close
رزرو هتل
شارلماني بزرگ . شارلماني پادشاه فرانك ها

همراه تاريخ

شارلماني بزرگ . شارلماني پادشاه فرانك ها......................................................................يكي از پادشاهان بزرگ و معروف اروپا ، شارلماني است كه در 25 دسامبر…

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفتهشارلماني بزرگ . شارلماني پادشاه فرانك ها


......................................................................يكي از پادشاهان بزرگ و معروف اروپا ، شارلماني است كه در 25 دسامبر سال 800 ميلادي در رم توسط پاپ لئوي سوم تاجگذاري كرد . شارلمانی مؤسس سلسله ٔ کارولنژین  است . امپراطوری او به دریای شمال ، شط الب ، سرزمین بوهم ، شط گاریگلیانو در ایتالیا، شط اِبر دراسپانیا، جبال پیرنه و اقیانوس اطلس محدود بود . دوران حکومت شارلمانی با جنگها و نبردهای طولانی از جمله چیرگی بر لمباردی ها گذشت. او در آلمان امروزی ، قوم ساکسون ها را شکست داد و آنان را مجبور به دعوت مسیحیت کرد. وی در مرزهای شرقی امپراتوری اش ، مارش های نظامی یا مناطق مرزی نظامی ایجاد کرد تا در برابر حملات اسلاوها (قومی در اروپای شرقی) ایستادگی و از آنها برای عملیات در اروپای شرقی استفاده کند. این مارش ها در آینده به دولت هایی نظیر پروس و اتریش تبدیل شدند.

البته لشکرکشی های شارلمانی در خاک اسپانیا چندان موفقیت آمیز نبود. شارلمانی که قصد داشت مسلمانان را از اسپانیا بیرون براند ، از راه رشته کوه های پیرنه وارد اسپانیا شد اما در ناحیه باسک توسط مردم این ناحیه مغلوب شد و کل عقبه سپاهش از میان رفت.

 شارلمانی به عنوان موًسس امپراتوری مقدس روم شناخته می‌شود و از نظر اروپاییها، پدر کشورهای فرانسه و آلمان می‌باشد. شارلمانی یا کارل بزرگ یا کارلوس ماگنوس پسرپین قصیرالقامه و برت لنگ دراز بود . اعراب وی را قارلة مینامند. وی در سال 742م . در نوستری تولد و بسال 814م . وفات یافت .  بعد از اینکه پدرش در سال ۷۶۸ درگذشت، جانشین پدر گردید و تا سال وفات برادرش کارلومان  یعنی تا سال 771م . به اشتراک وی سلطنت کرد و از آن پس به تنهایی بر فرانکها حکومت نمود پس از مرگ کارل‌من در سال ۷۷۱ وی به این ترتیب، قدرت را به تنهایی در دستانش گرفت.  امپراتوری فرانکها در این زمان در موقعیت بسیار خطرناکی قرار داشت. در شمال آلمان امروزی زاکسنیها بر کافریت خود (این اصطلاح در آن زمان بسیار مرسوم بود) پافشاری می‌کردند. در جنوب، کلیسای کاتولیک با لانگباردیها بر سر قدرت مجادله می‌کرد و اعراب اموی نیز کِه در شبه‌جزیره ایبریا به قدرت رسیده بودند، در حال پیشروی به شمال بودند. از خاور نیز امپراتوری مورد تهاجم آوارها واقع بود. اینطور که به نظر می‌رسد، کارل تا سال ۸۰۰ به فکر ایجاد روابط جدید در غرب اروپا بود و آمادگی جنگ هم‌زمان در تمام جبهه‌ها را نداشت.

 

او که تاج سلطنت خویش را در روز بعد از کریسمس سال ۸۰۰ میلادی در کلیسای سنت پترز رم از دست پاپ لئو دریافت نمود، از جمله جنگجویان، سیاستمداران، قانونگذاران و ناظمین قرون گذشته اروپا بشمار می‌رود که همواره مصالح کشور و ملت خویش را مد نظر داشت و پیوسته بر وسعت امپراتوری خویش (که شامل بخشهای غربی آلمان امروزی، هلند، بلژیک، شمال تا مرکز فرانسه، شمال غربی و غرب ایتالیا و کشور سوئیس می‌بود) می‌افزود.

