close
تبلیغات در اینترنت
ميراث در خطر

همراه تاريخ

ميراث در خطر

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفته

پس از بازدیدی که باستان‌شناسان شهرکرد از آتشکده بردنکان داشتند اعلام کردند که این سازه‌ تاریخی به‌دلیل تخریب‌های بی‌امان حفاران غیرمجاز بیش از 70 درصد آسیب دیده است. این درحالی است که رییس پژوهشکده باستان‌شناسی پیش از این دستور پیگیری این محوطه‌ تاریخی را داده بود اما به گفته باستان‌شناسان اداره کل میراث‌فرهنگی چهارمحال بختیاری تاکنون نیروی برای نجات‌بخشی این محوطه‌ ارزشمند به شهرکرد اعزام نشده است.
 
 بیش از 70 درصد تپه بردنکان تخریب شده است اما هنوز هیچ اقدام جدی از سوی متولیان میراث‌فرهنگی صورت نگرفته است. این تپه باستانی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، چندین ماه است که زیر کلنگ حفاران غیرمجاز قرار گرفته، باستان‌شناسان درحالی از وضعیت این محوطه ابراز نگرانی می‌کنند که تا چندی پیش حفاران غیرمجاز به‌صورت مسلح در محوطه حضور داشتند.
 
«علی‌اصغر نوروزی» باستان‌شناس استان چهارمحال بختیاری است. او میزان تخریب‌های تپه بردنکان را بیش از 70 درصد تخمین می‌زند. به‌گفته او، حفاری غیرمجاز در این محوطه و روی سازه‌ بردنکان چندین بار صورت گرفته است و حفاران نزدیک به 20 ترانشه روی این محوطه ایجاد کردند.
 
او به خبرگزاری میراث‌فرهنگی می‌گوید: « درحال‌حاضر درصد تخریب‌ها بسیار بالا است و سازه‌ این محوطه که به‌نظر می‌رسد یک مقر حکومتی بوده بیش از 70 درصد آسیب دیده است.»
 
نوروزی همچنین دررابطه با سازه‌ای که پیشتر از آن با عنوان آتشکده نام برده شده می‌گوید: «پس از بازدیدی که از محوطه انجام دادیم با بنایی مواجه شدیم که نوع مصالح و حجم و ابعاد سازه‌ نشان می‌دهد که این بنا متعلق به مردم عادی نبوده است.»
 
آنطور که این باستان‌شناس می‌افزاید: « با توجه به شناختی که نسبت به سازه‌های استان داریم به‌نظر می رسد این سازه یک مقر حکومتی بوده که در بلندی و مشرف به بیشه‌زاد ساخته شده است. به‌طوری‌که احتمال می‌رود در دوره ساسانی بنایی متعلق به حاکم محلی بوده باشد.»
 
او اما در پاسخ به این پرسش که از این بنا تحت‌عنوان آتشکده نام برده می‌شود ادامه داد: «حجم بالای خاکستر و سوختگی شدید دیواره‌ها سبب شده که بازدیدکنندگان و دیگر کارشناسانی که از این سازه بازدید کرده‌اند از آن‌ به‌عنوان آتشکده نام ببرند که البته این ادعا را هم نمی‌توان رد کرد.»
 

درحال‌ حاضر این محوطه تاریخی که باستان‌شناسان از آن تحت‌عنوان سازه‌ای مهم یاد می‌کنند درحال تخریب است. گفته می‌شود نیروی انتظامی درحال پیگیری این پرونده است اما تا این لحظه هنوز هیچ یک از حفاران دستگیر نشده‌اند..................................


منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 856
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 04 بهمن 1393 ] [ 22:55]
تاریخ

منبع : http://vazeh.com

................................................نسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلینسخه اصلی


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 286
:: ارسال شده در: قلعه هاي باستان , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 04 مرداد 1393 ] [ 14:16]
تاریخ
قلعه تاریخی اشکذر قربانی بی‌توجهی مسئولان میراث فرهنگیقلعه تاریخی دیگری در سرزمین بادگیرها درآستانه فروپاشی قرار گرفته است، این قلعه تاریخی در شهر اشکذر یزد واقع و به همین نام هم معروف شده است.
 
امیرترقی‌نژاد، از فعالان حوزه میراث فرهنگی در گفت‌ و گو با chn  با تاکید بر اهمیت این بنای تاریخی می‌گوید: قلعه اشکذر با قدمت 700ساله خود هم اکنون نیازمند مرمت و بازسازی فوری است و در صورتیکه طی روزهای آینده به آن توجه نشود به تلی از خاک تبدیل می‌شود.
 


قلعه تاریخی اشکذر

ترقی‌نژاد با بیان اینکه هم اکنون در برج‌های این قلعه تاریخی ترک عمیقی ایجاد

شده است، می‌افزاید: قلعه اشکذر در زمینی به مساحت حدود  4000متر در دو طبقه بنا شده است و این بنای تاریخی به دلیل سال‌ها بی توجهی دچار ترک‌های عمیقی بر پیکرش شده است.


این فعال حوزه میراث فرهنگی با اشاره به اینکه هم اکنون بخش هایی از جداره‌ها و برج‌های این قلعه باقی مانده است،تصریح می‌کند:طی سالیان گذشته به دلیل نبود توجه به مرمت قلعه تاریخی اشکذر بخش‌های زیادی از آن با خاک یکسان شده است. امیدوارم که مسئولان میراث فرهنگی به داد این بنای تاریخی رسیده و برای مرمت و بازسازی آن اقدامی جدی انجام دهند.
 


اشکذر از شهرهای تاریخی ایران به شمارمی رود که در آن آثار تاریخی زیادی به ثبت ملی رسیده است. ‌ اشکذر راسرو کهن‌ و قلعه‌ فیروزآباد، آسیاب‌ اشکذر، رباط‌، چاپارخانه‌ و قلعه‌ نیم ساز همت‌آباد، خانقاه‌ میمونه‌، قلعه‌ و مسجد جامع‌ عزآباد، امامزاده‌ سیدحسن‌ حاجی‌ آباد، مسجدحاج‌ رجبعلی‌، مسجدالرضا و قلعه‌ اشکذر، عمارت‌ باغ‌ وزیر حجت‌ آباد، دارالشفاء، شهرکهنه‌پشت‌، مسجد ریگ‌، قلعه‌ و حمام‌ قدیم‌رضوانشهر، آب‌ انبار پشت‌ باغ‌کاج‌، آب‌انبار حجت‌آباد، آتشکده‌ جعفرآباد، قلعه‌ حسن‌آباد، آب‌انبار عصرآباد،آب‌انبارهای‌ شیر و عمارت‌ سلطان‌ بُندرآباد  از بناهای تاریخی این شهر کهن است.

.....................................................

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 434
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 28 تير 1393 ] [ 20:7]
تاریخ
بخشی از دیوار کاروانسرای تاریخی شهر انار به دلیل بی‌توجهی سرمایه‌گذار و مسئولان میراث فرهنگی بخشی ریخته و ناقوس مرگ آن نواخته شد. این در حالی است که خبرگزاری میراث فرهنگی یک هفته پیش خبر داده بود که زندگی دیوار کاروانسرای تاریخی شهر انار کرمان به دلیل نشت آب کولر در خطر است.
 
به دلیل ادامه نشت آب کولری که روی پشت‌بام این کاروانسرا قرار داده شده، بخشی از آجرهای دیوار این بنای تاریخی فرو ریخت و بیم این می‌رود که در صورت ادامه بی‌توجهی میراث فرهنگی و سرمایه‌گذار، بخش دیگری از این دیوار فرو بریزد.
 
کاروانسرای انار چند سالی است که از سوی سازمان میراث فرهنگی به بخش خصوصی اجاره داده شده و اکنون رستوران سنتی است.
 
دیوار کاروانسرای انار پیش از هشدار
 
بر اساس قوانین و ضوابط میراث فرهنگی، سپردن یک بنای تاریخی به بخش خصوصی به معنای نبود نظارت مسئولان سازمان میراث فرهنگی نیست. با این وجود به نظر می‌رسد که بنا روز به روز دارد، قربانی بی توجهی می‌شود.
 
کاروانسرای انار در سال 1233 شمسی و به فرمان حاجی محمدابراهیم ولد حاجی‌ الله‌وردی کرمانی ساخته شده است. معمار این بنا استاد حسین فرزند استاداحمد یزدی بوده است.
 
این بنا از نوع کاروانسراهای چهار ایوانی است. حیاط مرکزی بنا در گوشه‌ها شکست خورده و به هشتی تبدیل شده است. نمای خارجی جبهه جنوبی بنا و در طرفین ورودی هشتی ایوانچه برای اقامت کاروانیان ساخته شده هر کدام از این ایوانچه‌ها دارای بخاری است که در درون دیوار تعبیه شده است. ورودی بنا در جبهه جنوبی است که با گذشتن از یک کریاس به حیاط مرکزی راه پیدا می‌کند.
 
کریاس به آستانه یا ورودی هر بنا گفته می‌شود. کریاس کاروانسرای انار دارای یک گنبد بزرگ است که زیر گنبد با تزئینات آجری کاربندی شده است در طرفین کریاس دو اطاق مستطیل شکل در دو طبقه بنا شده که آن را به عنوان شاه‌نشین می‌شناسند. سقف این طاق‌ها نیز دارای تزئینات آجری و کاربندی گچی است. در طرفین حیاط ایوانچه های اقامت کاروانیان بوده است.
 
این کاروانسرا در مسیر ارتباطی قدیم کرمان به یزد و اصفهان بوده است. کارونسرای انار در تاریخ 10 دی 1381 با شماره 6762 و قدمت دوره قاجاریه در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

....................................................

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 334
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 22 تير 1393 ] [ 16:24]
تاریخ

کاخ چرخاب که یکی از کاخهای زمستانی کوروش هخامنشی در شهرستان برازجان بوشهر بوده بعد از گذشت 38 سال از کشف آن به دلیل قرار گرفتن زیر آفتاب و باد و بارانهای جنوب کشور و همجواری با زمینهای کشاورزی در حریم این کاخ در معرض خطر آسیب دیدگی است.

کاخ چرخاب که یکی از کاخهای زمستانی کوروش هخامنشی در شهرستان برازجان بوشهر بوده بعد از گذشت 38 سال از کشف آن به دلیل قرار گرفتن زیر آفتاب و باد و بارانهای جنوب کشور و همجواری با زمینهای کشاورزی در حریم این کاخ در معرض خطر آسیب دیدگی است.
به گزارش خبرنگار مهر، کاخ هخامنشی چرخاب برازجان یا همان کاخ زمستانی داریوش اول هخامنشی سال 1351 در شهرستان برازجان در 15 کیلومتری شهر بوشهر کشف شد. این کاخ از جمله بناهای تاریخی و مفاخر ملی است که به عنوان الگوی پیشرفت معماری و حجاری هخامنشیان را در بدو تشکیل امپراطوری پس از پاسارگاد ساخته شده است.

کاخ برازجان کاخ ناقصی است که به فرمان کوروش با هدف گسترش قدرت او در حاشیه خلیج فارس ساخته شد اما هرگز مسکونی نشد و احتمالا با مرگ وی نیز ساخت آن متوقف شده است. کاوش‌های باستان‌شناسی و آثار به دست آمده در این کاخ، تداعی کننده پاسارگاد است.محوطه چرخاب با تاریخی 2500 ساله متعلق به دوران هخامنشی است که بعد از ثبت در فهرست آثار ملی، سالها توسط اداره میراث فرهنگی بوشهر نگهداری می شد اما امروزه وضعیت حفاظت از این اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کمرنگ تر شده است.همچنین بسیاری از عوامل محیطی در چند سال اخیر باعث تخریب تدریجی محوطه چرخاب شده است که زمانی با سنگهای سفید و سیاه ساخته شده بود. به گونه ای که سنگهای این محوطه تاریخی به دلیل قرار گرفتن در معرض باران و آفتاب ترک خورده است به طوری که در زمان بارش باران روی سنگها، آب باران به درون ترکها رفته و آرام آرام ترک را باز می کند و باعث می شود سنگها به مرور زمان تکه تکه شود. ترکهای ایجاد شده در این آثار تاریخی در سالهای اخیر بوجود آمده است بنابراین اگر از ترک بیشتر سنگها جلوگیری نشود، رفته رفته ترکها زیادتر می شود به همین دلیل کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی خواستار مرمت فوری این ترکها هستند.شنیده ها حاکی از آن است که چندی پیش قرار بود تیم حفاظتی و مرمت پارسه برای انجام عملیات مرمت این محوطه تاریخی، عازم استان بوشهر شوند اما هنوز این اقدام انجام نشده است.

