close
رزرو هتل
امروز در تاریخ

همراه تاريخ

امروز در تاریخ

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفته
امروز شنبه شانزدهم فروردین سال 1393 هجری شمسی ، برابر با پنجم جمادی الثانی سال 1435 هجری قمری و مطابق با پنجم آوریل سال 2014 میلادی است .


429 سال پیش در چنین روزی ، پنجم آوریل سال 1585 میلادی :
قتل عام معروف به هارلم ( Harlem ) ، در شهری به همین نام در هلند که مرکز استقلال طلبان این کشور بود ، انجام شد . این فاجعه به دستور فیلیپ دوم ، پادشاه اسپانیا ، رخ داد . اسپانیا به منظور تحکیم سلطه خویش بر سرزمین هلند ، دست به کشتارهای وسیعی در این کشور زد که فاجعه بارترین آنها قتل عام هارلم بود . در جریان این قتل عام ، حدود شش هزار نفر از آزادیخواهان و استقلال طلبان هلندی جان خود را از دست دادند . اما سرانجام در سال 1609 میلادی هلند از سلطه اسپانیا رهایی یافت و استقلال خود را بدست آورد .


426 سال پیش ، در روز پنجم آوریل سال 1588 میلادی :
« توماس هابز » ( Thomas Habbes ) فیلسوف انگلیسی متولد شد . وی فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد انگلیس بود و در ادبیات مطالعات فراوانی داشت . هابز انسان را موجودی خودخواه و قدرت طلب می دانست که خواهان سلطه بر دیگران است . به همین دلیل او معتقد بود که باید دولتی مقتدر در جامعه بوجود آید که امنیت و آسایش ضعیفان را تامین کند . به نظر این فیلسوف انگلیسی ، اطاعت مردم از پادشاه ، حکمی الهی است . مهمترین کتاب هابز ، « لویاتان » ( Leviathan ) است و از دیگر کتابهای او می توان « علم سیاست » ، « فلسفه درباره حکومت » و « حقوق عمومی » را نام برد . توماس هابز در سال 1679 درگذشت .


220 سال پیش در چنین روزی ، پنجم آوریل سال 1794 میلادی :
« ژرژ دانتون » ( Georges Danton ) ، از رهبران انقلاب کبیر فرانسه اعدام شد . وی در اوت سال 1759 میلادی متولد شد و پس از پایان تحصیلاتش در رشته حقوق ، در زمان لویی شانزدهم به وکالت مجلس رسید و سپس جزو سران انقلاب کبیر فرانسه شد . او در دوران انقلاب فرانسه ، مشاغل مهمی داشت . دانتون ، خطبیی توانا بود و معتقد بود ضمن جلوگیری از هرج و مرج و تلفات انسانی ، باید بساط سلطنت در فرانسه برچیده شود . اما دانتون با دسیسه روبسپیر یکی دیگر از رهبران انقلاب فرانسه که رقیب او بود ، دستگیر و سپس اعدام شد . به این ترتیب ، حکومت چهار ماهه روبسپیر که به دوره ترور معروف است ، آغاز شد .


58 سال پیش ، در روز پنجم آوریل سال 1956 میلادی :
گلوله باران شدید و بی رحمانه شهر غزه ـ در غرب فلسطین اشغالی ـ پایان یافت . نظامیان رژیم صهیونیستی از روز چهارم آوریل ، زنان ، کودکان و سالخوردگان را در این شهر پرجمعیت ، زیر آتش شدید گلوله های خمپاره قرار دادند و به مدت دو روز 56 تن از آنها را کشتند و 30 نفر دیگر را مجروح کردند . دربرابر این جنایت صهیونیستها ، غرب و مجامع بین المللی دفاع از حقوق بشر ، مانند سایر موارد مشابه ، واکنشی نشان ندادند .


***************************************
1007 سال پیش در چنین روزی ، پنجم جمادی الثانی سال 428 هجری قمری :
« ابوالحسن مهیار دیلمی » ، شاعر و نویسنده مشهور ایرانی درگذشت . او ابتدا زرتشتی بود ، اما تحت تاثیر ارشادات و راهنماییهای استادش سید رضی که از علمای گرانقدر آن عصر بود ، به دین اسلام گروید و مسلمان شد . دیلمی تا مدتها نزد سید رضی به کسب علم و دانش و فنون شاعری پرداخت و چندی بعد ، از بزرگترین شاعران زمان خود شد و اشعار بسیاری در مدح پیشوایان دین اسلام سرود . از آثار مهیار دیلمی می توان به دیوان اشعار او اشاره کرد که بالغ بر چهار جلد و به زبان عربی است .


815 سال پیش در چنین روزی ، پنجم جمادی الثانی سال 620 هجری قمری :
« ابن قدامه مقدسی » (Ebn-e Ghodameh Maghdesi ) ، فقیه و محدث مسلمان در دمشق درگذشت . او تحصیلات مقدماتی را در دمشق به اتمام رسانید و در آنجا قرآن و حدیث را آموخت . سپس به بغداد رفت و از دانش علمای آن دیار نیز بهره جست . از ابن قدامه مقدسی تألیفات متعددی برجای مانده که از آن میان می توان به کتاب « روضة الناظر » درباره علم اصول فقه اشاره کرد .


763 سال پیش در چنین روزی ، پنجم جمادی الثانی سال 672 هجری قمری :
مولانا « جلال الدین محمد بلخی » معروف به « مولوی » ، یکی از برجسته ترین شاعران ایران زمین ، در قونیه - از شهرهای ایران قدیم واقع در جنوب ترکیه امروزی - درگذشت . مولوی از بزرگترین و تواناترین شعرای قرن هفتم هجری قمری و از متفکران و عرفای برجسته جهان اسلام به شمار می رود . او در سال 604 هجری قمری در بلخ - در شمال افغانستان امروزی - متولد شد . مولوی پس از مدتی به اتفاق پدر به قونیه رفت و درپی فوت پدر ، برای ادامه تحصیل راهی حلب و دمشق شد . این شاعر نامدار پس از بازگشت به قونیه ، به تدریس ، وعظ و خطابه پرداخت تا اینکه درسال 642 هجری قمری با شمس تبریزی ، عارف مشهور آن عصر دیدار کرد . این آشنایی و دیدار ، انقلابی عظیم در روح مولانا جلال الدین پدید آورد و او یکباره مسند تدریس را رها کرد و از آن پس به تهذیب نفس پرداخت و آثار جاودانه خود را نیز در همین دوران خلق کرد . مهمترین اثر مولوی ، « مثنوی معنوی » است . همچنین « فیهِ ما فیه » ، « مکتوبات مولانا » و « رباعیات » از دیگر آثار این شاعر و عارف بزرگ ایرانی است .

................................

منبع: کلیک کنید.
:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 1

:: بازدید : 445
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 16 فروردين 1393 ] [ 14:53]
تاریخ
امروز جمعه پانزدهم فروردین سال 1393 هجری شمسی ، برابر با چهارم جمادی الثانی سال 1435 هجری قمری و مطابق با چهارم آوریل سال 2014 میلادی است .

65 سال پیش در چنین روزی ، چهارم آوریل سال 1949 میلادی :


پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) منعقد شد . در این پیمان ، اعضای پیمان بروکسل ، متشکل از کشورهای بلژیک ، فرانسه ، لوکزامبورگ ، هلند ، انگلیس و همچنین کشورهای کانادا ، دانمارک ، ایسلند ، ایتالیا ، نروژ ، پرتغال و آمریکا شرکت داشتند . این کشورها بر اساس منشور پیمان ناتو ، حمله به هر یک از دولتهای عضو را حمله به تمام کشورهای عضو ناتو تلقی می کنند . آلمان ، یونان ، اسپانیا و ترکیه از دیگر کشورهایی بودند که در مراحل بعدی ، به این پیمان ملحق شدند . از طرف دیگر ، بعضی از کشورهای عضو ناتو مانند فرانسه از سال 1960 میلادی به بعد ، از وابستگی خود به این سازمان کاستند و نیروهای نظامی خود را از فرماندهی واحد ناتو خارج کردند . تشکیل پیمان ناتو از نتایج جنگ سرد و واکنشی در برابر تهدیدات احتمالی شوروی بود . به همین دلیل ، پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 ، ناتو بدنبال توجیهی برای تداوم حیات این سازمان نظامی است . این درحالی است که گسترش ناتو به سوی شرق از چند سال پیش در دستور کار اعضای این پیمان قرار گرفته است . با وجود این ، دولتهای اروپایی عضو ناتو ، بیش از پیش خواستار کاهش نقش تعیین کننده آمریکا در این پیمان نظامی هستند .

54 سال پیش ، در روز چهارم آوریل سال 1960 میلادی :


کشور « سنگال » در غرب آفریقا ، استقلال خود را به دست آورد . این کشور از قرن پانزدهم میلادی تحت نفوذ و استعمار پرتغال قرار گرفت و فرانسویها نیز از قرن هفدهم به غارت منابع طبیعی و انسانی سنگال پرداختند . به دنبال تضعیف فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم ، این کشور مجبور شد به سنگال نیز همچون دیگر مستعمراتش ، امتیازاتی در جهت استقلال ، بدهد در سال 1958 ، سنگال استقلال داخلی یافت و در سال 1960 رسما مستقل شد و لئوپولد سدار سنگور به ریاست جمهوری برگزیده شد که تا سال 1981 این سمت را برعهده داشت . کشور سنگال در ساحل اقیانوس اطلس ، با کشورهای موریتانی ، مالی ، گینه و گینه بیسائو همسایه است و حدود 196 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد . همچنین 94 درصد از جمعیت سنگال ، مسلمان هستند .

46 سال پیش در چنین روزی ، چهارم آوریل سال 1968 میلادی :


« مارتین لوتر کینگ » ( Martin Luther King ) ، رهبر مبارزات سیاهپوستان آمریکا ، هدف گلوله فرد یا افراد ناشناس قرار گرفت و کشته شد . وی درسال 1929 میلادی در شهر آتلانتا ، متولد شد . لوترکینگ ابتدا در دانشگاه بوستون به تحصیل پرداخت و پس از آن وارد مبارزات سیاهپوستان علیه تبعیض نژادی شد . در آن زمان سیاهپوستان آمریکا علیه تبعیض نژادی در مورد سیاهان و نیز قوانین مربوط به برتری نژاد سفید بر سیاهان در آمریکا ، نهضتی سراسری را سازمان داده بودند و برای احقاق حقوق خود مبارزه می کردند . راز قتل لوترکینگ هرگز رسماً فاش نشد ، اما بنابر برخی شواهد ، سازمان سیا در قتل او دست داشته است . مارتین لوتر کینگ که پیروزی سیاهپوستان را مشروط به استقامت و پایداری آنان درمبارزه می دانست ، آنان را با سخنرانیهای پرشور ، به ادامه مبارزه تشویق می کرد . لوتر کینگ تظاهرات متعددی را علیه تبعیض نژادی رهبری نمود و به پاس تلاشهای بی وقفه اش در راه احقاق حقوق سیاهپوستان ، جایزه صلح نوبل سال 1964 میلادی را دریافت کرد .

