close
رزرو هتل
تاريخ جهان

همراه تاريخ

تاريخ جهان

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفتهناپلئون بناپارت از دیدگاه مورخان

ناپلئون بناپارت در ۱۵ اوت ۱۷۶۹ در شهر آژاکسیو جزیره کرس متولد شد. او که در خانواده‌ای پرجمعیت به دنیا آمده بود، یک برادر بزرگتر به نام جوزف، برادرانی کوچکتر به نام‌های لوسین، لویی و جروم و نیز خواهرانی کوچکتر به نام‌های الیزا، پاولین و کارولین داشت. خانواده او اصالتا از نجیب‌زادگان نه چندان بلندپایه ایتالیایی بودند که در قرن شانزدهم به جزیره کرس آمده بودند.


ناپلئون در وقایع بعد از انقلاب کبیر فرانسه به تدریج رشد کرد و در جنگ‌های مختلف فرماندهی نیروهای فرانسوی را برعهده داشت. در سال ۱۷۹۹، ناپلئون طی یک کودتا خود را به عنوان کنسول اول منصوب کرد و عملا قدرتمندترین فرد فرانسه شد تا آن‌که پنج سال بعد به مقام امپراتوری فرانسه رسید. وی در اولین دهه قرن ۱۹ میلادی ارتش فرانسه را علیه اکثر قدرت‌های اروپایی هدایت کرد و پس از رشته‌ای از پیروزی‌ها موقعیت فرانسه را به‌ عنوان یکی از قدرت‌های غالب قاره اروپا تثبیت کرد. در این دوره حوزه نفوذ فرانسه از طریق اتحادهای متعدد با سایر کشورها و انتصاب دوستان و اعضای خانواده ناپلئون به رهبری دیگر کشورهای تصرف شده توسط فرانسه، گسترش یافت.

تاکتیک‌های او باعث پیروزی‌های بسیاری برای ارتش فرانسه در برابر ارتش‌هایی شد که حتی در بعضی موارد از لحاظ تعداد بر ارتش فرانسه برتری داشتند. به همین دلیل وی به‌عنوان یکی از فرماندهان نظامی تاریخ شناخته شده‌ و همین امر دستاویز تالیف آثار بسیاری درباره او شده است که در این گزارش به نمونه‌هایی از آن اشاره می‌کنیم.

ناپلئون به روایت استاندال

یکی از مشهورترین آثاری که درباره ناپلئون نوشته شده، کتاب «ناپلئون» تالیف «هنری بیل» معروف به «استاندال» است. این نویسنده فرانسوی دو رساله درباره ناپلئون برجای نهاده است که یکی در 1817-1818 و دیگری در 1836-1837 نوشته شده است. هردو رساله به طور کامل در مجموعه کلیات آثار استاندال در 1929،‌ با عنوان کلی «ناپلئون» منتشر شد. جلد نخست با عنوان «زندگی ناپلئون» شامل رساله 1817-1818 است، و جلد دوم، با عنوان «خاطراتی درباره ناپلئون»، مشتمل بر رساله 1836-1837. رساله نخست، که به علت اوضاع و احوال سیاسی ناتمام ماند، به طور عمده از منابع انگلیسی گرفته شده است. استاندال وقایع عمده زندگی ناپلئون را تا زمان بازگشت او از جزیره الب گزارش می‌کند. نویسنده بر مطالب برگرفته از منابع تنها چند حکایت از خود اضافه می‌کند. استاندال در رساله دوم نیز به توصیف ناپلئون می‌پردازد و خاطرات وی را بیان می‌کند.

در رکاب ناپلئون

یکی از جذاب‌ترین و خواندنی‌ترین کتاب‌هایی که درباره ناپلئون نوشته شده، «در رکاب امپراتور» نام دارد. نویسنده این کتاب، پروفسور ژ. لونوتر از مورخان مشهور فرانسوی است که «در رکاب امپراتور» را بیش از هفناد سال پیش به رشته تحریر درآورده است. موضوع کتاب نیز 31 رویداد مختلف آشکار و پنهان از زندگی ناپلئون و خانواده اوست که در سیر حیات پرتلاطم او از دوران نوجوانی تا غروب عمرش در جزیره سنت‌هلن واقع شده است.

یکی از بخش‌های جالب توجه کتاب درباره یک برده مصری به نام روستان است که به ارتش فرانسه پناهنده شد و ناپلئون او را پناه داد و وارد دربار خود کرد و بر طبق مندرجات کتاب به او گفت: «تو دیگر برده و غلام نیستی و انقلاب فرانسه پیام‌آور آزادی برای تمام بردگان جهان است.»

از روستان دفتر خاطرات جالبی از همراهی‌های او با ناپلئون بر جای مانده است. هرچند در آخر کار و بعد از آن‌که ناپلئون شکست خورد، این برده مصری نیز چون بسیاری دیگر او را تنها گذاشت و از کنارش گریخت. نویسنده می‌نویسد: «ناپلئون وقتی شنید روستان زودتر از دیگران گریخته گفت: به هرحال او هم فرشته نبود و انسانی بود چون دیگر انسان‌ها.»

دست‌نوشته‌هایی از امپراطور

ناپلئون بناپارت جزو معدود امپراتورانی است که آثار مکتوب زیادی از خود به یادگار گذاشت. انبوهی از آثارش که به چاپ رسیده، به خط خود او و یا از گفتارهایش نقل شده، با 40 هزار نامه شخصی، به اضافه 28 مجلد از نامه‌های رسمی او، فرمان‌ها، دستورها، سخنرانی‌ها و نیز 15 مجلد وقایع تاریخی ویژه او که از زبان او شنیده شده با آخرین بیانات و یادداشت‌های او در سنت‌هلن همه گواه این مدعاست.

ناپلئون حتی در دورانی که هنوز به قدرت و شهرت نرسیده بود، نوشته‌هایی از خود به جای گذاشت. «فردریک ماسون»، سیاستمدار بریتانیایی، از روی نسخه‌های خطی او که در ایتالیا یافته بود، این دست‌نوشته‌ها را در دو جلد به چاپ رساند.

در یکی از دست‌نوشته‌های او که در آغاز به دست گرفتن زمام امور پاریس نوشته، آمده است: «کارها بر وفق مراد است. انبوه مردم از پیشامدها خوشحالند، می‌رقصند، شادی می‌کنند و زنان و دختران زیبا، که زیبای زیبایان دنیا هستند، لبخندهای ملیح بر لب دارند. آسایش، زندگی مجلل، گفتارهای آرام و محبت‌آمیز همه و همه به پاریش بازگشته‌اند.»

ناپلئون و فتحعلی‌شاه قاجار

ظهور ناپلئون، مهمترین رویداد تاریخی اروپا، بعد از انقلاب کبیر فرانسه در دهه‌های پایانی قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم است. وی که دارای نبوغ نظامی کم‌نظیری بود، در مدتی کوتاه توانست بر سرتاسر آن قاره جز روسیه و انگلیس مسلط شود و برای آن‌که ضربه‌های کاری به امپراتوری بریانیا وارد کند، درصدد برآمد تا در آسیا نیز با آن قدرت سرشاخ شود. از این رو طرح دوستی با دو قدرت عمده آسیا یعنی ایران و عثمانی را فراهم کرد و باب مراوده با فتحعلیشاه قاجار را گشود و هیاتی را به سرپرستی «ژنرال گاردان» به ایران اعزام کرد. اما حوادث بعدی و امضای عهدنامه موسوم به «تیلسیت» از سوی «الکساندر اول»، تزار روسیه و ناپلئون، امپراتور فرانسه را از اجرای معاهدات عهدنامه فین‌کن اشتاین بازداشت.

در دوران روابط ایران و فرانسه دو نامه از سوی ناپلئون به دربار قاجار آمد. ناپلئون در نامه نخست شروع به ستایش از اسلاف پرآوازه فتحعلیشاه و از نادرشاه با عنوان جنگجوی بزرگ یاد می‌کند و می‌نویسد: «او به کسب قدرتی عظیم توفیق یافت. در قلب سرکشان وحشت آفرید و هیبت خود را به همسایگانش نشان داد، بر دشمنانش پیروز شد و با شکوهمندی هرچه تمامتر فرمان راند. اما از تدبیری که هم به حال بیندیشد و هم به آینده عاری بود. فرزندانش نتوانستند به جای وی تکیه زنند.»

ناپلئون در ادامه درباره آقامحمدخان می‌نویسد: «تنها عموی تو، محمدشاه، توانست به شیوه یک شهریار بیندیشد و زندگی کند. او بخش اعظم ایران را به زیر نگین خود درآورد و سپس به انتقال اقتداری که در پرتو جهانگشایی‌های خود به کف آورده بود، توفیق یافت.»

امپراتور سپس به تمجید فتحعلیشاه می‌پردازد، او را از عرش به فرش می‌رساند و این‌گونه پیشگویی می‌کند: «تو نیز برهمان راه خواهی رفت و از آن‌چه به‌عنوان سرمشق از وی به جا مانده است، گامی فراتر خواهی رفت. تو نیز چون او، اندرزهای یک قوم تجارت‌پیشه را که در هند دست به کار معامله بر سر جان و اورنگ شهریاران است، به هیچ خواهی گرفت و دلاوری قوم خود را سد راه یورش‌هایی خواهی کرد که روسیه به آن دست یازیده و هر دم آنها را در بخشی از امپراتوری تو که در همسایگی خاک آن دولت قرار دارد، از سر می‌گیرد.»

.......................