مدتها پیش سقفی روی تمام محوطه تاریخی چرخاب کار گذاشته شده بود تا از شدت تابش نور خورشید و آسیب باران به آثار تاریخی جلوگیری شود اما سال 85 همان سقف را هم برداشتند. سال گذشته نیز سقفهایی روی پایه ستونهای محوطه ساخته و کار گذاشته شد اما یک مشکل بزرگ داشت. این سقف در داخل گمانه ( ترانشه) قرار گرفته و در زمان باریدن باران آبهای دفعی را به داخل گمانه هدایت کرده و موجب انحراف آب به خارج نمی شود. در حالی که می بایست این سقف همه گمانه را به گونه ای بپوشاند که آب باران دفع شده و وارد گمانه نشود.غیر از ایجاد ترک روی سنگهای قدیمی محوطه تاریخی کاخ چرخاب، مزارع تنباکو و نخلستان های قدیمی اطراف این محوطه تاریخی یکی دیگر از عوامل تخریب تدریجی کاخ است. به گونه ای که حریم درجه یک این محوطه فنس کشی شده و بیرون از آن زمینهای کشاورزی وسیعی وجود دارد که رطوبت آنها به استحکام بناها و آثار تاریخی به جا مانده از کاخ چرخاب صدمه می زند. این درحالی است که با احتمال وجود آثار تاریخی مدفون شده در زیر محوطه کاخ، رطوبت حاصل از زمینهای کشاورزی در نزدیکی این محوطه باعث فرسایش تدریجی آن آثار می شود.

.....................................................

منبع : http://memarinews.com/vdcg.n9xrak9nwpr4a.html


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 270
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 17 تير 1393 ] [ 18:14]
تاریخ

مقبره پیردردمند


گزارش از تخریب مقبره پیرآب سر دراز دارد .آنقدر سر آن دراز است که صبر دلسوزان تاریخ کرمان را می طلبد

گفتگو با پسران برفعلی ایران منش واقف اصلی ملک مقبره پیرآب(پیرایی)

به گزارش نسیم صبا:پسران برفعلی می گویند:به گفته بزرگان صد سال پیش پیرمردی در محل فعلی مقبره پیرآب گندم می کاشته اما به دلیلی نامعلوم بدهی زیادی داشته است .یک شب به خوابی عمیق فرو می رود .پیر مرد در حالی که گندم هارا درو کرده وروی هم انباشته بوده مردی نورانی به او نزدیک می شود .پیر مرد به مرد نورانی می گوید امسال هم با این برداشت کم نمی توانم بدهکاریم را بپردازم.مرد نورانی به پیر مرد می گوید از همین گندم های به بدهکارانت بده وپیرمرد از خواب بیدار می شود.آن روز تمام بدهی خودش را با مشتی از گندم ها پرداخت می کند وبه مردم می گوید پیر مردی نورانی درد مرا درمان کرد وبه خاطر خوابش یک اتاق روی زمین کشاورزی می کارد ومدتی زندگی می کند دیگر نمی دانیم به سر پیر مرد چه آمده است

پسر مرحوم ایران منش ادامه داد:بعدها شخصی به نام اسفندیار رشید جنازه ساربانی را آنجا پیدا می کند به غلامانش می گوید این ساربان را در همین زمین دفن کنید. مردم که داستان مرد کشاورز را گوش به گوش شنیده بودند تصور می کنند این قبر از پیر مرد کشاورز است وزیر درخت  کنار قبر شمع روشن می کردند

پسر بزرگ برفعلی افزود:نمی دانم این ملک چگونه وتوسط چه کسی به پدر مرحومم یعنی برفعلی ایران منش می رسد وطبق وصیت نامه پدرم بعداز تقسیم ارث ,قطعه زمینی که ساربان در انجا دفن شده بودوقف مسجدی به نام علی ابن ابی طالب کردیم ,دیوارها را با هزینه خودمان بالا آوردیم ودری که مشاهده می نماید ساختیم وچندین بار هم به اوقاف مراجعه کردیم که برای راهنمای ساخت مسجد مورد نظر کمکمان کننداما بی نتیجه بود

پیراب 

تا اینکه ده سال پیش تعدادی جوان آمدند واعلام کردند که می خواهند مسجد را احداث نمایند وچندین شبانه روز کار کرده ودیوار کوتاهی که ما ساخته بودیم تکمیل کردند بعداز مدتی غیبشان زد ووقتی مردم به این مقبره آمدندمشاهده کردند که مقبره تبدیل به مخروبه شده است

پیر آب

پسران برفعلی ایران منش در پایان اعلام کردند ما آمادگی همکاری  با هر ارگانی که متولی ساخت مسجد باشدهستیم تا به وصیت پدرمان جامعه عمل بپوشانیم .


پیر آب

.........................................

منبع خبر : پایگاه تحلیلی خبری نسیم صبا

http://www.nasimsaba.ir/news/15524.ashx:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 384
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , آرامگاه و مقبره ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 12 تير 1393 ] [ 13:31]
تاریخ

قبه سبز" در معرض نابودی است/ یادگاری از تنها حاکم زن تاریخ کرمان

کرمان - خبرگزاری مهر: ترکان خاتون تنها زنی است که در مقطعی از تاریخ بر کرمان حکومت کرده‌ و بسیاری از بناهای تاریخی و اقدامات زیربنایی این شهر در زمان همین حاکم بنا نهاده شده است؛ از آن جمله "قبه سبز" به عنوان نخستین مرکز علمی جنوب‌شرق ایران است. بنایی که هم اکنون هم آغوش ویرانی و فراموشی شده‌است.

به گزارش خبرنگار مهر، تاریخ کهن کرمان در طول سال‌ها حکام بسیاری بر خود دیده که بسیاری از آنها بناها و زیرساخت‌هایی را به یادگار گذاشته‌اند که پس از گذشت سال‌ها همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند یا به عنوان گوشه‌ای از تاریخ و تمدن کرمان کهن به یادگار مانده‌اند.

شاید کمتر کرمانی بداند که یکی از عادل‌ترین و موثرترین حکام کرمان زنی بوده به نام ترکان خاتون که در زمان حکم‌رانی وی بر کرمان، این خطه به یکباره شاهد تحولی عظیم می‌شود، بسیاری از آب انبارها، قنات‌ها و بناها و راه‌های استان کرمان در زمان این حاکم مقتدر احداث می‌شود و امنیت و فرهنگ در کرمان رونق می‌گیرد بطوریکه کرمان به یکی از مراکز اصلی علم و ادب و معماری تبدیل می‌شود.

وی از سلسله حاکمان قراختایی در کرمان محسوب می‌شده که از سال 655 تا 681 بر این سرزمین حکمرانی کرد و بسیاری از مدارس، کاروانسراها و البته مساجد کرمان در زمان او احداث شد.

زنی که فرهنگ و ادب کرمان را متحول کرد

در کنار خدمات گسترده‌ای که وی در کرمان انجام داد می‌توان به دوراندیشی علمی و فرهنگی وی اشاره کرد که موجب رونق فرهنگ و ادب و مذهب در کرمان شد وی نخستین دانشگاه کرمان و یکی از اولین دانشگاه‌های ایران را بنا نهاد که هم اکنون به گنبد یا قبه سبز در کرمان شهرت یافته است.

این بنا که به یکی از زیباترین بناهای کرمان شهرت داشته است یکی از عظیم‌ترین بناهای این شهر محسوب می‌شده بطوریکه وقتی کرمان به اشغال انگلیس‌ها در آمد سایکس که کنسولگری انگلیس را در کرمان بنا کرد از این بنا به عنوان یکی از عجایب معماری کرمان یاد کرده بود.

وی در خاطراتش از این بنا به عنوان بنایی با ارتفاع 50 پا یاد می کند که نمای بیرونی آن دارای کاشی کاری سبز رنگ بوده است.

این بنا که با شماره ثبت 124 در لیست آثار ملی جای گرفته متاسفانه بر اثر زمین لرزه‌ای دچار خسارت شدید می‌شود و پس از آن تاکنون هیچ یک از مسئولان شهر کرمان سراغی از این بنا نگرفته و مرمتش نکرده اند.

قسمت‌هایی که از این بنا همچنان به جا مانده از جمله زیباترین آثار معماری ایرانی محسوب می‌شوند و در دانشگاه‌های کشورهای مختلف به عنوان زیباترین اثر بجا مانده با الهام از سبک کاشی کاری مورد بحث قرار می گیرد.

زهرا زیبا قلم، به عنوان یکی از محققان تاریخ کرمان که در این خصوص تحقیقاتی انجام داده به خبرنگار مهر می‌گوید: این بنا توسط بانوی کرمان تکمیل شده است.

وی افزود: نخستین خشتهای این بنا در زمان سر سلسله قراختاییان در کرمان بنا شد و در واقع براق حاجب، مؤسس این سلسله در سال 630 هجری قمری ساخت این بنا را آغاز کرد و اما پس از مرگش ساخت بنا با دستور ترکان خاتون حاکم محبوب مردم کرمان ادامه یافت.

زیباقلم افزود: بدون شک شهر کرمان بسیاری از داشته‌هایش را در تاریخ مدیون این حاکم است به طوری که در زمان او علم آموزی و ادب و فرهنگ و کشاورزی در کرمان رونق گرفت و یکی از بزرگترین اقدامات ترکان خاتون احداث قنات بود که موجب آبادانی کرمان و رونق کشاورزی شد.

وی افزود: بنای گنبد سبز که به واقع یکی از نخستین دانشگاه‌های ایران محسوب می‌شود در ابتدا در مجاورت آرامگاه حکام قراختایی و برای توجه به آرامگاه آنان بنا شد اما کاربری آن چیزی جز مدرسه و مرکز علمی نبود بطوریکه ترکان خاتون شرایط را برای حضور دانشمندان و علما برای انتقال دانش به دیگران در این مرکز فراهم کرد و آن را گسترش داد.

قبه سبز بدیع ترین اثر دارای معرق کاری در ایران است

وی ادامه داد: استاد پیرنیا یکی از اساتید تاریخ معماری ایران زمین گنبد سبز کرمان را به عنوان قدیمی ترین معرق ایران می شناخته است و کاشیکاری این گنبد را منحصر به فرد و در رتبه نخست هنر کاشیکاری ایران می دانسته است.

وی با اشاره به اینکه طبق فرضیه‌ای این بنا قدیمی‌ترین معماری کاشیکاری ایران است، گفت: بدون شک حفاظت و حراست از این بنای منحصر به فرد بسیار ضروری و از لحاظ گردشگری و آکادمیک الزامی است اما متاسفانه کمترین توجه هم به این بنا در سالهای اخیر صورت نگرفته است.

درخواست از استاندار کرمان برای احیاء قدیمی ترین مرکز علمی کرمان

این محقق باستانشناسی با اشاره به دید گسترده استاندار فعلی کرمان در خصوص مرمت و رونق آثار تاریخی و گردشگری در کرمان گفت: امیدوارم ایشان درک کند که این بنا بسیار غنی‌تر و منحصر به فردتر از بسیاری دیگر از بناهای کرمان است و اگر این بنا بار دیگر با ان عظمتش در کرمان بنا شود می‌تواند قطب گردشگری ایران شود.

وی افزود: اما با وجود داشته‌هایش در بنا قفل است و کمتر کسی از آن بازدید می‌کند زیرا اصولا برای مردم کرمان ناشناخته است و حتی افرادی که هم جوار این بنا زندگی می‌کنند کمترین آگاهی از تاریخ و جایگاه این اثر منحصر به فرد ندارند.

وی گفت: ما ارگ بم و راین و بازار گنجعلیخان را داریم اما هنوز خبر نداریم گنج حقیقی تاریخ ایران در قبه سبز نهفته است این بنا بسیار ارزشمند است و جایگاه علمی و فرهنگی غنی کرمانیان را نشان می‌دهد اما جایگاهی در تورهای گردشگری و افکار مردم کرمان ندارند.

