close
رزرو هتل
صحنه های جنگ اشیل با هکتور در فیلم تروی

همراه تاريخ

تروا كه فيلم آن توسط آمريكايي ها ساخته شده است نام شهری باستانی در ترکیه امروزی است. تروآ مهاجرنشینی یونانی بود که در محل آناتولی واقع بود.

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفتهشهر باستاني تروا و فيلم ساخته شده در مورد آن

يكي ديگر از فيلم هاي تاريخي كه توسط كشور آمريكا و به كارگرداني ولفگانگ پترسن و با بازي براد پيت در نقش آشيل ساخته شده و در سال 2004 از سينماي غرب پخش شد ، فيلم تروا هست. تروا كه فيلم آن توسط آمريكايي ها ساخته شده است نام شهری باستانی در ترکیه امروزی است. تروآ مهاجرنشینی یونانی بود که در محل آناتولی واقع بود. هاینریش شلیمان، باستان‌شناس آلمانی، به سال ۱۸۷۰ به حفاری در محل پرداخت و چندین شهر بنا شده بر روی یکدیگر یافت. گمان می‌رود شهری که تروآی ۸ نام گرفته محل رخداد جنگ تروآ نقل شده در حماسهٔ ایلیاد اثر هومر باشد. یک تیم از باستان‌شناسان بین‌المللی که  مشغول کاوش در شهر تاریخی «تروی» در کشور ترکیه بودند ، روز  موفق به کشف ده‌ها اثر تاریخی شدند. باستان‌شناسان تاکنون موفق به کشف چندین ستون مرمرین و صدها اثر تاریخی دیگر شده‌اند که نشان می‌دهد ستون‌های کشف شده بخشی از ساختمان یک معبد و یا یک کاخ بوده‌اند.

شهرت تروی که یکی از مهم‌ترین محوطه‌های تاریخی جهان است و در سال 1998 میلادی نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، به‌دلیل وقوع جنگ‌های بزرگ در قرن‌های 12 و 13 پیش از میلاد بین اسپارتان‌ها و آتنی‌ها شهرت یافت.


تروی در سال‌های دور، بندری بوده است که کشتی‌هایی که قصد ورود به دریای سیاه را داشتند، به امید وزش باد در سواحل آن توقف می‌کردند. در جریان تنها فصل کاوش شهر تروی، آثار تاریخی ارزشمندی کشف شدند که از آن جمله می‌توان به گنجینه‌ی مشهور «پریام» اشاره کرد.

 بلغاری ها موفق شدند در پی حفاری های خود در اطراف شهر صوفیه، گنج بزرگی را که به شهر باستانی تروي متعلق بوده پیدا کنند. در این حفاری ها 15 هزار قطعه زیور آلات گران بها که احتمالا به اواخر هزاره سوم قبل از میلاد بر می گردد در روستایی به نام دابن پیدا شد. این زیور آلات که احتمالا به شهر افسانه ای تروی متعلق بوده، شامل حلقه‌ هاي طلايي است كه بروي آنها كارهاي مينياتوري انجام شده می شود.

 باستان‌شناسان آلمانی كه از سال‌ها پیش، مشغول كاوش در شهر تاریخی تروی (Troy) هستند، موفق به كشف بقایای اسكلت یك زن و مردم همراه ده‌ها شیء‌ شدند كه به احتمال زیاد حدود 3200 سال پیش و در زمان نبرد مشهوری كه هومر آن را جاودانه كرد، كشته و كنار استحكامات این شهر دفن شده‌اند.
مدیر این پروژه‌ی باستان‌شناسی  بیان كرد، كشف این اجساد را می‌توان سندی برای اثبات فرضیه‌هایی دانست كه براساس آن‌ها، وسعت بخش پایینی این شهر بسیار بیشتر از آن چیزی است كه تاكنون تصور می‌شده است.
وی این زن و مردم را قربانیان نبرد تاریخی تروجان (Trojan) می‌داند و بر این باور است كه برای تعیین دقیق قدمت آثار كشف‌شده باید روی آن‌ها آزمایش رادیو كربن انجام داد.
البته او معتقد است كه این اجساد حدود چهار قرن پس از نبرد تروجان دفن شده‌اند.
شهر تاریخی تروی یكی از قطب‌های گردشگری تركیه و سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان است.


