که 979 از این آثار ملموس هستند. برای حفاظت فیزیکی آثار ارزشمند نیاز به همت همه جانبه است.
 
به گفته او اگرچه یگان حفاظت اداره میراث گیلان به همه روستاها سرکشی می کند، اما نیروهای سازمان آن قدر نیستند که بتوانند از همه آثار باستانی ملموس بصورت مستمر حفاظت کنند و در محل حضور داشته باشند.
 
معاون میراث فرهنگی استان گیلان تاکید دارد که حفاظت فیزیکی مستلزم این است که همه دستگاه تدبیر کنند و همچنین باید راهکاری اتخاذ شود تا از پتانسیل ان جی او ها تشکل های دوستدار میراث فرهنگی برای نگه داری از این آثار استفاده شود.
 
او همچین تاکید دارد که «با همه این اوصاف ما روی آثار تاریخی و باستانی استان نظارت و کنترل داریم و گزارش ها از این نظارت ها به سازمان ارسال می شود. همچنین گزارش های مردمی از حفاری های غیر مجاز یا خرابی ها نیز سریعاً پیگیری می کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

...............................................................

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 390
:: ارسال شده در: قلعه هاي اسلامي , استحکامات دفاعی ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 19 خرداد 1393 ] [ 11:59]
تاریخ
قلعه شاداب

قدمت تاريخي اين قلعه به بيش از 200 سال پيش مي رسد . و در شمال شهرستان دزفول در نزديكي درياچه سد دز بر فراز كوهي بلند به نام كوه شاداب قرار دارد. در نزدیکی روستای اسلام آباد با استفاده از پلی که با چوب و پایه های فلزی ساخته شده، گذرگاهی برای صعود به قلعه شاداب فراهم گردیده و در گلوگاه آن گذرگاه نیز دروازه ای نصب کرده اند که در صورت بسته شدن آن، صعود به قلعه شاداب ناممکن می شود و از آن برای جلوگیری از ورود شکارچیان می توان استفاده کرد. در بخش بالای این گلوگاه اتاقهایی غار مانند کنده شده است.

قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب قلعه شاداب

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 869
:: ارسال شده در: قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 30 تير 1392 ] [ 17:15]
تاریخ
قلعه فورگ
قلعه فورگ ارگی قلعه فورگ ارگی قلعه فورگ ارگی قلعه فورگ ارگی قلعه فورگ ارگی قلعه فورگ ارگی قلعه فورگ ارگی قلعه فورگ ارگی قلعه فورگ ارگیقلعه فورگ ارگی است در روستای فورگ از توابع شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی. این قلعه در ۵ کیلومتری درمیان و در شرق شهر بیرجند قرار دارد.

 

قلعه‌های بیرجند، در دوره‌های مختلف احداث شده‌اند. وجود مناطق کوهستانی زیاد باعث شده که پای فرقه اسماعیلیه به این منطقه باز شود و برای دفاع از خود، قلعه‌های مرتفع و مستحکمی در اکثر مناطق این شهرستان و سایر شهرهای جنـوبی خراسان ساخته و باقی بگذارند.

 

از نظر پیشینه تاریخی محوطه، ساخت قلعه فورگ در زمان نادرشاه افشار به وسیله میرزا بقاخان حاکم منطقه شروع شده و پس از وی پسرش میرزا رفیع خان ساختمان قلعه را به اتمام رسانده است. در زمان حکومت شوکت الملک به دستور وی سپاهیانش به قلعه هجوم برده، حاکم آن را دستگیر کرده و قلعه را فتح می نماید. تاریخ ساخت این قلعه در کتاب دیوان لامع، نوشته محمد رفیع بن عبدالکریم در میانی، سال ۱۱۶۰ ه.ق. ذکر شده است. مولف کتاب عین الوتابع، قلعه را این گونه توصیف کرده است: قلعه فورگ در روی کوهی است که از آجر پخته، دیوار و باروج آن را به طور محکم ساخته اند و پایه آن را سنگ چین نموده‌اند و دو شیر در اطراف خود داشته با دو خاکریز که قطر هر یک پنج در پنج است. [۱]

 

قلعه فورگ بعد از قلعه الموت مهم‌ترین مقر حضور اسماعیلیان به حساب می‌آمده و در این محل فداییان مطلق را تحت تعلیم و آموزش‌های مخصوص قرار می‌دادند. فداییان مطلق گروهی بودند که حتی اسم نداشته و پس از ترک قلعه برای انجام ماموریت نام‌شان عوض می‌شد و به اسم مستعار برای قتل دشمنان فرقه اسماعیلیه می‌رفتند. اساس تعلیم فداییان به این صورت بود که بتوانند دشمن را غافل‌گیر کرده، یک یا دو ضربه کارد به او زده و قبل از این که دیگران به خود بیایند، ناپدید گردند.