زیباقلم افزود: اگر استاندار کرمان بازدید از این بنای تاریخی را آغاز کند و دستور ساماندهی و رونق گردشگری را بدهد و رسانه‌ها نیز تنها تاریخچه آن را برای مردم بیان کنند مردم پس از سال‌ها از حکومت ترکان خاتون بر کرمان بار دیگر به خود افتخار می کنند که چنین حکام دور اندیشی و دانشمندی داشته است.

وی ادامه داد: شاید از استانداران غیربومی کرمان خیلی انتظار نمی‌رفت که به بناهای مانند قبه سبز و تاریخشان اهمیت دهند اما استاندار کنونی کرمان بزرگ شده همین محله‌های تاریخی کرمان است و امیدواریم راه حکام تاریخ کرمان را ادامه دهد و بنای بازسازی مجدد این بنا را با همکاری و همراهی مردم فراهم کند.

وی ادامه داد: بازسازی این بنا مدتهاست به دست فراموشی سپرده شده و در حال نابودی و فراموشی است.

زیباقلم گفت: این بنای بزرگ در قلب تاریخی شهر کرمان شامل سالن اجتماعات، ساختمان حکومتی، دانشگاه و مقبره حاکان قراختایی بوده است که در طول 30 سال حکومت ترکان خاتون بنا شده است اما زمین لرزه، حفاری‌های غیر مجاز سالهای دور و بی‌توجهی‌های سالهای معاصر از این بنا چیزی باقی نگذاشته است.

وی گفت: ترکان خاتون در واقع از محبوب ترین حکام کرمانی بود که عصر جدید را در کرمان بنا کرد و هم اکنون نیز مقبره وی در مجاورت همین بنای گنبد سبز بسیار مورد توجه مردم کرمان قرار دارد.

تاریخ شفاهی کرمان فراموش شده است

محمد قاسمی سرایانی، کارشناس باستانشانی نیز به اهمیت تاریخی این بنا اشاره کرد و گفت: در بسیاری از استان‌های کشور شاهد این هستیم که متولیان میراث فرهنگی از هر دلیلی که بتواند تاریخ شهر را با علم اندوزی و فرهنگ و ادب پیوند بدهد استفاده می کنند و به مرمت و معرفی این آثار می پردازند.

وی افزود: به جرات می توان گفت که هیچ استانی بنایی مانند قبه سبز ندارد که اثبات کند که از قرن هفتم هجری قمری تمدن سرزمینشان آنچنان توسعه یافته که به دنبال سیستم توزیع آب، احداث مدرسه و بالاتر از سطوح مدرسه بوده اند.

وی بیان کرد: متاسفانه هیچ برنامه تدوین شده ای برای انتقال فرهنگ و میراث گذشتگان به نسل جدید تا کنون در دستور کار قرار نداشته و میراث شفاهی ما در حال فراموشی است.

قاسمی گفت: قبه سبز در کنار اهمیت و نوع معماری منحصر به فرد دارای تاریخی شفاهی است که مایه افتخار کرمان است اما مورد توجه قرار نگرفته است.

وی تصریح کرد: کرمانیها از تاریخ شهرشان آنچنان اطلاع دقیقی ندارند حتی از یکی از مخوف ترین وقاع تاریخ که در همین شهر کرمان و دو صده های اخیر روی داده کسی اطلاعی ندارد و نسبت به فاجعه آقا محمد خان بی توجه هستند.

وی گفت: در کنار اهمیت تاریخ شفاهی قبه سبز این مجموعه از معماری منحصر به فرد و بدیعی برخوردار بوده است که متاسفانه بر اثر زمین لرزه دچار خسارت شده و در مراحل بعد حکم رانی در کرمان حتی برخی حاکمان در این مجموعه به جستجوی گنج پرداختند و برخی از قسمتها را از بین بردند.

وی گفت: قبه سبز بنایی به ارتفاع 50 پا بوده که ساخت آن در گذشته بدون امکانات، اعجاب انگیر و نشانه عظمت تمدن کرمان دارد.

قاسمی به کاشی کاری، گچ بری و حتی طلا کاری در این مجموعه اشاره کرد و گفت: بسیاری از این داشته‌ها به دلیل همین بی‌توجهی‌ها از بین رفته است.

وی گفت: بسیاری از اطلاعاتی که ما از قبه سبز داریم بنا به یادداشت‌های سایس انگلیسی است و عکس‌هایی است که از این مجموعه گرفته شده است، اگرنه مستندسازی دقیقی حتی در زمان کنونی هم از این مجموعه صورت نگرفته است.


..................

منبع خبر : خبرگزاری مهر


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 379
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 21 خرداد 1393 ] [ 16:9]
تاریخ


مقبره پیر دردمند یا پیرآب کرمان در حال تخریب


سالیان سال است که مردی در آرامگاه خود خفته است و کسی سراغ از او نمی گیرد . در گوشه ای از شهر کرمان در منطقه طاهر آباد ، مقبره ای سالیان سال بدون توجه میراث فرهنگی و سایر مردم ، رو به نابودی است . با اینکه از حدود صد سال پیش مردم محل اینجا را به نام مقبره پیر دردمند یا پیرآب می شناختند و برای زیارت آن می آمدند اما سال قبل با هجوم گروهی از افراد سودجود و معتاد ، این مقبره غارت و قسمت هایی از آن خراب شده است و دیگر رونق گذشته را ندارد و گردشگران نیز از وجود آن بی خبر مانده اند . اکنون از درخت هایی که سال ها در آنجا سبز بودند و برای بازدید کننده آنجا مایه نشاط و سرزندگی روح بودند و تابلویی که نام آرامگاه بر آن نقش بود دیگر خبری نیست . اینجا اکنون تبدیل به محلی برای پناهندگی گربه ها و حیوانات خیابانی شده است و توده های انباشته خاک از چاله هایی که برای یافتن آثار با ارزش تاریخی حفر شده اند ، در آنجا دیده می شود . افراد قدیمی محل هنوز هم به یاد دارند دوران پهلوی و اصلاحات ارضی را که محمد رضا شاه در سال 1340 تصمیم به اجرای آن گرفت . در آن زمان  "مقبره پیردردمند " که  هنوز دیواری آجری آن را فرا نگرفته و از دید مردم پنهان نمانده بود در اعتقادات مردم جایگاه ویژه ای داشت و شب ها در آنجا شمع روشن می شد و برای حاجت گرفتن ، قدم ها به سوی آن سرازیر بود . اما بر اساس لایحه تقسیم بندی اراضی ، این منطقه نیز که آرامگاه پیر آب در آن واقع است به فردی اهداء می گردد . وی که جز افراد با اعتقاد و با ایمان بوده است به مقبره رسیدگی می نماید و به آن توجه می کند و زمانی که عمر خود را رو به پایان می بیند تصمیم می گیرد برای ساخت مسجد ، مقبره را وقف نماید و این کار انجام می شود اما اکنون سالیان سال می گذرد و نه مسجدی در آنجا ساخته شده است و نه مقبره توسط میراث فرهنگی مرمت و حفاظت شده است

نقشه گوگل مپ مقبره پیر دردمند.

معماری بنای پیر آب

سبک معماری این بنا ، خشتی - گنبدی هست . به طوری که دیوارها خشتی و سقف آن گنبدی و با آجر ساخته شده است . با توجه به کویری بودن استان کرمان و هوای گرم و خشکی که برقرار است اینگونه سبک معماری سابقه زیادی در تاریخ کرمان دارد و عموما بناهای تاریخی مانند بازارها یا کاروانسراها را با سقف گنبدی می ساختند که گرمای هوا در تابستان سبب آزار مردمان را فراهم نسازد . دیوارهای بنا از داخل به رنگ آبی است و این رنگ را به واسطه طبع آن در خنک جلوه دادن و ایجاد حس تعادل هوا در تابستان انتخاب کرده بودند و تا افرادی که برای بازدید از آرامگاه به اینجا روی می آورند احساس خستگی و دلزدگی ننمایند. در روانشناسی رنگ ها ، رنگ آبی به فرد کمک می کند تا مسائل درونی خویش را بازگو شود و از لحاظ روحی به آرامش برسد . رنگ آبی به معنای وفاداری و ایمان نیز هست و به دین اعتبار جلوه ای خاص به زندگی می دهد و همچنین برای تسکین بیماری روحی هم استفاده می شود . پس باید گفت که سبنک معماری به رنگ آبی در این مقبره بدون برنامه در نظر گرفته نشده است و این رنگ به واسطه تاثیر در روحیه ای که در انسان دارد ، برگزیده شده است . از اسلوب معماری دیگر در این بنا می توان به درب و پنجره های چوبی اشاره کرد که سالیان گذشته در بنای مقبره جایگاهی داشته اند اما اکنون توسط فرهنگ ستیزان از آنجا جدا شده و به درون مقبره افکنده شده اند . بر روی دیوار بنا طاقچه هایی نیز قرار داده شده که این طاقچه ها در ساختمان های اولیه مکان های مذهبی معمولا دیده می شود . سقف بنا از دو گنبد تشکیل شده است و ابتدای ورودی مقبره هم به صورت ایوان گنبدی با دربی کوچک که به فضای اصلی محل دفن ارتباط می یابد ساخته شده است . در محوطه مقبره ، یک حوض سیمانی که به تازگی ساخته شده است نیز قرار دارد . در فاصله کمی از مقبره در قسمت شمال غربی آن ، یک بنای گنبدی شکل دیگر که قسمتی از سقف آن فروریخته است قرار دارد که مسکونی بودن یا آرامگاه بودن آن جای تردید است . سبک معماری آن هم شبیه مقبره پیر آب است

نقشه هوایی مقبره .


آسیب های وارده به مقبره

گذشت زمان سبب اصلی ویران شدن یک بنا می باشد . آب و هوا نیز تاثیر مستقیمی بر خرابی یک اثر تاریخی و قدیمی دارد و دست انسان که می تواند سرعت نابودی یک بنا را به شدت زیاد کند . در آرامگاه پیرآب هم آسیب های انسانی شدت بیشتری از آسب های طبیعی دارد . به طوری که می توان گفت این بنا سالیان سال ( قدمت آن به بیش از صد سال می رسد ) از گزند آب و هوای ناملایم در امان مانده است . اما طی سال گذشته عشق و علاقه گروهی به دفینه و گنجینه و یا فشار فقر و بیکاری سبب شد که در شبی تاریک عده ای با بیل و تیشه به این بنا رو بیاورند و در خاموشی چراغ ها و چشم های مردم محل به کاوش در آن و خرابی دیوارها بپردازند . اکنون در کنار دیوار اصلی مقبره ، حفره ای به عمق دو متر و عرض چهار متر حفر گردیده و در انتهای آن هم حفره ای دیگر در دیوار بنا برای عبور یک نفر به شکل سینه خیز ایجاد گردیده که این حفره تا زیر قبر امتداد میابد و در ابتدای ورودی این حفره نیز استخوانی قرار دارد که احتمالا مربوط به شخص دفن شده در آنجا می باشد . داخل بنای مقبره هم علاوه بر اینکه سنگ قبر به طور کامل متلاشی و از بین رفته است ، قسمتی از دیوار هم خراب گشته که به علت عدم رسیدگی امکان ایجاد ترک ها بیشتر در بنا وجود دارد .