طبق بررسی‌های باستان‌شناسی هنوز بخش قابل توجهی از این شهر زیر خاک است و روی آن با پوششی از گیاهان دارویی پوشیده شده است.(1)داستان فيلم تروآ (Troy )


هکتور (اریک بانا) و پاریس (اورلاندو بلوم) شاهزادگان تروی در ایالت اسپارتا مهمان هستند.شاه اسپارتا ملنوس (برندان گلسون) دختری زیبا به نام هلن (دیان کروگر)دارد که پاریس جوان را عاشق خود کرده است. آنها هر شب در اتاق هلن با هم دیدار میکنند ولی هکتور به این ارتباط پی برده است.


موقع برگشتن به تروی ، معلوم میشود پاریس کار خود را کرده و هلن را از قصر فراری داده است. هکتور در کشتی با پاریس دعوا میکند و این کار او را نوعی اعلان جنگ به اسپارتا میداند. ولی عشق این حرفها را نمیفهمد.


آنها به تروی میرسند و پدرشان پیریام (پیتر اوتول ) همراه با همسر هکتور آندرو ماخ (سافرون باروز) و خواهر کوچک این دو برسیس (رز بایرن) ، اسقتبال شایسته ای از هلن میکنند.هکتور موقع شب به پدرش هشدار میدهد تا دیر نشده بهتر است هلن به اسپارتا بازگردانده شود. ولی پدر پس از مشورت با منجم خرافاتی خود به این نتیجه میرسد که حتی اگر اسپارتا به آنها حمله کند، دیوارهای بلند شهر مانع از ورود نیروهایشان میشود و عملا کاری از پیش نمیبرند.

از آن سو عموی هلن آگامنون (برایان کوکس) که سالهاست در آرزوی تصرف تروی به سر میبرد ، فرصت را غنیمت میشمارد و نیروهای خود را به همراه ارتش راهی تروی میکند.


آشیل (براد پیت) سردار همیشه فاتح یونان با آنها میانه خوبی ندارد و درخواست همکاری را رد میکند. اما دوستش اودیسئوس (شون بین) با وعده هایی خیال انگیز بالاخره او را عازم تروی میکند. کینه عمیقی بین آگامنون و آشیل وجود دارد ولی هدف مشترک آنها را آرام میکند.


بالاخره آنها به تروی میرسند و آشیل با یک اقدام غیر منتظره با یاری ۵۰ مرد خود ،معبد آپولو تروی را تصرف میکند. غافل از اینکه دختر پادشاه تروی برسیس برای عبادت آمده است. هکتور شجاعانه پیش می آید و آشیل را به مبارزه دعوت میکند. ولی آشیل مغرورانه به او میگوید که امروز برای کشتن یک شاهزاده ، زود است. به هنگام شب معاون آشیل به او خبر میدهد که برسیس گروگان آنهاست.آشیل پیش او میرود تا صحبت کند ولی دختر با گستاخی جواب او را میدهد.


آگامنون ، آشیل را به پیش خود میخواند و از اینکه او سرخود حمله را آغاز کرده ، ابراز نارضایتی میکند و برای اینکه کاملا حالش را بگیرد،دستور میدهد برسیس را نزد او بیاورند تا شبی را خوش باشد. آشیل دیوانه میشود و نیروهای خود را از آنها جدا کرده و از ادامه حمله سرباز میزند.صبح فردا جنگ اصلی آغاز میشود ولی هکتور یک تنه ، نیروهای اسپارتا را مجبور به عقب نشینی میکند.آگامنون که اوضاع را وخیم میبیند، دستور میدهد آشیل را بیاورند .ولی به او گفته میشود که آشیل به خاط اذیت دختر ، حاضر به همکاری نیست . آگامنون با برسیس هیچ کاری نکرده ولی از حرصش او را به سربازان شکست خورده سپرده تا کمی خوش باشند.  برسیس مشغول مبارزه با سربازان است که آشیل سر میرسد و او را نجات میدهد. دختر کمی با آشیل مهربان میشود و دلیل جنگ او را با تروی میپرسد و آشیل در پاسخ میگوید خودش هم نمیداند و فقط برای جنگ زائیده شده است. شب هنگام برسیس به خیال اینکه آشیل خوابیده با چاقو به او حمله میکند.اما آشیل بیدار شده و او را شرمنده میکند. برسیس  میگوید اگر تو را نکشم، فردا هزاران مرد را میکشی و آشیل اجازه میدهد این کار را انجام دهد. ولی عشق دستان برسیس  را سست میکند و…

از آن سو پاریس که از کشته شدن هموطنان خود ناراحت است، تصمیم میگیرد که منلوس را به مبارزه تن به تن دعوت کند تا هر که پیروز شد، هلن را با خود ببرد. در روز مبارزه پاریس کم میاورد و به هکتور پناه میبرد. هکتور مجبور به کشتن ملنوس میشود و آتش خشم سپاهیان او را بر می انگیزد.