35 سال پیش ، در روز چهارم آوریل سال 1979 میلادی :


« ذوالفقار علی بوتو » نخست وزیر اسبق پاکستان ، اعدام شد . بوتو که موسس حزب مردم این کشور بود ، در سال 1971 میلادی ، بدنبال شکست پاکستان از هند و تجزیه پاکستان شرقی ، به ریاست جمهوری رسید . درسال 1973 ، هنگامیکه قانون اساسی جدید پاکستان قدرت اصلی را به نخست وزیر سپرد ، بوتو عهده دار این سمت شد . درسال 1977 میلادی ، ژنرال محمد ضیاء الحق با یک کودتا ، بوتو را سرنگون و وی را متهم به قتل و خیانت به کشور کرد . ذوالفقار علی بوتو در چهارم آوریل 1979 ، علیرغم درخواست رهبران برخی کشورها برای عفو وی ، اعدام شد .

16 سال پیش ، در روز پانزدهم حمل سال 1377 هجری قمری :


استاد « احمد آرام » نویسنده و مترجم توانای ایرانی ، درگذشت . وی در نخستین روزهای سال 1283 هجری شمسی در تهران متولد شد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی و دبیرستان ، به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت و همزمان ، تدریس را نیز آغاز کرد . استاد آرام علاوه بر پزشکی ، در رشته های مختلفی چون فلسفه ، تاریخ ، علوم قرآنی و ریاضیات ، مطالعات عمیقی کرد . وی همچنین به زبانهای فرانسه ، عربی و انگلیسی کاملا مسلط بود . استاد آرام تا پایان عمر 94 ساله اش ، 140 کتاب و 60 مقاله علمی را تالیف و یا ترجمه کرد که از آن جمله می توان به ترجمه کتاب کیمیای سعادت اثر امام محمد غزالی و کتاب تاریخ اسلامی کمبریج اشاره کرد . همچنین کتاب « آرام نامه » ، شرح احوال و زندگی استاد آرام از زبان خود اوست . وی عضو دائمی فرهنگستان ایران بود .

1205 سال پیش در چنین روزی ، چهارم جمادی الثانی سال 230 هجری قمری :


« ابن سعد واقدی » ، محدث و مورخ مشهور عراقی وفات یافت . وی پس از فراگیری روایات تاریخی و علم حدیث ، به کلاس درس محمد بن عمر واقدی ، مورخ مشهور آن عصر راه یافت و از شاگردان ممتاز او شد . اگرچه ابن سعد در تدوین آثار خود از نوشته های استاد خویش بهره گرفته است ، اما آنچه نام او را تاکنون زنده نگه داشته و موجب شهرت وی شده است ، اثر کم نظیر او تحت عنوان « الطبقات الکبیر » است . این اثر با شرح روش زندگانی حضرت محمد (ص ) پیامبر گرامی اسلام ، شروع می شود و سپس به شرح زندگانی یاران پیامبر (ص ) ، علمای صدر اسلام و دیگر علما می پردازد . از دیگر کتابهای واقدی می توان از « اخبار النبی » و « حروف القرآن » نام برد .


.......................


منبع : کلیک کنید .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 963
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 15 فروردين 1393 ] [ 16:2]
تاریخ

امروز سه شنبه بیست و هفتم اسفند سال 1392 هجری شمسی ، برابر با شانزدهم جمادی الاول سال 1435 هجری قمری و مطابق با هجدهم مارس سال 2014 میلادی است .


504 سال پیش ، در روز هیجدهم مارس سال 1510 میلادی :
سلطه و نفوذ استعماری اسپانیا بر کلمبیا در آمریکای جنوبی ، آغاز شد . این سرزمین در سال 1499 میلادی توسط کاشفان اسپانیایی کشف شد و استعمارگران اسپانیایی ضمن الحاق کلمبیا به کشور خود ، به غارت منابع آن پرداختند . قیام مردم کلمبیا علیه اسپانیا از سال 1781 آغاز شد و پس از آنکه ناپلئون اسپانیا را تصرف کرد و نفوذ و قدرت دولت مادرید در مستعمراتش کاهش یافت ، قیام مردم کلمبیا نیز شدت گرفت . سرانجام سیمون بولیوار آزادیخواه معروف آمریکای جنوبی ، در سال 1819 به سلطه اسپانیا بر کلمبیا خاتمه داد و این کشور به استقلال دست یافت .


199 سال پیش در چنین روزی ، هیجدهم مارس سال 1815 میلادی :
با پیوستن ایالت ژنو به سوئیس ، این کشور به شکل کنونی درآمد . سوئیس متشکل از 25 ایالت یا کانتون است که به صورت کنفدراسیون اداره می شوند . در قرن پانزدهم میلادی سوئیس یکی از کشورهای قدرتمند اروپا بود ، اما به تدریج قدرت خود را از دست داد . در سال 1815 پس از آنکه 9 کانتون دیگر که آخرین آنها ژنو بود ، به کنفدراسیون سوئیس پیوستند ، کنفرانس پاریس که پس از شکست ناپلئون در فرانسه تشکیل شده بود ، به سوئیس بی طرفی همیشگی اعطا کرد و این کشور تاکنون ، حتی در دو جنگ جهانی نیز ، بی طرفی خود را حفظ کرده است .
سوئیس در مرکز اروپا واقع است و حدود 41 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد .

156 سال پیش ، در روز هیجدهم مارس سال 1858 میلادی :
« رودولف دیزل » ( Rudolf Diesel ) ، مخترع آلمانی موتور دیزل ، متولد شد . وی در مورد نیروی محرکه وسایل موتوری تحقیقات فراوانی کرد و توانست دستگاهی اختراع کند که بدون نیاز به الکتریسیته ، با سوخت ساده تر و ارزان تر ، نیروی بیشتری تولید کند . این دستگاه که به نام وی موتور دیزل نامگذاری شد ، در جهان صنعت و وسایل نقلیه تحول بوجود آورد ، بطوریکه با وجود پیشرفت علم و صنعت ، همچنان از این موتور به عنوان موتوری پرقدرت و باصرفه ، استفاده می شود . دیزل در سال 1913 درگذشت .


92 سال پیش درچنین روزی ، هیجدهم مارس سال 1922 میلادی :
« مهاتما گاندی » ، رهبراستقلال هند که می کوشید با مبارزات مسالمت آمیز ، کشورش را از زیر یوغ استعمار انگلیس برهاند ، دستگیر شد و دولت انگلیسی هند او را به شش سال زندان محکوم کرد . دستگیری گاندی ، بر خشم و نفرت مردم هند از انگلیسیها افزود و عزم آنان را در مبارزه برای استقلال هند ، راسخ تر کرد . شایان ذکر است ، شیوه مبارزه گاندی ، « ساتیا گراها » نام داشت که به مفهوم حقیقت یابی است . او با این روش می خواست بدون توسل به خشونت ، اشتباهات دشمن را گوشزد و او را به تغییر رفتار وادار کند .


52 سال پیش در چنین روزی ، هیجدهم مارس سال 1962 میلادی :
مبارزه مردم مسلمان الجزایر به منظور کسب استقلال و پایان دادن به سلطه استعمار فرانسه بر این کشور ، پس از هشت سال نبرد شدید و مستمر و دادن یک میلیون کشته ، به ثمر رسید . بر اساس توافقی که در دومین کنفرانس اویان حاصل شد ، فرانسه استقلال الجزایر را به رسمیت شناخت و نیروهایش را از الجزایر فراخواند . با وجود این ، عملیات تروریستی ارتش سری وابسته به فرانسه ، تا مدتی در الجزایر ادامه یافت . شایان ذکر است که رهبری الجزایر را در آن زمان ، یوسف بن خده به عهده داشت و چندی بعد احمد بن بلا حکومت را در این کشور به دست گرفت .

************************************
775 سال پیش ، در ماه جمادی الاول سال 660 هجری قمری :
« ابن عبدالسلام » ، فقیه ، قاضی و خطیب مسلمان در قاهره درگذشت . وی فقه و حدیث را آموخت و در اندک مدتی از علمای برجسته عصر خود شد . ابن عبدالسلام ، بسیاری از سالهای عمر خود را در دوران پرآشوب درگیری های داخلی ایوبیان با یکدیگر و نیز رویارویی آنان با سپاهیان صلیبی سپری کرد . در چنین شرایطی مداخله او در امور سیاسی و ترغیب زمامداران به ایستادگی در مقابل سپاهیان روم - موجب شهرت او شد . ابن عبدالسلام در دمشق به تدریس اشتغال داشت . وی چندی بعد در مصر به کار قضاوت مشغول شد و تدریس را نیز در آنجا ادامه داد . از آثار ابن عبدالسلام می توان به کتاب « الفتاوی » اشاره کرد .


..........


منبع: كليك كنيد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 361
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [سه شنبه 27 اسفند 1392 ] [ 15:45]
تاریخ

امروز پنج شنبه بیست و دوم اسفند سال 1392 هجری شمسی ، برابر با یازدهم جمادی الاول سال 1435 هجری قمری و مطابق با سیزدهم مارس سال 2014 میلادی است .


281 سال پیش در چنین روزی ، سیزدهم مارس سال 1733 میلادی :
« جوزف پریستلی » ( Joseph Priestley ) ، شیمیدان و فیزیکدان انگلیسی در شهری بنام فیلد هلد متولد شد . او در دوره ای زندگی می کرد که به عصر طلایی شیمی معروف است و این رشته پیشرفتهای قابل توجهی کرده بود . پریستلی طی تحقیقات و مطالعاتش ، تنفس در گیاهان و گازهای اکسیژن و نیتروژن را کشف کرد . پریستلی در سال 1804 میلادی درگذشت .

98 سال پیش درچنین روزی ، سیزدهم مارس سال 1916 میلادی :
« پیر گاسکار » ( Pierre Gascar ) ، نویسنده فرانسوی در پاریس متولد شد . پیر گاسکار در جریان جنگ جهانی دوم ، اسیر آلمانیها شد . وی روحیه ای مسالمت جو داشت و این موضوع در آثار او به نحو بارزی به چشم می خورد . از مهمترین آثار او می توان به « هیجان ممنوع » اشاره کرد . گاسکار در سال 1997 درگذشت .


66 سال پیش ، در روز سیزدهم مارس سال 1948 میلادی :
صهیونیستهای مسلح وابسته به گروه تروریستی هاگانا ، به دهکده فلسطینی « حسینیه » در جلیله شمالی حمله کردند . صهیونیستها در این حمله خانه های فلسطینی ها را بر سر غیرنظامیان بی پناه خراب کردند و 60 تن از اهالی روستای حسینیه را قتل عام کردند . نظامیان صهیونیست همچنین در این روز ، خانه های بخش قطمون در بیت المقدس را نیز منفجر کردند و تعدادی از فلسطینیها را کشتند و یا مجروح کردند . کشتار مردم مسلمان فلسطین توسط گروههای تروریستی صهیونیستی به این دلیل اوج گرفت که صهیونیستها قصد داشتند پس از خروج نیروهای انگلیس از فلسطین ، موجودیت غیرقانونی رژیم اشغالگر قدس را اعلام کنند . همان گونه که این اقدام دو ماه پس از قتل عام فلسطینیها در روستای حسینیه ، انجام شد .