بناهای تاریخی ، هویت گذشته

امروز با گسترش صنعت گردشگری و جذب درآمد آن ، کشورها به شدت به دنبال راه هایی برای ورود توریست های بیشتر به کشور خود هستند و هر کدام سعی می کنند که میراث فرهنگی بیشتری را برای جلوه دادن پیش چشم گردشگران ، آماده سازند . کشورهایی که سابقه تاریخی آن ها به چند صد سال بیشتر نمی رسد و از بناهای تاریخی با قدمت زیاد برخوردار نیستند سعی می کنند با ایجاد معماری های مدرن و جالب برای کشور خود منبع ثروت فراهم سازند و شهرتی برای خود به ارمغان آورند . برخی نیز توسط قاچاقچیان ، برای بدست آوردن اشیای فرهنگی با ارزش سایر کشورها تلاش می نمایند و آن ها را در موزه های خود برای جذب بازدیدکننده قرار می دهند . اما در کشور ایران که صدها و یا هزارها اثری تاریخی دارد و این آثار می توانند همانند یک صندوق طلا برای تامین هزینه ها باشند متاسفانه نسبت به مرمت و حفظ برخی آثار قدیمی توجه چندانی نمی شود . همانند این مقبره پیرآب که می توان برای استان کرمان یکی جاذبه ها موثر برای آمد و رفت توریست ها باشد . پس باید توجه اساسی به صنعت گردشگری و حفظ بناهای تاریخی شود تا اینگونه آثار برای نسل آینده نیز همچنان برقرار باشند.:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 558
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , آرامگاه و مقبره ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 21 خرداد 1393 ] [ 12:39]
تاریخ
خانه حسام لشگر یکی از بناهای ارزشمند دوره قاجار شهر تهران است که با قدمت بیش از 100 سال در محدوده بازار تهران و خیابان خیام واقع شده است. این اثر که مالکیت شخصیت تاریخی تاریخی آن در پرونده ثبتی مشخص نشده است، روزگاری یک ملک بوده که امروز به دو ملک شرقی و غربی تقسیم شده است.
 
بنا بر انچه که در پرونده ثبتی این اثر که در شهریور سال 1384 توسط شرکت نگار و نقش تهیه شده است، بخش شرقی در مالکیت «کمیجانی» است که از جمله شاخصه های معماری آن تالار شاه نشین و پنج دری است. بخش شرقی در ادوار گذشته به عنوان نمایشگاه و انبار فرش های ارزشمند و عتیقه استفاده می شد اما امروز تبدیل به انبار پارچه شده است.
 
بخش غربی نیز در مالکیت «صنعتگر» قرار دارد که به حال خود رها شده و تخریب رخ بام و  شرفی های ضلع شمالی گواه بر این موضوع است. از این قسمت به عنوان خانه مسکونی و سپسپ سفره خانه سنتی استفاده می شد و بعدها متروکه شد. در پرونده ثبتی این اثر ذکر شده است که مالک بخش غربی همواره در صدد تخریب این بنا بوده و به دلیل همکاری نکردن او با عوامل تهیه پرونده ثبتی، بخشی از بنای قسمت غربی رلوه نشده و به دلیل تفکر تخریب و پاساژ، خطر در بیخ گوش این بنا قرار دارد.
 
این تفکر باعث شد تا مالک همواره درصدد تخریب این بنا بر آید و حتی در موارد مختلف و بنا به مطلب چاپ شده در روزنامه ایران (خرداد 1391) ، مالکان این دو بخش سعی داشته اند این بنا را تجاری جلوه دهند و از این طریق بنا را تخریب کنند که با آگاهی مردم و نامه نگاری با رئیس وقت شورای شهر تهران، از این اقدام جلوگیری شد.
 
حال هفته گذشته امید غنمی مدیرکل حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در مصاحبه ای اعلام کرد که به دلیل شکایت مالک خانه حشام لشگر به دیوان عدالت اداری، در حال خروج از فهرست آثار ملی کشور و حکم دادگاه اولیه نیز به نفع مالک صادر شده است. 
 

در این خبر اعلام شد که هم اکنون این پرونده در دادگاه تجدید نظر (بدوی) قرار دارد و میراث فرهنگی در حال دفاع از این پرونده است. اما مالک بخش غربی (صنعتگر) دیروز دیوارها و بخشی از این بنا را قبل از صدور حکم دادگاه تخریب کرد و از این طریق و با تخریب کامل بنا همانند خانه جلال الدین تهرانی در خیابان ری در سال های گذشته، میراث فرهنگی و دادگاه را تحت فشار و مجبور به صدور حکم خروج این اثر از فهرست آثار ملی کشور کند.

..................................

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 301
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 19 خرداد 1393 ] [ 11:40]
تاریخ

عمارت توکلی در آستانه خروج از فهرست آثار ملی
عمارت توکلی خانه ای قاجاری در یکی از شهرهای شرقی مازندران این روزها در جدال میان مالکان و سازمان میراث فرهنگی برای خروج از ثبت ملی دست و پا می زند. این درحالی است که در هشت سال گذشته نزدیک به 60 بنای تاریخی با ممارست مالکان و رای دیوان عدالت اداری از فهرست آثار ثبت شده ملی خارج شده اند.
 
عمارت توکلی عمارتی قاجاری واقع در شهرستان بهشهر مازندران و شهر رستمکلا در آستانه خروج از ثبت ملی قرار دارد.
 
این عمارت که درست در میانه طرح تعریض و گسترش خیابان اصلی شهر رستمکلا واقع شده، قرار است از سوی مالکان به فروش برسد و طرف قرار داد این بار نه تنها میراث فرهنگی نیست بلکه احتمال فروش خانه به شورای اسلامی شهر رستم کلا و تخریب آن بسیار زیاد است.
  
از سوی دیگر مالکان خانه توکلی به دنبال خروج بنا از فهرست آثار ثبت شده ملی هستند. جدال بر سرخانه توکلی در حالی ادامه پیدا می کند که در طول 8 سال گذشته دیوان عدالت اداری رای به خروج 58 بنا از فهرست آثار ثبت شده ملی داد.

........
منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 307
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 08 خرداد 1393 ] [ 14:35]
تاریخ

تردد ماشین‌های سنگین اداره گاز در حریم درجه یک نقش‌رستم!
اجرای طرح ملی انتقال گاز از جنوب به شمال کشور درحالی آغاز شده که ماشین‌‌ّهای اداره گاز هم‌اکنون به حریم درجه یک نقش‌رستم رسیده‌اند. اتفاقی که از نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی برای مجموعه نقش‌رستم بسیار تهدید کننده و آسیب‌زا است. با این وجود تماس‌های مکرر با مسئولان میراث‌فرهنگی استان فارس و مدیر پایگاه تخت‌جمشید تاکنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است. درحال‌حاضر تلفن‌همراه مسئولان استان فارس و پایگاه تخت‌جمشید از دسترس خارج است.
 
 با این حال یکی از کارشناسان میراث‌فرهنگی در تخت‌جمشید به تصاویر بلدوزرها و ماشین‌های سنگین اداره گاز اشاره می‌کند و می‌گوید: این تصاویر در واقع مربوط به ادامه فعالیت‌های لوله گذاری اداره گاز است. چنانچه قرار است روبه روی این اثر باستانی تونلی درست زیر جاده اصلی نقش رستم ایجاد شود.
  
به‌گفته او، درحال‌حاضر بیل‌های مکانیکی گودال بزرگی را در حریم درجه 1 نقش رستم به فاصله خیلی نزدیک از این محوطه ایجاد کرده‌اند. این درحالی است که با توجه به ضوابط حریم درجه1 توسط میراث فرهنگی هر گونه ساخت وساز و عملیات عمرانی در محدوده حریم درجه 1 ممنوع است.

..........

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 257
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 08 خرداد 1393 ] [ 14:34]
تاریخ

موزه شهر سوخته از آتش سوزی جان سالم بدر برد 
سالن آمفی تاتر شهر سوخته 9 صبح امروز دستخوش حریق شد. آمفی تاتر به دلیل دور بودن آتش نشانی تا مقر حادثه به شدت دچار آسیب و با خسارات زیادی همراه شده است. با این وجود، آخرین خبرها از وضعیت موزه شهر سوخته حاکی از آن است که موزه شهر سوخته از این حریق جان سالم بدر برده است.
 
علی‌رضا شه‌بخش، سرپرست اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با chn گفت که این آتش سوزی در آمفی تاتر بوده و خسارتی به موزه شهر سوخته وارد نشده است.
 
 به گفته او، در حال حاضر بررسی دلایل و میزان خسارت وارده به تالار آنفی تاتر در حال بررسی از سوی کارشناسان میراث فرهنگی و نیروی انتظامی است.
 
سنجرانی، مدیر کل سابق میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان هم درباره این آتش سوزی گفت:« حریق در ساعت 9 صبح اتفاق افتاده است. کارکنان میراث فرهنگی با مشاهده دود از سالن آنفی تاتر به آتش نشانی تماس می گیرند. با این وجود به دلیل فاصله 65 کیلومتری آتش نشانی تا شهر سوخته زمانی که نیروهای آتش نشانی فرا می رسند، حریق در محل حادثه با عمق بیشتری اتفاق افتاده است.»

..........
برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 274
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 08 خرداد 1393 ] [ 14:32]
تاریخ

این روزها مردم شاهد باز شدن موقت درهای بسته کاخ مروارید پس از 10 سال انتظار هستند اما آنچه آن‌‌ها می‌بینند، خارج از تصورشان است، اینجا دیگر کاخ نیست، بلکه چیزی است شبیه یک لاشه. بنایی که جزو مایملک آن‌ها به شمار می‌رود و پول پدرانشان ساخته شده‌ است، حالا وضعیت اسف‌انگیزی دارد.
 
 ابوالفضل عبیدی این نوید را به آن‌ها می دهد:«اکنون به نظر و حکم و ابلاغیه دادستانی این بنا متعلق به سازمان میراث فرهنگی است و به زودی اقدامات مرمتی و حفاظت آن صورت می گیرد.»
  
او به منظور شفاف سازی درباره آنچه بر کاخ رفته به گذشته نقب می زند: « به رغم مخالفت سازمان میراث فرهنگی البرز در سال 91 کمسیون ماده 5 استان و شورای عالی معماری و شهرسازی ساخت 7 هزار واحد مسکونی در ضلع جنوبی کاخ را تصویب می‌کند، با این وجود پیگیری‌ و رای زنی‌های اداره میراث فرهنگی البرز آنقدر ادامه پیدا می کند تا اینکه در اواخر سال 92 ، بار دیگر شورای عالی معماری و شهرسازی برای بازدید این مجموعه می آیند.»
  
عبیدی این بازدید را روی اعضای شورای معماری و شهرسازی اثر گذار می داند، برای اینکه سرانجام دو هفته قبل مصوبه شورای شهرسازی و کمسیون ماده 5 ملغی اعلام می شود و طبق این مصوبه مجموعه کاخ، باغ شمالی، دریاچه طبیعی ومجموعه سوار کاری، زمین گلف، زمین تنیس و فرودگاه در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار می گیرد.
  
مدیر کل میراث فرهنگی البرز وقتی در برابر این پرسش قرار می گیرد که چه برنامه ‌ای برای ساماندهی کاخ در نظر گرفته شده از پاکسازی سه هفته ای این مجموعه می گوید، اینکه تنها وقت کرده‌اند زباله ها را از اینجا خارج کنند و چوب ها را از جلوی درهای شیشه ای برداشته و میزهای شکسته را جمع آوری کنند.

..........
منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 230
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 08 خرداد 1393 ] [ 14:30]
تاریخ

دژ تاریخی شهسواران قبل از جنگ داخلی


نیروهای دولتی سوریه توانستند پس از دو سال دژ تاریخی "شهسواران" را که در اشغال شورشیان بود، تصرف کنند.

به گفته یک افسر ارتش سوریه، در درگیری برای تصرف این دژ ۹۳ تن از شورشیان کشته شده‌اند.

خبرنگارانی که از این منطقه دیدن کرده اند می گویند که دهکده مجاور دژ خسارات شدیدی دیده که نشان دهنده نبرد شدید در این محل بوده است.

یونسکو دژ شهسواران را به عنوان میراث جهانی ثبت کرده است.

روزجمعه خبرنگارانی که اجازه یافتند وارد دژ شوند می گویند که خسارات وارده بر ساختمان بیرونی و درونی آن بسیار زیاد است و آثار بمباران و گلوله باران بر آن به خوبی مشهود است.

خبرنگاران می گویند که معلوم نیست بیشترین خسارات از جانب کدام یک از طرفین درگیری بر دژ شهسواران وارد آمده است.


نمای درونی دژ شهسواران قبل از صدمات وارده


شواهد نشان می دهد که عقب نشینی نیروها از این دژ با عجله صورت گرفته است.

یک فرمانده محلی ارتش گفت که شورشیان از این محل به عنوان پایگاهی برای حملات و محل ذخیره تسلیحاتی استفاده می‌کردند که از لبنان برای آنها فرستاده می‌شد.