منبع: خبرگزاری کتاب ایران


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 685
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 01 شهريور 1393 ] [ 15:49]
تاریخ

یکی از نخستین روحانیون برجسته که نظر مخالف خود را در خصوص برداشت های کلیسای رم از مسیحیت مطرح کرد ، « دوناتوس » از مقامات کلیسای شمال آفریقا بود . ( دونات اسقف کارتاژ بود و مکتبی فلسفی - مذهبی در شمال آفریقا تاسیس کرد به نام دوناتیسم که پیروان خود را به ساده زیستی و دوری جستن از دخالت در امور سیاسی تشویق می کرد . ) وی معتقد بود که مسیحیانی که در نتیجه آزار و اذیت مقامات رمی ترک مسیحیت و توبه کرده اند  ، مسیحی نیستند . وی همچنین مدعی بود انجام مراسم و مناسک مذهبی ( خصوصا تعمید و اعتراف به گناه ) توسط مقامات بلندپایه کلیسا که مرتکب معاصی کبیره شده اند ، پذیرفتنی نیست . کلیسای کاتولیک در شورای « آرل » در سال 314 م نظرات دوناتوس را محکوم و پیروانش را تار و مار و خودش را محکوم به سکوت و انزواگرایی کرد . کلیسای رم اعلام کرد که اعمال عبادی اعتبار خود را از مسیح می گیرد  و نه از افراد . بنابراین اگر کشیشی که تعمید می دهد ، از دورن پاک نباشد ، تعمید انجام شده صحیح است .


.....


منبع : تاریخ اروپا در قرون وسطی ،  دکتر علی بیگدلی ، ص 45 .:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 311
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 13 خرداد 1393 ] [ 0:33]
تاریخ

آئین مسیحیت  در شرایط بحران فرهنگی و فکری شدید ظهور کرد . به طوری که برخی از متفکران معتقدند که مسیحیت محصول برخورده ها و شرایط نامساعد عصر خود بود . زیرا در این دوره سه نحله فکری کاملا متفاوت و متضاد یعنی خرد یونانی قدرت رمی و ایمان یهودی در جدال با یکدیگر بودند . در حالی که یهود در پی منجی موعود خود برای رهایی از سلطه رم بود ، عیسی مسیح که خود را نجات بخش یهود می دانست هیچ نوع اقدام قهری با شیوه آزار و ستم رومی ها اعمال نکرد ، بلکه سیاست سازش و مقاومت منفی را پیشه کرد . اما در این شرایط نابسامان فلسفه و استدلال عیسی مسیح این بود که تمام رنج انسان ها ناشی از دور شدن از قلمرو عقلانیت الهی ( عقل کل ) است که بایستی کوشش کند با رها شدن از تعلقات دنیایی ، خود را آماده دخول در ملکوت الهی که همان حوزه عقلی است ، کند . در همین حال بحث تجسم اصل عقلانی « لوگوس » یونانی در شخصیت انسانی مطرح شد . این همان عقلی بود که در شخصیت عیسی بن مریم متمرکز گردید . فلسفه مسیحیت به طور واضح و مستقل تحت عنوان فلسفه کاتولیک توسط (( آگوستین )) پی ریزی شد و با فراز و نشیب هایی تا رنسانس در قرون وسطی حاکم بود . جوهره فلسفه آگوستین که برگرفته از مفاهیم کلی اناجیل اربعه است عبارتست از دفاع از ایمان در برابر مخالفت یهودیان شکایت یونانیان افکار افراطی رواقیان و برخورد ملاحظه آمیز با فلسفه نو افلاطونی .

از سوی دیگر فلسفه آگوستین بایستی به مبارزه با سنت های رمی و ژرمنی نیز اقدام می کرد . خصوصا تسلط بر ژرمن ها که اینک در هرم اجتماعی قرون وسطی به اشرافیت زمینه دار بدل شده  بودند ضروری تر بود ، زیرا فئودالیسم به عنوان زیر ساخت اقتصادی اجتماعی قرون وسطی از اهمیت بالایی برخوردار بود . بنابراین آگوستین بایستی منظومه فلسفی خود را طوری تنظیم می کرد که کلیسا هم بر قلمرو پادشاهان و هم بر حوزه اشرافیت زمیندار مسلط می شد . بنابراین قدرت به دو بخش تقسیم شد . قدرت دنیایی یعنی پادشاه و فئودال و قدرت آخرتی یعنی قدرت کلیسا . البته این دو از نسبت برابر برخوردار نبودند  ، بلکه در بخش وسیعی از قرون وسطای اولیه سهم بیشتری از قدرت در دست کلیسا بود . بنابراین فلسفه مسیحت از ابتداء گرفتار نوعی دوگانگی آزاردهنده ای بود که هیچگاه از بین نرفت و همین دوگانگی به عمر قرون وسطی خاتمه داد و اومانیسم و سکولاریسم را بر کاتولیسیسم پیروز کرد . این دوگانگی میان  روحانی و غیر روحانی حکومت آسمانی و قدرت زمینی پاپ و امپراتور و خلاصه جسم و روح بود . جالب این که فلسفه آگوستین به عنوان چارچوب فلسفه مسیحیت نیز درگیر همین دوگانگی است . زیرا او در کتاب (( شهر خدا )) اسیر این دوگانگی شده است . آگوستین در آغاز جوانی به مذهب مانی گرویید . بعد متوجه فلسفه افلاطون و فلوطین شد و نسبت به این دو عشق مفرط پیدا کرد . سپس در رم تحت تاثیر موعظات برخی از آباء کلیسا به کیش مادری یعنی مسیحیت گرویید. به هرحال آگوستین ، ارکان فلسفه مسیحیت را از حکمت افلاطونی گرفت . این حکمت تا قرن سیزدهم که آکویناس مکتب اسکولاستیک را بر پایه فلسفه ارسطو تبین کرد بر سلطه خود در فلسفه مسیحیت ادامه داد . آگوستین برای رد نظر کسانی که مسیحیت را مسئول شکست امپراتوری رم از ژرمن ها می دانستند ، به نوشتن « شهر خدا » پرداخت . از نظر او انسان ذاتا اجتماعی است و پس از ارتکاب گناه اولیه گرفتار مالکیت ، بردگی و دولت شد . او وظیفه دین را استقرار عدالت می داند و این وظیفه را به عهده دولت گذاشته است . پس تا عدالت نباشد دولت مهم نیست . امپراتوری چون رعایت عدالت را نمی کرد ، دولت نبود و مردم در براندازی او دست به دست هم دادند . اگوستین در شهر خدا دولت را جزو کلیسا می داند . به طوری که معتقد است دولت در کلیسا مستهلک می شود . آگوستین در رساله خود ، شهر خدا و شهر انسان را مطرح می کند که شهر خدا ، شهر سعادت و آخرت است که توسط آباء کلیسا اداره می شود . شهر انسان شهر دولت است که توسط امپراتوران که فرزندان کلیسا هستند مدیریت می شود . مکتب آگوستین ( فلسفه مسیحیت ) در یک خلاء قدرت و در یک فضای ذهنی وضع شد . زیرا در سال 430 م فوت و امپراتوری به سال 476 م سقوط کرد . در عصر آگوستین گرچه مسیحیت به فرمان کنستانتین رسمیت یافته بود اما هنوز به دلیل حضور امپراتور رم قدرت مستقلی نبود . همچنین فلسفه آگوستین از یک سو به دلیل تعصب آلودگی افراطی و بی توجهی به مسائل اجتماع و عدم تنظیم رابطه روشن میان قدرت سیاسی و حوزه دینی و از طرف دیگر ناسازگاری کلیساییان و ژرمن ها بر سر قدرت در مراحل اولیه قرون وسطی ، موقعیت مناسبی را برای اجرا پیدا نکرد . به همین دلیل پس از سقوط امپراتوری هم دو قدرتی که در زوال آن دخیل بودند با یکدیگر درگیر شدند و هم به دلیل تفاوت و اختلاف در درک و معرفت دینی ، مشاجرات مذهبی در کلیساهای مختلف گسترش یافت .

.......................................

منبع : کتاب " تاریخ قرون وسطی ، دکتر علی بیگدلی ، صص 41 تا 44 .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 421
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 12 خرداد 1393 ] [ 23:46]
تاریخ
كارتاژي ها و قرباني كردن كودكان در تونس

یک تیم بین‌المللی از باستان شناسان و ممحققان با بررسی دوباره آثار وشواهد بدست آمده به این نتیجه رسیدند که کارتاژی‌ها کودکان نوزاد خود را برای خدایان خود قربانی می‌کردند.

 
باکشف گورستانی انباشته از استخوان کوچک کودکان که درکنار بقایایی از حیوانات قربانی شده دفن شده بود، بحث و اختلاف نظر گسترده‌ای میان باستان شناسان دراین زمینه درگرفت که تا اوایل قرن بیستم ادامه داشت.
باستان شناسان سالیان دراز برسر صحت این ادعای مبلغان و حامیان یونان وروم باستان که در آثار وگزارش‌های خود خبر از آن داده بودند که کارتاژی‌ها کودکان خو درا به عنوان هدیه به خدایان خود قربانی می‌کردند، بحث و اختلاف نظر داشتند.
 
تیم بین‌المللی یاد شده، اکنون با بررسی دوباره شواهد موجود اعلام کردند که قربانی کردن نوزادن براساس مقایسه شواهد باستان شناسی و نیز گزارش‌های مکتوب موجود بر هرگونه تردید و شکی دراین زمینه غلبه می‌کند.
 