 

قلعه فورک در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر اسدیه واقع شده است. فضاهای داخلی قلعه از شرق به غرب شامل ۳ قسمت می‌باشد که قسمت اول، محل زندگی خدمه انبار آذوقه و محل نگهداری احشام است. قسمت دوم، محل زندگی نظامیان و نگهبانان و محل نگهداری تدارکات نظامی و سومین قسمت که مهمترین بخش قلعه است، محل زندگی حاکم و اطرافیانش بوده است. قلعه مجموعاً دارای ۱۸ برج بوده که اکنون تعدادی از آنها باقی مانده است. مصالح به کار رفته در ساخت قلعه بیشتر سنگ، آجر و خشت می‌باشد. این قلعه بر بالای صخره‌ای سنگی پس از قرون متمادی همچنان در تاریخ بیرجند قامت خود را استوار نگهداشته است، هم‌چنین بر بلندای حصار و برج‌ها، سازه‌های کنگره‌داری وجود دارد و منافذی (تیرکش) جهت دیده‌بانی و دفاع دیده می‌شود.[۲] با توجه به آثار و بقایای معماری داخل قلعه چنین استنباط می‌شود که قلعه مزبور در چندین مرحله بازسازی شده و بر وسعت آن افزوده شده است. آخرین مرحله معماری آن مربوط به دوره افشاریه است که حصار فعلی قلعه و هشت برج مدور آن یادگاری از این دوره می‌باشد.


..........................

منبع: ويكي پديا


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 2072
:: ارسال شده در: قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 29 تير 1392 ] [ 23:32]
تاریخ


سرزمین کهن ایران , آثار و بناهای تاریخی فراوانی دارد که هر کدام داستانی و سرگذشتی برای خود داشته اند . بعضی نماد مقاومت و دلاوری و شجاعت و حماسه آفرینی در مقابل دشمنان ایران را داشته اند و بعضی خود نمادهایی از استعمار بیگانگان بر ایران و ظلم آن ها بر این ملت مظلوم بوده اند . اما ایران که بارها هجوم و سلطه ملل بی تمدن و بر بر را تحمل کرده است با دادن خون های فراوان همیشه بر غارتگران پیروز شده است . مردان بزرگ در ایران زاده می شوند و رشد میابند و قدرت و شکوه را برای ایران به ارمغان می آورند . یکی از بناهای ایران که یاد یکی از پهلوانان ایران زنده می کند , قلعه بابک خزم الدین در آذربایجان است که سال ها در مقابل حکام خلیفه ظالم عرب که اندیشه برابری و برادری صدر اسلام را فراموش کرده بود ، ایستادگی کرد و در آخر با نیرنگ و حیله کشته شد .


ابن الجوزی مینویسد که وقتی بابک را برای اعدام بردند خلیفه درکنارش نشست و به او گفت: ....................


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 689
:: ارسال شده در: قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 24 فروردين 1392 ] [ 22:2]
تاریخ
قلعه منصور کوه  دامغان

..............................................

قلعه منصور کوه جزء قلعه‏های رشته کوه البرز و در فاصله‏ 21 کیلومتری شمال شهر دامغان واقع شده است. در دامنه غربی‏ منصور کوه روستای منصور آباد قرار دارد. فاصله منصور کوه‏ و منصور آباد از جاده آسفالته دامغان-چشمه علی حدود 4 کیلومتر است. در روستای منصور آباد یک خانواده بصورت دائم و حدود 30 خانواده بصورت فصلی(بیشتر در تابستان)زندگی می‏کنند. منصور آباد دارای باغات پر محصول میوه است که از چشمه‏ منصور کوه مشروب می‏شود. بقایای قدیمی روستای منصور آباد در قسمت غربی روستا و در حصار قلعه‏ای کوچک واقع‏ شده است..........


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 835
:: ارسال شده در: قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 17 اسفند 1391 ] [ 12:24]
تاریخ
قلعه گیو

 

.......................................................................Blog SkinBlog Skin

بزرگترین و مستحکم ترین قلعه ‏های ایران متعلق به فرقه‏ اسماعیلیه است که در بلندیهای رشته کوه البرز بنا شده‏اند

قلعه گیو تنگه مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در دامغان، ۵۰کیلومتری غرب شهر، در مزرعه گیوتنگه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸دی ۱۳۷۹با شمارهٔ ثبت ۲۹۵۲به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.قلعه گیو تنگه هم مانند تمامی قلاع شهرستان دامغان یکی از مکان های در اختیار اسماعیلیان بوده است.معمولا این نوع قلعه ها در مکان هایی استفاده می شده است که یا محل عبور و مرور مسافران به شمار آید و یا نقطه استراتژیک و دفاعی خاصی باشد و فاصله کم این قلعه با قلعه گردکوه، مهمترین پایگاه اسماعیلیان در دامغان، خود گواه با اهمیت بودن این قلعه است..........

