close
تبلیغات در اینترنت
ورود ترکان به جهان اسلام

همراه تاريخ

اسلام ، ديني جهاني است و امتيازات و تبعيضات نژادي را به طور کامل نفي مي ‏کند . يکي از دلايل گسترش سريع اسلام و پذيرش آن از سوي اقوام گوناگون…

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفتهاسلام ، ديني جهاني است و امتيازات و تبعيضات نژادي را به طور کامل نفي مي ‏کند . يکي از دلايل گسترش سريع اسلام و پذيرش آن از سوي اقوام گوناگون نيز همين بوده است . با گسترش اسلام در ايران ، شام ، شمال افريقا و ديگر مناطق، اقوام گوناگون با فرهنگ هاي مختلف وارد جامعه اسلامي شدند ، اما ايمان اسلامي موجب تفاهم ميان آنها گرديد و در مجموع از ترکيب انديشه‏ هاي آنها « تمدن اسلامي » را ساخت . جامعه و تمدن اسلامي به نوبه خود، پذيراي گروههاي قومي جديدي بود که با قبول اسلام ، وارد قلمرو مسلمانان مي ‏شدند .از جمله اين گروههاي قومي ، ترکان بودند.
ترکان ، همسايه شمال شرقي ايران در آسياي مرکزي (5) بودند . آنان به صحرا گردي و دامداري روزگار مي ‏گذراندند و در جستجوي چراگاه هاي تازه ، مدام به ماوراء النهر و خراسان هجوم مي‏ آوردند . در دوره ساسانيان ترکان زير فشار اقوام همسايه خود ، متوجه مرزهاي ايران شده بودند . پس از آن که ايران به تصرف اعراب مسلمان در آمد ، ترکان با جهان اسلام همسايه شدند . از آن جا که آنان مردمي کافر بودند ، فرمانروايان و مرزداران نواحي شرقي ايران به عنوان « جهاد با کفار » مدام به سرزمينهاي ترک نشين حمله مي ‏کردند . در هر حمله بخشي از قلمرو ترکان تصرف مي ‏شد و تعدادي از آنان به اسارت در مي ‏آمدند . ادامه اين فتوحات موجب شد تعداد ترکان بتدريج در ميان مسلمانان افزايش يابد، زيرا علاوه بر آن که اسراي ترک ، مسلمان و در جامعه اسلامي پذيرفته مي ‏شدند، طولي نکشيد که آن دسته از قبايل ترکي که قلمروشان به تصرف مسلمانان در آمده بود، نيز مسلمان شدند و در رديف ديگر اقوام مسلمان به حساب آمدند .از اين پس ترکان در شرايط جديدي قرار گرفتند.

و در جريانهاي بعدي جهان اسلام از دو طريق ب سيار مؤثر واقع شدند :
1ـ آن دسته از اقوام ترک که با قرار گرفتن در قلمرو مسلمانان ، دين اسلام را پذيرفتند ، خود به عنوان گروهي مرزنشين و مرزدار مشغول به کار شدند . مثلا دولت ايلک خانيه (6) بدين ترتيب به وجود آمد . مرزداران ترک در برابر سيل هم نژادانشان که به قلمرو مسلمانان وارد مي ‏شدند ، سدي محکم نبودند . بنابر اين قبايل متعدد پر جمعيت ترک مانند پيشقدمان خويش با قبول اسلام وارد قلمرو مسلمانان مي ‏شدند . قبايل ترک مسلمان به ضرورت پذيرفته شدن در قلمرو اسلامي ، نيازمند به تأييد از سوي خليفه عباسي بودند . به همين جهت خلفاي عباسي از ميان قبايل ترک براي خود حاميان جديدي به دست آوردند.به عنوان مثال عباسيان از دولت « ايلک خانيه » حمايت مي ‏کردند و آنان نيز طرفدار خاندان عباسي بودند . قبيله بزرگ ترکان سلجوقي نيز که بعدها در جهان اسلام ظاهر شدند ، با دولت بني عباس پيوند هاي استوار برقرار کردند . دولت سلجوقيان يکي از مشهورترين دولتهاي ترکان مسلمان به شمار مي ‏آيد . قلمرو آنان شامل ايران و عراق و شام يعني از هند تا مديترانه بود . با اين حال بايد توجه داشت که عليرغم آنکه عباسيان و سلجوقيان با هم متحد بودند ، قدرت برتر سلجوقيان ، دولت بني عباس را به دولتي دست نشانده و ضعيف تبديل کرد.
2ـ آن دسته از ترکاني که به صورت اسير وارد جهان اسلام مي ‏شدند، به عنوان غلام به خدمت دولت‏ ها ، دربار ها و قدرتمندان در مي ‏آمدند . اين دولت ‏ها بخصوص از خدمات نظامي غلامان ترک بهره مي ‏بردند . ترکان مردمي جنگاور و دامدار بودند . از آنجا که دامداري مسلتزم داشتن مراتع بود ، ميان آنان با روستاييان و اهالي بومي اين مناطق کشمکش به وجود مي ‏آمد . در اين کشمکش روحيه جنگاوري ترکان موجب پيروزي آنان مي ‏گشت . همين توان جنگي، خلفا و اميران را بر آن داشت تا با فراهم آوردن تعداد زيادي غلام ترک، براي خود نيروي نظامي جديدي تشکيل دهند.
غلامان ترک از اوايل قرن سوم هجري و از زمان خليفه معتصم در دستگاه خلافت عباسيان به خدمت گرفته شدند و طولي نکشيد که لشکر هاي بزرگي از آنان فراهم آمد، اما طبع سرکش نظاميان ‏ترک، موجب ناراحتي مردم شد و خلفاي عباسي نيز از خشونت آنان بي نصيب نماندند . قدرت غلامان ترک در دستگاه خلافت تا آن اندازه افزايش يافت که گاهي خليفه را تنبيه کرده، کور يا خلع مي ‏کردند و يا او را مي‏ کشتند.
دربار اميران نيز همانند خلافت بغداد ، پذيراي غلامان ترک شد . اين غلامان در اندک مدتي به خاطر توانايي ‏هاي نظامي‏ شان مورد توجه قرار گرفته ، ترقي کردند . در دولت سامانيان غلامان ترک سردار لشکر مي ‏شدند . از ميان همين سرداران ، چند تن توانستند دولت غزنوي را در شرق ايران تأسيس کنند . دولت غزنويان و ديگر دولتهايي که به وسيله ترکان تأسيس شدند ، اساسا دولتهايي نظامي بودند . کار اصلي آنها فتوحات بود و دائما به نواحي غير مسلمان يورش مي ‏بردند . اين دولتها سعي داشتند تأييد خلافت عباسيان را به دست آورند . مثلا دولت قدرتمند غزنوي پس از سالها تلاش توانست موافقت و همراهي خليفه را به دست آورد . ترکان بعدها در هند و مصر نيز دولتهاي بزرگي به وجود آوردند . 