"ژوزفین کویین" از دانشگاه آکسفورد با اعلام این مطلب افزود:«درنتیجه بیشتر باستان شناسان این تیم به طور قطعی به این نتیجه رسیدند که آنان کودکان خود را می‌کشته‌اند. حتی براساس یکی از کتیبه‌های موجود این عمل قربانی کردن نوزادان نه تنها با هدف کسب حاجتی درآینده بلکه برای تشکر از تحقق وعده‌ای درگذشته صورت می گرفته است.»
 
وی یادآور شد که این بررسی‌ها براساس تعداد اجساد دفن شده که درکاوش‌ها بدست آمده حدود 25 مورد دریک سال بوده که تنها درمدت یک سال صورت گرفته و برای یک شهر با جمعیت 500 هزارنفری کارتاژیان تعداد بسیار زیادی است و این نظریه را تایید می‌کند.
 
کارتاژ شهری باستانی در شمال آفریقا و تمدنی است که با مرکزیت این شهر در گوشه خاوری دریاچه تونس درامتداد مرکز شهر تونس کنونی بود.

.............

منبع : خبرگزاري ميراث فرهنگي


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 299
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 14:11]
تاریخ
 کشف 'گنج وایکینگ‌ها' در نروژیک کیسه‌ مملو از سکه‌های طلا و نقره که باستان‌شناسان به آن لقب "گنج وایکینگ‌ها" را داده‌اند، در نروژ کشف شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در جریان کاوش‌های باستان‌شناسان نروژی در بقایای یک قلعه تاریخی در نروژ، کیسه‌ای پُر از سکه‌های طلا و نقره که باستان‌شناسان به آن لقب "گنج وایکینگ‌ها" را داده‌اند کشف شد.
به گزارش هریتج‌کی، این سکه‌ها قدمتی 1230 ساله دارند و از آنها به عنوان قدیمی‌ترین سکه‌های کشف‌ شده در نروژ نام برده می‌شود. تا قبل از کشف اخیر، قدیمی‌ترین سکه‌های کشف شده در نروژ حدود 1150 سال قدمت داشتند.
پروژه کاوش به محل کشف گنج وایکینگ‌ها برای کشف دیگر آثار تاریخی احتمالی همچنان ادامه دارد.

..................
منبع : خبرگزاري ميراث فرهنگي .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 529
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 28 خرداد 1392 ] [ 22:20]
تاریخ
هیتلر  . آلمان و  نژاد برتر

 

 hitler

آدولف هیتلر  (زاده۲۰آوریل ۱۸۸۹ درگذشته۳۰آوریل ۱۹۴۵) رهبر کاریزماتیک حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان (حزب نازی) بود. او بین سال‌های ۱۹۳۳تا ۱۹۴۵صدر اعظم آلمان و از ۱۹۳۴به بعد، هم‌زمان در مقام پیشوای رایش آلمان بزرگ نیز حکومت کرد

 

هیتلر به عنوان یک کهنه‌سرباز نشان‌دار جنگ جهانی اول در سال ۱۹۲۰میلادی به حزب نازی پیوست و در سال ۱۹۲۱به ریاست آن رسید. او در سال ۱۹۲۳به خاطر شرکت در کودتایی نافرجام معروف به «کودتای آبجوفروشی مونیخ» به تحمل ۵سال زندان محکوم شد و در همین دوران کتاب نبرد من را نوشت. او پس از آزادی از زندان، با ترویج ایده‌های ملی‌گرایی، ضد کمونیستی، یهودستیزی و ایراد سخنرانی‌های پرشور بر ضد پیمان ورسای، حامیان بسیاری در کشور آلمان به‌دست آورد. هیتلر در سال ۱۹۳۳به مقام صدراعظمی رسید. مجموعهٔ ارتشی-صنعتی آلمان در زمان صدارت وی توانست قوای تحلیل رفته این کشور را ترمیم و آن را تبدیل به یکی از قدرت‌های برتر اروپا در زمان خود نماید. هیتلر سیاست خارجی خود را با هدف سیاست لبنسراوم دنبال نمود و یکی از دلایل نخست و عمده وقوع جنگ جهانی دوم تهاجم به لهستان در ۱۹۳۹بود که در نتیجه، بریتانیا و فرانسه به آلمان اعلام جنگ کردند. جنگی که بین دو قدرت نیروهای محور و نیروهای متفقین درگرفت و در طی این مدت اروپا و همچنین سایر نقاط دنیا شاهد ویرانی‌ها و تلفات بسیار بود. اگرچه در عرض سه سال، آلمان و نیروهای متحدش بیشتر مناطق اروپا، بخش‌های بزرگی از آفریقا، شرق آسیا و اقیانوسیه را اشغال کردند اما نیروهای متفقین از سال ۱۹۴۲به بعد، از آنان پیشی گرفته و در سال ۱۹۴۵، رایش آلمان بزرگ را از هر سو احاطه نمودند......


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 653
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده : hade
تاریخ : [یکشنبه 13 اسفند 1391 ] [ 22:23]
تاریخ
آرامگاه ناپلئون بناپارت . امپراتور فرانسه

ناپلئون بناپارت در سال 1821 در تبعید گاه خویش جزیره سنت هلن از دنیا رفت . پس از سالیانی سرانجام دولت انگلیس اجازه داد که جسد وی به فرانسه انتقال داده شود . لوئی فیلیپ پسرش را برای حمل جنازه به جزیره نامبرده فرستاد و جنازه پس از انتقال به فرانسه و تشییع با شکوه در سال 1840 به این مکان انتقال داده شد . جنازه وی در شش محفظه گوناگون از سرب تا چوبهای گرانقیمت قرار گرفته و در نهایت در داخل محفظه ای از سنگ بزرگقرمز رنگ جای داده شده است و هم اکنون در زیر گنبد بزرگ این ساختمان قرار دارد . این محل بعدها به صورت مقبره خانوادگی ناپلئون و برخی از شخصیت های مهم و تاریخی فرانسه در آمد . فرزندش ناپلئون دوم در کنار مقبره پدر ، در سمت راست قبر ناپلئون برادر وی ژوزف بناپارت ، مارشال ووبن و مارشال فوش  و در اولین معبد سمت چپ مقبره ، برادر دیگر ناپلئون به نام ژروم قرار دارد . موزه جنگ در سایر سالن های انولید قرار دارد و کلیسای سن لویی در داخل محوطه انولید نیز دیدنی است .


Blog Skin Blog Skin آرامگاه ناپلئون بناپارت آرامگاه ناپلئون بناپارت آرامگاه ناپلئون بناپارت آرامگاه ناپلئون بناپارت آرامگاه ناپلئون بناپارت آرامگاه ناپلئون بناپارت آرامگاه ناپلئون بناپارت آرامگاه ناپلئون بناپارت


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 7

:: بازدید : 2577
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , آرامگاه و مقبره ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 13 اسفند 1391 ] [ 21:28]
تاریخ
ناپلئون کبیر . ناپلئون امپراتور فرانسه

 

ناپلئون

ناپلئون یکم یا ناپلئون بناپارت (به فرانسوی: Napoléon Bonaparte) (زاده ۱۵اوت ۱۷۶۹میلادی - درگذشته ۵مه ۱۸۲۲میلادی)، به عنوان نخستین امپراتور فرانسه در فاصله سال‌های ۱۸۰۴تا ۱۸۱۵میلادی بر این کشور حکومت کرد و نقش بسزایی در تاریخ اروپا ایفا نمود.

ناپلئون در جزیره کرس متولد شد و به عنوان افسر توپخانه تعلیم دید. در وقایع بعد از انقلاب کبیر فرانسه به تدریج رشد کرد و در جنگ‌های مختلف فرماندهی نیروهای فرانسوی را برعهده داشت. در سال ۱۷۹۹، ناپلئون طی یک کودتا خود را به عنوان کنسول اول منصوب کرد و عملاً قدرتمند‌ترین فرد فرانسه شد تا آن‌ که پنج سال بعد به مقام امپراتوری فرانسه رسید. وی در اولین دههٔ قرن ۱۹ارتش فرانسه را بر علیه اکثر قدرت‌های اروپایی هدایت کرد و پس از رشته‌ای از پیروزی‌ها موقعیت فرانسه را به عنوان یکی از قدرت‌های غالب قاره اروپا تثبیت کرد. در این دوره حوزه نفوذ فرانسه از طریق اتحادهای متعدد با سایر کشورها و انتصاب دوستان و اعضای خانواده ناپلئون به رهبری دیگر کشورهای تصرف شده توسط فرانسه، گسترش یافت.................


:: امتیاز: نتیجه : 2 امتیاز توسط 2 نفر مجموع امتیاز : 8

:: بازدید : 635
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده : parisa
تاریخ : [یکشنبه 13 اسفند 1391 ] [ 20:36]
تاریخ
عكس هاي كاخ كرملين روسيه.

كاخ كرملين

هسته مرکزی شهر مسکو ارگ یا کرملین آن است که در قرن پانزدهم در کرانه شمالی رود مسکو ساخته شد و شامل تعدادی کاخ و کلیسا است. کاخ کرملین که می توان آنرا مروارید معماری و یادبود تاریخی روسیه معاصر نامید، از چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار کرملین به همراه برج‌های کرملین تشکیل یافته ‌است. از این کاخ به منظور اسکان رئیس جمهور روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.................