 

طرز مدیریت جدید میسی دو مینیسی در زمان کارل بزرگ (۸۰۲ م.) نمایندگانی از اشراف و نجبا بودند که مورد اعتماد کارل قرار داشته و به او وفادار بودند. اینها در حوزه‌های ماموریت و یا حکمرانی خود از اختیارات ویژه‌ای برخوردار بودند و این سیستم تا زمان حیات کارل کارآیی داشت ولی پس از او بعلت تمایل به حفظ منافع شخصی به معزلی تبدیل گردید و در سده دهم بکلی محو گشت. از علل پیشرفتهای سریع کارل در کنار درایت شخصی، می‌توان دورنگری و پایه ریزی پدر و اجدادش را بر شمرد که راه را برای نسلهای بعدی خود هموار کرده بودند.

 

زمان سلطنت کارل برابر با حکومت هارون الرشید بود و میان ایندو نیز مکاتباتی انجام گرفته و هدایایی نیز رد و بدل گشته بود از آنجمله شطرنجی زیبا از کارهای دستی ایران برای کارل بزرگ. کارل بزرگ نخستین کسی بود که اندیشه اروپای متحد را در سر میپروراند و برای بازماندگانش در اروپا توصیه می‌کرد. این امر پس از گذشت ۱۲ سده و علیرغم فراز و نشیبهای متعدد روابط بین کشورهای این قاره سرانجام عملی گشت . در زمان هارون الرشید دو نوبت سفیر از طرف شارلمانی بمقر خلافت آمد. در آن موقع فرانکها بطرفداری از پاپ با امپراتور بیزانس که مخالف مذهبی پاپ بود سر جنگ داشتند و میخواستند خلیفه را تشویق به مخالفت با بیزانس کرده باشند .


(تخت شارلماني در كليسايي در آخن)فتوحات


در سال ۷۷۲ جنگ با زاکسنی‌ها آغاز شد که ۳۲ سال در مقابل فرانکهای مسیحی مقاومت کردند. ۷۷۳ فرستاده‌های پاپ از شارلمانی تقاضای کمک برای مقابله با لانگباردیها کردند. فرانکها در سال ۷۷۴ پاویا را فتح کردند. کارل آخرین پادشاه لانگباردی ذِسیدِریوس را بر کنار کرد و دختر از قبل ازدواج کردهً وی را به همسری گرفت کرد. سپس کارل هدیه پیپینی پدرش به کلیسا را حمایت کرد و یک حکومت کلیسایی به وجود آورد.

 

فتوحات شارلمانی در مقابل مسلمانان اسپانیا بسیار اندک بود. علت این جنگ درخواست امیر ساراگوسا برای مقابله با خلیفه اموی بود: در حین بازگشت قسمتی از ارتش فرانکها با یک قوم کافر (اینطور که گفته می‌شود) درگیر و تقریباً نابود شد، که در این درگیری یک کنت به نام رولاند نیز کشته شد. کارل سپس به فرزند خوردسالش لودویگ حکومت آکاتانیا را بخشید و فرزند دیگرش پیپین حکومت ایتالیا را گرفت. هردوی آنها در سال ۷۸۱ توسط پاپ تاجگذاری شدند. یکی از اثرات این لشکرکشیها تاًسیس کشور آندورا است که از زمان کارل بزرگ مستقل می‌باشد. بر طبق بعضی منابع، هارون الرشید خلیفه بغداد که وی نیز با امویها در جنگ بود، به کارل بزرگ یک فیل سفیدرنگ به نام ابوالعباس هدیه داد.