پسر عموی آشیل پاتروکلوس که با وجود سن کم در محضر او به جنگجوئی دلیر تبدیل شده ، تا امروز اجازه جنگ نداشته است.او به آشیل اعتراض میکند تا دست از این کار بردارد و به جنگ بازگردد ولی او قبول نمیکند.موقع شب که آشیل در چادرش با برسیس مشغول است ، عموزاده اش با پوشیدن لباسهای او به افراد آماده باش میدهد و ناغافل به تروی حمله میکنند. هکتور که دل خوشی از آشیل ندارد به تصور او با پسر درگیر میشود و او را میکشد.ولی با برداشتن کلاه خود ، همه چیز آشکار میشود.خبر به آشیل میرسد و او خشمگین به تنهائی به نزدیک دروازه رفته و هکتور را به مبارزه میخواند. آندروماخ التماس میکند که نرود ولی چاره دیگری وجود ندارد.


آشیل پس از مبارزه ای جانانه هکتور را میکشد و جنازه اش را به ارابه میبندد و با خود میبرد. شب پیریام برای بردن جنازه پسرش به نزد آشیل می آید و به پای او می افتد تا جنازه هکتور را پس بدهد. آشیل درمانده قبول میکند. برسیس ناگهان پدر را میبیند. پیریام که فکر میکرده او را کشته اند، خوشحال میشود. آشیل به برسیس اجازه رفتن میدهد.اما او هر چند از کشته شدن هکتور ناراضی است، حاضر به رفتن نیست ولی از پدر شرم دارد و مجبور به رفتن میشود. پس از روزها انتظار بالاخره نیروهای اسپارتا ناامید از نفوذ به قلعه، تصمیم به بازگشت میگیرند. اما ناگهان جرقه ای در ذهن اودیسئوس روشن میشود و پیشنهاد ساختن اسب چوبی را میدهد.


صبح فردا اهالی تروی، با منظره ای عجیب رو به رو میشوند. آگامنون با سربازانش رفته و یک اسب چوبی عظیم برای آنها به یادگار گذاشته است. پاریس به پدر میگوید بهتر است آن را بسوزانیم.ولی دوباره این خرافات گریبان مردم را میگیرد و آنها خوشحال از اینکه خدایان به مناسبت پیروزی به آنها هدیه داده است، با شکوه فراوان اسب را به داخل میبرند.غافل از اینکه سربازان زیادی در داخل آن کمین کرده اند. سربازان از تاریکی شب و غفلت نگهبانان استفاده کرده و تروی را به آتش میکشند.آشیل که این چنین میبیند به تنهائی به دنبال برسیس میرود. آگامنون،پیریام را میکشد و برسیس نیز طی یک درگیری، آگامنون را میکشد و فرار میکند.او و آشیل همدیگر را می یابند ولی پاریس غافلگیرانه به آشیل تیراندازی میکند.التماس برسیس سودی ندارد و آشیل کشته میشود.


سرانجام تروی سقوط میکند ولی کسی زنده نیست تا بر آن حکومت کند. پاریس به همراه برسیس ، هلن ، همسر هکتور و پسر او از راه زیرزمینی که هکتور نشان داده بود، فرار میکنند.(2)


دوبله كنندگان فارسي فيلم :(3)

اطلاعات دوبله:
راوی ابتدای فیلم: زنده یاد عطاالله کاملی
منلائوس: زنده یاد خسرو شایگان
پادشاه تروی : احمد رسول زاده
آگاممنون: حسین عرفانی
آکیلیس: سعید مظفری
هکتور: کیکاووس یاکیده
پاریس: افشین زینوری
هلن: زهره شکوفنده
گلاکوس: پرویز ربیعی
سردار سپاه آگاممنون: جواد پزشکیان
همسر هکتور (و پسر بچه اوایل فیلم): آشا محرابی