 

 

 


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 13

:: بازدید : 829
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 13 بهمن 1391 ] [ 17:36]
تاریخ

 war

درسال ۱۰۹۵ میلادی جنگ‌های صلیبی میان مسلمانان و مسیحیان آغاز شد.
جنگ‌های صلیبی به جنگ‌هایی گفته می‌شود که در آن مسیحیان با مسلمانان طی چندین دوره برای به دست آوردن بیت المقدس مبارزه کردند.
نخستین کسی که پرچم جنگ را برافراشت مردی از افراد کلیسا بود به نام ادمار دو لوپویی. جنگ‌های صلیبی هشت جنگ است که در جنگ اول و چهارم هیچیک از پادشاهان اروپایی دخالت نداشتند و فقط نجبا و اصیل زادگان بودند که بر صلیبی‌ها فرمانروایی می‌کردند. غیر از جنگ اول در باقی جنگ‌ها مسیحیان از مسلمانان شکست خوردند.
در سال ۱۰۹۵ میلادی پاپ اوربانوس دوم همه مسیحیان اروپایی را مجبور کرد تا علیه ترکان مسلمان قیام کنند و شهر اورشلیم(بیت المقدس) واقع در فلسطین را اشغال کنند. در همان سال، سپاه بزرگی مهیا و رهسپار نخستین جنگ صلیبی گردید. عده زیادی از جنگجویان صلیبی در طول سفر خطرناک از اروپا تا خاورمیانه جان خود را از دست دادند. آنها که زنده ماندند در سال ۱۰۹۹ میلادی بیت المقدس را تسخیر کردند.


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 141

:: بازدید : 639
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده : shiva
تاریخ : [دوشنبه 25 دي 1391 ] [ 19:52]
تاریخ
مايه هاي فرهنگي حكومت گوپتاها

 

.............................

امپراتوری گوپتا (به سانسکریت: गुप्त राजवंश) یک امپراتوری باستانی در هند بوده که بین سال‌های ۳۲۰تا ۵۵۰بعد از میلاد حکومت می‌کردند.این دودمان بر اکثر خاک شبه قاره هند حکمرانی می‌کردند. بنیان گذار این سلسله ماهاراجا سری گوپتا بود. شمال هند در قرن‌های ۴تا ۶میلادی زیر فرمانروایی امپراطوری گوپتا بود. آثار هنری این دوره بر هنر مناطق مجاور مثل جنوب شرقی آسیا، نپال، و آسیای مرکزی اثر گذار بوده‌است. بعد از مرگ امپراطور کوشان در پایان قرن سوم، گوپتاها به شمال هند مهاجرت کردند و در سرزمینی که اکنون در حوزه ایالت‌های بیهار و اوتارپرادش است، سکنی گزیدند. دودمان گوپتا در زمان پادشاهی سامودراگوپتا و چاندراگوپتا دوم ناحیه زیر حکومت آنها مسافت مابین رودهای گنگ و سند را شمال می‌شد.

 

.....

برگرفته از ویکی پدیا .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1051
:: ارسال شده در: دوران باستان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 15 آذر 1391 ] [ 11:48]
تاریخ
 
از سواستیکا تا صلیب شکسته

گردونه خورشید؛ از دل تاریخ ایران باستان تا نماد آلمان نازی

بسیاری آن را به اسم صلیب شکسته و نماد آلمان نازی و آدولف هیتلر می شناسند. اما این نماد دست کم 5 هزار سال پیش از تولد حضر مسیح و تبدیل شدن صلیب به نمادی از مذهب مسیحیت در ایران باستان با عنوان گردونه خورشید و نشانی از آب، خاک، باد، آتش یا خورشید و خوش اقبالی رواج داشت. این نماد به سواستیکا، گردونه مهر، چلیپای شکسته و صلیب شکسته شهرت دارد.

 
صلیب شکسته ، گردونه خورشید، یا بر اساس نام باستانی آن "سواستیکا" یک چلیپا با شاخه‌های 90 درجه به سمت راست یا چپ است. که معمولاً با جهت افقی یا گوشه‌هایی با زاویه 45 درجه است............ ادامه
 

:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 1729
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 14 آذر 1391 ] [ 15:18]
تاریخ

عدالت آمریکایی ( اعدام و شکنجه در آمریکا )+ عکس

افرادی که مدعی هستند خواهان دموکراسی و حقوق بشر در  سایر کشور ها هستند و اعتقاد دارند مجازات سنگسار و سایر احکام اسلامی جنبه خشونت آمیز دارد حودشان سردمدار بدترین نوع ظلم و ستم بر انسان ها هستند .

در حال حاضر ۵ روش برای اعدام در آمریکا وجود دارد که عبارت
است اعدام با استفاده از صندلی الکتریکی، جوخه اعدام، تزریق سم، حلق آویز
کردن.

......... ادامه مطلب را بخوانید .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1765
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 10 آذر 1391 ] [ 14:11]
تاریخ

سیردَریا (پارسی باستان: یَخشَه اَرتَه، به‌معنای مروارید واقعی؛ پهلوی: یَخشَرت[۱]؛ یونانی: Jaxartes/Ιαξάρτης/یَکسارتِس؛ عربی: سیحون[۲]) یا گل‌زریون، یکی از دو رود پرآبی است که به دریاچه خوارزم (آرال) می‌ریزد. رود دیگر آمودریا نام دارد. بخش تُرکی این نام، سیر، تا پیش از سدهٔ دهم هجری|شانزدهم میلادی در هیچ منبع تاریخی یافت نشده‌است؛ نخستین مرجع این نام در این سده (دهم هجری) است، که ابوالغازی بهادُرخان، مورخ و خان خیوه، دریاچه خوارزم را سیر تِنیزی (دریای سرخ‌رنگ) نامید. در منابع اروپای غربی، سیردریا با نام یونانی باستانی‌اش Jaxartes/Ιαξάρτης/یَکسارتِس شناخته می‌شود، که برگرفته از واژهٔ زبان پهلوی یَخشَرت (آنطور که یوزف مارکوارت، خاورشناس نامدار آلمانی، در «Die Chronologic der alttiirkischen Inschriften» یاد کرده)، برگرفته از واژهٔ پارسی باستانی یَخشَه اَرتَه، به‌معنای مروارید واقعی است.[۳]

 

این رود دو سرچشمه دارد، یکی کوه‌های تین شان در قرقیزستان کنونی و دیگری شرق ازبکستان. این رود در ۲۲۲۰کیلومتر در غرب و شمال غربی سرچشمه دارد و پس از گذر از جنوب کشور کنونی قزاقستان به دریاچه خوارزم می‌رسد. این رود در گذارش سرتاسر کشتزارهای پنبه را در آسیای مرکزی آبیاری می‌کند. سیردریا از کنار شهرهای خجند و قیزیل‌اوردا و خوقند می‌گذرد

 

منبع : ویکی پدیا

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 1923
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 08 آذر 1391 ] [ 11:0]
تاریخ

 رودخانه جیهون

جیحون‌ (یا آمودریا) ، رودی‌ در آسیای‌ میانه‌، به‌ طول‌ حدود 540 ، 2 كیلومتر، با مسیر عمومی‌ شرقی‌ ـ غربی‌ كه‌ به‌ دریاچه آرال‌ (بحر خوارزم‌ *) می‌ریزد.

جیحون‌ از یخچالهای‌ دائمی‌ وَخْجیر در رشته‌كوه‌ هندوكش‌ سرچشمه‌ می‌گیرد و پس‌ از عبور از دره‌های‌ تنگ‌ و كوهستانی‌، وَخان‌ دریا نامیده‌ می‌شود. سپس‌، رود پامیر از سمت‌ راست‌ به‌ آن‌ می‌پیوندد و دریای‌ پامیر را به‌ وجود می‌آورد كه‌ در مغرب‌، مرز بین‌ افغانستان‌ و جمهوری‌ خودمختار بَدخشانِ *كوهستانی‌ را تشكیل‌ می‌دهد. در ادامه مسیر، پنج‌ (آبْپنج‌) نامیده‌ می‌شود (بولشایا، ج‌ 2، ص‌ 304؛ د. تاجیكی، ج‌ 1، ص‌170؛ نیز رجوع کنید به نقشه راههای‌ كشورهای‌ آسیای‌ مركزی‌ ). جیحون‌ از خاروغ‌ (مركز بدخشانِ كوهستانی‌) به‌ بعد مُرغاب‌ * نامیده‌ می‌شود. در افغانستان‌، با نام‌ آبْپیانْج‌ مرز شمالی‌ كشور افغانستان‌ و مرز جنوبی‌ كشور تاجیكستان‌ را تشكیل‌ می‌دهد و پس‌ از گذشتن‌ از شهر پیانج‌، در جنوب‌ تاجیكستان‌، با نام‌ جیحون‌ به‌ سوی‌ مغرب‌ ادامه‌ می‌یابد. از سرچشمه جیحون‌ تا نزدیكی‌ ایواج‌ در جنوب‌ تاجیكستان‌، علیای‌ رود جیحون‌ است‌.

جیحون‌ از شهر تِرْمِذ *، كه‌ بندر رودخانه‌ای‌ است‌، می‌گذرد و با خروج‌ از افغانستان‌ وارد مشرق‌ تركمنستان‌ می‌شود ( د. تاجیكی‌، همانجا؛ نیز رجوع کنید به < اطلس‌ جهان‌ تایمز>، نقشه 43) و پس‌ از آبیاری‌ مشرق‌ تركمنستان‌ و گذشتن‌ از شهرهای‌ خلاچ‌، چارجو (یا آمل‌*) و قاباقلی‌، مسافتی‌ از مرز بین‌ دو كشور ازبكستان‌ (در كران‌ راست‌) و تركمنستان‌ (در كران‌ چپ‌) را تشكیل‌ می‌دهد و سپس‌ وارد كشور ازبكستان‌ می‌شود، جنوب‌ و مغرب‌ آن‌ را آبیاری‌ می‌كند و با گذشتن‌ از قزل‌ رباط‌، هزاراسپ‌، اورگَنج‌ و خوجیلی‌ ، در این‌ كشور ادامه مسیر می‌دهد. سپس‌ از نوكوس‌، مركز جمهوری‌ خودمختار قراقالپاق‌، می‌گذرد و در سطح‌ آبهای‌ آزاد (< اطلس‌ جغرافیای‌ طبیعی‌ >، ص‌ 14ـ15)، از جنوب‌ وارد دریای‌ آرال‌ می‌شود (رجوع کنید به نقشه راههای‌ كشورهای‌ آسیای‌ مركزی‌ ). این‌ رود در انتهای‌ مسیر، دریالیك‌ یا كهنه‌دریا نامیده‌ می‌شود .