34 سال پیش در چنین روزی ، بیست و دوم حوت سال 1358 هجری شمسی :
حضرت امام خمینی (ره ) ، رهبر فقید انقلاب اسلامی ایران ، در پیامی دستور دادند که نهادی به منظور رسیدگی به وضع خانواده شهدای انقلاب اسلامی ، تاسیس شود . در بخشی از پیام امام خمینی (ره ) چنین آمده بود : « همه ما می دانیم که نهضت اسلامی و پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، مرهون فداکاری قشرهای مختلف مردم است که در درجه اول باید از شهدای انقلاب اسلامی و کسانی که در این راه معلول و آسیب دیده اند ، قدردانی کرد . به همین جهت رسیدگی کامل به خانواده شهدا و آسیب دیدگان و معلولین از امور ضروری است و باید به نحو احسن احترام آنان رعایت شود . »
درپی فرمان حضرت امام (ره ) ، « بنیاد شهید انقلاب اسلامی » در ایران تاسیس شد . این نهاد از بدو تاسیس تاکنون خدمات شایان توجهی در جهت رسیدگی به خانواده و فرزندان شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ، در زمینه های مختلف فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی انجام داده است .


**********************************
1053 سال پیش در چنین روزی ، یازدهم جمادی الاول سال 382 هجری قمری :
« علی بن عیسی رمانی » ، عالم بزرگ در علم نحو درگذشت . وی علاوه بر آشنایی با علوم ادبی عصر خود ، در فقه ، کلام و علوم قرآنی نیز دانشی قابل توجه داشت . رمانی علم ادب را از کسانی همچون ابن سراج آموخت و در این علم استاد شد و شاگردان بسیاری تربیت کرد . از مهمترین تالیفات رمانی می توان به کتاب « اعجاز القرآن » اشاره کرد .


838 سال پیش در چنین روزی ، یازدهم جمادی الاول سال 597 هجری قمری :
« خواجه نصیرالدین طوسی » ، فیلسوف ، ریاضیدان ، منجم و دانشمند بزرگ ایرانی در طوس - در شمال شرقی ایران - متولد شد . وی در روزگار هلاکوخان مغول و فرزندش ، مرکز بزرگ علمی و نخستین آکادمی علوم یعنی رصدخانه عظیم مراغه را تاسیس کرد . تاسیس رصدخانه مراغه ـ در شمال غربی ایران ـ در سال 657 هجری قمری ثبت شده است . خواجه نصیرالدین ، شیوه های نوین استفاده از ساعت آفتابی را برای رصدهای خود کشف کرد . به همت وی رصدخانه مراغه با بهترین آلات و ادوات رصد مجهز شد که 300 سال بعد از آن هم در غرب ، نظیر آنها مشاهده نمی شد . خواجه نصیرالدین طوسی همچنین کتابخانه ای با بیش از 4000 جلد کتاب در کنار رصدخانه مراغه بنا کرد . وی مدت شانزده سال در آن رصدخانه به مطالعه و تحقیق درباره ستارگان پرداخت . از این دانشمند برجسته و نامدار ایرانی متجاوز از هشتاد کتاب و رساله به زبان عربی و فارسی بجای مانده است . کتب « اساس الاقتباس » ، « اخلاق ناصری » ، « اوصاف الاشراف » و « شرح اشارات ابن سینا » ، از جمله آثار با ارزش خواجه نصیرالدین طوسی به شمار می رود . این دانشمند پرتلاش ، در سال 672 هجری قمری ، دیده از جهان فروبست و در کاظمین ـ از شهرهای عراق ـ به خاک سپرده شد .


...........


منبع : كليك كنيد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 397
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [پنجشنبه 22 اسفند 1392 ] [ 12:7]
تاریخ
امروز سه شنبه بیستم حوت سال 1392 هجری شمسی ، برابر با نهم جمادی الاول سال 1435 هجری قمری و مطابق با یازدهم مارس سال 2014 میلادی است .


1110 سال پیش در چنین روزی ، یازدهم مارس سال 904 میلادی :
درجریان گسترش قلمرو سرزمینهای اسلامی ، جزیره مالت معروف به گوشواره مدیترانه ، تصرف شد . حاکمیت مسلمانان بر جزیره مالت تا سال 1091 میلادی یعنی تا زمان تسلط قوم نورمن بر این جزیره به طول انجامید . مالت که از تعدادی جزیره کوچک و بزرگ تشکیل شده است ، 316 کیلومتر مربع مساحت و قریب به نیم میلیون نفر جمعیت دارد .
جزیره مالت در آبهای جنوب قاره اروپا و در نزدیکی کشورهایی همچون تونس و ایتالیا قرار دارد .


29 سال پیش در چنین روزی ، یازدهم مارس سال 1985 میلادی :
با اعلام درگذشت « کنستانتین چرنینکو » ( Konstantin Chernenko ) ، سه سال بحران مرگ و میر در سطح رهبری شوروی سابق به پایان رسید و « میخائیل گورباچف » ( Mikhail Gorbachev ) جوان ترین عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست ، به عنوان جانشین چرنینکو معرفی شد . انتخاب گورباچف که از نسل سوم انقلاب بلشویکی بود به سمت رهبری حزب کمونیست ، با تغییرات بسیار گسترده ای همراه شد ، که سرانجام پس از شش سال به فروپاشی شوروی منتهی شد . گورباچف درواقع برای ممانعت از اضمحلال نظام الحادی شوروی ، دکترین اقتصادی خود را تحت عنوان پرسترویکا ( بازسازی ) و دکترین سیاست داخلی خود را با عنوان گلاسنوست ( فضای بازسیاسی ) مطرح ساخت . این دو سیاست در اجرا با مشکلات متعددی روبرو شد و نتوانست تعارضات داخلی حاکمیت از درون پوسیده شوروی را برطرف کند ، بطوریکه گورباچف باوجود شکست کودتای اوت 1991 علیه خود ، سرانجام در دسامبر همان سال مجبور به کناره گیری از قدرت شد و سند فروپاشی شوروی را امضا کرد .


24 سال پیش درچنین روزی ، بیستم حوت سال 1368 هجری شمسی :
دکتر « عبدالحمید عرفانی » شاعر معاصر پاکستانی در 80 سالگی ، درگذشت . او در احیای فرهنگ اسلامی و مقابله با تهاجم فرهنگی غرب سهم بسزایی داشت و از شاگردان برجسته اقبال لاهوری ، فیلسوف و شاعر معروف پاکستانی بود . دکتر عرفانی بیش از 40 کتاب در زمینه های مختلف ادبی تالیف کرد که تعدادی از آنها در ایران به چاپ رسیده است . وی قبل از تاسیس کشور پاکستان ، در سال 1945 میلادی از سوی دولت هند ، به عنوان استاد زبان انگلیسی به ایران آمد و پس از تشکیل کشور مستقل پاکستان ، رایزن فرهنگی و مطبوعاتی سفارت پاکستان در تهران شد . دکتر عرفانی در سالهای آخر عمر، در دانشگاه پنجاب هند به تدریس مشغول بود .


10 سال پیش ، در روز یازدهم مارس سال 2004 میلادی :
انفجار همزمان پنج بمب در چند ایستگاه قطار زیرزمینی در مادرید پایتخت اسپانیا ، موجب کشته شدن نزدیک به 200 نفر و زخمی شدن 1000 نفر شد . این انفجارها ، بزرگترین عملیات تروریستی در اسپانیا و اروپا پس از جنگ جهانی دوم خوانده شد . اگرچه دولت راستگرای وقت اسپانیا ، سازمان جدایی طلبان باسک (اتا) را متهم به انجام این انفجارها کرد ، اما گروه القاعده با صدور اعلامیه ای مسئولیت این عملیات را به عهده گرفت . از پیامدهای انفجارهای 11 مارس مادرید ، پیروزی حزب سوسیالیست در انتخابات پارلمانی و خروج نظامیان اسپانیایی از عراق بود .


8 سال پیش ، در روز یازدهم مارس 2006 میلادی :
« اسلوبودان میلوسویچ » ( Slobodan Milosevic ) دیکتاتور یوگسلاوی سابق در سن 64 سالگی در زندان لاهه درگذشت . میلوسویچ در سال 2001 ، نه ( 9 ) ماه پس از سقوط حکومتش دستگیر و تحویل دادگاه جنایتکاران یوگسلاوی سابق در لاهه شد . وی در دوران جوانی به حزب کمونیست یوگسلاوی سابق پیوست . میلوسویچ در سال 1989 رئیس جمهوری صربستان شد . در این زمان ، متاثر از تحولات شوروی ، جمهوریهای یوگسلاوی سابق راه استقلال را درپیش گرفتند . میلوسویچ با استقلال آنها مخالفت کرد . اما اسلوونی و کرواسی با حمایت غرب ، به استقلال رسیدند . مردم جمهوری بوسنی - هرزگوین نیز در یک همه پرسی به استقلال از یوگسلاوی رای دادند . اما با مخالفت شدید صربهای بوسنی که از پشتیبانی گسترده میلوسویچ برخوردار بودند ، مواجه شدند . به این ترتیب جنگ خونین بوسنی از سال 1992 آغاز شد و سه سال و نیم به طول انجامید . درجریان این جنگ ، حدود 200 هزار نفر از مسلمانان بوسنی کشته و نزدیک به دو میلیون نفر آواره شدند . درپی شکست میلوسویچ در انتخابات سال 2000 و افزایش اعتراضات داخلی ، دولت او سقوط کرد و چندی بعد میلوسویچ دستگیر و تسلیم دادگاه لاهه شد . محاکمه جنایتکار بالکان ، از سال 2002 آغاز شد ، اما با مرگ میلوسویچ ، محاکمه او ناتمام ماند .


3 سال پیش ، در روز یازدهم مارس سال 2011 میلادی :
زلزله‌ای به قدرت 9 ریشتر منطقه توهوکو واقع در استان میاگی در شرق ژاپن را لرزاند. این زمین لرزه با برجای گذاشتن حدود 12 هزار نفر کشته و صدها هزار آواره ، بزرگترین زلزله در چند دهه گذشته در کشور زلزله خیز ژاپن بود . زلزله ویرانگر ژاپن ، برخی از زیرساخت‌ها و تاسیسات این کشور را نابود و میلیاردها دلار خسارت به این کشور وارد کرد ، به طوری که این کشور مدتها به حالت فلج درآمد . این زمین لرزه امواج سونامی به ارتفاع ۱۵ متر در ژاپن و امواج کوچکتری در کشورهای دیگر به وجود آورد و در اثر آن ، خرابیهای بسیار زیادی در برخی مناطق ژاپن به بار آمد . هم چنین در اثر زلزله ژاپن ، نیروگاه اتمی " فوکوشیما " آسیب دید و مواد رادیواکتیو به بیرون راه یافت که صدمه به محیط زیست و نگرانی های داخلی و خارجی را درپی داشت .