اطلاعات فيلم :(4)  


تهیه کننده : ولفگانگ پترسن و کولین ویلسون
کارگردان : ولفگانگ پترسن
نویسنده : دیوید بینیوف
موزیک متن : جیمز هورنر
تدوین : پیتر هونس
فیلم بردار: راجر پرات
ژانر: تاریخی . درام
تاریخ نمایش: 14 می 2004
بودجه ساخت فیلم : 175 میلیون دلار

فروش فیلم : 500 میلیون دلار 


بازیگران :

براد پیت : اشیل
اریک بانا : هکتور
ارلاندو بلوم : پاریس
برایام کوکس: آگاممنون
دیان کروگر : هلن
شون بین : ادیسه


اطلاعات دیگر:


ژانر: اکشن، هیجان انگیز، درام

تاریخ نمایش: 13 می 2004 آلمان
درجه نمایش: R
زمان نمایش: نسخه سینمائی 163 دقیقه - نسخه کات کارگردان 189 دقیقه - نسخه کات کارگردان 196 دقیقه
محصول کشورهای : ایالات متحده، انگلستان، مالت
بودجه ساخت: 175 میلیون دلار
فروش کل: 497 میلیون دلار
7 IMDB Rate از بین 129094 رای

افتخارات و جوایز:

نامزد اسکار برای بهترین طراح لباس و صحنه برای باب رینگوود در سال 2004
نامزدی در20 بخش مختلف در جشنواره های مختلف
و برنده شدن 3 جایزه از این 20 بخش به خوس جایزه بهترین موزیک متنشخصیت های اصلی فيلم :

پریام: پادشاه پیر و منفعل تروا. او مظهر کسانی است که قدرت تصمیم گیری ندارند. در زمان پادشاهی پدرش _ یک بار هرکول به تروا حمله کرد و پدرش را که مزد خدمت او را نداده بود، کشت. پریام هم با حمایت بیجا از پسرش، کشور خود را به تباهی کشید. در پایان جنگ، او و همه فرزندانش کشته شدند.
پاریس: نماد سقوط؛ او در جوانی چنان پهلوان درستکاری بود که الهه‌های کوه المپ برای قضاوت پیش او می‌آمدند. اما از وقتی که هلن را ربود، به موجودی تبدیل شد که برای سود خودش همه کار می‌کرد. پاریس چند بار از میدان جنگ فرار کرد اما به کمک آفرودیت _ یکی از همان الهه‌ها _ به راز آشیل پی برد و با هدف گرفتن پاشنه او، آشیل را کشت. هومر با نشان دادن الهه‌هایی که طرفدار مردی مثل پاریس هستند، در واقع خدایان یونانی را مسخره کرده است.
هکتور: شاهزاده بزرگ تروا و قهرمان آرمانی از نگاه هومر. او نقطه مقابل آشیل است. با این که ابتدا موافق اخراج پاریس است اما وقتی که اهالی تروا به حمایت از او و جنگ با یونان رأی می‌دهند. فرماندهی جنگ را به عهده می‌گیرد و با این که می‌داند حریف آشیل نخواهد شد، هیچ وقت از برابر او فرار نمی‌کند. هکتور به دست آشیل کشته می‌شود و بعدها پسرش هم به دست پسر آشیل می‌میرد. درباره او: «ایلیاد» داستان کشته شدن هکتور است. سرنوشت همسر او را هم سنکا (همان فیلسوف معلم و مشاور نرون) در نمایشنامه«زنان تروا» آورده
هلن: زیباترین زن روی زمین و مظهر بی وفایی؛ پدرش تیندار دوست هرکول بود و برادرانش اسطوره‌های دریانوردی. تیندار وقتی خواستگاران متعدد هلن را دید، با خواستگارها شرط کرد که حامی‌ کسی باشند که هلن انتخاب می‌کند. همین قول خواستگارها بعدا ً دلیل جنگ تروا شد.
آگاممنون: پادشاه کرت و نماد جاه طلبی؛ سعی داشت خودش را پادشاه کل سپاه یونانی‌ها بکند. به خاطر همین بارها با اودیسه و آشیل درگیر می‌شود و همین باعث طولانی شدن جنگ است. در پایان جنگ با کاساندرا ازدواج می‌کند و آخرین جاه طلبی، کار دست او می‌دهد؛ همسرش که خواهر هلن هم هست، او را می‌کشد.