دژ شهسواران تا قبل از جنگ داخلی سوریه یکی از بادوام ترین میراث تاریخی جهان شناخته می‌شد. این دژ اولین بار در قرن یازدهم میلادی محل سکونت کردها شد و به همین دلیل به نام "دژکردان" هم شناخته می شود ولی در ۱۱۴۲ به دست صلیبیون افتاد.


نمای داخلی دژ بعد از جنگ

دژ شهسواران یکی از مهمترین آثار باستانی سوریه است که جزو شش اثر تاریخی سوریه در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده‌است.

جنگ داخلی سوریه بر بسیاری آثار تاریخی این کشور صدمه وارد آورده است.


منبع : bbc


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 448
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 02 فروردين 1393 ] [ 22:13]
تاریخ

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی اظهار کرد: ارتفاع هتل در حال ساخت در حریم آرامگاه نادرشاه در مشهد به 50 متر رسیده است. در حالی که باید براساس مقررات، ارتفاع این هتل 5 / 7 باشد.

 

به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیش از سه‌ماه از انتشار خبرهایی درباره‌ی ساخت هتل در حریم درجه‌ی یک آرامگاه نادرشاه (باغ نادری) در مشهد می‌گذارد. در ابتدا اعلام شد که سرمایه گذار این پروژه، مجوز ساخت هتل تا 24 متر ارتفاع را دارد. از آن زمان تا کنون برخی مسوولان میراث فرهنگی خراسان رضوی اظهار نظرهایی در این‌باره کرده و خواسته‌اند تا نسبت به حل مشکل مخدوش شدن حریم منظری آرامگاه باغ نادری اقدام شود. در حالی که هنوز این اتفاق نیفتاده، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی از افزایش ارتفاع این هتل تا 50 متر خبر داد!

 

رجبعلی لباف خانیکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به بازدید مسعود سلطانی‌فر - رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - از باغ نادری هنگام سفر به این استان، اظهار کرد: او فقط از آرامگاه نادرشاه دیدن کرد و من موفق شدم، موضوع ساخت هتل در حریم آرامگاه را به او اعلام کنم. سلطانی‌فر به قوانین پایبند است و به‌نظر می‌رسد باید منتظر بمانیم تا قوانین و مقررات، تکلیف وضعیت این هتل را روشن کنند.

 

او درباره‌ی اقدامات اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی‌ از زمان آغاز ساخت این هتل در حریم آرامگاه نادرشاه تا کنون، توضیح داد: در گذشته، اقداماتی انجام داده و موضوع را به استانداری و مسوولان ذی‌ربط گوشزد کرده‌ایم. اکنون نیز پرونده‌ای را آماده کرده‌ایم و منتظر گرفتن دستورات لازم برای ادامه‌ی کار هستیم.

 

وی با تأکید بر این‌که اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی نمی‌تواند حکم توقف ساخت این هتل را بدهد، گفت: ظاهرا کارفرما براساس موازین حقوقی، کارهای خود را انجام می‌دهد. در ظاهر هیچ خلاف قانونی انجام نمی‌شود، اما تخلفات صورت‌گرفته در راستای چگونگی دادن مجوز به کارفرماست که ما روی آن بحث داریم.

 

این باستان‌شناس افزود: براساس مقررات میراث فرهنگی ارتفاع مجاز 5 / 7 متر است، در حالی که اکنون ارتفاع این هتل به 50 متر رسیده است.


......................


منبع : خبرگزاري ميراث فرهنگي


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 331
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 14:8]
تاریخ

مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: با معرفی بافت و بخش‌های تاریخی سمنان، باید از تخریب یا مخروبه شدن بیشتر آن‌ها جلوگیری کنیم.
 
محمدحسین بحرالعلومی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که تا کنون 16 هکتار از 42 هکتار بافت تاریخی استان سمنان تخریب یا مخروبه شده است، اظهار کرد: برای جلوگیری از تخریب دیگر بخش‌های بافت تاریخی باید در زمینه‌ی احیا و معرفی آن تلاش کنیم.
 
او مسجدجامع «فرومد» در سمنان را از جمله بناهای تاریخی با ارزش دانست که ظرفیت ثبت شدن در فهرست میراث جهانی را دارد‌ و ادامه داد: ایجاد زیرساخت برای جذب گردشگر باید مورد توجه قرار گیرد، شهر سمنان به‌دلیل داشتن ارزش‌های تاریخی و بافت‌های ارزشمند، به زیرساخت‌های گردشگری نیاز دارد.
 
وی با بیان این‌که سرمایه‌گذاری در برخی مناطق نمونه‌ی گردشگری به‌دلیل وجود برخی مشکلات متوقف شده است،‌ گفت: این استان آثار تاریخی زیاد و حدود 100 هزار کیلومترمربع وسعت دارد که در باریکه‌ای از این مساحت، امکان زندگی وجود دارد. از سوی دیگر، آثار تاریخی در سطح استان پراکنده‌اند، مثلا مسجدجامع «فرومد» از نظر تزیینات معماری جزو آثار شاخص است، اما به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و دوری‌اش از شهر، مهجور مانده است.
 
بحرالعلومی همچنین با تأکید بر اهمیت «جنگل ابر» برای جذب گردشگر، اظهار کرد: این جنگل در حال حاضر هیچ زیرساخت گردشگری ندارد و باید برای تهیه و آماده‌سازی زیرساخت‌ها تلاش کرد.
 
او همچنین با اشاره به وجود «تپه حصار»، «چشمه‌علی» و مسجد «تاریخانه»‌ در دامغان، بر لزوم جذب گردشگر به این مکان‌ها با معرفی کامل آن‌ها تأکید کرد.
 
وی با یادآوری این‌که استان سمنان در مسیر زیارت حرم امام رضا (ع) قرار دارد، ادامه داد: با معرفی خوب این استان و مسیرهای زیارتی آن، 20 میلیون نفر زائری را که سالانه از جاده‌ی سمنان می‌گذرند می‌توان جذب کرد تا دست کم یک شب در سمنان اقامت داشته باشند.
 
او همچنین به وجود یکسری قلعه‌های تاریخی مانند امیریه (امیرآباد) در این استان اشاره کرد که هنوز مردم در آن‌ها زندگی می‌کنند و بیان کرد: متأسفانه تا کنون این مجموعه‌ها به‌خوبی به مردم معرفی نشده‌اند. در صورتی که این کار انجام شود، می‌توان از ظرفیت ورود گردشگران به استان سمنان استفاده‌ی مناسب کرد.
 
وی با تأکید بر این‌که صنایع دستی مانند نمدمالی یا خورجین‌بافی در این استان در حال منسوخ شدن است، گفت: اگر از نظر صنایع دستی قدری به این استان توجه می‌شد، اکنون جزو استان‌های پردرآمد از نظر داشتن صنایع دستی و همچنین گردشگری بود.
 
مدیرکل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره به این‌که دامغان پس از شهر رفسنجان در استان کرمان، از نظر تولید پسته رتبه‌ی بعدی را دارد، افزود: اگر سرمایه‌گذاری خوبی در این منطقه شود، می‌توانیم علاوه بر کمک معیشتی به کشاورزان با برگزاری جشنواره‌هایی مانند پسته در کنار جشنواره‌های انار و انگور، به جذب گردشگر در منطقه کمک کنیم.

..............

منبع : خبرگزاري ميراث فرهنگي .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 313
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 14:6]
تاریخ

یک کتیبه 400 ساله که در ورودی یک حمام تاریخی در شهرستان جهرم فارس قرار داشت، توسط عده ای سودجو به سرقت رفت و میراث فرهنگی نیز پیگیر شناسایی عوامل این سرقت است.
 
به گزارش خبرنگار مهر از جهرم، شهرستان جهرم در فاصله 185 کیلومتری شیراز قرار دارد و از بناهای تاریخی متعددی برخوردار است. یکی از شاخص ترین این بناها غار سنگ شکنان به عنوان یکی از بزرگریتن غارهای دست کند جهان است.
 
حمامهای تاریخی متعددی نیز در این شهرستان وجود دارد که نشان دهنده تمدن تاریخی این شهرستان است. اما چندی پیش کتیبه تاریخی یکی از این حمامها ربوده شده است.
 
مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: چند روز قبل سارقان اقدام به سرقت کتیبه یک حمام تاریخی که مربوط به 400 سال قبل است در شهرستان جهرم کرده اند.
 
مسعود منیعاتی افزود: سارقان این کتیبه را که در ورودی حمام تاریخی گارزان بوده به سرقت برده اند.
 
وی  اظهار داشت: این حمام در محله های قدیمی شهرستان جهرم واقع شده و به دلیل عدم نگهداری و حفاظت به یک زباله دانی تبدیل شده است.
 
مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس با انتقاد از عدم نگهداری این حمام تاریخی گفت: متاسفانه تاکنون اقدامی برای ثبت این بنای تاریخی انجام نشده و افراد سودجو با سوءاستفاده از عدم وجود نگهبان اقدام به سرقت کرده اند.
 
منیعاتی ادامه داد: حدود پنج حمام تاریخی در محله های قدیمی شهرستان جهرم وجود دارد که متاسفانه هیچگونه اقدامی برای نگهداری از آنها انجام نمی شود و اکنون این بنا به یک زباله دانی تبدیل شده اند.
 
وی گفت: به عنوان نمونه اخیرا یک حمام تاریخی که مالک دارد، با مجوز شهرداری تخریب و نسبت به انبوه سازی در آن اقدام کرده و این اقدام در حالی انجام شده که این حمام مربوط به دوره قاجاریه بوده است.
 
محلی که کتیبه در آن قرار داشت
 
مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس با اشاره به وجود بناهای تاریخی بسیار در این شهرستان گفت: در این راستا ضروری است که هرچه سریعتر نمایندگی میراث فرهنگی در جهرم به اداره تبدیل شود تا با اختصاص اعتبار و نیرو از تخریب این بناها جلوگیری شود.
 
منیعاتی گفت: در حمامهای تاریخی معمولا مراسم و آیین های مختلفی نظیر حنابندان نیز اجرا می شده به همین خاطر این حمامها هم به لجاظ اینکه از نظر فیزیکی دارای قدمت تاریخی هستند، از لحاظ میراث معنوی نیز در خود گذشته تاریخی قابل توجهی را جای داده اند به همین خاطر باید نسبت به حفظ و احیای آنها اقدام شود.
 
میراث فرهنگی: انجام مراحل قانونی پیرامون سرقت کتبیه
 
نماینده میراث فرهنگی در شهرستان جهرم نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه چند روز قبل افرادی سودجو اقدام به سرقت کتیبه ورودی حمام گارزان کرده اند.
 
مسیح عادل پور افزود: در این راستا پیگیریهای لازم انجام شده و قرار است به زودی مراحل قانونی برای شناسایی و دستگیری این افراد سودجو انجام شود.
 
وی در خصوص اینکه چرا این بنا تاکنون ثبت ملی نشده، اظهار داشت: متاسفانه این بنا دارای چند وارث است که هر کدام صحبتی را مطرح می کنند به همین دلیل تاکنون موفق به جلب رضایت آنها برای ثبت این حمام نشده ایم.
 
نماینده میراث فرهنگی در شهرستان جهرم ادامه داد: با این وجود طی هماهنگیهای صورت گرفته با شهرداری مقرر شد که نسبت به ساماندهی این بنا اقدام شود اما متاسفانه افراد سودجو اقدام به سرقت کتیبه ورودی حمام کرده اند.
 
عادل پور اظهار داشت: نمایندگی میراث فرهنگی در این شهرستان به دنبال آن بود که با مرمت و ساماندهی بنا آن را به بازارچه صنایع دستی تبدیل کند اما افراد سودجو با سرقت کتیبه تمام فعالیتها را متوقف کردند.

........................

منبع : خبرگزاري ميراث فرهنگي


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 357
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 14:2]
تاریخ
باز هم زاينده رود بي آب مي ماند

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی می گوید هتل های لوکس این استان برای پذیرایی از مسافران نوروزی کافی نسیتند و لازم است تعداد هتل های اصفهان افزایش پیدا کند.