****************************************
649 سال پیش در چنین روزی ، نهم جمادی الاول سال 786 هجری قمری :
« محمد بن جمال الدین مکی عاملی » مشهور به « شهید اول » ، فقیه و محدث بزرگ ، به شهادت رسید . وی درسال 734 هجری قمری در یکی از روستاهای جبل عامل لبنان بدنیا آمد و در خانواده ای اهل علم و فضیلت پرورش یافت و تحصیل علوم دینی را آغاز کرد . شهید اول از محضر درس اساتید برجسته آن زمان همچون علامه حلی ، بهره های بسیار برد و دانش دینی خود را تکمیل کرد . او علاوه بر علوم و معارف دینی ، در شعر و ادب نیز از معلومات درخور توجهی برخوردار بود و گاه به زبان شعر ، به انتقادهای مخالفان خود ، پاسخ می داد . او درمدت 52 سال عمر پربرکت خود ، باوجود مهاجرت ها و سفرهای متعدد ، کتب بسیاری تالیف کرد که از میان آنها می توان به « الباقیات الصالحات » و « لُمعه دمشقیّه » اشاره کرد که هنوز به عنوان کتاب درسی در حوزه های علمیه تدریس می شود . شهید اول در چنین روزی به دست مخالفان متعصب خود ، به شهادت رسید .


89 سال پیش در چنین روزی ، نهم جمادی الاول سال 1346 هجری قمری :
آیت ا... العظمی « سید ابوتراب خوانساری » ، از علما و روحانیون مشهور ایران درگذشت . وی در سال 1271 هجری قمری در خوانسار - از شهرهای مرکزی ایران - متولد شد و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی ، در آغاز جوانی به حوزه علمیه اصفهان و سپس حوزه علمیه نجف رفت و از محضر اساتید برجسته این دو مرکز علمی ، کسب فیض کرد . او در فقه ، اصول فقه ، حکمت و تفسیر به مراتب عالی دست یافت و از آن پس به تدریس فقه و اصول فقه پرداخت . از آیت ا... خوانساری کتب بسیاری باقی است که دلالت بر دانش عمیق این عالم ربانی دارد . از بین آثار او می توان به کتاب های « مصباح الصالحین » و « قصد السبیل » اشاره کرد .

.............................
منبع : كليك كنيد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 375
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 21 اسفند 1392 ] [ 0:5]
تاریخ

امروز شنبه هفدهم اسفند سال 1392 هجری شمسی ، برابر با ششم جمادی الاول سال 1435 هجری قمری و مطابق با هشتم مارس سال 2014 میلادی است .


46 سال پیش در چنین روزی ، هشتم مارس سال 1968 میلادی :
« جبهه آزادیبخش مورو » ، مبارزه مسلحانه را علیه رژیم دیکتاتوری مارکوس ، رئیس جمهوری وقت فیلیپین آغاز کرد . فردیناند مارکوس کاملا به آمریکا وابسته بود و در دوران حکومت استبدادی او ، هزاران نفر از مسلمانان فیلیپین بدست نیروهای دولتی کشته یا زندانی شدند . جبهه آزادی بخش مورو که برای احقاق حقوق مسلمانان مبارزه می کرد ، یکی از بزرگترین و مهمترین نیروهای چریکی مخالف رژیم مارکوس بود . پس از برکناری مارکوس در سال 1986 ، درپی مذاکرات این جبهه با دولت ، طرفین در مورد آتش بس و امضای قرارداد صلح به توافق رسیدند . اما اجرای این قرارداد با مشکلاتی روبرو شد تا آنکه در سال 1996 توافقنامه جدیدی میان جبهه آزادی بخش مورو و دولت فیلیپین به امضا رسید . براساس این قرارداد ، مسلمانان در منطقه مسلمان نشین میندانائو به خودمختاری دست یافتند .


24 سال پیش در چنین روزی ، هفدهم حوت سال 1368 هجری شمسی :
استاد « حسین قوامی » از استادان پرآوازه موسیقی اصیل ایرانی ، درگذشت . او آواز را نزد اساتید مشهور آموخت و طی چند سال ، ردیفها و دستگاههای موسیقی را به خوبی فراگرفت . پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز ، استاد قوامی هنر و دانش خود را در اختیار علاقمندان موسیقی سنتی ایران ، قرار داد . وی در سال 1367 هجری شمسی موفق به دریافت نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران شد .


21 سال پیش در چنین روزی ، هفدهم حوت سال 1371 هجری شمسی :
استاد « احمد عبادی » هنرمند و استاد برجسته سه تار و موسیقی اصیل ایرانی درگذشت . او از نوجوانی به فراگیری موسیقی ایران پرداخت و پس از سالها نواختن سه تار ، شیوه جدیدی را در نواختن این ساز ارائه و این شیوه را متداول کرد . استاد عبادی در تعلیم موسیقی به دیگران بسیار کوشا بود و از طریق آموزش پیگیر و تشویق شاگردانش به تمرین و ممارست ، موسیقی اصیل ایرانی را رشد و توسعه داد . او ردیفهای موسیقی ایران را گردآوری کرد و آنها را به شاگردانش آموخت . از استاد عبادی آثار بسیاری در موسیقی به جای مانده که برای دوستداران موسیقی سنتی ایران ، گنجینه ای گرانبهاست . از جمله این آثار ، « اجرای کوکهای مختلف سه تار » است که حاصل هشتاد سال تجربه اوست .


3 سال پیش ، در روز هفدهم حوت سال 1389 هجری شمسی :
دکتر « محمود روح‌الامینی » محقق و مردم شناس ایرانی درگذشت . وی در سال 1307 ه.ش در نزدیکی شهر کرمان در جنوب ایران متولد شد . روح الامینی پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته جامعه شناسی در ایران ، به فرانسه رفت و در سال ۱۳۴۷ ه.ش مدرک دکترای خود را در رشته مردم شناسی دریافت کرد و به ایران بازگشت . وی علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران ، فعالیت‌های بسیاری را در گسترش دانش انسان‌شناسی در ایران به انجام رسانید که ازجمله این فعالیت‌ها می‌توان به راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی در کاخ گلستان در تهران و راه‌اندازی موزه حمام گنجعلیخان کرمان اشاره کرد . از دکتر روح الامینی آثار متعددی بر جای مانده است که ازجمله می توان به کتابهای « زمینه فرهنگ شناسی ، « زبان فارسی در هند به روایت ابن بطوطه » و « در گستره فرهنگ » اشاره کرد . وی در دومین همایش چهره‌های ماندگار در ایران به‌ عنوان چهره‌ی ماندگار در رشته‌ی مردم‌شناسی معرفی شد.

**************************************
1021 سال پیش در چنین روزی ، ششم جمادی الاول سال 414 هجری قمری :
« ابوسعید محمد بن عبدالجلیل سیستانی » ، ریاضی دان مشهور مسلمان درگذشت . او در زمینه های ریاضی ، هندسه و نجوم استادی زبردست بود . سیستانی در هریک از علومی که دانش کسب می نمود ، کتابی تالیف و دانسته های خود را به دیگران منتقل می کرد . کتاب « جامع شاهی » در ریاضیات ازجمله آثار این ریاضیدان نامی است که آن را بنام عضدالدوله دیلمی به رشته تحریر درآورد . از دیگر کتب وی می توان به کتاب « المدخل » در نجوم ، « المعانی فی احکام النجوم » و « الدلایل فی احکام النجوم » اشاره کرد .


487 سال پیش در چنین روزی ، ششم جمادی الاول سال 948 هجری قمری :
« غیاث الدین منصور » ، حکیم و ریاضیدان ایرانی درگذشت و در شیراز به خاک سپرده شد . غیاث الدین نزد پدر و دیگر علما ، دانشهای عقلی و نقلی را فراگرفت . وی به دستور شاه اسماعیل صفوی ، مامور تعمیر رصدخانه مراغه گردید و در عهد شاه طهماسب صفوی نیز ، به صدارت برگزیده شد . اما پس از اندک مدتی ، از این مقام کناره گرفت و باقی عمر خود را در شیراز به تعلیم دانش پژوهان و تالیف کتاب پرداخت . از آثار مهم غیاث الدین می توان به « حجت الکلام » ، « مشارق و مرآت » ، « الحقایق » اشاره کرد ..................................


منبع : كليك كنيد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 241
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 13:0]
تاریخ

امروز جمعه شانزدهم اسفند سال 1392 هجری شمسی ، برابر با پنجم جمادی الاول سال 1435 هجری قمری و مطابق با هفتم مارس سال 2014 میلادی است .


740 سال پیش ، در روز هفتم مارس سال 1274 میلادی :
« توماس آکویناس » ( Thomas Aquinas ) فیلسوف ایتالیایی درگذشت . وی در سال 1225 میلادی در ناپل متولد شد و به فراگیری علوم دینی پرداخت . سپس در دانشکاه ناپل مشغول تحصیل فلسفه شد . این متفکر ایتالیایی ، فلسفه خاص خود را تدوین کرد که در آن ، بزرگترین سعادت برای بشر ، سیر به سوی کمال الهی است . وی همچون ارسطو بر این باور بود که در درون هرکس نیرویی وجود دارد که می تواند او را به کمال معنوی برساند . آکویناس معتقد بود الهیات و علوم تناقضی با یکدیگر ندارند ، چراکه هر دو درپی حقیقت هستند . این باور آکویناس و اعتقاد او به اصالت عقل که از نظر کلیسای قرون وسطی مذموم تلقی می شد ، کمک بزرگی به رواج علم کرد . افکار آکویناس تا چهار قرن ، فلسفه رسمی مدارس دینی و محافل علمی اروپا بود و هنوز درمیان اندیشمندان کاتولیک محترم شمرده می شود .


249 سال پیش در چنین روزی ، هفتم مارس سال 1765 میلادی :
« نیسفور نیه پس » ( Nicephore Niepce ) ، شیمیدان فرانسوی و از بنیانگذاران فن عکاسی ، متولد شد . وی اولین کسی بود که موفق به تهیه تصاویر پایدار در عکاسی شد . نیه پس صفحه ای آغشته به ماده حساس به نور را در اتاق تاریک قرار داد و سپس برای تثبیت تصویر از طرق معمول در گراورسازی ، استفاده کرد . نیه پس با استفاده از این روش و با همکاری یکی از دوستانش ، اولین دستگاه دوربین عکاسی را طراحی کرد . وی در سال 1833 درگذشت .


78 سال پیش در چنین روزی ، هفتم مارس سال 1936 میلادی :
اولین تجاوز نیروهای مسلح آلمان نازی پس از جنگ اول جهانی ، اتفاق افتاد و سپاهیان آلمان نازی به فرمان آدولف هیتلر ، پیمانهای ورسای و لوکارنو را زیرپا گذاشتند و وارد منطقه خلع سلاح شده رنانی شدند . طبق معاهدات ورسای و لوکارنو ، منطقه معروف رنانی که آلمان و فرانسه برسر آن اختلاف داشتند ، بی طرف اعلام شده بود ، اما نیروهای آلمانی این منطقه را در این روز به اشغال خود درآوردند .


63 سال پیش ، در روز شانزدهم حوت سال 1329 هجری شمسی :
« علی رزم آرا » نخست وزیر وقت و عامل سرسپرده استعمار انگلیس در ایران ، توسط یک مسلمان انقلابی به نام « خلیل طهماسبی » اعدام انقلابی شد . رزم آرا ژنرال ارتش رژیم شاه بود و در تیرماه همان سال به نخست وزیری منصوب شده بود ، اما همچنان نظارتش را بر ارتش حفظ کرده بود . خیانتها و انحرافات علنی رزم آرا در سیاست و امور مملکتی سبب شد تا روحانیون و مردم به مخالفت جدی و صریح با او بپردازند . اعدام انقلابی وی در واقع هشداری به برخی نمایندگان مجلس شانزدهم بود که به دلیل وابستگی به انگلیس ، مانع از ملی شدن صنعت نفت در ایران می شدند . به همین جهت پس از حرکت انقلابی خلیل طهماسبی و کشته شدن رزم آرا به فاصله کوتاهی طرح ملی شدن صنعت نفت در کمیسیون نفت مجلس مورد تایید قرار گرفت .


