close
رزرو هتل
وقایع امروز در تاریخ . رویدادهای چنین روزی .پانزدهم فروردین 93

همراه تاريخ

امروز جمعه پانزدهم فروردین سال 1393 هجری شمسی ، برابر با چهارم جمادی الثانی سال 1435 هجری قمری و مطابق با چهارم آوریل سال 2014 میلادی است .65 سال پیش…

همراه تاریخ
user
progress عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

progress فراموشی رمز عبور؟

progress عضویت سریع
کتابخانه همراه تاریخ
جستجوگر پیشرفتهامروز جمعه پانزدهم فروردین سال 1393 هجری شمسی ، برابر با چهارم جمادی الثانی سال 1435 هجری قمری و مطابق با چهارم آوریل سال 2014 میلادی است .

65 سال پیش در چنین روزی ، چهارم آوریل سال 1949 میلادی :


پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) منعقد شد . در این پیمان ، اعضای پیمان بروکسل ، متشکل از کشورهای بلژیک ، فرانسه ، لوکزامبورگ ، هلند ، انگلیس و همچنین کشورهای کانادا ، دانمارک ، ایسلند ، ایتالیا ، نروژ ، پرتغال و آمریکا شرکت داشتند . این کشورها بر اساس منشور پیمان ناتو ، حمله به هر یک از دولتهای عضو را حمله به تمام کشورهای عضو ناتو تلقی می کنند . آلمان ، یونان ، اسپانیا و ترکیه از دیگر کشورهایی بودند که در مراحل بعدی ، به این پیمان ملحق شدند . از طرف دیگر ، بعضی از کشورهای عضو ناتو مانند فرانسه از سال 1960 میلادی به بعد ، از وابستگی خود به این سازمان کاستند و نیروهای نظامی خود را از فرماندهی واحد ناتو خارج کردند . تشکیل پیمان ناتو از نتایج جنگ سرد و واکنشی در برابر تهدیدات احتمالی شوروی بود . به همین دلیل ، پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 ، ناتو بدنبال توجیهی برای تداوم حیات این سازمان نظامی است . این درحالی است که گسترش ناتو به سوی شرق از چند سال پیش در دستور کار اعضای این پیمان قرار گرفته است . با وجود این ، دولتهای اروپایی عضو ناتو ، بیش از پیش خواستار کاهش نقش تعیین کننده آمریکا در این پیمان نظامی هستند .

54 سال پیش ، در روز چهارم آوریل سال 1960 میلادی :


کشور « سنگال » در غرب آفریقا ، استقلال خود را به دست آورد . این کشور از قرن پانزدهم میلادی تحت نفوذ و استعمار پرتغال قرار گرفت و فرانسویها نیز از قرن هفدهم به غارت منابع طبیعی و انسانی سنگال پرداختند . به دنبال تضعیف فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم ، این کشور مجبور شد به سنگال نیز همچون دیگر مستعمراتش ، امتیازاتی در جهت استقلال ، بدهد در سال 1958 ، سنگال استقلال داخلی یافت و در سال 1960 رسما مستقل شد و لئوپولد سدار سنگور به ریاست جمهوری برگزیده شد که تا سال 1981 این سمت را برعهده داشت . کشور سنگال در ساحل اقیانوس اطلس ، با کشورهای موریتانی ، مالی ، گینه و گینه بیسائو همسایه است و حدود 196 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد . همچنین 94 درصد از جمعیت سنگال ، مسلمان هستند .

46 سال پیش در چنین روزی ، چهارم آوریل سال 1968 میلادی :


« مارتین لوتر کینگ » ( Martin Luther King ) ، رهبر مبارزات سیاهپوستان آمریکا ، هدف گلوله فرد یا افراد ناشناس قرار گرفت و کشته شد . وی درسال 1929 میلادی در شهر آتلانتا ، متولد شد . لوترکینگ ابتدا در دانشگاه بوستون به تحصیل پرداخت و پس از آن وارد مبارزات سیاهپوستان علیه تبعیض نژادی شد . در آن زمان سیاهپوستان آمریکا علیه تبعیض نژادی در مورد سیاهان و نیز قوانین مربوط به برتری نژاد سفید بر سیاهان در آمریکا ، نهضتی سراسری را سازمان داده بودند و برای احقاق حقوق خود مبارزه می کردند . راز قتل لوترکینگ هرگز رسماً فاش نشد ، اما بنابر برخی شواهد ، سازمان سیا در قتل او دست داشته است . مارتین لوتر کینگ که پیروزی سیاهپوستان را مشروط به استقامت و پایداری آنان درمبارزه می دانست ، آنان را با سخنرانیهای پرشور ، به ادامه مبارزه تشویق می کرد . لوتر کینگ تظاهرات متعددی را علیه تبعیض نژادی رهبری نمود و به پاس تلاشهای بی وقفه اش در راه احقاق حقوق سیاهپوستان ، جایزه صلح نوبل سال 1964 میلادی را دریافت کرد .

35 سال پیش ، در روز چهارم آوریل سال 1979 میلادی :


« ذوالفقار علی بوتو » نخست وزیر اسبق پاکستان ، اعدام شد . بوتو که موسس حزب مردم این کشور بود ، در سال 1971 میلادی ، بدنبال شکست پاکستان از هند و تجزیه پاکستان شرقی ، به ریاست جمهوری رسید . درسال 1973 ، هنگامیکه قانون اساسی جدید پاکستان قدرت اصلی را به نخست وزیر سپرد ، بوتو عهده دار این سمت شد . درسال 1977 میلادی ، ژنرال محمد ضیاء الحق با یک کودتا ، بوتو را سرنگون و وی را متهم به قتل و خیانت به کشور کرد . ذوالفقار علی بوتو در چهارم آوریل 1979 ، علیرغم درخواست رهبران برخی کشورها برای عفو وی ، اعدام شد .