 

 


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 492
:: ارسال شده در: قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 17 اسفند 1391 ] [ 11:27]
تاریخ

http://s2.picofile.com/file/7681144729/%D9%82%D9%84%D8%B9%D9%87_%D8%A8%D9%84%D8%AF%D9%87_%D9%86%D9%88%D8%B1.jpg

 

قلعه بلده مازندران تا اوایل دوره صفوی دایر و مسکون و مرکز یکی از مهم ترین قدرت های محلی آن روز ایران بود.قدمت قلعه بر اساس براوردهای باستان شناسان به زمان سلسله بادوسپانان طبرستان در حدود 700 سال پیش می رسد . این قلعه بزرگ که ریاست آن با ملک کیوموث بادوسپانی و اولاد او(شاهان بنی کاووس) بود، دربالای کوهی مشرف بر بخش بلده نور واقع شده و عظمت آن از فضاهای باقی مانده به خوبی مشهود است.براساس روايات، از قلعه تا كوه مجاور يك پل معلق به رنگ سفيد وجود داشت كه روزهاآن را مي‌انداختند و اول غروب با زنجيرهايي كه داشت به طرف دروازه مي‌كشيدند و جمع مي‌كردند. بناي قلعه شامل سه قسمت اصلي است و بارويي اطراف آن را احاطه كرده است. برج‌هاي متعددي در هر سمت بارو به چشم مي‌خورد و.........

 


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1207
:: ارسال شده در: قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 16 اسفند 1391 ] [ 15:29]
تاریخ

اسماعیلیان که در دوران سلجوقیان و خوارزمشاهیان در ایران قدرت داشتند و مرکز حکومتشان در قزوین در قلعه الموت بود ، فرقه ای از فرقه های اسلامی هستند که برای گسترش دین و اندیشه خود به کوه ها پناه برده و در نواحی مختلف ایران قلعه های مختلفی ساخته بودند و در این قلعه ها و پناهگاه ها به تربیت افراد مختلف مانند فدائیان مخصوص می پرداختند و بر دشمنان و مخالفان خود حمله می بردند . اسماعیلیان  در هنگام حمله مغول دچار اختلاف شدند و در دین و عقاید خود دچار انحرافاتی شدند . هر حاکم اسماعیلی که دارای قلعه ای بود به صورت مستقل برای خود تصمیم می گرفت و از فرمانروای کل که در دژ الموت ساکن بود اطاعت نمی کرد . به همین جهت با حمله هلاکوخان مغول و سرداران او به پایگاه های ایشان ، همشون شکست خوردند و فعالیت این گروه به قسمت هایی از هند یا آسیای صغیر منتهی شد . از قلعه های مهمی که اسماعیلیه داشتند و از آن بر علیه سلجوقیان استفاده می کردند قلعه شاه دژ اصفهان بود که بر روی کوه صفه که از بلند ترین کوه های اصفهان است قرار داشت . دسترسی به قلعه بسیار مشکل بود و دشمنان در حمله به آن ناموفق بودند . اکنون آثاری از این قلعه باقی مانده است که در ادامه مطلب عکس های آن را میبینید . .........


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 622
:: ارسال شده در: قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 08 اسفند 1391 ] [ 9:36]
تاریخ

Blog Skin

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 1879
:: ارسال شده در: امپراتوري مغول , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 18 آبان 1391 ] [ 18:28]
تاریخ

قلعه داوودآباد شهرستان انار (استان كرمان) که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد، چند سالی است که در میان درختان پسته قرار گرفته و هرگاه که این درختان آبیاری می شوند، آب به پایه های قلعه نیز نفوذ می کند. این نفوذ آب باعث تخریب تدریجی این بنا شده است.


قلعه داوود آباد که بیش از سه هزار مترمربع مساحت و چهار برج با ارتفاع 9 متر دارد، هر روز هنگام آبیاری باغ پسته به پای آن آب ریخته می شود. این آبیاری مداوم باعث شده که روز به روز این بنا به ویرانی کامل نزدیک تر شود.
 
این در حالی است که این قلعه در اسفند 1386، با شماره 21483 در فهرست آثار ملی ایران جای گرفته و حفاظت از آن با نظارت قوانین و ضوابط سازمان میراث فرهنگی باید انجام شود.
....

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 451
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 18 شهريور 1391 ] [ 14:28]
تاریخ


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 580
:: ارسال شده در: قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 05 تير 1391 ] [ 16:9]
تاریخ
 دژ قهقهه در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مشکین شهذ در استان اردبیل قرار دارد. این دژ به دلیل اینکه محل زندانی شدن افراد سیاسی مهمی - مانند شاهزادگان صفوی - در زمان گذشته بوده‌است در تاریخ شهرت بسیاری دارد.