************************************
1430 سال پیش در چنین روزی ، پنجم جمادی الاول سال 5 هجری قمری :
حضرت زینب (س ) ، دختر گرامی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س ) ، قدم به عرصه گیتی نهاد . این بانوی بزرگوار بدلیل علم و دانش فراوان خود در بین مردم شهرت داشت . حضرت زینب (س ) ، در واقعه کربلا در راستای اهداف مقدس برادر بزرگوارش امام حسین (ع) و همگام با او به مقابله با ستم حاکمان و جهل مردم آن زمان برخاست . آن حضرت پس از قیام امام حسین (ع) ، به اتفاق سایر اسیران به شام برده شد . حضرت زینب (س ) در صبر و پایداری و پرهیزکاری ، سرآمد روزگار خویش بود . ایشان همچنین از فصاحت ، بلاغت و شیوایی کلام ، بهره فراوان داشت و سخنانش در مجلس ابن زیاد حاکم کوفه و در کاخ یزید ، در شام ، در افشای ظلم و ستم بنی امیه و اثبات رسالت و مظلومیت خاندان رسول اکرم (ص ) تاثیر بسزایی داشت .
شایان ذکر است در ایران اسلامی ، سالروز ولادت حضرت زینب (س ) ، به عنوان روز پرستار گرامی داشته می شود .

453 سال پیش در چنین روزی ، پنجم جمادی الاول سال 982 هجری قمری :
« محمد مصطفی عمادی » ملقب به « ابوالسّعود » ، فقیه و مفسر مسلمان درگذشت . وی در نزدیکی استانبول - در غرب ترکیه - متولد شد و در سایه استعداد و تیزهوشی خود تا مقام مدرسی علوم دینی پیش رفت و شاگردان بسیاری تربیت کرد . این فقیه بزرگ علاوه بر زبان ترکی ، به فارسی و عربی نیز تسلط کامل داشت و به این دو زبان شعر می سرود . ابوالسعود همچنین به مسائل اجتماعی و عرفی جامعه خود توجه بسیار داشت . کتب « تفسیر ابی السعود » ، « دعانامه » ، « قانون نامه » و « مفروضات » از جمله آثار این عالم مسلمان است.


..............................

منبع : كليك كنيد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 215
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 12:56]
تاریخ

امروز پنج شنبه پانزدهم اسفند سال 1392 هجری شمسی ، برابر با چهارم جمادی الاول سال 1435 هجری قمری و مطابق با ششم مارس سال 2014 میلادی است .


462 سال پیش در چنین روزی ، ششم مارس سال 1552 میلادی :
دومین جنگ بزرگ کاتولیکها و پروتستانهای آلمانی ، با شکست مجدد پروتستانها خاتمه یافت . در این جنگ که در اتریش بوقوع پیوست ، شارلکن امپراتور اسپانیا ، پروس و اتریش ، فرماندهی کاتولیکها را در مقابل سپاه شاهزادگان شهرهای پروتستان مذهب پروس و اتریش برعهده داشت که از حمایت فرانسه برخوردار بودند . درنخستین جنگ کاتولیکها و پروتستانها در سال 1546 ، شارلکن شکست سختی به پروتستانها وارد کرده بود . انگیزه این جنگها در اروپا ، اختلافهای مذهبی بود و از زمانی آغاز شد که مارتین لوتر در اوایل قرن شانزدهم میلادی ، مذهب پروتستان را در مسیحیت پایه گذاری کرد .

114 سال پیش ، در روز ششم مارس سال 1900 میلادی :
« گوتلیب دایملر » ( Gottlieb Daimler ) ، مخترع آلمانی در 64 سالگی درگذشت . وی در سال 1834 متولد شد و حرفه اولیه او تفنگ سازی بود . وی از نوجوانی به کارهای صنعتی علاقه داشت و دراین زمینه مطالعات فراوانی کرد تا موفق به اختراع موتور سیکلت شد . دایملر همچنین از پایه گذاران صنعت ساخت اتومبیل و نوعی اتوبوس بود .


57 سال پیش درچنین روزی ، ششم مارس سال 1957 میلادی :
کشور « غنا » به رهبری دکتر « قوام نکرومه » به استقلال رسید و چنین روزی به عنوان روز ملی این کشور نام گرفت . استعمار غنا از قرن پانزدهم میلادی با ورود پرتغالیها به این کشور آفریقایی آغاز شد . پس از پرتغال ، این سرزمین که نزد دولتهای استعمارگر به خاطر داشتن منابع فراوان طلا ، به ساحل طلا شهرت یافته بود ، تحت استعمار انگلستان قرار گرفت . اما قیامهای استقلال طلبانه مردم غنا در اواسط قرن بیستم میلادی ، مقدمات خودمختاری این کشور را فراهم کرد . بدنبال این قیامها ، نخستین انتخابات عمومی در غنا برگزار شد و قوام نکرومه به نخست وزیری رسید . او در سال 1957 میلادی ، سرزمین غنا را مستقل اعلام کرد و پس از سه سال نظام جمهوری در این کشور برقرار شد . اما در سال 1966 دولت ملی نکرومه با یک کودتا سرنگون شد . از آن پس نیز غنا شاهد کودتاهای نظامی متعددی بوده است .
کشور غنا بیش از 238 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد . این کشور در غرب آفریقا و ساحل اقیانوس اطلس واقع شده و با کشورهای توگو ، بورکینا و ساحل عاج همسایه است .


39 سال پیش ، در روز ششم مارس سال 1975 میلادی :
توافقنامه حل اختلافات ایران و عراق در الجزیره پایتخت الجزایر به امضا رسید . این توافقنامه که به « قرارداد الجزایر » معروف است ، به دنبال مذاکرات شاه و صدام حسین درجریان اجلاس سران کشورهای صادرکننده نفت (اوپک ) منعقد شد . براساس این قرارداد ، که به قرارداد 1975 نیز شهرت دارد ، ایران و عراق درمورد تعیین مرزهای زمینی و آبی خود به توافق رسیدند . در مورد مرز مشترک در اروند رود که مهمترین اختلاف مرزی دو کشور بود ، توافق شد که مرز از عمیق ترین نقطه رودخانه ( خط تالوگ ) ، عبور کند . توافقنامه الجزایر از جهت دیگری نیز اهمیت دارد و آن پایان دادن به تحریکات سیاسی و نظامی ایران و عراق علیه یکدیگر بود . در همین راستا ، رژیم شاه پذیرفت که کمک به جدایی طلبان کرد عراقی را متوقف کند . هرچند قرارداد الجزایر منجر به بهبود مناسبات تهران و بغداد شد ، اما این وضعیت مدت زیادی طول نکشید و حدود یک سال و نیم پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، صدام حسین در سپتامبر سال 1980 با لغو یک جانبه این قرارداد ، تجاوز به خاک ایران را آغاز کرد . البته وی در سال 1990 مجبور شد بار دیگر رسما به اعتبار قرارداد الجزایر اعتراف کند و آن را به رسمیت بشناسد .


***********************************
880 سال پیش در چنین روزی ، چهارم جمادی الاول سال 555 هجری قمری :
« ابن اثیر جزری » ( Ebn-e Asir-e Jazari ) ، مورخ و ادیب برجسته مسلمان در عراق متولد شد . ابن اثیر در موصل ، شام و بغداد ، نزد علمایی همچون خطیب طوسی کسب علم کرد . وی علاقه فراوانی به مطالعه و تحقیق در مورد تاریخ داشت به همین علت آثاری که از ابن اثیر بجای مانده ، غالبا درباره تاریخ است که مهمترین آنها « الکامل فی التاریخ » نام دارد . این کتاب درباره رویدادهای مختلف تاریخی از ابتدا تا زمان نگارش کتاب ، در اوایل قرن هفتم ه ق ، است و ابن اثیر به گونه ای دقیق و جامع از رویدادهای تاریخی یاد کرده است . از آن جهت که ابن اثیر ، در زمان استیلای مغول می زیست ، کتابش از منابع مهم تاریخی درزمینه دوره مغول محسوب می شود . وی در سال 630 هجری قمری در شهر موصل - در عراق - درگذشت .


64 سال پیش در چنین روزی ، چهارم جمادی الاول سال 1371 هجری قمری :
« حیدرقلی خان افغانی » معروف به « سردار کابلی » عالم مسلمان درگذشت . وی با علومی همچون ریاضی ، نجوم ، تاریخ ، جغرافیا ، فلسفه ، منطق و ادبیات عرب آشنا بود . سردار کابلی به خاندان پیامبر اسلام (ص ) علاقه بسیار داشت و کتابی درباره فضایل حضرت علی (ع) از اهل بیت رسول گرامی اسلام (ص ) به رشته تحریر درآورد . از سردار کابلی تالیفات ارزشمند دیگری بجای مانده است که از آن میان می توان به کتب « شرح دعای ندبه » و « مناظرات » اشاره کرد .


.............................


منبع : كليك كنيد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 221
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 12:46]
تاریخ

امروز چهارشنبه چهاردهم اسفند سال 1392 هجری شمسی ، برابر با سوم جمادی الاول سال 1435 هجری قمری و مطابق با پنجم مارس سال 2014 میلادی است .


187 سال پیش درچنین روزی ، پنجم مارس سال 1827 میلادی :
« الکساندر ولتا » ( Alessandro Volta ) ، فیزیکدان ایتالیایی در 82 سالگی درگذشت . وی همزمان با تدریس در دانشگاه ، به مطالعه و تحقیق نیز پرداخت و موفق شد دستگاه اندازه گیری مقدار برق یا الکترومتر را بسازد . ولتا مدتی بعد پیل الکتریکی را اختراع کرد که به نام خودش پیل ولتا نام گرفت . امروزه واحد اندازه گیری نیروی برق نیز به نام او نامیده می شود .


187 سال پیش درچنین روزی ، پنجم مارس سال 1827 میلادی :
« پیر لاپلاس » ( Pierre Laplace ) ریاضیدان فرانسوی درگذشت . او در سال 1749میلادی متولد شد و پس از پایان تحصیل ، به تدریس ریاضیات پرداخت و بیشترین سالهای عمر خود را صرف مطالعه و تحقیق در علوم ریاضی و نجوم کرد . لاپلاس براین نظریه تاکید داشت که کره زمین میلیونها سال پیش ، از خورشید جدا شده و به تدریج ، پوسته آن سرد و سخت شده است . از آثار او « نمایش منظومه جهان » و « فرضیه تحلیلی احتمالات » را می توان نام برد .


