close
رزرو هتل
سیاست های مستر جیکاک در ایران

همراه تاريخ

خاطرات مستر جیکاک . سیاست های جیکاک . سرهنگ جیکاک و بختیاری ها . ملی شدن نفت و جیکاک .

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفته
جیکاک جاسوس انگلیسی بود که برای برقراری سلطه انگلیسی ها بر صنعت نفت ایران و جلوگیری از ملی شدن  آن به این کشور فرستاده شده بود و هدفش این بود که با حیله و فریب بتواند عقاید مردم نسبت به این ماده سیاه ارزشمند را عوض کند و امتیار بهره برداری و صادر کردن آن را برای خودشان حفظ نمایند . وی با استفاده از عقاید دینی مردم ، خودش را به آن ها نزدیک کرد و توانست زبان فارسی و گویش های محلی را یاد بگیرد .


عکس مستر جیکاک


 نقل می کنند ، جیکاک به مدت هفت سال برای شخصی از طایفه « موری» به عنوان شخصی کرولال چوپانی کرد و در این فرصت توانست با گویش ، فرهنگ ، باورها و اعتقادات بختیاری ها کاملاً آشنا گردد. جیکاک بعد از آن نیز اغلب اوقات خود را در میان عشایر بختیاری می گذراند و با توجه به استعداد خارق العاده خود در یادگیری زبان در مدت بسیار کوتاهی توانست زبان فارسی و از آن مهم تر گویش بختیاری را همچون زبان مادری خود یاد بگیرد . به حدی که تشخیص او از غیر بختیاری ها بسیار مشکل بود .


خصوصاً اینکه با شگرد های خاص تفاوت ظاهری خود را نیز بوسیله گریم های مداوم با چهره بختیاری ها به حداقل می رساند و البته چنانچه حکایت می کنند آنقدر بر زبان و گویش و تاریخ و فرهنگ بختیاری مسلط بود که چنانچه کسی نیز می خواست از ظاهر او به خارجی بودنش مشکوک شود با صحبت کردن و روبرو شدن با اطلاعات او یقین پیدا می کردند که وی بختیاری است! جیکاک علاوه بر قدرت فوق العاده اش در زمینه یادگیری و تطبیق با محیط برگ برنده دیگری نیز داشت و آن شوخ طبعی ذاتی وی بود !


سرهنگ «جیکاک» مأمور ورزیده ، مکار و سری سازمان اطلاعاتی « اینتلیجنت سرویس » انگلیس در سه ماموریت ویژه به دولت متبوعش خدمات ارزنده ای ارائه کرد.جیکاک در راستای تحقق این اهداف یک جریان شبه دینی را در مناطق نفتی به ویژه محل استقرار شاخه هفت لنگ بختیاری ، سازماندهی کرد. این جریان مرموز که بیش از هر چیز بر انکار دنیا ، ترک آن ، کناره گیری از امور دنیوی و بی ارزش بودن خاک و نفت تاکید داشت ، « تولویی» یا « طلویی » و « سروشی» نام داشت.


« تولویی» یا « طلویی » و « سروشی» نام داشت. می گویند طلوعی ناشی از حالتی بود که جیکاک انگلیسی با اتصال برق بر بدن مردم ایجاد میکرد و نوعی شوک به افراد وارد می ساخت. برخی از شنیده ها نیز حکایت از آن دارد که احتمالاً از قرص های روان گردان استفاده می کرد و نوعی حالت گیجی ، بی تعادلی و هذیان گویی در اشخاص ایجاد می کرد. زیرا  «سُروشی» در بین مردم به معنی دیوانه ، مجنون ، شیدا و ناهشیارمی باشد.
جیکاک ابتدا با کمک عصای الکتریکی ، عمامه و ریش نسوز ، شعبده بازی و ساختن اشکال مار و افعی  ، باران مصنوعی و... در بین عشایر قدرت نمایی کرد و با تحقیر و غلبه بر برخی سادات و ملاهای محلی ، توانست اعتماد بسیاری از عامه مردم را جلب کند. ملاها و برخی روحانیون کم سواد بی خبر از مکر و حیله جیکاک مقهور و مغبون شده  در گوشه ای منزوی شدند و یا به جیکاک پیوسته و اصطلاحاً « سر طلویی» یا سر دسته شدند.