 
حمید رضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی CHN خبر از آمادگی استان برای پذیرایی از مسافران نوروزی می دهد. او با اشاره به این که «اصفهان به لحاظ جذب گردشگر در ایام نوروز همیشه جز چند استان برتر کشور بوده»، می گوید: ستادهایی برای پذیرایی از مسافران نوروزی در استان تشکیل شده است. همه دستگاه های اجرایی استان در ایام نوروز به کار گرفته خواهند شد. به غیر از هتل ها، ستادهای اقامتی مختلف کار خود را آغاز کرده اند و در تعطیلات عید منتظر حضور مردم خواهند بود. همچنین مهمانسرا ها و مهمانپذیر هم برای پذیرایی از مسافران نوروزی آماده هستند. برخی مردم نیز خانه هایشان را در اختیار مسافران نوروزی قرار خواهند داد.
 
به گفته نماینده اصفهان در مجلس کمپ هایی در برخی پارک های اصفهان برای حضور مسافران ایجاد خواهد شد و مسافران می توانند در این کمپ ها چادر بزنند.
 
فولادگر در ادامه به وضعیت هتل ها در اصفهان اشاره می کند و با بیان این که «هتل ها و بخصوص هتل های با کیفیت بالا و لوکس در استان کم داریم»، می گوید:  در ایام نوروز هتل های اصفهان ظرفتشان پر می شود و باید بتوانیم ظرفیت هتل ها را بالا ببریم. اصفهان هم میراث فرهنگی و آثار باستانی دارد و هم زمینه های طبیعت گردی دارد. همچنین صنایع دستی یکی از جذابیت های اصلی استان اصفهان است که قابلیت جذب گردشگران زیادی به استان دارد. امیدوارم در آینده هتل های بهتری داشته باشیم، زیر ساخت های گردشگری را تقویت بکنیم و از همه مهمتر آب زاینده رود به جریان بیافتد.
 
او البته از خشک بودن زاینده رود به عنوان یکی از نقاط ضعف شهر اصفهان در تعطیلات نوروز اشاره می کند و می گوید: آب رودخانه زاینده رود جاری نیست و ما باید از این بابت تاسف بخوریم. البته امیدواریم  با اجرای پروژه های انتقل آب، بهینه سازی مصرف آب و با اصلاح رژیم حقوقی زاینده رود و جلوگیری از برداشت های غیر قانونی، بی مجوز و بی رویه زمینه جریان دوباره آب را در زاینده رود فراهم شود.

......................
منبع : خبر گزاري ميراث فرهنگي


:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 406
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 13:57]
تاریخ
کشف و ضبط کتیبه تاریخی 900 ساله در تهران ...

کشف و ضبط کتیبه تاریخی 900 ساله در تهران؛ قاچاقچیان تایلند و عمان ناکام ماندند


 فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از کشف و ضبط یک قطعه کتیبه خطی تاریخی 900 ساله و دستگیری سردسته و اعضای باند خرید و فروش عتیقه در تهران خبر داد.

سرهنگ محمد کربلائی حریری ضمن اعلام این خبر گفت: بر اساس گزارشی که به واحد معاونت منابع و مخبرین یگان حفاظت استان تهران مبنی بر  فعالیت افرادی در زمینه خرید و فروش اشیاء عتیقه رسید، ماموران یگان در عملیاتی موفقیت آمیز اشیاء  تاریخی را کشف و متخلفان را دستگیر کردند.

وی تصریح کرد: بر اساس خبر احتمال انتقال یک قطعه کتیبه خطی نفیس به تهران و احتمال فروش آن به قاچاقچیان بین‌المللی با توجه به برخی مذاکرات اولیه و توافق بعمل آمده بر سرقیمت نهایی کتیبه با قاچاقچیان اموال تاریخی از کشورتایلند و عمان، پس از اقدامات و بررسیهای اولیه و احراز صحت خبر، تیمی از ماموران معاونت عملیات یگان حفاظت وارد عمل شده  و پس از 8 ماه تلاش شبانه روزی، طی اقدامات اطلاعاتی، ضمن نفوذ در باند مذکور شناسایی سردسته باند را در دستور کار قرار دادند.


کربلائی اظهار داشت: با انجام هماهنگی های لازم از طریق  مقام قضایی استان و اخذ دستورات لازم، طی عملیاتی جداگانه نسبت به دستگیری سردسته و 3 نفر از اعضاء باند قاچاق اموال تاریخی اقدام شد که در این رابطه ماموران یگان موفق به کشف یک قطعه کتیبه تاریخی شدند.

فرمانده یگان حفاظت ادامه داد: بر اساس بررسی انجام شده از سوی کارشناسان خبره میراث فرهنگی اصالت شیء مکشوفه محرز شد و قدمت آن سال  521هجری قمری و دوره سلجوقیان (قدمتی 913 ساله) تخمین زده شده، به جهت وجود برخی حکاکی ها که به طرز ماهرانه ای بر روی کتیبه شکل گرفته، ارزش این اثر را دوصدچندان شده است.

وی در پایان گفت: در ادامه تیم عملیاتی یگان حفاظت ضمن تنظیم صورتجلسه نهایی، نسبت به تشکیل پرونده و ارجاع آن به مقام قضایی استان اقدام کرد که با دستور مقام قضایی استان، متهمان جهت انجام تحقیقات تکمیلی و روشن شدن احتمال سرقت کتیبه مذکور و رسیدن به مباشرین احتمالی در قاچاق اموال تاریخی فرهنگی، تحویل اداره آگاهی استان شدند.


..........................

منبع خبر : www.ichto.ir


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 5

:: بازدید : 1488
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 01 آبان 1392 ] [ 16:14]
تاریخ
نماینده انار در مجلس: بنای شهید گمنام، مشکلی برای ارگ ایجاد نمی کند!نماینده انار در مجلس: بنای شهید گمنام، مشکلی برای ارگ ایجاد نمی کند!


..........................................


با بالا رفتن تیرآهن های «بنای یاد بود شهید گمنام» در نزدیکی ارگ تاریخی انار، حاشیه همچنان در حواشی این ارگ تاریخی جولان می دهد. فعالان میراث فرهنگی به ادامه ساخت این بنای یاد بود معترض هستند. کارشناسان و مسئولان سازمان میراث فرهنگی روزه سکوت گرفته اند. نماینده شهرستان انار در مجلس نیز معتقد است ساخت بنای شهید گمنام، مشکلی برای ارگ ایجاد نمی کند.

 
آغاز پروژه ساخت بنای یادبود شهید گمنام در حریم ارگ تاریخی انار حدود دو سال پیش کلید خورد. اما اعتراض دوستداران میراث فرهنگی هر از چند گاهی روند ساخت این بنای یادبود را متوقف می کرد، اما هفته پیش با بالا رفتن تیرآهن ها عملیات ساخت و ساز بطور جدی آغاز شد تا دوباره صدای اعتراض های فعالان میراث فرهنگی بلند شود.
 
با این حال تاکنون خبری مبنی بر توقف عملیات ساخت بنای یادبود منتشر شده است و به نظر می رسد مسئولان بنیاد شهید و امام جمعه شهرستان انار که حامیان اصلی ساخت بنای یادبود شهید گمنام هستند، تصمیم شان برای ساخت و اتمام این بنا قطعی است.  ....................................... ادامه مطلب


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 359
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 23 تير 1392 ] [ 18:35]
تاریخ
خطر در كمين ارگ انار


بیش از دو سال است که ارگ انار به دلیل مخالفت دوستداران و مسئولان میراث فرهنگی متوقف و باز دوباره از سوی عده‌ای دیگر از مسئولان مربوطه در انار از سر گرفته می شود.

 
در حال حاضر نیز مشاهدات خبرنگار خبرگزاری میراث فرهنگی نشان می‌دهد اسکلت فلزی با ارتفاعی حدود 10 متر و زیربنای 360 متر مربع در 80 متری ارگ انار بنا شده است. ارتفاع این اسکلت فلزی با ادامه عملیات ساخت و ساز باز هم افزایش خواهد یافت.
 
سازمان میراث فرهنگی کشور چندی پیش اعلام کرده بود ساخت و ساز در حریم ارگ انار باید متوقف بماند اما مسئولان محلی شهرستان انار بدون توجه به نظر میراث فرهنگی همچنان به ساخت و ساز در حریم این بنای تاریخی مشغول هستند.
 
در همین حال تعدادی از مردم انار از طریق سایت محلی انارپرس اعتراض خود را به ساخت و ساز در حریم مهمترین بنای تاریخی شهرشان اعلام کرده‌ و خواستار توقف آن شده‌اند.
 
سایت انارپرس همچنین با انتشار مطلبی خطاب به حجت‌الاسلام ابراهیمی، امام جمعه و احمد محمدنیا، عضو شورای شهر انار از آن‌ها خواسته که با ساختمان‌سازی در حریم ارگ به این بنای تاریخی آسیب نزنند.
 
روز گذشته نیز شماری از روزنامه‌نگاران و فعالان و دوستداران میراث فرهنگی در نامه‌ای به خانم مومنی، معاونت میراث فرهنگی کشور خواستار دخالت فوری وی برای نجات ارگ تاریخی انار شدند.
 

ارگ تاریخی انار که متعلق به دوره ساسانیان است، در سال 1389 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و دارای سه درجه حریم است.


.................

منبع : خبرگزاري ميراث فرهنگي:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1621
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 23 تير 1392 ] [ 18:32]
تاریخ
تخریب پنگ‌خانه باغ نو اصفهان

نزدیک به یک ماه پیش وقتی تخریب پنگ‌خانه باغ نو اصفهان شدت گرفته بود زنجیره‌ای انسانی برای جلوگیری از تخریب این بناها شکل گرفت. شهرداری که تنها هدف‌اش اجرای پروژه بلوار ولی عصر (خارون) بود به‌هیچ وجه از مواضع خود کوتاه نمی‌آمد اما بالاخره با پیگیری‌های اهالی نجف‌آباد، میراث‌فرهنگی و فرمانداری شهرستان پنگ‌خانه باغ نو که شامل دو بنای ارزشمند و تاریخی می‌شود را با شماره 12116 در فهرست آثار ملی ثبت کردند.

 
با این حال به‌تازگی شنیده می‌شود که ثبت یکی از این دو بنا در فهرست آثار ملی کشور نتیجه‌ای نداشته و شهرداری همچنان بر تخریب آن اصرار می‌ورزد.
 
«حسین نجفی پور» مدیر عامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی نجف آباد اصفهان گفت: به دنبال اقدام شهرداری منطقه ٣ شهرستان در خصوص آماده کردن شرایط تخریب یکی از دو پنگ‌خانه نجف آباد، تعدادی از فعالان و دوستداران میراث‌فرهنگی  جمعه شب گذشته به‌منظور جلوگیری از تخریب با استقرار شبانه‌روزی در این مکان مانع از ادامه عملیات پیمانکار شهرداری شدند.
 
این فعال میراث‌فرهنگی ادامه داد: تمامی مذاکرات و اقدامات پیشگیرانه سازمان‌های مردم نهاد به منظور حفظ این اثر تاریخی گویا تاثیری نداشته چراکه مسئولان شهرداری اعلام کرده‌اند که به منظور تکمیل بلوار ولی‌عصر، این بنای ارزشمند را طی روزهای آینده تخریب و پس از آن  مشابه چنین سازه‌ای را در نزدیکی این محل بازسازی خواهند کرد.
 
نجفی پور در بخش دیگری از سخنان خود همچنین تاکید کرد: طی ماه‌های اخیر ده‌ها اصله درخت با قدمت  صد ساله که  نزدیک این اثر تاریخی بودند به منظور تعریض بلوار ولیعصر از بین رفتند.  اما در حال‌حاضر علاوه بر پنگ خانه باغ نو شهرستان که در صورت عدم توجه مسئولان آخرین روزهای عمر خود را می گذراند، پنگ خانه محور بیشه نجف آباد نیز به عنوان دومین اثر منحصر به فرد در سطح کشور و استان با خطرات مشابهی مواجه است.
 