61 سال پیش درچنین روزی ، پنجم مارس سال 1953 میلادی :
« ژوزف استالین » ( Joseph Stalin ) ، رهبر مقتدر و مستبد شوروی سابق ، در 74 سالگی درگذشت . وی در سال 1879 میلادی در گرجستان متولد شد و پس از آشنایی با افکار کمونیستی به بلشویکها پیوست . استالین به خاطر فعالیتهای سیاسی علیه دولت روسیه تزاری ، در سال 1913 به سیبری تبعید شد و تا پیروزی انقلاب شوروی در سال 1917 در آنجا بود . وی در دوران زمامداری لنین ، به مقامهای بالایی دست یافت و پس از مرگ او به اتفاق کامنف و زینوویف رهبری شوروی را در دست گرفت . با این حال ، استالین در سال 1927 با حذف سایر رقبای حزبی خود ، از جمله تروتسکی ، رهبر بلامنازع حزب کمونیست و کشور شوروی شد . وی تصفیه و حذف مخالفین خود را در داخل و خارج از حزب ، بی رحمانه ادامه داد و در جریان جنگ دوم جهانی سمتهای نخست وزیری و فرماندهی کل قوا را نیز خود به عهده گرفت . استالین تا زمان مرگش با خشونت و قدرت ، دیکتاتوری و اختناق را بر شوروی تحمیل کرد .


46 سال پیش ، در روز چهاردهم حوت سال 1346 هجری شمسی :
دکتر « محمد مصدق » ، نخست وزیر و یکی از رجال سیاسی ایران ، درگذشت . او در سال 1261 هجری شمسی در تهران متولد شد . مصدق درسال 1299 هجری شمسی به سمتهای وزیر دارایی ، وزیر خارجه و سپس به نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای ملی برگزیده شد ، اما پس از آن برای مدتی ، از سیاست کناره گرفت . مصدق درسال 1322 بار دیگر به صحنه سیاست بازگشت و در دوره های چهاردهم و شانزدهم مجلس شورای ملی ، برای ملی کردن صنعت نفت ایران تلاش کرد . وی در 29 اسفند ماه سال 1329 هجری شمسی ، موفق شد قانون ملی شدن صنعت نفت ایران را با حمایت جریانهای اسلامی به رهبری آیت الله کاشانی و گروههای ملی در مجلس ، به تصویب مجلس شورای ملی و سنا برساند . درهمین راستا مصدق در اردیبهشت سال 1330 هجری شمسی برای اجرای این قانون و خلع ید از شرکت نفت انگلیس ، نخست وزیر ایران شد . اما درجریان کودتای آمریکایی 28 مرداد سال 1332 هجری شمسی مصدق همراه با عده ای از یارانش دستگیر و زندانی شد و پس از محاکمه به سه سال زندان محکوم شد . مصدق پس از طی دوران محکومیت به روستایی در غرب تهران تبعید شد . وی پس از چند سال تبعید ، در چنین روزی درگذشت .


************************************
143 سال پیش در چنین روزی ، سوم جمادی الاول سال 1292 هجری قمری :
آیت ا... میرزا « ابو عبدا... شیخ الاسلام زنجانی » ، عالم و شاعر توانای مسلمان ، وفات یافت . این عالم فاضل در سال 1224 هجری قمری در زنجان ـ از شهرهای ایران ـ متولد شد و در ایام نوجوانی به قصد تحصیل به اصفهان سفر کرد . وی در حوزه علمیه اصفهان که از مراکز معتبر علوم دینی به شمار می رفت ، به کسب علوم و معارف دینی پرداخت و پس از پایان تحصیلات ، به زادگاهش زنجان بازگشت و به آموزش جویندگان علوم دینی همت گماشت . آیت ا... زنجانی ضمن تدریس ، به تالیف کتابهای متعدد نیز پرداخت که از آن میان می توان به « حجت الابرار » و « هدایت المتقین » اشاره کرد .


128 سال پیش در چنین روزی ، سوم جمادی الاول سال 1307 هجری قمری :
حاج « سید اسماعیل صدر » ، عالم و مجتهد برجسته در کاظمین ـ از شهرهای عراق ـ درگذشت . وی مقدمات علوم دینی را نزد برادرش آموخت و سپس برای ادامه تحصیل ، عازم حوزه علمیه نجف شد و فقه ، اصول فقه ، علم اخلاق و دیگر علوم دینی را نزد اساتید برجسته آن حوزه فرا گرفت . سید اسماعیل صدر پس از فوت استاد گرانقدرش ، میرزای شیرازی در شهر کربلا به تدریس مشغول شد .


.....................................


منبع : كليك كنيد .

 


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 241
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 12:42]
تاریخ

امروز سه شنبه برابر با سیزدهم اسفند 1392 هجری خورشیدی، دوم جمادی الاولی 1435 هجری قمری و چهارم مارس 2014 میلادی است. مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

 

13 اسفند 1365

عملیات کربلای7 از نوع تک نیمه گسترده، با رمز یا مولای متقیان آغاز شد. این عملیات با هدف آزادسازی منطقه ی عمومی حاج عمران به وسیله ی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی به اجرا درآمد.

 

13 اسفند 1356

با آزادی 14 دانشجوی معترض به حکومت پهلوی، که 2 روز پیش سفارت ایران در آلمان شرقی را اشغال کرده بودند، دولت ایران سفیر خود را از این کشور فراخواند.

 

13 اسفند 1353

ایران و آمریکا قراردادی به ارزش 15 میلیارد دلار، به منظور ساخت هشت نیروگاه اتمی امضا کردند.

 

13 اسفند 1353

روزنامه ها نوشتند: سروان نوروزی فرمانده ی گارد مستقر در دانشگاه آریامهر( صنعتی شریف کنونی) به وسیله ی یک ناشناس کشته شد.

 

13 اسفند 1352

یک هواپیمای نظامی ایران در بلندی های البرز سقوط کرد و هشت سرنشین آن کشته شدند.

 

13 اسفند 1349

براساس گزارش ساواک، نماینده ی سرویس زیتون (سازمان اطلاعاتی موساد در ایران) در نامه ای به رییس سازمان اطلاعات و امنیت کشور از وی خواست در طرح انتقال یهودیان عراق که قرار است در عملیاتی از بصره به داخل ایران و از ایران به سرزمین اشغالی فلسطین انتقال داده شوند، با موساد همکاری کند.

 

13 اسفند 1342

پس از سفر وزیر امور خارجه عراق به تهران، دولت ایران، حکومت جدید آن کشور را به رسمیت شناخت.

 

13 اسفند 1324

علی سهیلی نخست وزیر پیشین به اتهام دخالت در انتخابات بندرعباس و شهرضا، توقیف روزنامه ها، قیام علیه حکومت ملی و سرانجام خرید ابزار و مصالح ساختمانی از وزارت امور خارجه مورد تعقیب قرار گرفت و پرونده ی وی به دیوان کشور فرستاده شد.

 

13 اسفند 1323

رونوشت تصویب نامه هیات وزیران، درباره ی مالیات سینماهای تهران ابلاغ شد. هیات وزیران، مالیات های مختلفی را برای سینماهای تهران تصویب کرد.

 

13 اسفند 1302

حسین علاء وزیر مختار ایران نتیجه ی رایزنی های خود را با مقام های آمریکایی درباره ی خرید هواپیماهای جنگی به وزارت امور خارجه فرستاد.

 

13 اسفند 1299

هیات وزیران به صورت رسمی لغو قرارداد 1919 را اعلام و یکسال بعد دولت انگلیس با لغو این قرارداد موافقت کرد. این قرارداد در پایان حکومت احمدشاه قاجار میان وثوق الدوله نخست وزیر وقت ایران و سرپرسی کاکس، وزیر مختار انگلیس امضا شد.

 

13 اسفند 1294

محمد ولی خان سپهدار تنکابنی با دریافت لقب سپهسالار اعظم از طرف احمد شاه به نخست وزیری (رییس الوزرایی) انتخاب شد. این سومین دوره از رییس الوزرایی وی بود.

 

13 اسفند 1235

پیمان پاریس میان ایران و انگلیس پس از جنگ 2 کشور بر سر منطقه ی هرات، در فرانسه بسته شد. به موجب این پیمان، دولت ایران قول داد که هرات و تمام خاک افغانستان را تخلیه کند و انگلیسی‏ها نیز پذیرفتند که نیروهای خود را از ایران خارج و اسیرهای جنگی ایران را آزاد كنند.


..........................


منبع : كليك كنيد.


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 193
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 12:37]
تاریخ

امروز یک شنبه برابر با یازدهم اسفند 1392 هجری خورشیدی، سی ام ربیع الثانی 1435 هجری قمری و دوم مارس 2014 میلادی است.مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

 

11 اسفند 1356

راهپیمایی های گسترده ای در شهرهای مختلف کشور علیه رژیم پهلوی برگزار شد و ده ها هزار تن در تهران در مسیر میدان آزادی کنونی به اعتراض علیه حکومت پهلوی پرداختند.

 

11اسفند 1356

ده ها دانشجوی ایرانی در برابر سفارت ایران در آلمان شرقی به جنایت های رژیم پهلوی اعتراض کردند.

 

11 اسفند 1356

مجله ی لبنانی الحوادث نوشت: هدف از سفر عباسعلی خلعتبری وزیر امور خارجه ایران به عراق در هفتم اسفند، درخواست از رژیم صدام برای تبعید امام خمینی از عراق بوده است.

 

11 اسفند 1351

چهار مامور مرزی ایران در پاسگاه قلعه چوق در غرب کشور با حمله ی ماموران عراقی به قتل رسیدند.

 

11 اسفند 1349

وزارت امور خارجه اعلام کرد که انگلیس به زودی تمامی نیروهای نظامی خود را از خلیج فارس خارج می کند.

 

11 اسفند 1343

نامه ی اوتانت دبیر کل سازمان ملل درباره ی شکایات ایرانیان ساکن آمریکا نسبت به تبعید امام خمینی به وسیله ی نمایندگی ایران در سازمان ملل به وزارت امور خارجه فرستاده شد.

 

11 اسفند 1341

امیراسدالله علم، لوایح ششگانه محمدرضا پهلوی را برای استانداران و فرمانداران فرستاد و گفت این لوایح قانون اساسی جدید ایران است.

 

11 اسفند 1339

ملکه ی انگلیس و همسرش به دعوت محمدرضا پهلوی به ایران آمدند. همزمان با ورود آنها به خاک ایران دانشجویان در تهران در اعتراض به این سفر تظاهرات کردند.

 

11 اسفند 1331

بخش مهم کشور به دلیل التهاب سیاسی ناشی از رویارویی طرفداران محمدرضا پهلوی با محمدمصدق تعطیل شد.

 

11 اسفند 1324

نظامی های انگلیسی پس از جنگ جهانی دوم و بر اساس پیمان سه جانبه لندن ـ تهران ـ مسکو از ایران خارج شدند اما روس ها از تخلیه ایران خودداری کردند.

 

11 اسفند 1320

کابینه ی سوم محمد علی ذکاء الملک فروغی که روز پنجم شهریور 1320 پس از برکناری رضاخان تشکیل شده بود، سقوط کرد.

 

11 اسفند 1300

روزنامه شفق سرخ به مدیریت شیخ علی دشتی انتشار یافت. این نشریه که از با نفوذترین روزنامه های ادبی دوره ی خود بود، در سه سال نخست هفته ای سه بار و در پایان سال سوم از تاریخ 22 آذر 1304 به صورت روزانه و هفته ای پنج بار منتشر می شد.

 

11 اسفند 1299

سیدضیاء الدین طباطبایی با حضور در قصر فرح آباد وزیران دولت خود را به احمدشاه معرفی کرد.