بسیاری با تاثیر پذیری از القائات جیکاک و ایادی آن ، گروههای را  تشکیل دادند که در راس آن یک سردسته ( سرطلوعی) قرار داشت. این افراد ضمن کناره گیری از فعالیتهای دنیوی و امور روزمره ، در کوی و برزن و روستاها گشت وگذار کرده و شعار می دادند « هرکی مهر علی در دلسه  ، نفت ملی سی چنسه » ( کسی که مهر حضرت علی در دلش جای دارد ، به نفت ملی نیاز ندارد) .
                                                           یا
                    تو که مهر علی من دلته                نفت ملی سی چنته
                                                          یا
         هر کی مهر علی من دلسه                  نفت ملی سی چنسه
 یعنی: هر کسی که مهر حضرت علی (ع) را در دل دارد ، ملی شدن نفت  چه ارزشی برای وی دارد.      
                                                        یا
       هر که مهر علی به دلسه                   هونه و زندیی سی چنسه
یعنی: هر کسی مهر حضرت علی در دل دارد  خانه و زندگی برایش ارزشی ندارد.
 


بعضی از عشایر بختیاری زندگی خود را رها کرده و با تشکیل دسته جات متعدد و درست کردن پرچم و علم های گوناگون علی علی گویان به امامزاده ها رفته و طلب عفو و بخشش می کردند. نکته جالب اینکه جیکاک در کسوت و با لباس روحانی با سوء استفاده از معتقدات مردم دست به انحراف افکار عمومی و عوام فریبی زد  و به این اشخاص ساده لوح و بی خبر از همه جا تلقین کرده بود که وطن مشتی خاک بی ارزش است باید به فکر بهشت بود.


کسی که روش و مرامش دوستی و محبت اهل بیت به ویژه عاشق حضرت علی (ع) است ، نباید خود را درگیر امور بی ارزشی مانند نفت نماید. فتنه جيکاک زمانی اوج گرفت که برای مقابله با ملی شدن نفت  به امام زمان (عج)متوسل گردید و خطاب به  عشاير بختياری اعلام کرد ، که در ملاقاتی که با امام زمان در منطقه بختیاری داشت ، امام از ایشان خواست تا به مردم اعلام کند هر کس از حضرت علی (ع) و خاندانش پيروی می کند ، دست از ملی شدن نفت بردارد.
در برخی از مناطق کار به جایی کشید که در یکی از  گروهها طلویی در روستایی از توابع اردل ، شخصی ادعا کرد خداست ، فرد دیگری مدعی شد حضرت علی (ع) است و فرد دیگری خود را قنبر  ، غلام حضرت علی (ع) نامید. این اشخاص با هدف اجرای فرامین الهی ، زنی را با تبر به قتل رساندند. در منطقه کوهرنگ پیامدهای این جریان ،وضعیت اسفباری را برجای گذاشت.


بین عشایر شایع گردید ظرف دو سه روز همه مردم نابود و یا به پشه تبدیل می شوند. عشایر به بهانه اینکه آخرالزمان است اموال و دارایی خود را رها ساخته و متواری شدند ، اموال و دارایی آنها بوسیله فرصت طلبان به چپاول رفت. در بین عشایر اردل این شایعه سبب گردید تا عشایر مواد غذایی ذخیره خود را به مصرف برسانند و بسیاری از دامهای خود را ذبح کرده و خوردند.
حکایتهای زیادی از حضور سرهنگ جیکاک که بعدها به «مستر جیکاک» و در اواخر حضورش در ایران به «سیدجیکاک» معروف شد نقل می شود که برخی از آنها عبارت است از:

1- جیکاک در اوایل حضورش در شرکت نفت ایران و انگلیس به عنوان سرپرست یک دکل حفاری مشغول به کار شد. یک روز یکی از کارگران محلی از بالای دکل به زمین افتاد و در دم جان باخت. افراد محلی که از فوت فامیلشان به شدت عصبانی بودند و جیکاک را مسئول این واقعه می دانستند ، بسوی او حمله کردند. جیکاک که مرگ را در یک قدمی خود می دید ناگهان به سمت دکل حفاری حمله ور شد و با مشت و لگد به جان دکل افتاد. مردم محلی که شگفت زده بودند ناگهان ایستادند جیکاک که مردد شدن مردم را دید و فهمید انگار نقشه اش گرفته این بار  سر خود را به دکل می کوبید و با صدای بلند ضمن  ناله و زاری  به دکل بد و بیراه می گفت: که « نامرد تو برادرم را از من گرفتی» و از این گونه صحبتها... نقل می کنند که چند دقیقه بعد مردم دوباره به سمت جیکاک دویدند ولی این بار نه برای زدن و انتقام گرفتن بلکه برای دلداری دادن به او و ممانعت از کوبیدن سرش به دکل!2- از دیگر حکایات جیکاک عصای معروف است که با آن معجزه می کرد و وقتی آنرا به بدن کسی می زد به آن شوک عجیبی منتقل می شد! جیکاک مدعی بود عصای او بهترین وسیله برای تشخیص حلال زاده بودن افراد است و با همین شگرد بسیاری از کسانی را که به دلیل مختلف می خواست از وجهه اجتماعی و قدرت بیندازد، تخریب می کرد ! بعدها فاش شد که در عصای معجزه آسای مستر جیکاک جز یک پیل خشک الکتریکی و یک مدار ضعیف انتقال برق هیچ چیز وجود نداشته و جریان ضعیف برق باعث انتقال شوک الکتریکی به افراد نگون بختی می شده که مستر جیکاک هنگام تماس عصا با آنها ، دکمه وصل جریان را فشار میداده !! جیکاک برای اثبات حقانیت خود نیز از این عصا استفاده بسیار برد و به مردم می گفت که چون صاحب کرامت است شبها به اذن خدا نوری در پیش پایش روشن می شود تا بتواند راه را از بیراه تشخیص دهد.


مردم شگفت زده بارها شب به دنبال وی راه می افتادند تا شاهد درخشش نور در پیش قدمهای وی باشند. وی با این کار نه تنها اعتماد و اعتقاد مردم را به خود جلب می کرد بلکه جایگاه و موقعیت سادات و برخی روحانیون را بسیار تضعیف می ساخت

.

او گیوه هایش را با یک اشاره عصا جفت می کرد و می گفتند این از معجزات اوست

البته او خود می گوید که مگنتی(آهنربا) در گیوه هایم قرار داده بودم که بانزدیک کردن عصا که آنهم درونش مگنت بود گیوه ها جفت می شدند...


این جاسوس انگلیس، روزی به مسجد می آید و به دروغ می گوید من حضرت علی علیه السلام را در خواب دیدم و او به من فرمود که به مردم بگو از این ماده سیاه و نجس (نفت) دوری کنند ...

و برای اثبات ادعایش پیراهن و عبایش را کنار می زند و جای سفید دستی روی شانه اش را نشان می دهد و می گوید این جای دست علی است بر شانه من.

او در کتابش تشریح می کند که روزی تکه ای کاغذ رابه شکل دست بریدم و روی شانه ام قرار دادم و کمی زیر آفتاب داغ جنوب ماندم تا خوب اطراف ان کاغذ تیره شود.


3- در مجلسی او حاضران را دروغگو معرفی می کرد و هنگامی که قرار بر اثبات شد، کبریتی روشن کرد و گفت: هر کس راست بگوید این کبریت ریشش را نمی سوزاند. اول کبریت را به ریش خود گرفت که نسوخت سپس ریش تمام افراد ساده لوح حاضر را سوزاند. به آنها قبولاند که دروغ گفته اند و البته بعد ها مشخص شد که ریش او مصنوعی و نسوز بود .


4- اقدام بعدی جیکاک پوشیدن لباس روحانیت و عمامه گزاری وی بود! جیکاک مجلس وعظ و منبر برپا می کرد و آخرش هم روضه امام حسین میخواند و وسط روضه موقعی که همه داغ می شدند ناگهان عمامه خود را به درون آتشی که وسط مجلس بود پرتاب میکرد!  عمامه نمیسوخت و جیکاک آنرا به عنوان معجزه خود بیان میکرد و ادعا می کرد که  سید  واقعی اوست. هیچکس را  به سیدی قبول نداشت چون عمامه آنها در آتش میسوخت! از اینجا بود که او به «سید جیکاک» معروف شد.