این قلعه در تپه سنگی به ارتفاع تقریبی ۱۰۰۰ هزار متر از زمینهای اطراف قرار داشته و اطراف آن را با حصار مستحکم و غیر قابل نفوذ احداث نموده‌اند که با گذشت سالیان دراز هم اکنون نیز ورود به آن تقریباً غیر ممکن بوده و فقط در شرایط جوی مناسب امکان‌پذیر است سطح قلعه حدود ۵ هکتار (۱۰۰x۵۰۰) و اختلاف سطح در سطح فوقانی قلعه کمتر از ۳۰ متر است.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 607
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 20 دي 1390 ] [ 18:38]
تاریخ
 قلعه الموت در شمال شرقی روستای گازرخان(قصر خان) و بر فراز صخره ای به ارتفاع ۲۱۶۳ متر از سطح دریا که بلندی صخره از زمین‌های پیرامون خود 200 متر و گسترده دژ 20000 متر مربع می‌باشد قرار دارد. این کوه از نرمه گردن (میان نرمه‌لات و گرمارود) شروع شده و به طرف مغرب ادامه پیدا کرده است. صخره‌های پیرامون قلعه که رنگ سرخ و خاکستری دارند، در جهت شمال شرقی به جنوب غربی کشیده شده‌اند. پیرامون دژ از هر چهار سو پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی است که کوه هودکان با فاصله‌ای نسبتاً زیاد بر آن مشرف است. . این قلعه یکی از جاذبه‌های گردشگری استان قزوین محسوب می‌شود.

حمدالله مستوفی دربارهٔ این قلعه گفته است که این بنا به دست «داعی الحق حسن بن زید الباقر» بنا شده است.

حسن صباح در سال ۴۸۶ هجری قمری این قلعه را تصرف کرد که اکنون به نام قلعهٔ حسن صباح نیز نامیده می‌شود. معماری قلعه

قلعه الموت را مردم محل «قلعه حسن» می‌نامند. این قلعه از دو بخش غربی و شرقی تشکیل شده است. هر بخش، به دو بخش: قلعه پایین و قلعه بالا تقسیم شده است که در اصطلاح محلی، آنها را «جورقلا» و «پیازقلا» می‌نامند. طول قلعه حدود یک صد و بیست متر و عرض آن در نقاط مختلف بین ده تا سی و پنج متر متغیر است. دیوار شرقی قلعه بالا یا قلعه بزرگ که از سنگ و ملاط گچ ساخته شده است، کم‌تر از سایر قسمت‌ها آسیب دیده است. طول آن حدود ده متر و ارتفاع آن بین چهار تا پنج متر است. در طرف جنوب، در داخل صخره اتاقی کنده شده که محل نگهبانی بوده است. در جانب شرقی این اتاق، دیواری به ارتفاع دو متر وجود دارد که پی آن در سنگ کنده شده و پشت کار آن نیز از سنگ گچ بنا شده است و نمای آن از آخر می‌باشد. در جانب شمال غربی قلعه بالا نیز دو اتاق در داخل سنگ کوه کنده‌اند.

در اتاق اول، چاله آب کوچکی قرار دارد که اگر آب آن را کاملاً تخلیله بکنند، دوباره آبدار می‌شود. احتمال می‌دهند که این چاله با حوض جنوبی ارتباط داشته باشد. در پای این اتاق، دیوار شمالی قلعه به طول دوازده متر و پهنای یک متر قرار دارد که از سطح قلعه پایین‌تر واقع شده است و پرتگاه مخوفی دارد. در جانب جنوب غربی این قسمت قلعه، حوضی به طول هشت متر و عرض پنج متر در سنگ کنده‌اند که هنوز هم بر اثر بارندگی‌های زمستان و بهار پر از آب می‌شود. در کنج جنوب غربی این حوض، درخت تاک کهن‌سالی که هم‌چنان سبز و شاداب است، جلب توجه می‌کند. اهالی محل معتقدند که آن را «حسن صباح» کاشته است.

این قسمت از قلعه، به احتمال زیاد، همان محلی است که حسن صباح مدت سی و پنج سال در آن اقامت داشته و پیروان خود را رهبری می‌نموده است. در جانب شرقی قلعه، پاسداران قلعه و افراد خانواده‌های آنها ساکن بوده‌اند در حال حاضر، آثار کمی از دیوار جنوبی این قسمت باقی مانده است. در جانب شمال این دیواره، ده آخور برای چارپایان، در داخل سنگ کوه‌کنده شده است. گذشته از آثار دیوار جنوبی، دیوار غربی این قسمت به ارتفاع دو متر هم چنان پابرجاست؛ ولی از دیوار شرقی اثری دیده نمی‌شود. در این سمت، سه آب انبار کوچک در دل سنگ کنده‌اند و چند اتاق نیز در سنگ ساخته شده که در حال حاضر ویران شده‌اند. بین دو قسمت قلعه؛ یعنی قلعه بالا و پایین، میدانگاهی قرار دارد که بر گرداگرد آن، دیواری محوطه قلعه را به دو قسمت تقسیم کرده است. در حال حاضر، در میان میدان آثار فراوانی به صورت توده‌های سنگ وخاک مشاهده می‌شود که بی‌شک باقی مانده بناها و ساختمان‌های فراوانی است که در این محل وجود داشته و ویران گشته‌اند.