اما بشنوید از تاریخچه بنا پنگ‌خانه، از آنجایی‌که در قدیم، ابزار و تجهیزاتی نظیر ساعت برای تعیین زمان آب‌رسانی و تعیین سهم هر کشاورز از آب موجود در دسترس نبود، کشاورزان محلی روش خلاقانه‌ای برای تقسیم بندی آب زراعی ابداع کرده بودند که این عمل در محلی به نام پنگ‌خانه انجام می‌شد. پنگ خانه‌ها، محل‌هایی بود در میان زمین های کشاورزی و در نزدیکی منبع آب که به صورت ایوانی نسبتا کوچک تعبیه می شد و یک نفر معتمد کشاورزان به نام میراب (امیر آب) در آن فعالیت می‌کرد.
 
در این پنگ خانه که چند جوی از کنار آن مکان می‌گذشت و متصدی و معتمد (میراب) تقسیم آب در آن محل با توجه به واحدهای زمانی مشخص (پنگ)، آب را جهت آبیاری زمین های متفاوت تقسیم می‌کرد.
 
روش تقسیم آب به این نحو بود که ظرف فلزی کوچکی که به آن پنگ می‌گفتند و سوراخ ریزی در ته آن تعبیه شده بود، روی سطح آب قرار می‌گرفت. به مرور زمان آب از سوراخ بالا آمده و در یک بازه زمانی مشخص که ظرف فلزی پر از آب می شد، خود به خود در آب غوطه ور می شد و بدان گونه آب زراعی به صورت زمان بندی شده و به صورت کاملا عادلانه میان کشاورزان تقسیم می‌شد.
 
این درحالی است که به محض پر شدن آب پنگ، سهم آب نفر بعدی شروع می شد و متصدی پنگ خانه با صدای بلند کشاورز یا باغدار بعدی را ندا می داد تا آب را به سمت اراضی خود هدایت کند و به اندازه سهمش از آب کشاورزی بهره گیرد.
 
اگرچه این روش امروزه دیگر کاربردی ندارد ولی یکی از روشهای خلاقانه قدیمی است که به عنوان یکی از شاهکارهای گذشتگان از آن نام برده می شود. به عبارتی می توان گفت که جزو ساعت های آبی قدیمی جهان هست که در حال حاظر دو نمونه از این بناها که متعلق به دوران صفوی و تنها سازه ای است که در قنوات برای استراحت و تقسیم آب کشاورزان به کار می رفته، در نجف آباد قرار دارد و خوشبختانه هر دو اثر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و بقیه‏ی آن ها بر اثر بی توجهی تخریب و یا دچار تغییر کاربری شده‌اند.
 
از این پنگ خانه ها، یکی در بیشه (چناران) نجف آباد و دیگری در ادامه خیابان جوی خارون (انتهای بلوار ولیعصر، باغ نو) دست نخورده باقی مانده است که امروزه توسط شهرداری درمعرض تخریب است.
...........
منبع: خبرگزاري ميراث فرهنگي .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1961
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 23 تير 1392 ] [ 18:31]
تاریخ
 دوستداران میراث فرهنگی اهواز خواستار حفاظت از سرای عجم شدند

دوستداران میراث فرهنگی اهواز خواستار حفاظت از سرای عجم شدند

.................................................


60 تن از فعالان و دوستداران میراث‌فرهنگی اهواز خواستار جلوگیری از تخریب سرای عجم شدند. نامه‌‌ دوستداران میراث فرهنگی خطاب به کرمعلی مهدیان مالک بنای تاریخی سرای عجم و خیر مدرسه‌ساز است. چنانچه عنوان شده، سرای عجم راوی گوشه‌ای از تاریخ تجارت و کسب و کار شهرستان اهواز است  که در صورت تخریب آن یکی از مهم‌ترین اسناد هویتی تاریخ معاصر اهواز از دست رفته و نسل های آینده از درک گوشه ای از تاریخ بی نصیب خواهند ماند.

 
در بخش دیگری از این نامه آمده است، از جنابعالی که همواره در جهت ساخت بناهای آموزشی که نوعی از بناهای فرهنگی محسوب می شوند و خدمات قابل تقدیر و ماندگاری در این عرصه از جنابعالی برجای مانده است درخواست می شود در گامی فرهنگی با حفظ، احیا و باززنده سازی این بنای تاریخی قدمی بزرگ در جهت حفاظت از تاریخ شهر اهواز و ایجاد الگویی برای سایر مالکین بناهای تاریخی شهر بردارید. چراکه سرای عجم از بناهای مهم در خیابان سیروس اهواز و در مرکز بازار این کلان شهر است که در صورت رضایت یکی از دو مالک تخریب می‌شود.
 
سرای عجم که در دوره قاجار بنا نهاده شد از عناصر معماری و بومی خوزستان برخوردار است و به دلیل مجاورت با سرای دادرس، سرای معین التجار، مسجد رضا و... در معرض تخریب قرار دارد.

........................
منبع : خبرگزاري ميراث فرهنگي


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 363
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 23 تير 1392 ] [ 18:28]
تاریخ
 

مجوز تخریب تنها کبوترخانه مکعبی ایران از دیوان عدالت اداری گرفته شد!

.................


ماجرای خروج خانه‌های تاریخی توسط دیوان عدالت اداری در تهران هنوز خاتمه نیافته که دامنه  آن به نجف‌آّباد اصفهان هم کشیده می‌شود. به‌طوری‌که شنیده می‌شود مالکان یک خانه صفوی در این شهرستان مجوز تخریب تنها  برج‌های مکعبی شکل ایران را گرفته‌اند.

 
«حسین نجفی پور» مدیر عامل انجمن دوستداران میراث فرهنگی نجف آباد اصفهان می‌گوید: تنها برج‌های مکعبی شکل کشور که در بخشی از خانه  دور صفوی واقع شده‌اند در معرض تخریب قرار گرفته‌اند.
به گفته این فعال میراث‌فرهنگی، با اینکه این برج‌ها در 25 اسفند 79 به شماره 3482 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند اما به‌دلیل واقع شدن در ملک خصوصی وضعیت نابسامانی را سپری می‌کنند چنانچه در ماه‌های اخیر مالکان از طریق دیوان عدالت اداری کشور حکم تخریب این بنا را گرفته اند و بیم آن می‌رود که هر لحظه این برج‌ها تخریب شوند.
 

درحال‌حاضر شرایط ناپایدار این آثار نگرانی فعالان و کارشناسان میراث‌فرهنگی اصفهان را دوچندان کرده است. چراکه شنیده می‌شود حفاری‌های غیرمجاز بارها در این خانه صورت گرفته است.
 
این درحالی است به‌دلیل مرمت نشدن این بنا، احتمال ریزش و تخریب بر اثر عوامل جوی و انسانی را شدت داده است.

 
برج‌های صفا آق غلامعلی متعلق به دوره صفوی  است. اما کبوترخانه‌ها برای گردآوری کود کبوترها و دیگر پرندگان، جهت مصارف کشاورزی ساخته می‌شده ‌است. کود کبوتر در گذشته استفاده‌های بسیاری در صنعت داشته، از جمله صنعت دباغی در چرم سازی و ساخت باروتبه همین دلیل در زمان شاه عباس صفوی مالیات نسبتا سنگینی از کبوترخانه‌ها گرفته می‌شد. از دیرباز، برای استفاده از گوشت و کود کبوتران، ساختن کبوترخان معمول بوده است.
 
ساخت چنین بناهایی در حوالی اصفهان و یزد معمول بیشتر رواج داشته ‌است. کبوترخانه‌های کوچک و بزرگ ایران بر حسب اندازه میان هزار تا 40 هزار کبوتر را در خود جای می‌دهند.

......
 منبع: خبرگزاري ميراث فرهنگي


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 413
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 23 تير 1392 ] [ 18:24]
تاریخ

ادامه‌ی بی‌توجهی به نقش‌برجسته‌ی «شکار شیر» فتحعلی‌شاه
تنها قطعه‌ی باقی‌مانده از آخرین نقش‌برجسته‌ی دوره‌ی فتحعلی‌شاه قاجار، سال‌هاست میان ضایعات و نخاله‌های آهن، روغن سوخته‌ی ماشین‌ها و لرزش ناشی از حرکت ماشین‌های سنگین در کارخانه‌ی سیمان ری گرفتار شده است تا شاید روزی، کسی دست یاری به سویش دراز کند.
به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بزرگ‌ترین نقش‌برجسته‌ی کشور با 12 متر ارتفاع و 18 متر پهنا، بعد از آسیب‌هایی که از سال‌های دور با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، برخلاف قول‌هایی که از حدود سه سال پیش اداره‌ی میراث فرهنگی شهرری داد، اما حالا شنیده می‌شود که بخش زیادی از آن از بین رفته است.
یک کارشناس حوزه‌ی میراث فرهنگی درباره‌ی وضعیت کنونی این کتیبه‌ی تاریخی به‌نظر می‌رسد چند بیت شعر حک‌شده روی آن به خط «میرزا غلامرضا اصفهانی» متعلق است، به خبرنگار ایسنا گفت: تنها قطعه از آخرین نقش‌برجسته‌ی دوره‌ی فتحعلی‌شاه قاجار در کارخانه‌ی سیمان ری، در شرایط حفاظتی بدی قرار دارد و هر روز به نابودی نزدیک‌تر می‌شود.
مجدالدین رحیمی درباره‌ی قرار ‌گرفتن این نقش‌برجسته در کارخانه‌ی سیمان ری توضیح داد: این نقش‌برجسته که نشان‌دهنده‌ی شکار شیر توسط فتحعلی‌شاه قاجار است، در اوایل انقلاب به دلایلی توسط مسوولان این کارخانه تخریب شد و در مرحله‌ی نخست تخریب، حدود 50 درصد اثر از جای خود کنده و تکه‌تکه شد. پس از مدتی، حدود 10 درصد نمای سطح اثر که چند کتیبه به خط نستعلیق و یک بخش از دم‌ شیر شکارشده در آن مشخص است، در ساختمان متروکه‌ی کارخانه‌ی سیمان ری پیدا شد.
به گزارش ایسنا، از خردادماه 1388 هشدارهای زیادی درباره‌ی لزوم رسیدگی به وضعیت این اثر تاریخی توسط دوست‌داران، کارشناسان و فعالان حوزه‌ی میراث فرهنگی داده شد؛ اما اداره‌ی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ری به‌عنوان متولی این اثر تاریخی کاری نکرد.
30 خردادماه 1388 مدیر اداره‌ی میراث فرهنگی شهر ری از آغاز بررسی تکه‌ی باقی‌مانده از نقش‌برجسته‌ی «شکار شیر فتحعلی‌شاه» در کارخانه‌ی سیمان ری با هدف جابه‌جایی از این منطقه توسط یک گروه مرمتگر خبر داد تا با آسیب‌شناسی اثر، یک سکو در منطقه‌ای مناسب برای قرار دادن آن ایجاد شود تا جنبه‌ی حفاظتی این قطعه سنگ رعایت شود و حتا 9 ماه بعد، از گرفتن موافقت مالک کارخانه برای انتقال تکه‌ی باقی‌مانده از کتیبه‌ی شکار شیر فتحعلی‌شاه از کارخانه‌ی سیمان ری خبر داده شد، با این وجود اعلام شد که هنوز جای مناسب برای انتقال این نقش‌برجسته پیدا نشده است.
حالا باید دید که در مدت سه سال گذشته، بالاخره مکانی مناسب برای انتقال این نقش‌برجسته پیدا شده است؟ شاید هم پیش از این باید دید که آیا هنوز از نقش‌برجسته‌ی شکار شیر چیزی باقی مانده است؟

...........................................................

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی . http://www.chn.ir


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 453
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 28 ارديبهشت 1392 ] [ 15:9]
تاریخ

سرقت هایی که تکذیب میشود.

مزه 'تکذیب ' به کام مدیران میراث فرهنگی آذربایجان شرقی شیرین آمده چراکه بر اساس رسمی نامبارک، سرقت‌های انجام شده از موزه‌های این استان طی چهار سال گذشته 'پنهان' مانده و تکذیب شده است!
.............. ادامه مطلب را ببینید.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 327
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 28 ارديبهشت 1392 ] [ 14:58]
تاریخ

بنای تاریخی دیگری در یزد زباله دانی شد+ عکس

آب انبار ستی فاطمه، آب انبار مسعودی، بقعه تاریخی ابودرداء، حمام تاریخی قلب بازار، خانه بحری‌ها و ... این بار هم نوبت کاروانسرای ابوالقاسم رسیده است. کاروانسرای مجاور تکیه امیر چخماق که بوی تعفن زباله‌هایش قلب بافت تاریخی یزد را به درد آورده است.:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 400
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 28 ارديبهشت 1392 ] [ 14:53]
تاریخ

http://s2.picofile.com/file/7682558602/1T1_1_.jpg

مجموعه ساختمان های عمارت ملک در حدود ۱۰۰سال قدمت دارد . در هشت کیلومتری شهرستان بندر بوشهر یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است و در نزدیکی میدان بهمنی قرارگرفته است .