آژاکس: پسر تلاون پادشاه تالامیس و خواهر زاده پریام؛ آژاکس درشت هیکل‌ترین و شجاع‌ترین مرد یونان بود که زره هرکول را به تن می‌کرد و به قول هومر «سنگر یونانی‌ها» بود. وقتی آشیل کشته شد، سران سپاه سر این که بین او و اودیسه چه کسی پهلوان بزرگ‌تری است، رأی به برتری اودیسه داندند. آژاکس دلش شکست و از سپاه رفت. شب گله‌ای از گوسفندان را به خیال دشمن کشت و صبح از این رسوایی چنان ناراحت شد که خودش را کشت. آژاکس مردی بود که فرق خوب زیستن با زیرکانه زیستن را نمی‌دانست.
آشیل: قوی‌ترین و زیباترین پهلوان جنگ تروا که خشم و خودخواهی‌اش سبب هلاکتش می‌شود. برخلاف اودیسه که همواره قهر می‌کند و یونانی‌ها را تنها می‌گذارد. وقتی که به جنگ برمی‌گردد، هکتور را می‌کشد تا این که پاریس به تنها نقطه بدنش که رویین تن نیست، ضربه می‌زند. آشیل پسر پلیوس بود که در حمله هرکول به تروا، او را همراهی کرد. در یونان هنوز هم این ضرب‌المثل رایج است: «اودیسه باشیم، نه آشیل». درباره او: کل داستان «ایلیاد» داستان خشم آشیل است.


منابع مطلب :


1. سايت ويكي پديا - خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - سايت جام جم .jamejamonline.ir - روزنامه هموطن سلام hamvatansalam.com - سايت سيمرغ seemorgh.com -


2. e-pedian.com -


3. سايت پرشين بكس forum.persianbax.ir .


4. سايت سينما سنتر forum.cinemacenter.ir .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 2

:: بازدید : 8423
:: ارسال شده در: معرفي و بررسي فيلم ,
:: مطالب مرتبط: قسمتی از فیلم ضد ایرانی 300 . رستاخیز یک امپراتوری , ابوعلی سینا در سینمای غرب با فیلم , فرمانروايي يا پادشاهي يا امپراتوري بهشت . Kingdom of Heaven , عكس هاي اسپارتاكوس ( قيام برده ها) . گالري يك , سريال اسپارتاكوس SPARTACUS , معرفي و آشنايي با فيلم حضرت نوح . noah , معرفي و بررسي فيلم , عكس هاي فيلم گلادياتور , معرفي و بررسي فيلم گلادياتور . Gladiator 2000 , عكس هاي فيلم " قيام يك امپراتور" . rise of an empire , معرفي و بررسي فيلم ضد ايراني ,
:: برچسب‌ها: بررسي و نقد فيلم تاريخي تروي يا تروا , افسانه تروا , داستان شهر باستاني تروا كشف شده , تحليل فيلم تروي , فيلم سينمايي تروا يا تروي بر روي چه كساني تاثيرات مثبت گذاشت , فيلم تروي را چه كساني در سينماي جهان پسنديدند , فيلم تروي چه مخاطباني را به دنبال خود كشاند , چه افرادي با ديدن فيلم تروي دست به خودكشي زدند , چند نفر با ديدن فيلم تروي به شوهران خو خيانت كردند , فيلم تروي را ايرانيان چگوني فيلمي دانستند , دانلود فيلم تروي , فيلم ترو با مخاطبان و تماشاچي هاي خود چه كرد , آشيل شخصيت فيلم تروي كه بود , آشيل را چگونه كشتند , آشيل با همسرش چگونه رفتار مي كرد , روابط آشيل با فرمانرواي تروا چگونه بود , بازيگران فيلم تروي را نام ببريد , كارگردان و موسيقي فيبم تروي , صحنه هاي ويژه فيلم Troy ,
نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 04 بهمن 1392 ] [ 12:29]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 493
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 5
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3004

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 3,290
باردید دیروز باردید دیروز : 3,586
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 170
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 225
بازدید هفته بازدید هفته : 3,290
بازدید ماه بازدید ماه : 98,116
بازدید سال بازدید سال : 280,438
بازدید کلی بازدید کلی : 2,515,738

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.211.0.142
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;