.وی بارها درحضور جمع کثیری از مردم ، سادات را به مبارزه می طلبید و با نمایش دقیقی که ارائه می داد  مردمان شگفت زده را به خود متمایل می کرد و سادات را مغبون و منزوی می ساخت. اعتقاد مردم را به

سادات دچار شبهه و تردید می نمود .


سرانجام دولت ايران كه به كار شكني و اخلال جيكاك در امر ملي شدن صنعت نفت پي برده بود وي را از ايران اخراج نمود.


...............................................


منبع : کتاب خاطرات مستر جیکاک ، ترجمه محمد منصور مرادی نیا ، انتشارات هویت ، 1354


:: امتیاز: نتیجه : 1 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 7

:: بازدید : 4957
:: ارسال شده در: حكومت قاجاريه ,
:: مطالب مرتبط: ویژگی های ایرانیان در سفرنامه های دوره قاجاریه , زندگی نامه طاهره قرة العین . از رهبران فرقه بابییت , ناصرالدین‌شاه قاجار , اصطلاحات سياسي , بررسي زندگي ميرزا حسين خان سپهسالار وزير جنگ ناصر الدين شاه قاجار , عمارت ملک . بوشهر . کاخ ملک التجار ( بوشهر ) . , ارامگاه شاهان قاجار , خرابی اصفهان در دوران قاجاریه , سلسه قاجار . حکومت قاجاریه , عمارت مسعودیه . خانه ظل السلطان , مسعود میرزا ( ظل السلطان ) , تاریخ سرگذشت مسعودی . کتاب ضلل السلطان , يه نقاشي از فتحعلي شاه قاجار , کاخ گلستان , باغ شاهزاده ماهان - كرمان - ماهان ,
:: برچسب‌ها: کتاب خاطرات مستر جیکاک , دانلود پی دی اف کتاب خاطرات مستر جیکاک , دانلود خاطرات مستر جیکاک انگلیسی , درباره جیکاک جاسوس انگلیسی , عکس مستر جیکاک , جیکاک در ایران , lsjv [d;h; , ohxvhj lsjv [d;h; , svik\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\' [d;h; , khaterat sarhang jikak , pdf gikak , کتاب سیاست های مستر جیکاک , کتاب رازهایی درباره ژنرال انگلیسی جیکاک جاسوس , رفتار جیکاک با بختیاری ها , نظر آقای جیکاک درباره ایران و بختیاری ها , جنبش طلوعی , ملی شدن نفت و جیکاک ,
نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 02 فروردين 1393 ] [ 22:39]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط هادی در تاریخ 1395/11/3 و 19:22 دقیقه ارسال شده است

سلام خدا قوت با تشکر از مطالب خوبتون .چند وقته دنبال کتاب خاطرات مستر جیکاک میگردم گیرم نمیاد راهنمایی کنید از کجا پیداش کنم

این نظر توسط فرهاد در تاریخ 1395/10/17 و 13:38 دقیقه ارسال شده است

سلام وقت بخیر
مشخصات این کتاب را برای ارجاع لازم دارم
نام و نام خانوادگی نویسنده، سال انتشار، محل انتشار، نام و نام خانوادگی مترجم، صفحه، عنوان کامل کتاب

این نظر توسط نجمه غلام پور در تاریخ 1395/8/16 و 20:30 دقیقه ارسال شده است

سلام
من برای انجام یک کار پژوهشی به کتاب \"خاطرات مستر جیکاک\"نیاز مبرم دارم . چگونه می توانم آن را تهیه کنم؟

این نظر توسط امین در تاریخ 1395/7/4 و 12:25 دقیقه ارسال شده است

عجب قالتاق و شارلاتانی بوده این
بیچاره مردم ساده لوحی که به این گوش میکردن
متاسفانه یکی از ارکان خانمانسوز بیسوادی همینه که مردم در جهالت و نادانی بسر میبرند
و براحتی گول افراد شیاد،حقه باز و جاسوسی چون جیکاک رو میخورن
بدون شک اگه مردم اون دوره مثل زمان حال سواد کافی داشتند و رسانه های ارتباط جمعی در اختیارشان بود هرگز گول همچنین آدمایی را نمیخوردن هر چند که در زمان ما هم
انسانهای کوته فکر و نادان با وجود این همه پیشرفت های فناوری و تکنولوژیکی بسیارند
ولی این مسئله درخور تعامل بسیار است
لعنت به بیسوادی و فقر فرهنگی که ریشه هرگونه جهل،حماقت و نادانی است.