ترکان قرنها در جهان اسلام عهده‏ دار حکومت بوده‏ اند و نيروي نظامي نيز از آنها تشکيل مي‏ شد . آنان تا زماني که با خلافت بغداد اشتراک منافع داشتند ، با آن همراهي مي‏ کردند؛ در غير اين صورت ، روش خصومت را در پيش مي ‏گرفتند . اندکي قبل از حمله مغول به ايران ، سلطان محمد خوارزمشاه پادشاه سلسله ترک نژاد خوارزمشاهي ، به خاطر آن که خليفه با او دشمني مي‏ کرد ؛ به سوي بغداد لشکر کشيد . او در صدد پايان دادن به خلافت عباسيان بود و ليکن سرماي شديدي که در اسدآباد همدان لشکريان او را در کام خود کشيد و تلفات فراواني از آن گرفت، مانع اين کار شد.

منبعhamrahetarikh.blogfa.com


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 891
:: ارسال شده در: تاريخ اسلام ,
:: مطالب مرتبط: سقیفه بنی ساعده (دانلود مقالات) , تعداد فرزندان حضرت ابوالفضل عباس (ع) , مکان جغرافیایی سقیفه بنی ساعده . , ربیع بن خیثم(خثیم) کیست؟ , «اخنس بن شریق» که بود؟ , مختصری در مورد هانی بن عروه , کدام پيامبران الهي در ايران هستند؟ , مقبره پیامبران , سخنان امام علی (ع ) --- (2) , معرفي دیوان امام علی (ع) , سخنان امام علی (ع ) --- (1) , موقعیت زن در دوران جاهلیت , خرافات اعراب جاهلی , جنگ های اعراب با ایران ساسانی , هرقل و جنگ هاي مسلمانان ,
نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [شنبه 18 شهريور 1391 ] [ 3:16]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط بازدید 100% واقعی و رایگان در تاریخ 1391/6/18 و 3:28 دقیقه ارسال شده است

سلام دوست عزيز
با تبادل بازديد موافقي؟
شما کد زير رو بزار توي سايتت و روزانه 10.000 بازديد رايگان برايت ارسال ميشه
بعد از اين كه كد رو گذاشتي اطلا ع بده
به این نکته اشاره کنم که ای پی های ارسالی ما به سورت واقعی میباشد
و برای رتبه الکسا و پیچ رینگ گوگل خوب میباشد

وب سایت :

http://www.dlpatogh.ir/page/code


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 497
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3020

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 986
باردید دیروز باردید دیروز : 2,241
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 33
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 104
بازدید هفته بازدید هفته : 5,057
بازدید ماه بازدید ماه : 71,373
بازدید سال بازدید سال : 620,214
بازدید کلی بازدید کلی : 2,855,514

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.225.18.67
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;