 

سال ۷۸۸ بایرن نیز به طور کامل تکه‌ای از امپراتوری شد. البته پادشاه بایرن تاسیلو سعی کرده بود با اتحاد با لانگباردیها تخت و تاجش را نجات دهد، که آنها نیز قبلا تصرف شده بودند. سپس شارلمانی برای حفاظت امپراتوری از آواریها، مارک آواری (به لاتین: Marchia Orientalis) را درست کرد. شارلمانی روی هم رفته در داخل و خارج مملکت پنجاه و سه جنگ کرد و در بیشتر آنها شخصاً سردار سپاه بود. به دعوت پاپ آدرین اول متوجه ایتالیا گردید و آخرین پادشاه لمباردی موسوم به دیدیه  را به سال 774م . مغلوب و دولت لمبارها را در شمال ایتالیا یکسره منقرض ساخت . سپس وارد رم شد و روابط خود را با پاپ و کلیسا بیش از پیش استحکام بخشید و عناوین جدید وی «پادشاه لمبارها»، «شریف رم » و «حامی کلیسا» بتأیید پاپ صورت رسمی و روحانی بخود گرفت . شارلماني شاهزادگان سلسله ٔ مرو و نژین ها و حتی برادرزاده های خود را نابود ساخت و فرمان داد تا 4500 ساکسونی را یکجا سر بریدند .

 

 

یکپارچگی کلیسا و امپراتوری


سال ۷۹۵ لئوی سوم پاپ شد و به کارل حمایت خود از امپراتوری فرانکها را تضمین کرد. ولی دیری نگذشت کِه پاپ جدید با نجیبزاده‌ها درگیر شد. آنها به پاپ تهمت بی‌لیاقتی و گناهان بزرگی همچون زنا می‌زدند، تا جایی که پاپ مجبور شد نزد شارلمانی در پادربورن برود. در مورد بحثهایی که وی با امپراتور فرانکها انجام داده‌است، اختلاف نظر وجود دارد. در هر صورت هنگام ورود شارلمانی به رم در سال ۸۰۰ میلادی مورد استقبال پاپ قرار گرفت و به عنوان امپراتور از طرف وی تاجگذاری شد. بنابراین کارل بزرگ بعد از روملوس آگوستولوس در سال ۴۷۶ اوالین پادشاهی بود که در مقابل چشمان و بخشش الهی امپراتور صدا زده شد. وی به این ترتیب جانشین مستقیم امپراتوران رومی شد و امپراتوری فرانکیِ خود را جایگزین امپراتوری روم کرد.

 

مورخان کارل را که از طرف پاپ حامی دین و کلیسا صدا زده شده بود را با طغرل بیک سلجوقی مقایسه می‌کنند. زیرا خلیفه عباسی نیز با فتح بغداد توسط طغرل، مجبور شد به وی لقب سلطان بدهد و وی را حامی دین اسلام معرفی کند. در زمان سلطنت شارلمانی در امور قضائی اصلاحاتی صورت پذیرفت . در آن ایام خط و سواد تقریباً منحصر به روحانیون بود. شارلمانی مکاتب و مدارسی تأسیس و اطفال مستخدمین عالیرتبه ٔ لشکری و کشوری را  وادار به تحصیل کرد .

 

سال ۸۰۰ و پیشروی به سمت شرق


بعد از سال ۸۰۰ در شرق درگیریهایی وُجود داشت. به عنوان مثال دانمارکی‌ها فریزلند را اشغال و غارت کردند. هرچند سال ۷۱۱ فرانکها و دانمارکیها قرارداد صلح امضا کردند، ولی روابط همچنان خصمانه ماند. نایکوفروس امپراتور روم شرقی نیز کارل را به عنوان امپراتور قبول نداشت. سال ۸۰۳ میلادی فرستاده فرانکیها به قسطنطنیه رسید که باید بدون هیچ استقبالی بازمی‌گشت. اختلاف دو کشور بر سرحکومت دالماتیا و وانتیا نیز بالا گرفت. دامادِ نایکوفروس مایکل یکم که بعد از مرگ پادشاه بیزانس قدرت را تصاحب کرده بود، کارل را ولی به عنوان امپراتور روم قبول کرد، به شرط آنکه ولی دو منطقهً بر سر جدال به بیزانس برگردد.