 

11 اسفند 1296

وزیر مختار انگلیس به مستوفی الممالک رییس الوزرا اطلاع داد که دولت متبوع وی تنها به شرط ادغام نیروهای پلیس جنوب در ارتش ایران حاضر به انحلال این تشکیلات نظامی در جنوب ایران خواهد بود.

 

11 اسفند 1294

نظامیان انگلیسی با ورود به جنوب ایران(کرمان) پلیس جنوب ایران را تشکیل دادند. ژنرال سایکس رهبر این گروه نظامی بود. این گروه بعد از اجرای مفاد قرارداد 1907 تشکیل شد. قرارداد یاد شده ایران را به سه منطقه زیر نفوذ دولت های انگلیس و روسیه تبدیل می کرد.


..........................


منبع : كليك كنيد .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 201
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 17 اسفند 1392 ] [ 12:35]
تاریخ

ويليام رالْفْ اينْگ، فيلسوف انگليسي، در ششم ژوئن 1860م در انگلستان به دنيا آمد. وي پس از تكميل تحصيلات خود به تدريس در دانشگاه آكسفورد پرداخت و پس از آن به مدت 23 سال رئيس كليساي جامع سنت پل لندن بود. ويليام اينگ نسبت به ناداني‏ها و بيدادگري‏هاي زمانه، نظري انتقادي داشت و از اين بابت، غمگين و متنفّر بود، بدين سبب او را رئيس افسرده مي‏ناميدند. وي ضمن بررسي فلسفه‏هاي مختلف تاريخ، دو نظريه را رضايت بخش‏ترين دستور براي زندگي روزانه عنوان كرد: نظريه جذبه فلاسفه نوافلاطوني و تعليمات حضرت عيسي(ع) در موعظه كوه زيتون. اينگ در كتاب خود با عنوان فلسفه پلوتينوس به تشابه فلسفه تصوري افلاطون و عرفان مسيحيت اشاره كرده و تأكيد نموده كه ممكن نيست ميان فلسفه و دين فرق قائل شد. به نظر اينگ، مسيحيت يك سيستم اصلاح اجتماعي نبود بلكه راهي بود براي نجات و رستگاري روح. وي جهان را پيكري مادي كه خارج از ذهن وجود داشته باشد يا تصوري كه تنها در ذهن قابل درك باشد، نمي‏ديد بلكه تركيبي از اشياي مادي و تصورات ذهني و معنوي مي‏شمرد. از ديد اينگ، حقيقتِ غايىِ وحدت جنبه مادي و جنبه معنوي و تصوري جهان، در سايه هماهنگي محبت است. اينْگْ پافشاري و اصرار در هماهنگي ميان ترحّم و عشق را والاترين هديه‏اي مي‏دانست كه مسيح(ع) به حكمت جهان تقديم داشت. از ميان آثار معتبر اينگ مي‏توان از كتاب‏هاي دين و دانش، آزادي، عشق و حقيقت نام برد. ويليام رالْفْ اينگ سرانجام در 26 فوريه 1954م در 94 سالگي درگذشت.


...................

منبع : http://www.cgie.org.ir/fa/news/9948


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 225
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 07 اسفند 1392 ] [ 15:10]
تاریخ
آلفونس لويى دو لامارتين، يكي از برجسته‏ترين ادباي قرن نوزدهم فرانسه، در 21 اكتبر 1790م در شهر ماكون اين كشور به دنيا آمد. وي پس از پايان تحصيلات خود به مطالعه كتب نويسندگان و شاعران بزرگ اروپايى پرداخت و با سفر به ايتاليا، نقطه عطفي در كار نويسندگي وي روي داد. لامارتين از آن پس به سرودن اشعار فراواني همت گماشت و مجموعه‏هاي شعري متعددي پديد آورد. وي شاعري حساس و باريك انديش بود و از لحاظ روح شعر و ظرافت شاعرانه، بزرگ‏ترين شاعر زبان فرانسه به شمار مي‏رود. شعر فلسفي و هماهنگ و موزون او به سبب تازگي و زيبايى و دلپذيري خاصي كه داشت، مردم را متوجه وي ساخت. لامارتين از پيش‏گامان مكتب رمانتيسم و شاعرانه فرانسه بود. او به زندگي آميخته با تقوا و مذهب كاتوليك و نيز طبيعت علاقه فراوان داشت. آثار نظم و نثر او ظريف، هماهنگ، ساده، ژرف و با واژه‏هاي عادي است كه آنها را به بهترين وجه به كار برده است. لامارتين علاوه بر فعاليت‏هاي ادبي، زماني نيز به امور سياسي پرداخت و زماني قبل از آغاز امپراتوري لويى ناپلئون، حضوري جدي در عرصه سياسي فرانسه داشت. او در سال 1848م از بنيان‏گذاران جمهوري دوم فرانسه، وزير امور خارجه و عضو بسيار بانفوذ دستگاه حكومت شد و به فعاليت شديد پرداخت. لامارتين در اين دوران، حاكم مطلق و يگانه سخنور حكومت موقت شناخته شد كه با بيانيه‏ هاي شاعرانه، اغتشاش‏ها و هيجان‏ها را سركوب مي‏كرد اما محبوبيت خارق‏العاده‏اش كاهش يافت و در انتخابات رياست جمهوري راي كافي به دست نياورد. از اين زمان بود كه افول سياسي وي آغاز شد و به انزوا كشيده شد. وي در سال‏هاي پاياني زندگي خويش در تنگ‏دستي روزگار خود را سپري ساخت و علي‏رغم انتشار آثارفراوان از نظم و نثر، بر فقر غالب نشد. سرانجام پارلمان فرانسه در سال 1867م براي او مستمري خاصي معين كرد تا اين‏كه آلفونس دو لامارتين در 26 فوريه 1869م در هفتاد و نه سالگي در زادگاه خود درگذشت و همانجا مدفون شد. لامارتين بيشتر آثار خود را با الهام از تجارب، ديده‏ها و برداشت‏هاي خود از سفرهاي متعددي كه انجام مي‏داد به نگارش درمي‏آورد كه مرگ سقراط، تفكرات جديد شاعرانه در 2 جلد، سفر مشرق و رازهاي نو از مهم‏ترين آثار منظوم و منثور وي مي‏باشد.

.........
منبع


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 203
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 07 اسفند 1392 ] [ 15:1]
تاریخ

ويكتور ماري هوگو، درخشان‏ترين چهره ادبي قرن نوزدهم فرانسه، در 26 فوريه 1802م در شهر بِزانْسون اين كشور به دنيا آمد. وي از سال‏هاي ابتدايى زندگي وارد عرصه ادبيات شد و آثار بزرگان اين رشته را مطالعه كرد. هوگو در 25 سالگي به عضويت آكادمي فرانسه درآمد و هم‏زمان با آن به عنوان يكي از اعضاي مجلس مقنّنه انتخاب شد. وي در زمان حكومت ناپلئون سوم، به دليل مخالفت با سياست‏هاي مستبدانه او، از پاريس تبعيد شد و مدت 19 سال يعني در تمام مدت امپراتوري ناپلئون سوم در تبعيد به سر برد. كتاب‏هاي غم‏ انگيز و منظومه‏ هاي شيوايى كه در اين دوران نوشته است، از تلخ كامي‏هاي او در اين ايام حكايت دارد و كتاب معروف بينوايان از يادگارهاي اين دوران است. وقتي كه بنيان امپراتوري ناپلئون سوم متزلزل گرديد، هوگو آزاد شد و با شكوه تمام به پاريس بازگشت. از آن زمان بود كه به دليل رنج‏ها و مشقات دوران تبعيد، از سياست كناره گرفت و كارهاي ادبي خود را ادامه داد. با اين حال مردم فرانسه براي بزرگ‏داشت هوگو در جشن تولد هشتاد سالگي او، جشن بزرگي برپا كردند و در برابر خانه او تجمعي ‏صميمانه برپا نمودند. هوگو را بنيان‏گذار مكتب رومانتيسم مي‏دانند كه بر اساس آن احساسات و تخيل بر عقل برتري داشت و هنرمند در اين مكتب بايد بدون هيچ قيدي به بيان احساسات خود بپردازد. هرچند پس از هوگو، رمانتيسم پيشرفت كرد، ولي درزمان هوگو به اوج توانايى و رونق خود رسيد. وي در اشعارش از همه موضوعات، سخن رانده و از همه صورت‏ها و اشكال هنري بهره جسته است؛ از سروده‏ هاي حماسي تا هجوگويى و از مرثيه تا غزل. در اشعار هوگو، مضاميني چون تضاد شب و روز، نيكي و بدي، وجداني و بي‏وجداني و روشني و تاريكي مد نظر قرار گرفته است. مسئله بزرگ از ديدگاه هوگو، بي‏ عدالتي است كه از آن به عنوان بدي ياد كرده است. هوگو داراي نيرومندترين و متنوع‏ترين استعدادهاي هنري قرن خود بود و افتخارش از افتخارات معمول مردان بزرگ ادب فراتر رفت. از معروف‏ترين آثار اين نويسنده شهير فرانسه و جهان مي‏توان به رمان‏هاي بينوايان، ناپلئون كوچك، تيره‏ بختان، تاريخ يك جنايت، مردي كه مي‏خندد، گوژپشت نوتردام و كارگران دريا، اشاره كرد. ويكتور هوگو سرانجام در 22 مه سال 1885م در 83 سالگي در اوج شهرت درگذشت و پس از تشييعي با شكوه در پاريس به خاك سپرده شد.


.......................


منبع


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 221
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 07 اسفند 1392 ] [ 14:57]
تاریخ

ماني، يكي از مدعيان پيامبري در 14 آوريل سال 216م در همدان به دنيا آمد. وي در ابتدا به آموختن حكمت و علوم و مطالعه در اديان زرتشتي، مسيحيت و ديگر مذاهب زمان خود پرداخت و در 24 سالگي ادعاي پيامبري كرد. ماني كتابي به نام ارژنگ داشت كه نقاشي‏هاي متنوعي داشت و حاوي دستورات او بود. وي آيين خود را در منطقه بين النهرين عرضه كرد و به تبليغ آن پرداخت. آيين مانوي در ابتدا مقبول شاپور اول پادشاه ساساني بود ولي اين مقبوليت ديري نيافت و ماني سرانجام در 26 فوريه سال 276م به تحريك موبدان زرتشتي در 60 سالگي به دار آويخته شد. كيش مانوي، دستگاهي فلسفي است كه بر اساس عناصر زرتشتي و مسيحي بنيان نهاده شده است. اساس تعليمات ماني اين بود كه فضيلت، اصلي است ويژه روح، و شرارت، اصلي است سرشته در جسم و ماده. ماني، دنيا را به مثابه رزمگاه ميان نور و تاريكي، فضيلت و شرارت و يا اهورا مزدا و اهريمن مي‏دانست. ماني بر اين عقيده بود كه روان آدمي از ملكوت نور است و در پي آن است كه از كشور ظلمت يعني جسم فرار كند و به زادگاه خود برگردد. از عواملي كه به اين فرار كمك مي‏كرد به عقيده او، پرهيز از خوردن گوشت و دوري از ازدواج بود. عقايد ماني به ويژه در ميان مسيحيان يوناني، تا چندين قرن پس از مرگش رواج داشت.