اختلاف‌ ارتفاع‌ بین‌ سرچشمه رود جیحون‌ و مصب‌ (در اینجا سطح‌ آبهای‌ آزاد) بیش‌ از چهارهزار متر است‌ ( < اطلس‌ جغرافیایی‌ طبیعی‌>، همانجا). میانگین‌ آبدهی رود بین‌ 66 تا 72 میلیارد متر مكعب‌ در سال‌ است‌. رود جیحون‌ در بهار و تابستان‌ طغیان‌ می‌كند. عرض‌ جیحون‌ در مسیر سفلای‌ آن‌ از مسیر علیا بیشتر و كران‌ آن‌ غالباً ریگزار است‌ (بارتولد، 1977، ص‌ 66؛ نیز رجوع کنید به نقشه راههای‌ كشورهای‌ آسیای‌ مركزی‌ ). جیحون‌ تا دره ایل‌چیك‌ به‌ شاخه‌هایی‌ تقسیم‌ می‌شود و جزیره‌هایی‌ ایجاد می‌كند ( د. تاجیكی‌، همانجا). اهمیت‌ شاخه‌های‌ آن‌ برای‌ آبیاری‌ بیشتر از خودِ رود است‌ (بارتولد، 1350 ش‌، ص‌ 99). دلتای‌ رود حدود هفتاد هزار كیلومتر مربع‌ است‌ .

 

بیش‌ از 400 ، 1 كیلومتر از این‌ رود و شاخه‌های‌ آن‌، به‌ سبب‌ عرض‌ مطلوب‌ و مناسب‌ (از 4 تا 25 كیلومتر) قابل‌ كشتیرانی‌ است‌ .

 

گنجینه جیحون‌ در كران‌ جیحون‌، در مسیر جاده بازرگانی‌ در سرزمین‌ قبادیان‌، نزدیك‌ ملتقای‌ رودهای‌ كافرنهان‌ و جیحون‌، پیدا شده‌ است‌ (آذرپی‌، ص‌ 1143).

 

بندرهای‌ مهم‌ و معروف‌ جیحون‌ عبارت‌اند از: چارجو، فاراب‌ *، فِرَبْر*، تورْتْكول‌، خوجیلی‌ و كركی‌ (ملور، ص‌ 326).

 

قدیم‌ترین‌ نام‌ جیحون‌ در تاریخ‌، اكسس‌/ اكسیوس‌ است‌. نخستین‌ بار یونانیان‌ در لشكركشی‌ اسكندر (متوفی‌ 323 ق‌ م‌) با این‌ نام‌ آشنا شدند و آن‌ را در نوشته‌های‌ یونانی‌ و رومی‌ حفظ‌ كردند. هندیان‌ دست‌كم‌ از سده هفتم‌ میلادی‌ نام‌ این‌ رود را ذكر كرده‌اند (ماركوارت‌، 1938، ص‌ 31؛ برای‌ نام‌ یونانی‌ و لاتینی‌ جیحون‌ رجوع کنید به پاولی‌، ذیل‌ "Oxos"؛ اشپولر، ص‌ 231). به‌ نوشته ماركوارت‌ (1938، ص‌ 33)، ریشه اكسس‌ از وَخْش‌ بوده‌ كه‌ در فارسی‌ باستان‌ به‌ معنای‌ روینده‌ و آماسنده‌ است‌ و خوارزمیان‌ نیز آن‌ را به‌كار می‌بردند. از سوی‌ دیگر، بر اساس‌ آثار به‌ دست‌ آمده‌، جیحون‌ در سرزمین‌ اصلی كوشان‌ (بلخ‌) وخش‌ نام‌ داشت‌ و نماد آن‌ خدایی‌ نرینه‌ با نام‌ وَخشوا و در خوارزم‌ خدای‌ مادینه آب‌ با نام‌ وَخش‌ بود. نقش‌ مسكوكات‌ كوشان‌، پیكر مردی‌ است‌ با یك‌ ماهی‌ در دست‌ چپ‌ او (كه‌ نشانه دریاخدا یا رود خدای‌ است‌) و نام‌ او OAXPO نوشته‌ شده‌ است‌ (ماركوارت‌، 1938، ص‌ 33، 41). جیحون‌ در دوره ساسانیان‌ (ح 226ـ ح 652 میلادی‌) وِهْروذ، بِهْرود، بهروذ یا وِهْروت‌، مأخوذ از نام‌ ایرانی‌ وَخ‌ ـ آب‌، خوانده‌ می‌شد (همان‌، ص‌ 35؛ برای‌ نامهای‌ دیگر جیحون‌ رجوع کنید به همو، 1901، ص‌ 148؛ اشپولر، ص‌ 231ـ232). نام‌ جیحون‌ به‌ صورت‌ گِحُون‌، شاخه‌ای‌ كه‌ از عدن‌ سرچشمه‌ گرفته‌ و در سرزمین‌ كُوش‌ جاری‌ است‌، در تورات‌ (سفر پیدایش‌، 2:10ـ13) آمده‌ و احتمالاً همان‌ اُكسس‌ است‌ كه‌ به‌ دریای‌ قزوین‌ می‌ریزد. لفظ‌ جیحون‌ به‌ معنای‌ تندرو (از ویژگیهای‌ این‌ رود) است‌ و برخی‌ گفته‌اند كه‌ همان‌ اكسس‌ است‌ (هاكس‌، ذیل‌ مادّه‌؛ قس‌ ماركوارت‌، 1938، ص‌ 35، كه‌ جیحون‌ را معرّب‌ گحون‌ ذكر كرده‌ است‌). چینیان‌ از آن‌ با نامهای‌ كوئی‌ ـ شویی، وو ـ هو، پوـ تسو (اشپولر، ص‌ 232) و نیز آمو ـ مو ـ لین‌ یا آموُموران‌ (موُران‌ یا مولین‌ در مغولی‌ به‌ معنای‌ رود است‌؛ برتشنایدر، ج‌ 1، ص‌ 85 و پانویس‌ 213) یاد كرده‌اند. با آمدن‌ مغولان‌، واژه جیحون‌ از رواج‌ افتاد و در منابع‌ جغرافیایی‌ و تاریخی‌، آمودریا هم‌ به‌ كار رفت‌ (رجوع کنید به ادامه مقاله‌). با توجه‌ به‌ اهمیت‌ شهر بلخ‌، بدون‌ در نظر گرفتن‌ فاصله زیاد آن‌ با رود جیحون‌، آن‌ را بلخْ آب‌ یا رود بلخ‌ نیز می‌خواندند (رجوع کنید به یعقوبی‌، ص‌ 278؛ مسعودی‌، ص 183؛ سهراب‌، ص‌ 144ـ 145؛ یاقوت‌ حموی‌، ذیل‌ مادّه‌؛ نیز رجوع کنید به بلخاب‌*). ابوالفداء نیز در تقویم‌البلدان‌ (ص‌ 61) اشاره‌ كرده‌ كه‌ رود بلخ‌ همان‌ رود جیحون‌ است‌. به‌ نوشته محمدبن‌ نجیب‌ بكران‌ در قرن‌ هفتم‌، مردم‌ رود بزرگ‌ را جیحون‌ می‌نامیدند (ص‌ 45). سرزمینی‌ كه‌ جیحون‌ در آن‌ جاری‌ است‌ (ماوراءالنهر)، در یونانی‌ باستان‌ ترانس‌اكسانیا و در فارسی‌ وَرَزْرود (وَرارود) خوانده‌ می‌شد. در منابع‌ اسلامی‌ به‌ زبان‌ عربی‌، ناحیه واقع‌ در شمال‌ جیحون‌ ماوراءالنهر * نامیده‌ شده‌ است‌ (لسترنج‌، ص‌ 433). دولتهایی‌ كه‌ در كرانه‌های‌ جیحون‌ به‌ وجود آمدند، در زمان‌ قدیم‌ به‌ اكسس‌ مشهور بودند ( بولشایا ، همانجا).