به‌طور کلی باید گفت، قلعه‌الموت که دو قلعه بالا و پایین را در بر می‌گیرد، به صورت بنای سترگی بر فراز صخره‌ای سنگی بنا شده و دیوارهای چهارگانه آن به تبعیت از شکل و وضع صخره‌ها ساخته شده‌اند؛ از این رو عرض آن به‌خصوص در قسمت‌های مختلف فرق می‌کند. از برج‌های قلعه، سه برج گوشه‌های شمالی و جنوبی و شرقی هم‌چنان برپای‌اند و برج گوشه شرقی آن سالم‌تر است. دروازه و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی قرار دارد. مدخل راه منتهی به دروازه، از پای برج شرقی است و چند متر پایین‌تر از آن واقع شده است. در این محل، تونلی به موازات ضلع جنوب شرقی قلعه به طول شش متر و عرض دو متر و ارتفاع دو متر در دل‌سنگ‌های کوه کنده شده است. با گذشتن از این تونل، برج جنوبی قلعه و دیوار جنوب غربی آن، که روی شیب تخته سنگ ساخته شده است، نمایان می‌گردد.

این دیوار بر دشت وسیع گازرخان که در جنوب قلعه قرار دارد، مشرف است؛ به نحوی که دره الموت رود از آن دیده می‌شود. راه ورود به قلعه با گذشتن از کنار برج شرقی و پای ضلع جنوب شرقی، به طرف برج شمالی می‌رود. از آنجا که راه ورود آن در امتداد دیوار، میان دو برج شمالی و شرقی، واقع شده است استحکامات این قسمت، از سایر قسمت‌ها مفصل‌تر است و آثار برج‌های کوچک‌تری در فاصله دو برج مزبور دیده می‌شود. دیوارهای اطراف قلعه و برج‌ها، در همه جا، دارای یک دیوار پشت‌بندی است که هشت متر ارتفاع دارد و به موازات دیوار اصلی بنا شده است و ضخامت آن به دو متر می‌رسد. از آنجا که در تمام طول سال، گروه زیادی در قلعه سکونت داشته و به آب بسیار نیاز داشته‌اند؛ سازندگان قلعه با هنرمندی خاصی اقدام به ساخت آب انبارهایی کرده‌اند و به کمک آب‌روهایی که در دل سنگ کنده‌اند، از فاصله دور، آب را بر این آب انبارها سوار می‌نموده‌اند.

در پای کوه‌الموت، در گوشه شمال شرقی، غار کوچکی که از آب رو مجرا‌های قلعه بوده، دیده می‌شود. آب قلعه از چشمه «کلدر» که در دامنه کوه شمال قلعه قرار دارد، تأمین می‌شده است. مصالح قسمت‌های مختلف قلعه، سنگ (از سنگ کوه‌های اطراف)، ملات‌گچ، آجر، کاشی و تنپوشه هایی سفالی به قطر ۱۰ سانتی‌متر است. آجرهای بنا که مربع شکل و به ضلع بیست و یک سانتی‌متر و ضخامت پنج سانتی‌مترند، در روکار بنا به کار برده شده‌اند. در ساختمان دیوارها، برای نگهداری دیوارها و متصل کردن قسمت‌های جلو برج‌ها به قسمت‌های عقب، در داخل کار، کلاف‌های چوبی به‌طور افقی به کار برده‌اند. از جمله قطعات کوچک کاشی که در ویرانه‌های قلعه به دست آمده، قطعه‌ای است به رنگ آبی آسمانی با نقش صورت آدمی که قسمتی از چشم و ابرو و بینی آن کاملاً واضح است. امروزه در دامنه جنوبی کوه هودکان که در شمال کوه قلعه‌الموت واقع شده است، خرابه‌های بسیاری دیده می‌شود که نشان می‌دهد روزگاری بر جای این خرابه‌ها، ساختمان‌های بسیاری وجود داشته است.

در حال حاضر، اهالی محل خرابه‌های این محوطه را دیلمان‌ده، اغوزبن، خرازرو و زهیرکلفی می‌نامند. همچنین در سمت غرب قلعه، قبرستانی قدیمی معروف به «اسبه کله چال» وجود دارد که در بالای تپه مجاور آن، بقایای چند کوره آجرپزی نمایان است. در قله کوه هودکان نیز پیه‌سوزهای سفالین کهن به دست آمده است. سال بنای قلعه‌الموت در کتاب نزهه‌القلوب حمدالله مستوفی، دویست و چهل و شش ه - .ق ذکر شده که هم‌زمان با خلافت المتوکل خلیفه عباسی می‌باشد.