........

منبع


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 239
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 07 اسفند 1392 ] [ 14:42]
تاریخ

سيدمحمد حسن معروف به آقا نجفي قوچاني در سال 1295 ق در روستاي خُسرويّه در حوالي شهر قوچان به دنيا آمد. در كودكي به فراگيري قرآن نزد پدر پرداخت و سپس به تشويق والد خود براي تحصيل علوم ديني، راهي قوچان شد. از آن پس وارد مشهد گرديد و تحصيلات خود را ادامه داد. سيدمحمدحسن در نوزده سالگي همراه يكي از دوستانش، با پاي پياده از راه طبس به يزد و از آنجا به اصفهان رفته و در اقامت چهار ساله‏ي خود در آن شهر، از اساتيد فن، مستفيض گرديد. آقانجفي قوچاني بار ديگر با پاي پياده عزم نجف اشرف كرد. در مدت بيست سال سكونت در آن ديار مقدس، از محضر علماي نامدارِ زمان از جمله آخوند خراساني بهره‏مند شد و به اجتهاد نايل آمد. او با شنيدن خبر درگذشت پدر به زادگاه خود مراجعت نمود و به درخواست اهالي قوچان، در آن شهر رحل اقامت افكند. آقا نجفي قوچاني، علاوه بر اداره‏ي حوزه‏ي علوم دينيِ آن ديار، حاكميت شرع شهر قوچان را نيز عهده دار بود. آقا نجفي قوچاني در جنبش مشروطيت ايران، همگام با ديگر روحانيونِ مبارز، مشاركت فعال داشت. از وي آثار گرانسنگي به جا مانده است كه كتب سياحت شرق و سياحت غرب از جمله‏ي آنها مي‏باشد. سرانجام اين عارف زاهد در شصت و هشت سالگي در شهر قوچان دار فاني را وداع گفت و در منزل خود در آن شهر مدفون گرديد.


..............

منبع


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 227
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 07 اسفند 1392 ] [ 14:38]
تاریخ

حَسن صبّاح پس از قبول مذهب اسماعيلي در سال 464 ق، مدتي در مصر بود و سپس به ايران بازگشت. او در ابتدا در خوزستان، اصفهان، يزد، كرمان و دامغان، سرگرم دعوت بود و در همان حال، داعياني به اطراف فرستاد و بسياري از مردم را به مذهب خود درآورد. حسن صبّاح توانست در ششم رجب سال 483 ق به قلعه‏ي مستحكم و طبيعي الموت در نزديكي قزوين دست يابد و به گسترش دايره‏ي دعوت خود بپردازد. كار صباح و دعوت اسماعيليان با مرگ مَلِك شاه سلجوقي و به ويژه قتل نظام‏ الملك، وزير مقتدر سلجوقي، فرصت را بيش از قبل در اختيار اين فرقه نهاد و شهرت آنان را عالمگير كرد. حسن، فدايياني تربيت كرده بود كه حاضر بودند به اشاره‏ي او، هر كاري انجام دهند. قتل‏هاي متعدد بزرگاني كه مخالف فعاليت اسماعيليان بودند توسط اين فداييان صورت مي‏گرفت و باعث ايجاد رُعبي عظيم در دل مخالفان گرديد. حسن، حتي سلطان سنجر سلجوقي را تهديد به مرگ كرد و پادشاه، از ترس جان، با او آشتي نمود. ازآن پس قدرت صَبّاحيان بيشتر از قبل فزوني يافت تا اين كه، حسن صباح در 26 ربيع‏الثاني 518 ق درگذشت. حَسن مردي معتقد و خشك بود و دو پسر خود را به سبب تخلّفات مذهبي كشت. او با سلطنت ارثي مخالف بود و پس از خود يكي از سردارانش را به جاي خويش برگزيد.


....................

منبع


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 267
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 07 اسفند 1392 ] [ 14:35]
تاریخ

در هفتم اسفند 1377، يكي از بزرگ‏ترين آرمان‏هاي ديرين ملت مسلمان ايران تحقق يافت و با برگزاري انتخاباتي پرشور، نهاد و پايگاه مردمي شوراهاي اسلامي شهر و روستا، در عرصه حكومتي، جلوه عملي پيدا كرد. تشكيل بيش از 33 هزار شوراي شهري و روستايي در سراسر ايران اسلامي، گامي در جهت ورود و همكاري علني تمام مردم در عرصه تصميم‏گيري‏هاي كشوري بود كه به لحاظ كثرت جمعيت منتخبان انتخاباتي و نيز خاستگاه اجتماعي و فرهنگي شوراها، اين عرصه را از ديگر عرصه‏ها متمايز و برجسته ساخته است. تمركززدايي، منطقه‏ گرايي، توزيع قدرت، كاهش تصدي دولت در امور مملكتي، نهادينه كردن مشاركت مردم در عرصه تصميم‏گيري‏ها، تقويت نهادهاي مدني، استفاده هرچه بيشتر از استعدادها و قابليت‏هاي توده مردم و بالاخره اجراي كامل اصل هفتم قانون اساسي، مبني بر تشكيل شوراهاي شهر و روستا و... براي تصميم‏گيري در امور كشور، از جمله اهداف و مطالبات مردمي بود كه با تشكيل شوراهاي اسلامي شهر و روستا، بنياني محكم يافت.


.............

 منبع : http://www.cgie.org.ir/fa/news/9954


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 201
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 07 اسفند 1392 ] [ 14:31]
تاریخ
حضرت آيت‏اللَّه ميرزا هاشم آملي، فقيه و عالم بزرگ معاصر، در حدود سال 1283 ش برابر با 1322 ق، در روستايي نزديك لاريجان از توابع آمل در مازندران به دنيا آمد. ايشان پس از پشت سرگذاشتن تحصيلات مقدماتي، راهي تهران شد و در مدرسه سپهسالار اين شهر اقامت گزيد. او در آن مدرسه مورد توجه شهيد آيت‏اللَّه سيد حسن مدرس قرار گرفت و از استاداني همچون ميرزا طاهر تنكابني، ميرزا ابوالحسن شعراني و محمدعلي شاه آبادي بهره برد. ميرزا هاشم آملي سپس در قم در محضر درس حضرات آيات شيخ عبدالكريم حائري يزدي و سيد محمدحجت كوه كمره‏اي حاضر شد و پس از چندي به درجه رفيع اجتهاد نائل آمد. اين فقيه سترگ از آن پس براي بهره‏مندي از محفل پر رونق نجف، عازم آن ديار گرديد. ايشان در نجف، در درس حضرات آيات سيدابوالحسن اصفهاني، ميرزاي ناييني و آقا ضياءالدين عراقي حاضر شد و به مقام والايي در علم دست يافت. ميرزا هاشم آملي از آن پس حلقه درس خود را در نجف و قم تشكيل داد و فضلاي بسياري در محضر معظم‏له پرورش يافته و به درجات بالاي علمي دست يافتند كه حضرات آيات: ميرزا جواد تبريزي، ناصر مكارم شيرازي، عبداللَّه جوادي آملي، حسن حسن‏زاده آملي، سيد جعفر كريمي، سيد مصطفي و سيدعلي محقق داماد، محمد محمدي گيلاني و اسماعيل صالحي مازندراني و ده‏ها عالم فاضل از آن جمله‏اند. آيت‏اللَّه ميرزا هاشم آملي، به عنوان يكي از شيوخ فقها و مراجع تقليد قم به شمار مي‏رفت و در جريان انقلاب اسلامي ايران، از آغاز اولين نهضت روحانيان و مردم در قضيه انجمن‏هاي ايالتي و ولايتي گرفته تا قيام 15 خرداد 1342 و بعد از آن، تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي ايران، آن بزرگوار به عنوان يكي از مراجع تقليد در كنار رهبر انقلاب اسلامي، حضرت امام خميني(ره) قرار داشت و علاوه بر شركت در جلسات علما، در مواقع ضروري ديدگاه‏هاي خود را با صدور اعلاميه به آگاهي همگان مي‏رساند. اين فقيه جليل تمام عمر را با كمال زهد، تقوا و صدق و صفا و در نهايت عزت نفس گذرانيد و به هيچ يك از تجملات دنيوي، اعتنايي نداشت. از جمله آثار چاپي ايشان، كتاب الطهاره، الصلاة و الصوم مي‏باشند. اين عالم رباني سرانجام در هفتم اسفند 1371 ش برابر با چهارم رمضان 1413ق در 88 سالگي به لقاءاللَّه پيوست و در مسجد بالاسر حرم حضرت معصومه به خاك سپرده شد.

.....................
منبع


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 235
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 07 اسفند 1392 ] [ 14:25]
تاریخ
علي‏ اكبر دهخدا در 5 اسفند 1258ش در تهران ديده به جهان گشود. وي علوم ابتدايي و سطوح عالي را در ايران سپري كرد. سپس براي تكميل علوم جديد به اروپا سفر نمود و مدت پنج سال به تحقيق و تفحّص پرداخت. بازگشت دهخدا به ايران مصادف با نخستين طليعه افكار آزادي‏خواهانه و شروع مبارزات جنبش مشروطيت در ايران بود. دهخدا كه با استبداد و مظالم آن زمان شديداً مخالف بود، به صف مبارزان پيوست و به نگارش مقالات تند و طنزآميز پرداخت. او كه از همكاران روزنامه صوراسرافيل بود، پس از توقيف و تعطيلي روزنامه به اروپا تبعيد شد. دهخدا پس از استقرار مشروطيت به ايران بازگشت و در روزنامه‏ هاي مختلف نويسندگي كرد. او در ايام جنگ جهاني اول و مهاجرت آزادي‏خواهان، در يكي از ايلات بختياري منزوي گرديد و در آنجا مقدمات تدوين لغت‏نامه بزرگ خود را پي‏ريزي نمود. اين اثر مهم علمي و ادبي دهخدا، آن‏چنان گسترده، دقيق و غني است كه مي‏توان آن را يكي از شاهكارهاي بزرگ زبان فارسي در قرن اخير دانست. كارهاي ادبي و انتقادي دهخدا از نظر سبك و سليقه كم ‏نظير است و نوآوري او در طنزنويسي، مكتبي نوين در زبان و ادبيات فارسي به وجود آورد. در زمينه شعر نيز، دهخدا آثاري برجسته دارد كه با بياني ساده و دلنشين سروده شده است. دهخدا همچنين با گردآوري كتاب امثال و حكم كه مجموعه‏اي از بيست و چهار هزار ضرب المثل فارسي است، نخستين فرهنگ نامه عرفي و عاميانه را در زبان فارسي تدوين كرد. وي سرانجام در هفتم اسفند 1334ش در 76 سالگي در تهران درگذشت و در قبرستان ابن بابويه در ري مدفون شد.

.................
منبع : کلیک


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 215
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,

نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [چهارشنبه 07 اسفند 1392 ] [ 14:17]
تاریخ
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 476
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 13
تعداد اعضا تعداد اعضا : 2982

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 2,513
باردید دیروز باردید دیروز : 3,882
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 346
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 744
بازدید هفته بازدید هفته : 22,453
بازدید ماه بازدید ماه : 59,716
بازدید سال بازدید سال : 150,651
بازدید کلی بازدید کلی : 2,385,951

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.204.219.143
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;