 

در آثار جغرافیانویسانی‌ مانند ابن‌خرداذبه‌، قرن‌ سوم‌ (ص‌ 33)، ابن‌رسته‌ (قرن‌ سوم‌؛ ص‌ 91)، ابن‌فقیه‌ (قرن‌ سوم‌؛ ص‌ 324)، مقدسی‌ (قرن‌ چهارم‌؛ ص‌ 22)، حدودالعالم‌ (قرن‌ چهارم‌، ص‌ 40)، اصطخری‌ (قرن‌ چهارم‌؛ ص‌ 287)، گردیزی‌ (قرن‌ پنجم‌؛ ص‌ 154) و یاقوت‌ حموی‌ (متوفی‌ 626؛ ذیل‌ «اَرْثَخشْمِیثَنْ» و «جیحون‌») نام‌ رود، جیحون‌ ثبت‌ شده‌، ولی‌ محمدبن‌ نجیب‌ بكران‌ (قرن‌ هفتم‌؛ ص‌ 48) نام‌ آن‌ را جیحونِ خوارزم‌ ذكر كرده‌ است‌ و به‌ نوشته حافظ‌ابرو (متوفی‌ 833؛ ج‌ 1، ص‌ 169)، به‌ آن‌ در عربی‌ جیحون‌ و در خراسان‌ آب‌ آمویه‌ گفته‌اند و دلیل‌ آن‌ قرار گرفتن‌ قریه آمویه‌ بر سر راه‌ خراسان‌ ـ بخاراست‌. ابن‌رسته‌ سرچشمه رود جیحون‌ را شهرهای‌ تَبّت‌ و مسیر آن‌ را به‌ سوی‌ مشرق‌ و در جهت‌ باد صبا ذكر كرده‌ است‌ (همانجا)، كه‌ از معادن‌ این‌ مسیر طلا استخراج‌ می‌شود (همان‌، ص‌ 93؛ جیهانی‌، ص‌ 181).

 

رود جیحون‌ مسیر مناسبی‌ برای‌ عبور كاروانها بود، زیرا مناطق‌ گوناگون‌ جمعیتی‌ را به‌ هم‌ متصل‌ می‌كرد و حمل‌ و نقل‌ مسافر و كالا با كشتی‌ آسان‌تر بود. در فصل‌ سرما، كه‌ سطح‌ آب‌ دو تا پنج‌ ماه‌ یخ‌ می‌بست‌، كاروانها با چهارپایان‌ و ارابه‌ و بارهای‌ سنگین‌ از روی‌ آن‌ می‌گذشتند. ضخامت‌ یخ‌ پنج‌ وجب‌ و گاه‌ بیشتر می‌شد. اهالی‌ خوارزم‌ در زمستان‌، برای‌ آب‌ مصرفی‌ خود و چهارپایان‌، در میان‌ یخ‌ چاه‌ حفر می‌كردند و با ظرفهای‌ بزرگ‌ آب‌ آن‌ را به‌ محل‌ زندگی‌ خود می‌بردند (اصطخری‌، ترجمه فارسی‌، ص‌ 238؛ ابن‌حوقل‌، ص‌ 481؛ قزوینی‌، ص‌ 353ـ 354). به‌ نوشته بكران‌ (ص‌ 49)، یخ‌بستن‌ جیحون‌ از جَند آغاز می‌شده‌ و به‌ طرف‌ بالا ادامه‌ می‌یافته‌ است‌. یاقوت‌ حموی‌ در معجم‌البلدان‌ (همانجا)، سفر خود را از مرو به‌ سمرقند شرح‌ داده‌ است‌. در زمستان‌ 616، هنگام‌ عبور او از جیحون‌ با كشتی‌، آب‌ آن‌ ناگهان‌ یخ‌ بست‌ و مسافران‌ ناگزیر به‌ راه‌ خود در خشكی‌ ادامه‌ دادند. در قرن‌ هفتم‌، ابن‌بطوطه‌ كه‌ از خوارزم‌ دیدن‌ كرده‌، نوشته‌ است‌ كه‌ در خارج‌ از خوارزم‌ نهر جیحون‌، یكی‌ از چهار نهر بهشت‌، جاری‌ بود و آب‌ آن‌ همانند رودخانه اتیل‌/ اَتِل‌ (ولگا)، پنج‌ ماه‌ در سال‌ منجمد می‌شد. مردم‌ روی‌ آن‌ راه‌ می‌رفتند و در مواقعی‌ كه‌ یخها در حال‌ آب‌ شدن‌ بودند، مسافران‌ در معرض‌ هلاك‌ قرار می‌گرفتند (ج‌1، ص‌366).

 

جغرافیانویسان‌ به‌ شرح‌ مفصّل‌ شاخه‌های‌ رود جیحون‌ پرداخته‌اند. به‌ نوشته اصطخری‌ (همانجا)، عمود جیحون‌ (شاخه اصلی‌ جیحون‌) رود جَریاب‌ (پنج‌) است‌ كه‌ از حدود بدخشان‌ سرچشمه‌ می‌گیرد و پس‌ از پیوستن‌ وخش‌ و رودهای‌ دیگر، جیحون‌ نام‌ می‌گیرد.

 

رود جیحون‌ در طول‌ تاریخ‌ مرز طبیعی‌ برخی‌ مناطق‌ را تشكیل‌ می‌داد، برای‌ نمونه‌ مرز ایران‌ و توران‌ بود كه‌ دو سرزمین‌ ایرانیان‌ را از هم‌ جدا می‌كرد (بارتولد، 1977، ص‌ 64). محل‌ داستانهای‌ شاهنامه‌ نیز عمدتاً در اطراف‌ جیحون‌ بوده‌ است‌ (بهار، ص‌ 132). داریوش‌ هخامنشی‌ در كتیبه بیستون‌ از كشورهای‌ زیر فرمان‌ خود، كه‌ در دو سوی‌ رود جیحون‌ بودند، نام‌ برده‌ است‌ (رجوع کنید به داندامایف‌، ص‌ 343). خسرو انوشیروان‌ ساسانی‌، پس‌ از برانداختن‌ دولت‌ هفتالیان‌ (هونهای‌ سفید)، جیحون‌ را سرحد ایران‌ و سرزمینِ خاقانِ تُرك‌ نمود (كریستن‌سن‌، ص‌ 373).

 

به‌نوشته حافظ‌ ابرو (ج‌ 2، ص‌ 101)، در گذشته‌ از جیحون‌ تا فرات‌ را بلاد فارس‌ می‌نامیدند.

 

مصب‌ جیحون‌، در طول‌ تاریخ‌ چندین‌ بار تغییر كرده‌ است‌. استرابون‌ (متوفی‌ بعد از 20 میلادی‌؛ ج‌ 5، ص‌ 253، 287)، به‌ نقل‌ از آریستوبولوس‌ ، اكسوس‌ را بزرگ‌ترین‌ رود آسیا ذكر كرده‌ است‌ كه‌ در آن‌ كشتی‌رانی‌ می‌شد و كالاهای‌ هند را از این‌ رود به‌ دریای‌ خزر در هیركانیه‌ می‌رساندند. به‌ نوشته بطلمیوس‌ ، مسیر آمودریا در ناحیه كالف‌ و زمّ تقریباً رو به‌ مغرب‌ (هم‌اكنون‌ شمال‌غربی‌) بود كه‌ وارد بیابان‌ قراقوم‌ می‌شد (هم‌اكنون‌ آبراهه قراقوم‌ به‌ آن‌ محل‌ می‌ریزد؛ رجوع کنید به اشپولر، ص‌ 236) اما كشاورزی‌ و آبیاری‌ در خوارزم‌ ــ كه‌ قرنها سابقه‌ دارد ــ بدون‌ جیحون‌ امكان‌پذیر نبود. بر اساس‌ تحقیقات‌ زمین‌شناسان‌، از دوره نوسنگی‌، جیحون‌ مسیر ثابتی‌ به‌ سوی‌ دریاچه آرال‌ داشت‌ و فقط‌ از سده هفتم‌ تا اواسط‌ سده دهم‌ شاخه‌ای‌ از آن‌ از طریق‌ شاخه كهنه‌دریا به‌ دریاچه ساری‌قَمیش‌ می‌ریخت‌ و دریاچه‌ای‌ با عمق‌ هشت‌ متر تشكیل‌ می‌داد، سپس‌ از طریق‌ آبراهه اوزبوی‌ ، در نزدیكی‌ كراسنوودسك‌ (تركمنباشی‌) یا قزل‌ سو به‌ دریای‌ خزر می‌ریخت‌. طبق‌ تحقیقات‌ زمین‌شناسان‌، اوزبوی‌ پیش‌ از دو هزار سال‌ قبل‌ خشك‌ شده‌ بود ( بولشایا ، ج‌ 2، ص‌ 304). براساس‌ منابع‌ متعدد، در قرن‌ چهارم‌ پیش‌ از میلاد و قبل‌ از لشكركشی‌ اسكندر، جیحون‌ به‌ دریای‌ خزر می‌ریخت‌ (پاولی‌، ذیل‌ "Oxos" ). دخویه‌ مطالبی‌ از منابع‌ تاریخی‌ نقل‌ كرده‌ است‌ كه‌ نشان‌ می‌دهد این‌ رود در دوران‌ تاریخی‌ همیشه‌ از طریق‌ چند شاخه اصلی‌ به‌ دریای‌ آرال‌ می‌ریخته‌ است‌ (رجوع کنید به اشپولر، ص‌ 239).

 

معلوم‌ نیست‌ در چه‌ زمانی‌ مسیر جیحون‌ از دریای‌ خزر به‌ دریای‌ آرال‌ تغییر یافته‌ است‌ و با اینكه‌ امروزه‌، رود جیحون‌ به‌ دریای‌ آرال‌ می‌ریزد، هنوز بقایای‌ مسیر قدیم‌ جیحون‌ به‌ دریای‌ خزر موجود است‌ (لسترنج‌، ص‌ 455).