پایان زندگی


بر طبق سنت فرانکی، کارل امپراتوری را سال ۸۰۶ بین فرزندانش تقسیم کرد. اما پس از درگذشت زودهنگام فرزندان بزرگش، کارل تنها میراث واقعی خود لودویگ با ایمان را در سال ۸۱۳ به عنوان پدر حکومت انتخاب کرد. او ۲۸ ژانویه ۸۱۴ پس از ۴۷ سال سلطنت در آخن درگذشت و مکان دفنش امروزه مشخص نیست .تجزیه امپراتوری

شارلمانی در سال 814 درگذشت. لویی (مشهور به پرهیزکار) ، پسر او ، تا سال 840  به سلطنتش ادامه داد و هنگامی که درگذشت ، طبق وصیت نامه ی خود قلمروش را به پسر بزرگش لوتار بخشید اما دیگر پسران لوئی ، شارل کچل و لوئی ژرمنی، از اطاعت لوتار سر باز زده و جنگ داخلی را آغاز کردند.

پس از یک سال جنگ داخلی در 843 میلادی ، شارل و لوئی بر لوتار پیروز شده و او را مجبور به امضای معاهده وردون ساختند. طبق این معاهده ، امپراتوری فرانکی به سه قسمت شرقی ، غربی و میانی تقسیم شد. شارل کچل منطقه ی وسیع فرانکی غربی را بدست آورد که چند قرن بعد به کشور فرانسه تبدیل شد.

لویی ژرمنی نیز فرانک شرقی را دریافت کرد که بعدها به آلمان تبدیل شد. لوتار نوار باریکی ، که شامل شمال ایتالیا و سواحل رود راین می شد ، را بدست آورد که  بعدها میان دو پادشاهی دیگر تقسیم شد و تبدیل به مسئله ی مرزی مهمی میان آلمان و فرانسه گشت که باعث جنگهای طولانی میان این دو کشور گردید.

بدین ترتیب ، دوره ی کوتاه امپراتوری فرانک از میان رفت و باز هم عصری تاریک و پرآشوب آغاز شد که با جنگهای متعدد و خونریزی های فراوان همراه بود اما میراث بزرگ شارلمانی در این بین تاثیر زیادی گذاشت: فئودالیسم. نظامی سیاسی و اقتصادی که در قرون بعد تقویت گشت و تا رنسانس به بخش مهمی از تاریخ اروپا تبدیل شد.


................................


منابع:

www.loghatnaameh.org

http://fa.wikipedia.org

www.civilizations.blogfa.com:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 701
:: ارسال شده در: تاريخ جهان ,
:: مطالب مرتبط: قضاوت مورخان در مورد ناپلئون بناپارت , مناقشه دوناتاس , سن آگوستین موسس فلسفه مسیحیت , كارتاژي ها و قرباني كردن كودكان در تونس , کشف 'گنج وایکینگ‌ها' در نروژ , هیتلر . آلمان و نژاد برتر , آرامگاه ناپلئون بناپارت . امپراتور فرانسه , ناپلئون کبیر . ناپلئون امپراتور فرانسه , عكس هاي كاخ كرملين روسيه. , جنگ هاي صليبي , مايه هاي فرهنگي حكومت گوپتاها , گردونه خورشید ، نماد حزب نازی , عدالت آمریکایی ( اعدام و شکنجه در آمریکا ) + عکس , سیردریا ، سیحون ، رودخانه سیحون , رودخانه جیحون . آمودریا ، رود آمو دریا ,
نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [یکشنبه 11 مهر 1389 ] [ 14:41]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 493
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 7
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3004

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 353
باردید دیروز باردید دیروز : 3,586
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 21
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 225
بازدید هفته بازدید هفته : 353
بازدید ماه بازدید ماه : 95,179
بازدید سال بازدید سال : 277,501
بازدید کلی بازدید کلی : 2,512,801

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.211.127.89
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;