این عمارت که به صورت مجموعه ساختمانی متعلق به یک قرن قبل است . این عمارت متعلق به یکی از ثروتمندان بوشهر به نام " محمد مهدی ملک التجار " بوده است .

" حاج ملک‌ التجار " نامدارترین ثروتمند بوشهر بوده است که در سال 1277 ه ـ ق در کلکته هند به دنیا آمد و بعد از پدر بزرگ خود " محمد جعفر حاج بابا " سمت ملک ‌التجاری در بوشهر را از آن خود کرد.......


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 512
:: ارسال شده در: حكومت قاجاريه , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 17 اسفند 1391 ] [ 16:51]
تاریخ

................کشف یک روستای هخامنشی، سازه‌های ساخت نوعی نوشیدنی از دوره ساسانی، کوره‌های پخت سفال متعلق به 7 هزار سال قبل، بررسی‌های علمی روی غاری که احتمالا به 10 هزار سال انسان در آن زندگی می‌کرده و بسیاری یافته‌های دیگر از جمله مهمترین دستاوردهای کاوش‌های باستان‌شناسی در تنگه بلاغی بوده است..........


:: امتیاز: نتیجه : 3 امتیاز توسط 3 نفر مجموع امتیاز : 8

:: بازدید : 462
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده : shabnam
تاریخ : [جمعه 24 آذر 1391 ] [ 21:03]
تاریخ

شکل ثبت آثار ملی تغییر کرده و حالا سازمان میراث فرهنگی با برگزاری همایش، ثبت آثار ملی را ادامه می‌دهد. با این‌حال هنوز آثار ثبت شده وضعیت خوبی ندارند و هر روز چندتایی از آن‌ها مورد تعرض قرار می‌گیرند. ..... منبع : ميراث فرهنگي


:: امتیاز: نتیجه : 4 امتیاز توسط 4 نفر مجموع امتیاز : 4

:: بازدید : 440
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 18 مهر 1391 ] [ 21:33]
تاریخ

در هنگام تماشای یک اثر تاریخی فقط کافی‌است که دست به درون کوله‌پشتی خود ببرید و یک دوربین حرفه‌ای دربیاورید و آن را روی سه پایه یا تک‌پایه‌ای سوار کنید. از زمین و زمان نگهبان روی سر شما می‌ریزد و از کاری که کردید پشیمان‌تان می‌کنند. اما بارها دیده شده که مردم از آثار تاریخی بالا می‌روند و ... به سلامت پایین می‌آیند. ... منبع : خبرگزاري ميراث فرهنگي


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 468
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 18 مهر 1391 ] [ 21:23]
تاریخ

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفته بود که 7 میلیون گردشگر تا پایان سال جاری (1391) به ایران می‌آیند. دلار گران و سفر به ایران ارزان شد اما مسافران خارجي به ايران نيامده اند.

منبع : خبرگزاري ميراث فرهنگي


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 399
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 18 مهر 1391 ] [ 21:18]
تاریخ

این کاروانسرا در 230 کیلومتری جاده کرمان به یزد و در 30 کیلومتری شهر انار واقع شده است که دارای پلانی چهار ایوانی هست و جزو کاروانسراهایی دسته­بندی می­شود که در میان دشت ساخته شده­ و از این رو چهار برج دفاعی نیز در چهار گوشه آن طراحی و ساخته شده است.

این کاروانسرا از معماری زیبایی برخوردار است اما با این حال در میان دشت به حال خود رها شده تا شرکت های تجاری از دیوارهای آن برای تبلیغ محصولات و کالاهای خود استفاده کنند، این شرکت ها گرداگرد دیوارهای خشتی این بنای تاریخی را رنگ آمیزی کرده و با خطوطی درشت برند خود را روی آن نوشته اند.

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 467
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 30 شهريور 1391 ] [ 14:29]
تاریخ
بناهای مقدس به حال خود رها شده‌اند. از هر مسجد تاریخی در ایران که سراغی گرفته می شود، چندتایی شرایط مناسبی ندارند. درحالی که در جهان اسلام از ترکیه گرفته تا عربستان سعودی مساجد از ایاصوفیه تا مسجد قبا و مسجد الاحرام چنان تکریم و تجلیل می‌شوند که آوازه شان در گوش جهانیان پیچیده است.
 
خانه خدا به سامان نمی‌شود
اکنون خبری که از تاریخانه دامغان می‌رسد، این است: «نبود پرداخت اعتبارات لازم برای تعمیرات اولیه  که باعث شده، بخش‌هایی از این بنای تاریخی در آستانه تخریب قرار گرفته شود.»
 
باورش سخت است اما قدیمی‌ترین بنای مقدس ایرانی که زمانی آتشکده بوده و سپس تبدیل به مسجد شده و ساخت آن به قرن دوم هجری باز می‌گردد، در انتظار رسیدن اعتبارات است. معماری این بنا برگرفته از معماری دوره ساسانیان بوده و یکی از باشکوه‌ترین مساجد ایران به شمار می رود.
 
با این وجود، دیوارهای آن اسیر دیوارنویسی‌ها و ستون‌های کم نظیر آن قربانی نبود اعتبارات شده است. اینجاست که این سوال پیش می آید، چرا این مسجد تاریخی که زمانی جزو نخستین نهادهای آموزشی ایران بوده، چنین سرنوشتی را دارد؟.......

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 507
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 19 شهريور 1391 ] [ 2:4]
تاریخ
 

بارش باران روزهای اخیر تهران، شمس‌العماره را مورد صدمه و آسیب‌های جدی قرار داد. شواهد حاکی از آن است که بخش‌هایی از ناودان و پله‌های تاریخی این بنای قاجاری دچار ریختگی شده‌ است.
شمس العماره یا بنای خورشید یکی از شاخص‌ترین بناهای کاخ گلستان و برجسته‌ترین ساختمان ضلع شرقی مجموعه کاخ گلستان محسوب می‌شود اما اکنون ریختن ناودان و نفوذ آب به بدنه این بنای تاریخی باعث واردشدن صدماتی به آیینه‌کاری‌ کم نظیر آن شده است.....

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 409
:: ارسال شده در: ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 15 بهمن 1390 ] [ 22:22]
تاریخ

 ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند  ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند   ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند  ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند ارگ علیشاه ، رئیس ‌میراث ‌فرهنگی را به مجلس فراخواند

 

در ادامه مطلب............


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 534
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 13 مرداد 1390 ] [ 23:53]
تاریخ
 


پرونده شکایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بهبهان از شرکت سیمان به دلیل تخریب بخشی از محوطه 6 هزار ساله ارجان با گذشت دو سال، هنوز به نتیجه نرسیده‌است.
 
پاییز سال 61 هنگام خاکبرداری به منظور عملیات سدسازی روی رودخانه «مارون»در محوطه باستانی ارجان، حفره ای در زمین ایجاد و آرامگاهی از دوره ایلامی کشف شد.
 
این آرامگاه متعلق به "کیتین هوتران"، پادشاه دوره ایلام نو بود که در اواخر هزاره دوم پیش از میلاد بر این منطقه حکمرانی می کرده‌است.
 
"مجتبی گنجی"، مسئول پایگاه پژوهشی ارجان در گفتگو با میراث‌خبر گفت:«دو سال از زمان شکایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به دلیل خسارت وارده به محوطه ارجان می‌گذرد اما هنوز زمان رسیدگی به این پرونده نرسیده‌است.»
 
به گفته وی فعالیت شرکت سیمان در محدوده شهر ارجان در حال حاضر متوقف شده‌ و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در انتظار تخمین خسارت وارده به این محوطه از سوی دادگاه است.
 
گنجی در ادامه به میراث خبر گفت:« در متون موجود از قلعه "ارجان" یاد شده و با توجه به اینکه قلعه را در بالاترین نقطه می‌ساخته‌اند احتمال می‌رود درختکاری این شرکت روی قلعه ارجان انجام گرفته باشد. البته هنوز روش‌های علمی و باستان‌شناسی برای اثبات این قضیه انجام نشده‌است.»
 
بر اساس بررسی باستان‌شناسان، ارجان از دو محدوده قدیم و جدید تشکیل می شود.
 
محدوده قدیم که بیشتر در کرانه رودخانه مارون قرار دارد از رهگذر فعالیت‌های ساختمانی، به ویژه احداث سد شهدا روی رودخانه مارون و دیگر الحاقات آن آسیب فراوان دیده اما بررسی‌ها نشان می‌دهد این محدوده ظاهرا از دوره ایلام قدیم تا میانه(حدود 2000 سال پیش از میلاد) تا دوره هخامنشی(حدود 300 پیش از میلاد) مسکونی بوده‌است.
 

 بر اساس متون تاریخی، محدوده جدید در چند صد متری جنوب محوطه قدیم، به دست قباد یکم شاهنشاه ساسانی(499 تا 531) بنیان گذاری شده است .

......................................................................................

.منبع: خبرگزاري ميراث فرهنگي

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 631
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , ميراث در خطر , آرامگاه و مقبره ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 18 ارديبهشت 1390 ] [ 21:13]
تاریخ

 
بررسی و شناسایی محوطه باستانی پشت سد سلمان فارسی منجر به کشف شهری از دوره فراهخامنشی و ساسانی به وسعت 350 هکتار شده است که در آبگیری این سد غرق می‌شود.
«جعفری»، سرپرست هیات باستان‌شناسی پشت سد سلمان فارسی دراین‌باره به میراث خبر گفت: «محوطه شناسایی شده بسیار مهم است و بررسی‌ها نشان داد که با شهری از دوره ساسانی مواجه هستیم.»

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 402
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 30 شهريور 1389 ] [ 20:41]
تاریخ
 

میراث در هفته‌ گذشته؛ خطر در کمین تاریخ از غارهای مازندران تا دبستان آبادان

 
 درحالی کاوش‌های غار کومیشان از 2 سال پیش متوقف و ورودی این غار با در آهنی مسدود شده است که سرپرست هیات کاوش‌ این غار باستانی نبود بودجه را علت اصلی توقف کاوش‌ها عنوان می‌کند.
               
به‌گزارش CHN، طی مطالعات باستان‌شناسی در غار کومیشان به منظور انجام تاریخ‌گذاری مطلق و بررسی چگونگی خروج انسان از غارنشینی تا آغاز شهرنشینی، حدود 30 هزار دست سازه سنگی از لایه‌های باستانی این غار کشف شد. این دست سازه‌ها متعلق به دوره فراپارینه سنگی و نوسنگی بوده و نشان از سکونت انسان بین 17 تا 10 هزار سال قبل در منطقه دارد.....
 


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 456
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 30 شهريور 1389 ] [ 19:35]
تاریخ
خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه میراث فرهنگی ـ شکاف‌هایی که به تازگی پای کوه نقش‌رستم و روی سطح زمین،‌ در فاصله دو یا سه متری کوهی که مقبره 4 شاه هخامنشی و نقش‌های دوره ساسانی و ایلامی روی آن قرار گرفته، ایجاده شده زنگ خطری برای این آثار مهم باستانی است. به گفته یک زمین‌شناس، خطری جدی نقش‌رستم را تهدید می‌کند........

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 459
:: ارسال شده در: ميراث در خطر , ميراث در خطر ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 30 شهريور 1389 ] [ 19:33]
تاریخ
صفحات سایت
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 497
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 6
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3020

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 1,161
باردید دیروز باردید دیروز : 2,437
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 49
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 121
بازدید هفته بازدید هفته : 12,693
بازدید ماه بازدید ماه : 61,459
بازدید سال بازدید سال : 610,300
بازدید کلی بازدید کلی : 2,845,600

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.144.36.228
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;