 

در 617، مغولها برای‌ تصرف‌ شهر اورگنج‌، آب‌ بندهای‌ رود جیحون‌ را خراب‌ كردند كه‌ موجب‌ سرازیر شدن‌ شاخه‌هایی‌ از جیحون‌ به‌ شهر و خرابی‌ آن‌ شد. از آن‌ موقع‌، مسیر جیحون‌ به‌ سوی‌ مشرق‌ اورگنج‌ تغییر كرد و وارد بستر قدیم‌ خود شد و در محل‌ مَنْقَشْلاَغ‌ * / منگشلك‌ به‌ دریای‌ خزر ریخت‌ (ابن‌اثیر، ج‌ 12، ص‌ 394؛ لسترنج‌، ص‌ 456). یاقوت‌ حموی‌ (ذیل‌ «مَنْقَشْلاغ‌») نیز این‌ امر را تأیید كرده‌ است‌. به‌ نوشته حمداللّه‌ مستوفی‌ (ص‌ 239)، در گذشته‌ جیحون‌ به‌ دریای‌ مشرق‌ می‌ریخت‌ كه‌ محاذی‌ دیار یأجوج‌ و ماجوج‌ بود، اما نزدیك‌ خروج‌ مغول‌ مسیر آن‌ عوض‌ شد و به‌ دریای‌ آبسكون‌ ریخت‌. حافظ‌ ابرو (ج‌ 1، ص‌ 135ـ136) نیز به‌ مسیر جدید جیحون‌ اشاره‌ كرده‌ است‌ كه‌ در گذشته‌ به‌ سمت‌ خوارزم‌ بود و پس‌ از تغییر مسیر از قرنچه‌ می‌گذشت‌ و به‌ دریای‌ خزر می‌ریخت‌ (نیز رجوع کنید به كلاویخو، ص‌ 204ـ 205؛ بارتولد، 1973، ج‌ 8، ص‌ 77ـ 83). به‌ نظر می‌رسد این‌ تغییر قبل‌ از اواخر قرن‌ دهم‌ صورت‌ گرفته‌ باشد، زیرا ابوالغازی‌ بهادرخان‌، كه‌ خود اهل‌ اورگنج‌ بود، به‌ این‌ موضوع‌ اشاره‌ كرده‌ است‌ (رجوع کنید به ص‌ 207؛ نیز رجوع کنید به لسترنج‌، ص‌ 457). به‌ علت‌ جابه‌جا شدن‌ مجراهای‌ جیحون‌ در دلتای‌ آن‌، نخستین‌ پایتخت‌ اسلامی‌ خوارزم‌، كاث‌، رو به‌ انحطاط‌ نهاد (لسترنج‌، ص‌ 446).

 

در قرن‌ سیزدهم‌، از كنار دلتا (در جنوب‌ دریاچه آرال‌) آبراهه جدیدی‌ ساخته‌ شد كه‌ به ‌طرف‌ چپ‌ متوجه‌ بود و شهر قدیم‌ اورگنج‌ تا حدودی‌ احیا شد (اشپولر، ص‌ 245). در اواخر قرن‌ سیزدهم‌ و اواسط‌ قرن‌ چهاردهم‌، برای‌ انحراف‌ رود جیحون‌ به‌ سوی‌ دریای‌ خزر طرحهایی‌ پیشنهاد شد. در 1290 اعلام‌ شد كه‌ بهتر است‌ مسیر از چارجو و از طریق‌ اونگوز آغاز شود. حدود هشتاد سال‌ بعد، در 1332 ش‌ نیز طرح‌ انحراف‌ این‌ رود را از طریق‌ قسمتی‌ از اوزبوی‌ از سر گرفتند. در این‌ طرح‌، تأسیس‌ نیروگاههای‌ برق‌ در تَشِز و طَشْ در مسیر قدیم‌ رود پیش‌بینی‌ شده‌ بود. بر اساس‌ آن‌، جیحون‌ در مجرایی‌ به‌ طول‌ 100 ، 1 كیلومتر به‌ اوزبوی‌ سفلا می‌پیوست‌ و در كراسنوودسك‌ به‌ دریای‌ خزر می‌ریخت‌. چندین‌ سد نیز برای‌ تولید برق‌ و تأمین‌ آب‌ كشاورزی‌ و آشامیدنی‌ پیش‌بینی‌ شده‌ بود .

منبع : http://www.encyclopaediaislamica.com


:: امتیاز: نتیجه : 4 امتیاز توسط 3 نفر مجموع امتیاز : 2

:: بازدید : 16379
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 08 آذر 1391 ] [ 10:50]
تاریخ

 

شاهنشاهی  موريا ( moria )

 

این امپراتوری در اساس از پادشاهی ماگادها در جلگه های هندوگنگ (ایالت کنونی بیهار، شرق اوتار پرادش و بنگال) پدید آمده بود که در شرق شبه قاره هند واقع بود. مرکز این امپراتوری، شهر کهن پاتالی پوترا بود که امروزه شهر پانتا نامیده میشود. این امپراتوری در ۳۲۲سال پیش از میلاد مسیح توسط چاندرا گوپتا موریا تاسیس شد. وی با سرنگون کردن سلسله ناندا به سرعت قدرت خود را به سوی غرب گسترش داد و با بیرون کردن نیروهای یونانی و پارسی از خاک هند، دولت مستقل و مقتدر و فراگیری پدید آورد. در ۳۲۰پیش از میلاد این امپراتوری سراسر نیمه شمالی هند را در اختیار داشت و ساتراپهایی را که قبلا در اختیار سربازان اسکندر بود به تصرف درآورد. در زمان خود، امپراتوری موریا یکی از پهناورترین ممالک عالم به شمار میرفت. در گسترده ترین حالت، این امپراتوری از شمال به مرزهای طبیعی رشته کوههای هیمالیا و از شرق به جنگلهای انبوه آسام در بنگال و برمه کنونی، و از غرب به بلوچستان و افغانستان کنونی (شامل استانهای کنونی هرات و قندهار) و از جنوب نزدیکی سری لانکا میرسید. تنها پادشاهی کوچکی که جنوب شرق هند مقاومت میکرد کالینگا بود که توسط آشوکای کبیر فتح شد. شصت سال پس از درگذشت آشوکای کبیر، سقوط و انحطاط این سلسله آغاز شد. در ۱۸۵با تاسیس دولت شونگا در ماگادها، سلسله موریا رسما منقرض شد.

 

در عهد امپراتوری چاندراگوپتا، امپراتوری موریا توانست سرزمینهای رود سند را که در تصرف دولت سلوکیان بود به تصرف درآورد. سلوکوس اول پادشاه سلوکیان، در پاسخ به این حمله چاندراگوپتا لشکر گرانمایه ای راهی هند کرد. اما چاندراگوپتا سپاه مقدونی را شکست داد و سلطه هند را بر افغانستان و بلوچستان و نواحی اطراف سند تثبیت کرد. عصر موریا، تنها عصر اقتدار سیاسی و نظامی هند نبود. در دوره موریا، فرهنگ و تمدن به اوج خود رسید. به‌ویژه در دوران نیم قرن سلطنت آشوکای کبیر (نواده چاندرا گوپتا) صلح و امنیت و نیز تغییرات دینی، گسترش علوم و فلسفه و نیز خلق آثار باشکوه هنری در هند رواج یافت.

 

معماری دوران هخامنشی در ایران تاثیر زیادی بر معماری دودمان «موریایی» در هند گذاشته‌است که از جمله این تاثیرات می‌توان به سرستون چهارشیر کاخ آشوکا اشاره کرد. آشوکا تحت تاثیر سنگ نوشته‌های پادشاهان هخامنشی ایران و با الهام از آنها دستور می‌داد تا فرمان‌هایش را بر سن‌گها و ستون‌ها و درون غارها بنگارند. سنگ‌نبشته‌ها، ستون‌نوشته‌ها و غارنوشته‌های وی در بیش از سی جایگاه در هند، پاکستان و افغانستان باقی مانده‌است.......................... ادامه مطلب


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 2051
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 13 آبان 1391 ] [ 11:37]
تاریخ

...............................

برای رسیدن به خلسه، شمن‌ها از راه‌های گوناگون از جمله رقص و حرک تکراری، تلقین به خود، تمرکز بر یک ریتم مکرر و استفاده از مواد روان‌گردان استفاده می‌کشمن‌ها می‌توانند چندین نقش را در جامعه ایفا کنند.از جمله درمان، راهبری قربانیان در مراسم آیینی، حفاظت از رسوم کهن از طریق قصه‌گویی و آوازخوانی و همراهی و راهنمایی روح یک نوزاد به‌دنیاآینده یا یک فرد تازه‌درگذشته......................


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 395
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 08 مهر 1391 ] [ 11:13]
تاریخ

ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود .

ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود .

ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود .ر

ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود . ماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارودماوَراء النَّهْر ، ماوَراء النَّهْر ، ماورا النهر ، فرارود .

ادامه مطلب در مورد این منطقه است . ......


:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1459
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 08 مهر 1391 ] [ 11:5]
تاریخ


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 701
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 31 شهريور 1391 ] [ 2:9]
تاریخ

                                           

ادامه ....مطلب                                                                                                                  


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

:: بازدید : 489
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 30 شهريور 1391 ] [ 16:54]
تاریخ

جنگ صلیبی چهارمو تاراج قسطنطنیه :

 پاپ قشون صلیبی را بر آن داشت که به مصر حمله کنند زیرا مصر مرکز قدرت مسلمانان به شمار می رفت و چون در آن سرزمین مسلمانان را شکست می دادند مسلمانان را توان نگهداری فلسطین و شام نمی ماند . قشون صلیبی برای انجام این نقشه محتاج به کشتی بود و در آن زمان مهمترین نیروی دریایی را .....


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 573
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 18 شهريور 1391 ] [ 15:6]
تاریخ

رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس رود سند یا ایندوس.

ادامه مطلب را ببینید ....................................................