تخریب قلعه

این قلعه در شوال ۶۵۴ هجری قمری به‌دستور هلاکو به آتش کشیده و ویران شد و از آن پس به‌عنوان تبعیدگاه و زندان مورد استفاده قرار گرفت. همچنین از سال ۹۳۰ هجری قمری و ابتدای حکومت شاه طهماسب صفوی تا سال ۱۰۰۶ هجری قمری قلعه کالبدی سالم داشته است.

متاسفانه حفاری‌هایی که در دورهٔ قاجار برای یافتن گنج در قلعهٔ الموت انجام شده، سبب ویرانی آن شده‌است. حسن صباح از این قلعه دارو نیز به تمامی شهرهای ایران ارسال می‌کرده است. از الموت به عنوان محلي براي رصد ستارگان نیز استفاده مي‌شده است . با مقايسه قلعه الموت با رصدخانه مراغه مشخص است كه خواجه نصيرالدين طوسي پس از الموت، رصدخانه مراغه را مي‌سازد با اين فرضيه مي‌توان گفت از الگوي الموت براي ساخت رصدخانه مراغه استفاده كرده است.

 :: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 872
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 20 مهر 1390 ] [ 19:2]
تاریخ
 

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 627
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 18:54]
تاریخ

                                                                                                                                    

       قلعه سب زیباترین و سالمترین قلعه یی است که از دوران اسلامی سیستان و بلوچستان، در شهر سراوان باقي مانده‌است. این قلعه از جمله ۲۷ بنای تاریخی استان است که هنوز پابرجاست. قلعه سب در اوایل قرن دوازدهم هجری مرکز حکمرانی حاکم محلی به نام «ملک دینارخان» بزرگ و فرزندان او بود که در مناطق اطراف «سیب و سوران»حکمرانی می‌کردند. آخرین حکمران «قلعه سب» غلام رسول خان بود که دو اتاق طبقه دوم قلعه را به ساختمان اضافه کرد....


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 562
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 18:6]
تاریخ
                 

دژ كلات يك قلعه طبيعي در خراسان شمالي است . نادرشاه توجه زيادي به اين قلعه داشت . اطراف آن را كوههاي سخت احاطه كرده بود و تنها از چند نقطه مي شد به آن وارد شد كه آن قسمت ها را هم با ساختن ديوار مسدود كرده بودند . نام كلات در شاهنامه فردوسي هم آمده است و امير تيمور نيز نتوانست از آن بگذرد . نادرشاه در تمامي نقاط ضعيف آن ، برج هاي نگهباني برپا داشت و تمام نقاط ضعيف ديواره هاي سنگي را نگهبان گذاشت و سنگ هاي اطراف كوه را صاف كرد تا دسترسي به آن مشكل باشد . پس از قتل نادر ، عادلشاه برادرزاده او به قدرت رسيد .........


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 1009
:: ارسال شده در: حكومت افشاريه , قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 20 تير 1390 ] [ 18:18]
تاریخ
قلعه گردکوه در غرب دامغان و در نزديکی روستاي قدرت آباد واقع شده است. فاصله اين قلعه تا روستا 8 کيلومتر و تا دامغان حدود 15 کيلومتر می باشد ديواره های اين قلعه از جنس سنگ و گچ می باشد که آنرا احاطه کرده اند. اين قلعه دارای سه آب انبار مسقف می باشد که در قسمت جنوبی دژ واقع شده و هر سه به هم راه دارند آب آنها از چشمه پيخار به وسيله جويي که قبلاً وجود داشته تامين می شده است............

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 469
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 خرداد 1390 ] [ 19:0]
تاریخ

 

قلعه رودخان یا قلعه حسام نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده‌است.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 569
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 خرداد 1390 ] [ 18:59]
تاریخ

 

 قلعه یا دژ شمیران درکنار دریاچه سپیدرود و بالای تپه‌ای مرتفع و سنگی که رود قزل اوزن از جنوب آن می‌گذرد قرار دارد

این قلعه، از قلعه‌های پر اهمیت و معتبر ایران است و در بین اهالی منطقه به نام های شیمران و سمیران معروف است، ولی در متون تاریخی به نام های سمیران، شمیران، سمیرم، شمع ایران، کنگریان، سمیویروم و سالاریه نام برده شده است..............


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 490
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 خرداد 1390 ] [ 18:39]
تاریخ
 

عكس هاي ارگـــــــــــ كريـــــــــــــم خان زند در شيــــــــراز :

Blog Skin

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 643
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 21 مهر 1389 ] [ 14:23]
تاریخ