16 سال پیش ، در روز پانزدهم حمل سال 1377 هجری قمری :


استاد « احمد آرام » نویسنده و مترجم توانای ایرانی ، درگذشت . وی در نخستین روزهای سال 1283 هجری شمسی در تهران متولد شد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی و دبیرستان ، به تحصیل در رشته پزشکی پرداخت و همزمان ، تدریس را نیز آغاز کرد . استاد آرام علاوه بر پزشکی ، در رشته های مختلفی چون فلسفه ، تاریخ ، علوم قرآنی و ریاضیات ، مطالعات عمیقی کرد . وی همچنین به زبانهای فرانسه ، عربی و انگلیسی کاملا مسلط بود . استاد آرام تا پایان عمر 94 ساله اش ، 140 کتاب و 60 مقاله علمی را تالیف و یا ترجمه کرد که از آن جمله می توان به ترجمه کتاب کیمیای سعادت اثر امام محمد غزالی و کتاب تاریخ اسلامی کمبریج اشاره کرد . همچنین کتاب « آرام نامه » ، شرح احوال و زندگی استاد آرام از زبان خود اوست . وی عضو دائمی فرهنگستان ایران بود .

1205 سال پیش در چنین روزی ، چهارم جمادی الثانی سال 230 هجری قمری :


« ابن سعد واقدی » ، محدث و مورخ مشهور عراقی وفات یافت . وی پس از فراگیری روایات تاریخی و علم حدیث ، به کلاس درس محمد بن عمر واقدی ، مورخ مشهور آن عصر راه یافت و از شاگردان ممتاز او شد . اگرچه ابن سعد در تدوین آثار خود از نوشته های استاد خویش بهره گرفته است ، اما آنچه نام او را تاکنون زنده نگه داشته و موجب شهرت وی شده است ، اثر کم نظیر او تحت عنوان « الطبقات الکبیر » است . این اثر با شرح روش زندگانی حضرت محمد (ص ) پیامبر گرامی اسلام ، شروع می شود و سپس به شرح زندگانی یاران پیامبر (ص ) ، علمای صدر اسلام و دیگر علما می پردازد . از دیگر کتابهای واقدی می توان از « اخبار النبی » و « حروف القرآن » نام برد .


.......................


منبع : کلیک کنید .


:: امتیاز: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

:: بازدید : 982
:: ارسال شده در: امروز در تاریخ ,
:: مطالب مرتبط: وقایع امروز در تاریخ . در چنین روزی . 16 فروردین 93 , امروز در تاريخ : سه شنبه بیست و هفتم اسفند سال 1392 , امروز در تاريخ : پنج شنبه بیست و دوم اسفند سال 1392 , امروز در تاريخ : سه شنبه 20 اسفند 92 , امروز در تاريخ : شنبه هفدهم اسفند سال 1392 , امروز در تاريخ : جمعه شانزدهم اسفند سال 1392 , امروز در تاريخ : پنج شنبه پانزدهم اسفند , امروز در تاريخ : چهار شنبه چهاردهم اسفند , امروز در تاريخ : سه شنبه سيزدهم اسفند , امروز در تاريخ : يك شنبه يازدهم اسفند , درگذشت ويليام اينگ فيلسوف انگليسي (1954م) , مرگ آلفونس لامارتين فيلسوف، شاعر و سياست‏مدار فرانسوي (1869م) , ویکتورهوگو در چنین روزی درگذشت , مرگ ماني از مدعيان پيامبري در ايران در زمان سلسله ساسانيان (276م) , درگذشت نويسنده و عالم زاهد آقانجفي قوچاني(1363 ق) ,
:: برچسب‌ها: پیمان آتلانتیک شمالی چیست ؟ , ناتو چیست , سازمان ناتو , استقلال کشور سنگال , درباره کشور سنگال , مارتین لوتر چه کسی بودش ؟ , چه کسی مارتین لوتر را کشت ؟ , عقاید مارتین لوتر , ذوالفقار علی بوتو , نخست وزیر سابق پاکستان , ذوالفقار علی بوتو که بود ؟ , احمد آرام , درگذشت احمد آرام , احمد آرام که بود , زندگی احمد آرام , زندگی ابن سعد واقدی , سرگذشت ابن سعد واقدی , کتاب های واقدی , الطبقات الکبیر واقدی ,
نویسنده
نویسنده :
تاریخ : [جمعه 15 فروردين 1393 ] [ 16:2]
تاریخ
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
اگر مطلبی برای وب ما فرستادید در

اینجا قرار خواهد گرفت .

مطالب شما

عنوان: آتشکده نیاسر .

قدمت: دوره ساسانی .

محل جغرافیایی : شهر نیاسر.

عکس تاریخی

آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 1179
کل نظرات کل نظرات : 493
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 5
تعداد اعضا تعداد اعضا : 3004

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 3,340
باردید دیروز باردید دیروز : 3,586
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 170
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 225
بازدید هفته بازدید هفته : 3,340
بازدید ماه بازدید ماه : 98,166
بازدید سال بازدید سال : 280,488
بازدید کلی بازدید کلی : 2,515,788

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.211.0.142
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : RojPix.ir

;