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1207
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 08 مرداد 1391 ] [ 10:26]
تاریخ

امپراتوری سُنغای یک پادشاهی گسترده در غرب آفریقا در سده‌های ۱۵ و ۱۶ میلادی بود. این امپراتوری به نام قوم سنغای که رهبری آن را بر عهده داشتند نامیده شد و یکی از بزرگ‌ترین امپراتوری‌های آفریقا بوده‌است. رهبران این امپراتوری، مسلمان بودند. پایتخت این امپراتوری شهر گائو بود که این شهر از سده یازدهم مرکز یک پادشاهی کوچک بوده‌است. پایگاه قدرت امپراتوری سنغای در جایی بود که رودخانه نیجر تغییر مسیر داده و انحنایی را به وجود می‌آورد. این منطقه امروز در کشورهای نیجر و بورکینافاسو قرار دارد. نخستین پادشاه امپراتوری سنغای سنی علی نام داشت که از سال ۱۴۶۴ تا ۱۴۹۳ فرمانروایی کرد و مانند شاهان مالی که پیش از او فرمان می‌راندند، مسلمان بود.

............

منبع : ویکی پدیا


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 343
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 08 تير 1391 ] [ 23:16]
تاریخ

 Blog Skin

... بقیه در ادامه


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 743
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 01 فروردين 1391 ] [ 19:9]
تاریخ

موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان عکس ها عکس کلیسا کلیسای وانک وانک کلیسا موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان عکس ها عکس کلیسا کلیسای وانک وانک کلیسا موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان عکس ها عکس کلیسا کلیسای وانک وانک کلیسا موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان موزه کلیسای وانک اصفهان

در ادامه مطلب


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 473
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 17 آذر 1390 ] [ 23:48]
تاریخ
Blog Skin

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 347
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 11 آذر 1390 ] [ 2:50]
تاریخ
مجسمه زئوس خداي بزرگ يونان را چه كساني ساختند؟

مجسمه زئوس خداي يوناني تندیس زئوس زئوس زوس زئوس خدای یونانی مجسمه زئوس خداي يوناني مجسمه زئوس خداي يوناني تندیس زئوس زئوس زوس زئوس خدای یونانی مجسمه زئوس خداي يوناني مجسمه زئوس خداي يوناني تندیس زئوس زئوس زوس زئوس خدای یونانی مجسمه زئوس خداي يوناني مجسمه زئوس خداي يوناني تندیس زئوس زئوس زوس زئوس خدای یونانی مجسمه زئوس خداي يوناني مجسمه زئوس خداي يوناني تندیس زئوس زئوس زوس زئوس خدای یونانی مجسمه زئوس خداي يوناني

در ادامه مطلب ....


:: امتیاز: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5

:: بازدید : 1587
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان , اساطير يونان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 10 آبان 1390 ] [ 0:0]
تاریخ


Blog Skin

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 343
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 11 مهر 1390 ] [ 2:1]
تاریخ
 کلیسای طومانیان با قدمتی بیش از 400 سال در منطقه حفاظت شده وینق در جنگلهای ارسباران و در شمال شرقی آذربایجان شرقی قرار گرفته است.


Blog Skin Blog Skin Blog Skin Blog Skin Blog Skin Blog Skin Blog Skin Blog Skin Blog Skin Blog Skin 

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 473
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 30 شهريور 1390 ] [ 17:14]
تاریخ

         

تاج محل (به اردو تاج محال) آرامگاه زيبا و باشكوهي است كه در نزديكي شهر اگرا و در 200 كيلومتري جنوب دهلي نو پايتخت هند واقع شده است. اين بنا از تركيبي از معماري ايراني، هندي و اسلامي ساخته شده است و در ساخت آن حدود بيست هزار هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسيا به خصوص، ايران، شبه قاره هند، آسياي ميانه و آناتولي شركت داشته‌اند. آغاز ساخت بناي تاج محل سال 1632 ميلادي (1042 شمسي) بود و در سال 1647 ميلادي (1057 شمسي) تكميل شد. اين بناي شعرگونه مرمرين نقطه اوج معماري اسلامي است و در تاريخ همانندي ندارد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 715
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 19:6]
تاریخ
 
                                                                                                                                          
 
     مجسمه مشهوری که در برزیل در شهر Rio de Janeiro قرار دارد و بسیاری از مردم آن را در تلویزیون دیده اند در حقیقت مجسمه مسیح منجی است. این مجسمه با ۱۲۵ فوت ارتفاع در سال ۱۹۲۶ و در ارتفاع ۷۱۰ متری نوک کوه Corcovado ساخته شده است. مجسمه مذکور حالت ایستاده عیسی مسیح را در حالیکه دستان خود را کاملاً باز کرده است نشان می دهد که این حالت نشان دهنده پذیرش همه انسانها در آغوشش است. مجسمه عیسی مسیح نشانه برزیل است که امروزه شهرتی جهانی پیدا کرده است.
توریستهایی که از برزیل دیدن می کنند حتماً به دیدن این مجسمه نیز می روند. دست چپ این مجسمه به سمت شمال شهر Rio de Janeiro و دست راست آن به سمت جنوب شهر اشاره می کند. مناظر بسیار جذابی را می توان از آنجا مشاهده کرد که نفس را در سینه تماشاچی حبس می کند. این مناظر شامل شهر Rio، خلیج، کوه Sugarloaf و ساحل رودخانه های Copacabana و Ipanema می شود. علاقمندان به فوتبال نیز می توانند منظره ای از استادیوم را مشاهده نمایند.

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 1059
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 17:31]
تاریخ
 


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 649
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 17:28]
تاریخ

                

آ کروپولیس (Acropolis؛ به یونانی قدیم: بلندشهر یا دژشهر). در شمال شرقی پارتنون در آتن ، پایتخت يونان و در مرتفع‌ترین نقطه دشت و ۱۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. مجموعه تاریخی آکروپولیس برای مردم یونان یک نماد ملی است بر همین اساس هر شهر یونان باستان دارای آکروپولیس معادل دژ یا قلعه مستحکم بوده‌است. این مجموعه با دقت و ظرافت بسیار دقیق هندسی و ریاضی ساخته شده‌است. ...


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 575
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 17:27]
تاریخ
           بالای این کوه مجسمه های بزرگی وجود دارد که تصور می شود در قرن اول پیش از میلاد آرامگاه شاهی بوده است. کوه نمروت (Nemrut یا Nemrud) با ارتفاع 2134 متر ، کوه بلندی است در جنوب شرقی ترکیه. بالای این کوه مجسمه های بزرگی وجود دارد که تصور می شود در قرن اول پیش از میلاد آرامگاه شاهی بوده است . ...

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 465
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 17:25]
تاریخ
                                                                                                                                                                                                                                                             معبد پارتنون، پرستشگاه یکی از الهه های یونان به نام آتناست ( الهه عقل و زيبايي زنانه ) که در قرن ۵ قبل از میلاد توسط مردم آتن ساخته شد. این معبد مهم ترین بنای باقیمانده از یونان باستان است و غالباً به عنوان نقطه اوجی در پیشرفت دوره معماری دوریك شناخته می شود.

مجسمه هایی که در تزیین این بنا استفاده شده است یکی از مهمترین بخشهای هنر یونانی است و سمبلی از یونان باستان و دموکراسی آتنی است و یکی از بزرگترین مقبره های فرهنگی دنیاست .ساختمان به شیوه دوریک ساخته شده است.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 599
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 17:22]
تاریخ
                                                                                                                                                                                                                                                                      معبد باخوس یا معبد کوچک، دومین معبد در داخل مجموعه معابد تاریخی بعلبک است. باخوس الهه شراب در روم باستان است و این معبد کوچکتر از معبد ژوپیتر و در کنار ان قرار دارد.معبد باخوس در نیمه دوم قرن دوم میلادی بنا شده است.

:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 669
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 20 شهريور 1390 ] [ 5:6]
تاریخ


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 895
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 20 مرداد 1390 ] [ 17:19]
تاریخ

 کلیسای وانک اصفهان کلی کل کلیسای وانک اصفهان یسای وانک اصفهان سای وانک اصفهان

 کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک اصفهان عکس های کلیسا کلیسا کلیسا کلیسای وانک وانک کلیسای وانک اصفهان

 

در ادامه مطلب


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 395
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 15 تير 1390 ] [ 23:46]
تاریخ
 


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 569
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 20 ارديبهشت 1390 ] [ 4:19]
تاریخ

                                                                                                                                                                                         

        از اواخر قرن نهم ميلادي اقوام جديد ژرمن از اسكانديناوي متوجه ساير قسمت هاي اروپا شدند . اين اقوام وايكينگ ها (نورمن ها) بودند . بخشي از اين قوم در 864 م . در روسيه شهر كيف را بنا نهادند و در سال 874 به جزيره ايسلند وارد شدند و حتي در سال 1000 م از خاك روسيه و از طريق تنگه برينگ وارد كانادا در شمال آمريكا شدند . وايكينگ ها سپس به سواحل انگليس حمله كردند و عده اي از آنان در منطقه نورماندي فرانسه اقامت گزيدند . ....


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 791
:: ارسال شده در: تاريخ جهان , تاريخ جهان ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [دوشنبه 20 دي 1389 ] [ 3:28]
تاریخ
صفحات سایت
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 476
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 13
تعداد اعضا تعداد اعضا : 2982

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 2,518
باردید دیروز باردید دیروز : 3,882
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 346
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 744
بازدید هفته بازدید هفته : 22,458
بازدید ماه بازدید ماه : 59,721
بازدید سال بازدید سال : 150,656
بازدید کلی بازدید کلی : 2,385,956

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.204.219.143
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;