این نظر توسط آرون در تاریخ 1395/5/2 و 23:16 دقیقه ارسال شده است

عباس میلانی میگه توهم توطعه و تمام مشکلات مملکت را بگردن بیگانه انداختن در واقع توهین به شعور ملی ماست.یعنی ما اینقد معصوم و بچه ایم که اجازه بدیم هر کی از راه رسید سر ما کلاه بزاره؟خب اگر چنین بوده نقش ما در برون رفت این مشکل چی بوده؟راستی اونا چی در ما دیذن که بفکر کلاه گذاشتن سر ما افتادن؟

این نظر توسط رضا در تاریخ 1394/9/18 و 23:51 دقیقه ارسال شده است

سلام خسته نباشید،خواهش میکنم لینک دانلود کتابهای تاریخی دوره قاجار و صفوی رو زودتر تو سایتتون قرار بدید اخه تو بازار نیست یا اگه هم باشه تحریف و سانسور شدن و ارزش واقعی رو واسه مطالعه و قرار گرفتن تو حس و حال واقعیت تاریخی اون زمان رو نداره،اگه هم تک و توک چاپ قدیم گیر بیاد خیلی گرونه و خیلی از علاقه مندها قادر به تهیه و مطالعه نیستن،پس جنابعالی و امثال شما که به اهل کتاب و تاریخ واقعی کمک و خدمت میکنن،کارشون بسیار ارزشمند و قابل تقدیره،خواهشمندم در اولین فرصت با قرار دادن لینک دانلود ما رو از حسرت رها کنید،پیشاپیش از زحمات طاقت فرسایی که میکشین کمال قدردانی رو دارم.


این نظر توسط محمد در تاریخ 1394/6/11 و 19:16 دقیقه ارسال شده است

سلام
میخواستم این کتاب رو تهیه کنم، از کجا میونم پیداش کنم.
تویه کتاب فروشی ها و اینترنت هیچ خبری از اسمش و یا انتشارش نبود.
ممنون میشم اگه راهنمایی کنین
لطفا جوابتون رو ایمیلی بفرمایید.
پاسخ : سلام : کتابش را دارم. ولی هنوز فرصت نکردم که به pdf تبدیلش کنم . این کتاب چاپش متوقف شده و به همین علت توی اینترنت یا کتابفروشی ها نمی توانید آن را پیدا کنید . چاپش قبل از انقلاب هست .

این نظر توسط zarzary در تاریخ 1394/5/7 و 21:06 دقیقه ارسال شده است

سلام من به دنبال كتابهاي تاريخ و سفرنامه افرادي كه در زمانهاي قديم به ايران سفر كرده اند هستم لفطاً اگر امكانش هست ليست كتابهايي كه در اين مورد داخل سات وجود دارد يا مي توانم دانلود كنم به ايميل من بفرستيد
با عرض خدا قوت و خسته نباشيد

این نظر توسط حسن جباری در تاریخ 1394/2/18 و 12:41 دقیقه ارسال شده است

من نتونستم لینک دانلود کتاب خاطرات مستر جیکاک رو پیدا کنم لطف کنید راهنمایی کنید
پاسخ : سلام : کتابش توی اینترنت نیست . لینکش را هم نگذاشتم چون به پی دی اف تبدیل نشده .


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 493
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 6
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3004

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 3,282
باردید دیروز باردید دیروز : 3,586
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 170
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 225
بازدید هفته بازدید هفته : 3,282
بازدید ماه بازدید ماه : 98,108
بازدید سال بازدید سال : 280,430
بازدید کلی بازدید کلی : 2,515,730

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.211.0.142
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;