 Blog Skin

...... ادامه مطلب


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 473
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 30 شهريور 1388 ] [ 23:42]
تاریخ
قلعه پرتغالی چابهار با اینکه اکنون در یکی از میادین اصلی ورودی شهر چابهار جای گرفته اما به حال خود رها شده و شرایط بسیار نامناسبی دارد. در برخی از بخش‌های این قلعه دیده می‌شود که دیوارهای خشتی آن با سیمان به هم وصل و به قول محلی‌ها سیمان مالی شده است، به نظر می‌رسد که این اقدام نشان از مرمت این قلعه تاریخی دارد اما با این همه همچنان قلعه تلی از خشت و آجر است.
قلعه‌های پرتغالی‌ها تقریباً در بیشتر مناطق حاشیه خلیج فارس وجود دارد، در بندر قشم، کنگ، در عمان، در رأس الخیمه، در قشم، در جزیره هرمز و چند جای دیگر. این قلعه‌ها با پلان چهار ضلعی نامنظم، دارای دیوارهای به قطر حدود5.3 متر و برج‌هایی به ارتفاع حدود 12 متر در چهار گوشه قلعه‌است. قلعه چابهار در بلندای صخره‌ای در میدان تیس یکی از قلعه‌های مهم پرتغالی‌ها به شمار می‌رود..............

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 569
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 30 شهريور 1388 ] [ 19:30]
تاریخ
 برج قلعه خورموج در شهر خورموج از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی در استان بوشهر قراردارد.:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 480
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 شهريور 1388 ] [ 19:8]
تاریخ
 برج قلعه خورموج در شهر خورموج از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتی در استان بوشهر قراردارد.:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 420
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 20 شهريور 1388 ] [ 19:8]
تاریخ
 

بلده شهری است از سده های دور كه اكنون پس از پشت سر گذاشتن دوران با ابهت خود ، همچنان ایستاده است .این شهر از شهرهای شهرستان نور،استان مازندران است كه به سبب صعب العبور بودن راه و گذر البرز مركزی  امروزه كمتر مسافری از آن عبور می كند .


قلعه بلده

شاخصه بلده قلعه عظیمی است كه همچون سلحشوری استوار از شهر محافظت می كند . هر چند كه به مرور زمان و عدم توجه كافی این قلعه عظیم كه از آن به قلعه پولاد نیز نام می برند دچار خرابی های بسیار شده ولی همچنان تعدادی از برج و باروهای آن سرافراز بر بلندی های شمال قصبه بلده بر بالای پوزه كوهی كه رو به جنوب است ایستاده اند . تاریخ ساخت قلعه بسیار قدیمی است و تا اوایل دوره صفویه دایر و مسكون بوده است . تا قبل از صفویه قدرت های محلی با ریاست ملك كیومرث با دوسپتاتیو اولاد او شاهان بنی كاووس بر قلعه حكومت می كردند و قلعه پولاد جزو مقرهای حكومتی آنان بود . پس از انقراض آنان به دست صفویه منطقه رستم داد (نور و كجور امروزی) روی ترقی ندید و قلاع آن همچون قلعه پولاد رو به ویرانی نهاد.....


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 637
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 30 ارديبهشت 1388 ] [ 21:28]
تاریخ

ارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاه ارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاهارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاه ارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاهارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاه ارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاهارگ تبريز . ارگ عليشاه تبريز . مسجد عليشاه .

 

  در ادامه مطلب ..... 


 

 


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 557
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 13 ارديبهشت 1388 ] [ 23:33]
تاریخ

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 441
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 30 شهريور 1387 ] [ 17:27]
تاریخ
اطلاعاتي درباره ارگ كريم خان زند در شيراز كه از بناهاي دوره زنديه هست

 Blog Skin

. ارگ کریم خان در مرکز شهر شيراز قرار دارد. این ارگ در دوره سلطنت سلسله زنديه ساخته شده‌است و پس از اینکه كريم خان زند شیراز را به عنوان پایتخت خود و این مکان را به‌عنوان مکان زندگی خود انتخاب کرد، به ارگ کریمخان معروف شد. در زمان سلطنت سلسله پهلوي از ارگ به‌عنوان زندان استفاده شد که آسیب‌هایی به آن وارد شده‌است. در سال ۱۳۵۰ این ارگ به اداره فرهنگ و هنر وقت واگذار شد. این بنای بزرگ اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اداره می‌شود و از چند سال پیش کار مرمت این بنا آغاز شده‌است تا به عنوان موزه بزرگ فارس مورد استفاده قرار گیرد. ساخت ارگ بین سالهای ۱۷۶۶ و ۱۷۶۷ میلادی انجام شد و کریمخان بهترین معماران زمان خود را جهت ساخت آن بکار گرفت. او همچنین بهترین مصالح را از داخل و خارج کشور تهیه و ساخت بنا را به‌سرعت تمام کرد. این بنا در دوره زندیه به‌عنوان محل استقرار حکومت و در دوره قاجاریه به‌عنوان محل زندگی فرمانداران محلی استفاده می‌شد.عبدالحسين ميرزا فرمانفرما حکم‌ران فارس، دستور به بازسازی مینیاتورهای نقاشی شده در این بنا داد.

بنای ارگ ترکیبی از دو معماري مسکونی و نظامی است. بخش درونی ارگ با ایوان‌ها و اتاق‌های نقاشی شده، آبنماها و باغچه‌ها از ظرافت خاصی برخوردار است. سه ضلع شمال، جنوب و غرب هر یک دارای یک ایوان و شش اتاق مسکونی در دو طرف آن است. ضلع شرقی شامل حمام خصوصی و برخی امکانات خدماتی است.


برج و باروی چهارگانه به انضمام خندقی که سابقاً دور آن حفر شده بود نیز نقش دفاعی بنا را بر عهده داشته‌اند. ضخامت دیوارها در پایه ۳ متر و در بالا ۸/۲ متر است. ارتفاع برجها نیز ۱۵ متر می‌باشد و از آجر ساخته شده‌اند. از بیرون که به قلعه نگاه می کنید ساختمان کاملاً سالمی رو می بینید که روزگاری یکی از برج های اون داشت فرو می ریخت. خدا می دونه مردم شیراز چه آبرو ریزی راه انداختن تا بالاخره میراث فرهنگی و شهرداری و کلّی مهندس به هر مصیبتی بود زیرش رو با بتون و سنگ چین و جک های هیدرولیکی بسیار قوی سفت کردند و نهایتاً از نصف شدن قلعه جلوگیری شد.سردر قلعه کاشی کاری زیبایی داره که گویا صحنه ای از شاهنامه رو به تصویر کشیده و در میان این همه آجر، خودنمایی می کنه. دور تا دور قلعه و حیاط، اتاقهای فراوان و سالن های مختلفی قرار دارن که در 2 طبقه و یک زیرزمین طراحی شدن.
از اونها فقط تعدادی از اتاق های طبقه اوّل برای عموم قابل دیدن هست و بقیه، سالهاست که قفل و مهر شده !!! گویا به دلیل بازسازی.
در همون زمانی که این ساختمان به زندان تبدیل شده بوده... حاکم آن زمان دستور جالبی داده که نمونه اش در عهد اشکانی هم دیده شده.
روی دیوارهای این ارگ انواع نقش ها و گچ کاری های زیبا و طلاکوب فراوان وجود داشته که اصولاً باید تا به حال از بین می رفت؛ مخصوصاً که ساختمان تبدیل به زندان شده بود.
به دستور حاکم روی تمام نقوش و دیوارها به قطر زیادی گچ گرفته شد!!!! طوری که تمام اتاق ها مثل خانه هاي امروزی مستطیل ساده شد.
و نتيجه آن اين شد كه که این نقوش کاملاً سالم مانده و قابل در آوردن از زیر گچ هست، هرچند این کار سال ها طول می کشد.
با اینکه ارگ بیشتر جنبه نظامی داشته، امّا در زیبا سازی اون از هیچ تلاشی فروگذار نکردند و هنرمندان از جون و دل برای زیبایی این بنا مایه گذاشتن .


عكس هاي بيشتر از اين بنا

منبع : سايت ويكي پديا و سايت http://forum.niksalehi.com


:: امتیاز: نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 19

:: بازدید : 4858
:: ارسال شده در: حكومت زنديه , قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 21 شهريور 1387 ] [ 14:23]
تاریخ
 قلعه داوودآباد شهرستان انار که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد، چند سالی است که در میان درختان پسته قرار گرفته و هرگاه که این درختان آبیاری می شوند، آب به پایه های قلعه نیز نفوذ می کند. این نفوذ آب باعث تخریب تدریجی این بنا شده است.


قلعه داوود آباد که بیش از سه هزار مترمربع مساحت و چهار برج با ارتفاع 9 متر دارد، هر روز هنگام آبیاری باغ پسته به پای آن آب ریخته می شود. این آبیاری مداوم باعث شده که روز به روز این بنا به ویرانی کامل نزدیک تر شود.

:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

:: بازدید : 390
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 14 خرداد 1387 ] [ 23:20]
تاریخ
 قلعه داوودآباد شهرستان انار که قدمت آن به دوره صفویه می‌رسد، چند سالی است که در میان درختان پسته قرار گرفته و هرگاه که این درختان آبیاری می شوند، آب به پایه های قلعه نیز نفوذ می کند. این نفوذ آب باعث تخریب تدریجی این بنا شده است.


قلعه داوود آباد که بیش از سه هزار مترمربع مساحت و چهار برج با ارتفاع 9 متر دارد، هر روز هنگام آبیاری باغ پسته به پای آن آب ریخته می شود. این آبیاری مداوم باعث شده که روز به روز این بنا به ویرانی کامل نزدیک تر شود.

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 441
:: ارسال شده در: قلعه ها , قلعه هاي اسلامي ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 14 خرداد 1387 ] [ 23:20]
تاریخ
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 497
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 7
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3020

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 1,150
باردید دیروز باردید دیروز : 2,437
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 49
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 121
بازدید هفته بازدید هفته : 12,682
بازدید ماه بازدید ماه : 61,448
بازدید سال بازدید سال : 610,289
بازدید کلی بازدید کلی : 2,845,589

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.144.36.228
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;